Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Marcinelli

Re: GDAŃSK

Post autor: Marcinelli »

Scripter1 pisze:Niestety ja mieszkam o wiele bliżej i nic nie łapię.
Wiesz co, jak masz antenę teleskopową, to ja bym jeszcze spróbował wygiąć oba teleskopy do poziomu i skrócić je tak żeby miały po ok 20 cm długości każdy. Powinnien się wtedy z tego zrobić dipol półfalowy na kanał 48 :)
Postaw gdzieś na oknie albo za oknem i zrób kilka prób złapania sygnału kręcąc anteną w osi pionowej. Tzn ustaw w jakimś położeniu (żeby ramiona były w poziomie i prostopadłe do kierunku przychodzenia w którym powinno być Chwaszczyno), sprawdź kanał 48, albo włącz skanowanie, jak nic nie znajdzie ustaw antenę pod innym kątem i tak kilka razy. Może uda się znaleźć takie ustawienie że złapiesz wiązkę główną albo jakieś silne odbicie.

Marcinelli

Re: GDAŃSK

Post autor: Marcinelli »

Marcinelli pisze: Wiesz co, jak masz antenę teleskopową, to ja bym jeszcze spróbował wygiąć oba teleskopy do poziomu i skrócić je tak żeby miały po ok 20 cm długości każdy.
Eeee... korekta: każde z ramion po około 10 cm, 20 cm w sumie.

Merynos

Re: GDAŃSK

Post autor: Merynos »

_chris_ pisze:
Merynos pisze:Lokalizacja wydaje się najlepsza, bo antena stoi blisko okna, które wychodzą w prostej linii na Chaszczyno.
Ten nadajnik ma niedużą moc, więc na takiej odległości z odbiorem w mieszkaniu może być już problem, wszystko zależy, jak ten sygnał się 'gubi' po drodze.

Pamiętaj, że szyby nowego typu (panele) w oknach bardzo dobrze potrafią sobie radzić z tłumieniem sygnałów TV (są napylane lub mają domieszki metaliczne). Tak więc wystaw, jeśli możesz, tę antenę za okno - i sprawdź, czy sygnał ci wzrośnie.
Dzięki _chris_,
wystawiłem "pokojówkę" za okno i udało się złapać wszystkie 5 kanałów. Obraz trochę tnie ale odbiór jest. Nie wiem tylko jak sprawdzić jakość i siłę sygnału.

_chris_

Re: GDAŃSK

Post autor: _chris_ »

Merynos pisze:wystawiłem "pokojówkę" za okno i udało się złapać wszystkie 5 kanałów. Obraz trochę tnie ale odbiór jest. Nie wiem tylko jak sprawdzić jakość i siłę sygnału.
Zwykle w opcji menu odpowiedzialnej za strojenie ("Instalacja", "Strojenie" albo jakoś podobnie) odbiornika bądź telewizora jest jakiś wskaźnik poziomu lub jakości sygnału, albo oba na raz.

Merynos

Re: GDAŃSK

Post autor: Merynos »

Merynos pisze:
_chris_ pisze:
Merynos pisze:Lokalizacja wydaje się najlepsza, bo antena stoi blisko okna, które wychodzą w prostej linii na Chaszczyno.
Ten nadajnik ma niedużą moc, więc na takiej odległości z odbiorem w mieszkaniu może być już problem, wszystko zależy, jak ten sygnał się 'gubi' po drodze.

Pamiętaj, że szyby nowego typu (panele) w oknach bardzo dobrze potrafią sobie radzić z tłumieniem sygnałów TV (są napylane lub mają domieszki metaliczne). Tak więc wystaw, jeśli możesz, tę antenę za okno - i sprawdź, czy sygnał ci wzrośnie.
Dzięki _chris_,
wystawiłem "pokojówkę" za okno i udało się złapać wszystkie 5 kanałów. Obraz trochę tnie ale odbiór jest. Nie wiem tylko jak sprawdzić jakość i siłę sygnału.
Nie wiem, jestem ślepy albo ograniczony. Nie mogę znaleźć funkcji z jakością obrazu (tv samsung B650).
Kanały odbieram prawdopodobnie z Iławy (kanał 46), a nie z Chwaszczyna. Chyba to trochę dziwne. :o

pajda75
Posty: 65
Rejestracja: 10 października 2010, o 13:49

Re: GDAŃSK

Post autor: pajda75 »

