Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

nhcox

Re: Odp: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: nhcox »

kb997 pisze:Kable zewnętrzne zazwyczaj są czarne, popytaj w sklepach np. o triseta 113 żelowy. Zamoczony kabel moze mieć zwarcie lub w inny sposób nie trzymać parametrów. Czasem te kondoniki dodawane jako izolacja przeciwwodna na złączki dają odwrotny efekt i wręcz zbierają wodę.
Edit: nie napisałeś jakiej używasz anteny, czy masz wzmacniacz, jakie kable, telewizor czy tuner.
Wymieniłem kabel i... nic. Najlepiej odbiera na kanale 33 tzn. średnio, a kanały 35, 48, 64 nie dadzą wyszukać kanałów.

Odbiornik: Toshiba 40TL83
Instalacja antenowa: DTVO-5 firmy DPM - wzmacniacz dołączony do zestawu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: kb997 »

Skoro odbierasz mux Polsatu w dobrej jakości to wygląda jakbyś antenę miał ustawioną w polaryzacji V zamiast H. W zależności jak teraz jest ustawiona to obróć ją o 90 stopni, czyli jeśli teraz węższa część jest najwyżej to przekreć tak aby była na tym samym poziomie co podstawą (lub odwrotnie)

biopal7

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: biopal7 »

Ja to w bloku na Zaspie 3 pietro dobrze odbieram wszystkie Muxy z zwyklego teleskopu z symtryzatorem w H umiejscowionego na tarapecie w mieszkaniu,a Mux 1 to ma u mnie nawet nieco wyzsza jakosc odbioru niz Mux 2. A Mux 4 Cyfrowego Polsatu to zero jakiegokolwiek sygnalu,nawet po przestawieniu teleskopa do V :o . Pewnie z innej lokalizazji nadaja i z jeszcze z niewielka moca.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 14:05 przez biopal7, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: kaem3 »

Obserwacja ze Starogardu: na budynku Domu Pomocy Społecznej jakieś 2 miesiące temu zainstalowano piękną antenę typu tri-digit i skierowano ją na Chwaszczyno. A wczoraj wracam sobie z pracy jak codzień i widzę, że antena jest przestawiona na Kisielice (pod spodem doszła nowa yaga na Chwaszczyno, kanał 10, bo chyba nie do DAB+). Czyli jeszcze raz polecam Kisielice - bez ważnego powodu nikt w publicznej placówce nie fatygował by się na dach i nie przekręcał anteny na inny kierunek.

AR-kadius

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: AR-kadius »

podobnie jak u mnie tylko że mux3 z Elbląga i reszta z Chwaszczyna tyle że wszystko na jednej antenie skierowanej na Elbląg

PanRatio

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: PanRatio »

Zakupiłem dekoder WIWA HD-90. Teraz poszukuję anteny. Miejsce odbioru to Grabówek, Komandorska, mieszkanie na parterze. Podobno w tej okolicy są problemy (tłumi góra). Czy ktoś ma doświadczenie w odbiorze w tej dzielnicy? Myślałem o antenie Dipol 11/21-69 - czy to dobry wybór?

-=pUnIsHeR=-

Re: Odp: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

kb997 pisze:Skoro odbierasz mux Polsatu w dobrej jakości to wygląda jakbyś antenę miał ustawioną w polaryzacji V zamiast H. W zależności jak teraz jest ustawiona to obróć ją o 90 stopni, czyli jeśli teraz węższa część jest najwyżej to przekreć tak aby była na tym samym poziomie co podstawą (lub odwrotnie)
zrób fotę i wrzuć tutaj na forum. niejednemu się przyda.

obuch

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: obuch »

Pozwolę zacytować sam siebie. Zrób sobie antenę wg. opisu ;)

obuch pisze:Jako że z sukcesem udało mi się skonfigurować odbiór mux1, mux2, mux3, dzielę się info jak się udało.

Lokalizacja: Gdańsk, dolny wrzeszcz (Ostroroga), 4te piętro, okna na PGE Arenę, do Chwaszczyna ok 15 km
Tuner: WIWA HD-100 (nowsza wersja) - mega spoko sprzęt jak za 115 pln, polecam

Antena własnej roboty

Materiały:
1. ok 90 cm kabla antenowego na antenę (miałem tylko przekroju 1mm - daje radę!) - check
2. ok 1m kabla antenowego na.. kabel antenowy - check
3. standardowy wtyk antenowy - check

How-to:
1. Zdejmujemy otulinę z kabla na antenę,
2. Zaginamy tak jak na zdjęciu - ważne - bok kwadratu, to ok 10.4 cm (jest to ważne, jako że długością boków regulujemy, jakie odbieramy częstotliwości, 10.4 jest obliczone dla nadajnika w Chwaszczynie, dla mux1 2 i 3)
3. Lutujemy (lub skręcamy) kabel do jak na zdjęciu, drut do jednego rogu, ekran do drugiego rogu
4. Zakładamy wtyk
5. Wtykamy wtyk, włączamy tuner, szukamy programów - cieszymy się mux1, mux2, mux3, jakość sygnału 100% na każdym.