Zadzwoń na infolinię Samsunga...pomogą :)

monkay

Re: GDAŃSK

Post autor: monkay »

telewizor samsung menu/pomoc techniczna/ test diagnostyczny/informacja o sygnale

guzmo
Posty: 5
Rejestracja: 19 marca 2009, o 07:12
Odbiornik: .
SAMSUNG 46B7000
EVOLVE Venus Dual
WIWA HD50
Instalacja antenowa: pasywna 12-element
dach budynku 4-pietrowego
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

Re: GDAŃSK

Post autor: guzmo »

cos słabo działa na antenie w pokoju
przy oknie nie dziala, 2m od okna po chwili złapie i "krzaczy"
sygnał 50%
błedy w skali 1-10, 8 do 9
co jest ?? przed sobą widze blok 4-pietrowy ~50m w kierunku chwaszczyna

WoSo

Re: GDAŃSK

Post autor: WoSo »

W Sopocie w okolicach dworca PKP brak odbioru na antenie pokojowej, wystawienie za okno nic nie poprawia. W analogu tylko TVP1 słabej jakości. Ale patrząc na okolicę anteny na dachach są na 3-metrowych masztach.

Bartosz Czach

Re: GDAŃSK

Post autor: Bartosz Czach »

Trudno raczej, żeby 60kW (tyle w odniesieniu do analogu daje 15kW w DVB-T) na 690MHz szło dobrze, skoro 100kW na 207MHz ma problemy. Im wyższa częstotliwość, tym silniejszy nadajnik musi być w celu pokrycia całości danego terenu.

jacgl

Re: GDAŃSK

Post autor: jacgl »

Osowa -brak odbioru na tunerach komputerowych, zarówno na antence pasywnej, jak i na aktywnej. Wyjście z laptopem na balkon (z anteną aktywną) daje bardzo kiepski odbiór z dużymi błędami. Wyjście z latopem na zewnątrz -przy widzialności masztu, odległość może 5km, odbiór z widocznymi błędami na antence pasywnej z kompletu Winfast dongle gold.
Wniosek nie jest optymistyczny... W zasadzie uruchomiono DVB-T dla mieszkańców domów jednorodzinnych którzy dysponują masztami i antenami zewnętrznymi. Przeciez instalacji zbiorczych w budynkach wielorodzinnych już dawno się nie wykonuje, a trudno żeby każdy sobie teraz wystawiał anteny zewnętrzne jak za króla Ćwieczka.... :-(

Tomasz Berezowski

Re: GDAŃSK

Post autor: Tomasz Berezowski »

jacgl pisze:Osowa -brak odbioru na tunerach komputerowych, zarówno na antence pasywnej, jak i na aktywnej. Wyjście z laptopem na balkon (z anteną aktywną) daje bardzo kiepski odbiór z dużymi błędami. Wyjście z latopem na zewnątrz -przy widzialności masztu, odległość może 5km, odbiór z widocznymi błędami na antence pasywnej z kompletu Winfast dongle gold.
Wniosek nie jest optymistyczny... W zasadzie uruchomiono DVB-T dla mieszkańców domów jednorodzinnych którzy dysponują masztami i antenami zewnętrznymi. żeby każdy sobie teraz wystawiał anteny zewnętrzne jak za króla Ćwieczka.... :-(
I to jest właśnie największe niedoinformowanie w sprawie DVB-T. Sieci MUX zaprojektowane są przez UKE w taki sposób, że do ich odbioru wymagana jest dobrze ustawiona indywidualna antena zewnętrzna lub prawidłowa instalacja zbiorcza. Patyk na biurku albo parapecie nie jest wystarczający.

jacgl

Re: GDAŃSK

Post autor: jacgl »

Tomasz Berezowski pisze: I to jest właśnie największe niedoinformowanie w sprawie DVB-T. Sieci MUX zaprojektowane są przez UKE w taki sposób, że do ich odbioru wymagana jest dobrze ustawiona indywidualna antena zewnętrzna lub prawidłowa instalacja zbiorcza. Patyk na biurku albo parapecie nie jest wystarczający.
W takim razie nazwałbym to raczej dezinformacją. Znakomita większość zainteresowanych DVB-T jest przekonana że do odbioru wystarczy kawałek drutu. A jeżeli tak nie jest.... to duzo szumu medialnego, a efekt marny. Instalacji zbiorczych praktycznie już nie ma. W starych budynkach zaniechano konserwacji ze względu na koszty, wpuszczono kablówki, maszty rozmontowano. W nowych budynkach w ogóle instalacji zbiorczych nie projektowano. Kablówki w zamian za wyłączność przejmowały od wykonawcy instalację TV zobowiązując się do zapewnienia taniego, minimalnego pakietu dla mieszkańców. I teraz kablówki, a nie wspólnoty są właścicielami tych pseudo-zbiorczych sieci. Trudno od nich oczekiwać żeby wpuściły lokalnie w kabel sygnał DVB-T. Beneficjentami DVB-T wobec tego będą niemal wyłącznie domy jednorodzinne, oraz pasjonaci w własnymi antenami na balkonach/oknach (?). Na współczesnych dachach montaż indywidualnych anten jest delikatnie mówiąc utrudniony.

Dodam tylko że znakomita większość właścicieli domów jednorodzinnych dawno zamontowała talerze sat, więc naziemna cyfrówka ich już nie podnieca.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: GDAŃSK

Post autor: Jarosław Bałuka »

jacgl pisze:
W takim razie nazwałbym to raczej dezinformacją. Znakomita większość zainteresowanych DVB-T jest przekonana że do odbioru wystarczy kawałek drutu. A jeżeli tak nie jest.... to duzo szumu medialnego, a efekt marny. Instalacji zbiorczych praktycznie już nie ma. W starych budynkach zaniechano konserwacji ze względu na koszty, wpuszczono kablówki, maszty rozmontowano. W nowych budynkach w ogóle instalacji zbiorczych nie projektowano. Kablówki w zamian za wyłączność przejmowały od wykonawcy instalację TV zobowiązując się do zapewnienia taniego, minimalnego pakietu dla mieszkańców. I teraz kablówki, a nie wspólnoty są właścicielami tych pseudo-zbiorczych sieci. Trudno od nich oczekiwać żeby wpuściły lokalnie w kabel sygnał DVB-T. Beneficjentami DVB-T wobec tego będą niemal wyłącznie domy jednorodzinne, oraz pasjonaci w własnymi antenami na balkonach/oknach (?). Na współczesnych dachach montaż indywidualnych anten jest delikatnie mówiąc utrudniony.

Dodam tylko że znakomita większość właścicieli domów jednorodzinnych dawno zamontowała talerze sat, więc naziemna cyfrówka ich już nie podnieca.
A czy telewizję analogową odbierasz na kawałku drutu? Skąd przeświadczenie, że tv cyfrowa ma być odbierana na kawałku drutu? Pierwsze słyszę, aby gdzieś w tym "szumie medialnym" tak informowano...
Większość ludzi nie jest zainteresowana DVB-T jako sztuką dla sztuki, lecz oglądaniem programów telewizyjnych w telewizorze, który z założenia do tego służy, bez względu czy ma DVB-T, -S, -C czy cokolwiek jeszcze. I jak do tej pory używali anteny zewnętrznej, tak wierz mi, teraz nie będą wciskali kawałka drutu w gniazdo telewizora i twierdzili że nic nie ma. Czy przy zmianie analogu na cyfrę na satelicie ludzie zrzucili talerze odbiorcze z balkonów czy dachów i wciskali kawałek drutu do gniazd odbiorników..?

biopal777

Re: GDAŃSK

Post autor: biopal777 »

Dziwne ze ludzie maja problemy z odbiorem Mux 3 z Chwaszczyna nawet w Osowie czy Sopocie ,wina napewno jest w posiadanym sprzecie.Ja w Gdansk Zaspa w bloku(spojscie sobie na mapie gdzie lezy Chwaszczyno,Osowa,Sopot ,Zaspa ) spokojnie odbieram nawet na atenie pokojowej ze wzmaczniaczm ustawiona nawet nie na parapecie :)Jakosc sygnalu 99,sila sygnalu ponad 70.jesli ktos nie ma odbioru z jednej strony mieszkania niech wystawi antene z drugiej strony.Ja od poludniowej slabo odbieram Chwaszczyno ale od polnocnej jest dobrze.

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

Przyłączam się do zdania że te wszystkie informacje o cyfryzacji to szum medialny i dezinformacja.
Wszędzie się powtarza że dvb-t ma być "ogólnodostępna", że "nie wymaga zmiany obecnie używanych anten" oraz że zapewni "lepszy odbiór niż tv analogowa bo nie będzie wrażliwe na warunki atmosferyczne i odbicia sygnału" - w praktyce to jedna wielka bzdura.