Antena schowana za regałem, przyklejona.. gumką chlebową hehe
https://lh4.googleusercontent.com/-XIn3 ... .01.02.jpg

TVP HD (już u nas nadają!!!)
https://lh3.googleusercontent.com/-qFk- ... .01.43.jpg

Remi

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Remi »

Witam,

Zostałem obdarzony prezentem w postaci Tunera DVB-T KRUGER & MATZ KM00186, mieszkam na Karwinach, a konkretniej na Fikakowie i pytanie jaką antenę do tego dokupić?
W linii prostej do masztu w Chwaszczynie mam ok 4 km. jednak mieszkam na parterze, pomiędzy mną a masztem stoi kilka budynków. Zależałoby mi na antenie pokojowej z racji umiejscowienia mieszkania i tu pytanie co się Waszym zdaniem sprawdzi i ew. i czy w ogóle się taką antenę ustawia?
Od razu napiszę, że na żadnym gwoździu czy kawałku drutu Tuner nie wyszukuje żadnego programu...

pzdr
Remi

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: kb997 »

No cóż. UKE zafundował wam przegląd przez prawie cały UHF, a szkoda, bo ciezko o dobrą antenę na całe pasmo, zwłaszcza pokojową. Jeśli nie masz zacięcia do majsterkowania to możesz kupić
http://tridex.pl/pliki/j/5755_1.jpg
Lub
http://www.dvbsklep.pl/pl/p/Antena-HDA-5000-Signal/180
Jeśli jednak masz pojęcie o lutowaniu to możesz za 1/5 ceny takiej jak w drugim linku zrobić ją sam. Tą z pierwszego linka też, tyle, że z siatką problem, ale koszt przy zasilaniu z tunera to około 10 zł.

Remi

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Remi »

Dzięki za info, zrobiłem bardzo prowizorycznie coś takiego jak w drugim linku i udało mi się złapać sygnał ale... No właśnie, jak złapałem kanał 35 w mux II to nie znajdowało mi 64 w mux I i odwrotnie. Żeby było weselej to w mux II antena działała kiedy jej "kwadraty" były koło siebie płaszczyzną prostopadle do ziemi, natomiast mux I koło siebie o równolegle do ziemi czy to jest normalne? Poza tym mój "wynalazek" na pewno nie miał wzmacniacza...

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: kb997 »

Zrób biquada o boku 10,5 cm. Tu masz link do kalkulatora i możesz zobaczyć jak ma to wygladac:
http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php
A tu wątek o tych antenach
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=2930
Tak samo jeśli będziesz robił antenę na wzór siatki to długość ramienia jednego V powinna być około 10,5cm.
Edit: W biquadzie kwadraty mają być jeden nad drugim dla polaryzacji H. Jeśli zaś chodzi p wzmacniacz to musisz zastosować taki jak na kabel się zakłada czyli coś takiego
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4033.htm

manny

Nie wyszykuje zadnych kanalow

Post autor: manny »

Witam wszystkich,

Ciezko mi bylo znalezc odpowiedni dzial do zalozenia tego tematu wiec postanowilem tutaj sprobowac szczescia. Pare dni temu zakupilem antene AX-1000 Opticum (21-69) do odbioru kanalow DVB-T niestety moj problem polega na tym, ze nie wyszukuje mi zadnych kanalow - telewizor sharp LC60LE635. Mieszkam w Gdansku (google maps: 54.386445, 18.569956) na parterze w 10 pietrowym bloku. Antena jest podlaczona zwyklym kablem antenowym jak od kablowki analogowej i nie wiem czy czegos nie potrzebuje jeszcze zeby wszystko chodzilo? Wczesniej zakupilem antene pokojowa ale tez nie wyszukiwalo zadnych kanalow i myslalem ze to wina slabej mocny pokojowej, teraz gdy mam ta o duzej mocy nie wiem co jest problemem. Ustawiam opcje DTV, biore automatyczne wyszukiwanie kanalow szuka szuka i nic nie znajduje. Nie wiem co zrobic zeby to wszystko dzialalo. Zlituje sie ktos i wyjasni krok po kroku co zrobic?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Re: Nie wyszykuje zadnych kanalow