Gdzie tu niby lepszy odbiór skoro analoga odbieram w miarę dobrze a dvb wcale, i gdzie tu brak konieczności zmiany anten?
I gdzie tu ta "ogólnodostępność" jak tylko ludzie z profesjonalnymi antenami idealnie ustawionymi gdzieś wysoko na maszcie z widocznością na Chwaszczyno odbierają sygnał (lepiej lub gorzej) :?:
Marcinelli pisze:
Marcinelli pisze:Wiesz co, jak masz antenę teleskopową, to ja bym jeszcze spróbował wygiąć oba teleskopy do poziomu i skrócić je tak żeby miały po ok 20 cm długości każdy.
Eeee... korekta: każde z ramion po około 10 cm, 20 cm w sumie.
Dzięki za sugestię ale to raczej nie jest wykonalne, każdy z teleskopów po złożeniu ma ponad 20m co razem obudową w której są zamontowane daje w poziomie sumarycznie 50cm...
Dodam jeszcze że symetryzator przez który podłączam te teleskopy ma oznaczenie 300Ω - 75Ω, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

Będę jeszcze próbował różnych kombinacji ale jak po 1 stycznia nic nie złapię w jakości pozwalającej na oglądanie to oficjalnie uznam tą cyfryzację polskiej tv za ściemę, bzdurę i wielki niewypał.

heya86

Re: GDAŃSK

Post autor: heya86 »

Paradoksem jest to, że na antenie pokojowej jestem w stanie na Przymorzu odbierać TVP1, TVP2, TVP3, TVN analogowo względnej jakości, ale cyfrowej ni w ząb. TV cyfrowa miała być cudownym lekarstwem na wszelkie szumy i zniekształcenia obrazu a póki co nie idzie jej w ogóle odbierać. Karta Pinnacle Systems PCTV Hybrid ExpressCard.

Zwracam się jednocześnie z pytaniem do osoby kompetentnej, Czy Lębork kiedykolwiek otrzyma sygnał MUX-3|? Z tego co widzę być może dotrze MUX-2 z Chwaszczyna 31.12.2010. Co z MUX-3 ?

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: GDAŃSK

Post autor: Gdańsk »

Ja odbieram na zwykłej antenie teleskopowej bez wzmacniacza - leżąca na parapecie,oczywiście ustawiona tak żeby złapała sygnał bo nie w każdej pozycji odbiera ,sygnał 85% do 100 ( Gdańsk-Zaspa 4piętro ).

Marcinelli

Re: GDAŃSK

Post autor: Marcinelli »

Scripter1 pisze:Wszędzie się powtarza że dvb-t ma być "ogólnodostępna", że "nie wymaga zmiany obecnie używanych anten" oraz że zapewni "lepszy odbiór niż tv analogowa bo nie będzie wrażliwe na warunki atmosferyczne i odbicia sygnału" - w praktyce to jedna wielka bzdura.
Ja bym powiedział że to prawda.. odbiór idealny, odbić nie stwierdzono, odbieram na tej samej antenie co analog :)
Scripter1 pisze: Będę jeszcze próbował różnych kombinacji ale jak po 1 stycznia nic nie złapię w jakości pozwalającej na oglądanie to oficjalnie uznam tą cyfryzację polskiej tv za ściemę, bzdurę i wielki niewypał.
Jest szansa że MUX2 będziesz odbierał - nadajnik ma mieć 100 kW (na MUX3 aktualnie jest 15 kW ) plus do tego nadawanie na niższych częstotliwościach (kanał 35) co da trochę mniejsze tłumienie sygnału.

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

Marcinelli, rzecz w tym że to ma być "ogólnodostępne" dla wszystkich więc musi być rozpatrywane całościowo a nie jednostkowo.
To tak jak z dostępem do internetu, jeśli u części abonentów działa jak trzeba a u części nie to znaczy że dostawca jest kiepski (co z tego że tepsa ma w ofercie wysokie prędkości jak u wielu ludzi nie da się ich uruchomić bo są badziewne centrale).
Tak samo z ogólnodostępną cyfrową tv, jeśli działa tylko u garstki ludzi w u których są spełnione pewne warunki (choć nie ma oficjalnie żadnych podanych) a u reszty nie działa wcale (mimo że są w teoretycznym zasięgu) to tak jakby tego nie było (analogi przynajmniej da się odbierać w złych warunkach choć z zakłóceniami).

Jak napisałem, czekam na start MUX2.

A co będzie jak już wyłączą analogowe nadajniki się pytam?

Zablokowany