Post autor: fabio323 »

Sprawdz na tej stronce http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html zobacz gdzie masz najbliższy nadajnik, może masz zasłonięty sygnał sąsiednim budynkiem i temu masz problemy pozdrawiam .

manny

Re: Nie wyszykuje zadnych kanalow

Post autor: manny »

fabio323 pisze:Sprawdz na tej stronce http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html zobacz gdzie masz najbliższy nadajnik, może masz zasłonięty sygnał sąsiednim budynkiem i temu masz problemy pozdrawiam .
Na przeciwko jest 1 budek, ktory jest stosunkowo niski (2 pietra). Mieszkanie tez znajduje sie tak jakby w takim dole, pomimo tego ze blok jest polozony stosunkowo wysoko. Pare km od najblizszego nadajnika. Ten budek i las, ktory jest 200m moga blokowac sygnal? Nawet wyszukujac analagowana TV znajduje tylko TVN i to sniezny mocno. Troche dziwne, zeby bedac tak blisko od nadajnika z antena o duzej mocy nie lapac zadnego sygnalu. To napewno to jest przyczyna?

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Re: Nie wyszykuje zadnych kanalow

Post autor: fabio323 »

Nie wiem co może być przyczyną,rozumie że tą antena masz na zewnątrz zamontowaną ? testuj sygnał na analogu ustaw jak najlepszą jakość sprawdz kable może coś nie łączy .

manny

Re: Nie wyszykuje zadnych kanalow

Post autor: manny »

fabio323 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
Tak antena jest zamontowana na zewnatrz i skierowane w strone najblizszego nadajnika. Jaki kabel powinien zostac zastosowany do polaczenia anteny z TV? Nie potrzeba zadnych przejsciowek, wzmacniaczy czy innych tego typu urzadzen?

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: fabio323 »

Kabel RG6 Triset113 lub inny dobry w antenie powinien być symetryzator masz blisko więc powinno wystarczyć do poprawnego odbioru .

Piksel

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Piksel »

UPDATE 23.06.12
Witam.
Mój problem:
Miejsce: Sopot, ~25m n.p.m., blisko morza
Antena: Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzmacniaczem LNA-177
antena skierowana w kierunku Gdyni (a nie Chwaszczyno), w duży blok od którego odbija się na Elbląg. Na pozostałych możliwych kierunkach (Chwaszczyno) nie łapie MUX-1
Tuner: Ferguson Ariva T65 (nowy soft. 1.036)

MUX 2 - k35 586 MHz - Jakość: 80% (to dużo bo w fergusonach nie ma 100% xD), Siła: 95%

MUX 1 - k43 650 MHz - Jakość: 0-30-70% (skacze), Siła: %~75%, dużo zależy od pogody

MUX 3 - k45 666 MHz - Jakość: 70-80%, Siła: 79-95%

MUX 3 łapie też na prawidłowym kanale k48 690 MHzz jakością ok 60-70% ale z antena skierowana na Chwaszczyno.


Na kawałku kabla z Biquad lub też dipol z wzmacniaczem (foto niżej) takim akurat do 10km wyłapuje mi sygnał z MUX - 4 (POLSAT 570 MHz), oraz z Chwaszczyna MUX - 2 586 MHz z Jakościa do 80% i Siłą do max 55%


Anteny testowe (pokojowe): http://img21.imageshack.us/img21/4184/slajd0195.jpg


Przy tych różnych kombinacjach w żaden sposób nie mogę złapać MUX-1 818 MHz z Chwaszczyna, a ten z Elbląga ma niestabilny sygnał (częste zakłócenia w obrazie). Chciałbym coś z tym zrobić. Zastanawiam się nad kupnem wzmacniacza SWA-9701 (40-45 dB) by dać do mojej 'Tri Digit' zamiast LNA-177, którą ma obecnie. Dobry pomysł?

Moja sytuacja (MUX-y i odbiór): http://img23.imageshack.us/img23/6797/test1oe.png
Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2012, o 13:25 przez Piksel, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: kb997 »

Masz antenę o dużym zysku i bardzo silny wzmacniacz. Odbierasz Elbląg bo jest osiagalny, natomiast lokalny nadajnik z powodu silnego wzmacniacza przesterowuje głowicę tunera. Zostaw tak jak jest, bo jest dobrze i nie ruszaj.

Zablokowany