Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: GDAŃSK

Post autor: Tom345 »

Wzmacniacz bez zasilacza nic nie daje.

Bartosz Czach

Re: GDAŃSK

Post autor: Bartosz Czach »

Wzmacniacz musisz czymś zasilać. To nie perpetuum mobile. Antena nada się na kilka telewizorów. Jeśli na jednym sygnał będzie średni, wtedy musisz mieć aktywny rozgałęźnik na kilka TV.

Skuterpl
Posty: 10
Rejestracja: 18 grudnia 2010, o 16:22

Re: GDAŃSK

Post autor: Skuterpl »

a jak rozdzielam na kilka TV, biore jeden kabel z anteny i jakis rozgaleznik, czy do kazdego TV osobny kabel prosto z anteny.

Widze, ze tez odbierasz z Chwaszczyna jestes gdzies daleko od nadajnika?

Bartosz Czach

Re: GDAŃSK

Post autor: Bartosz Czach »

Skuterpl pisze:a jak rozdzielam na kilka TV, biore jeden kabel z anteny i jakis rozgaleznik, czy do kazdego TV osobny kabel prosto z anteny.
Jeden kabel z anteny do rozgałęźnika i od niego osobno każdy kabel do telewizora.
Skuterpl pisze:Widze, ze tez odbierasz z Chwaszczyna jestes gdzies daleko od nadajnika?
12km w linii prostej, widoczność optyczna całego masztu.

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

Czy ktoś z wtajemniczonych zechce mi wyjaśnić dlaczego TV4 i TV Puls nie nadają poprawnie formatu obrazu?
Bo mam ustawiony TV tak że automatycznie rozpoznaje format i programy nadawane na Polasacie, TVN i TVN7 w formacie panoramicznym od razu są powiększane na cały ekran a na TV4 i TV Puls mam czarną ramkę wokoło obrazu i muszę ręcznie przestawiać tryb obrazu na "Powiększenie" aby nie mieć ramki (przy formacie 4:3 na wszystkich mam obraz na całej wysokości ekranu i czarne pasy po boku).

PS: zauważyłem że pojawiła się w informacji o sygnale nazwa sieci "TP EmiTel".

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

Czy ktoś jeszcze ma dziś problemy z odbiorem MUX2?
Wyposażyłem się ostatnio w taką antenę:
http://www.telmor.pl/Anteny/ASP_860_P25 ... jwa_aktywa

Jeszcze wczoraj miałem na niej silny sygnał na poziomie 70 - 80 i przy tym 0 błędów a dziś są takie zakłócenia że nie da się nic oglądać bo ekran cały zakratkowany.

marcin82

Re: Gdynia Grabówek

Post autor: marcin82 »

Witam wszystkich

Udało mi się wrócić do domu pomimo zawieruchy na lotniskach i już z rana szukałem anteny do NTC. Kupiłem małą antenkę kierunkową typu YAGI firmy Polkat. Antenka typu ATZ - 8/21-60.Zysk energetyczny 7,5-7,9 dB Jest to dosyć mała antenka - długość 60 cm. Mieszkam na 3 pietrze więc wyrzuciłem antenę na balkon i przyczepiłem do balustrady. Jest ona ukierunkowana w stronę nadajnika - brak widzialności optycznej nadajnika (blok i górka)odleglość 9.5 km. Kabel zwykły długość 10 m dwie F i wtyk do Tv. W antenie nie ma wzmacniacza tylko symetyzator.
Odbieram mux 2 i 3 bez problemu. Mux 3 siła / jakość sygnału - 4/9 skacze do 6/22. Pomimo niskich parametrów odbioru wszystko chodzi w miarę ładnie. TV LG SL9000.Jak zelży mróz to zamontuje rurę i podniosę antenę o około 1.3m i wtedy napisze jak jest z sygnałem. Mieszkam za estakada w kierunku Chylonii około 100 m od ulicy Morskiej. Mam nadzieje ze komuś niezdecydowanemu pomogłem czy taka antena wystarczy do odbioru NTC. Koszt anteny razem z kablem,symetyzatorem, koncowkami to 49,05 zł. Jeśli ktoś chce kupić na szybkiego tutaj na Grabówku o niech da znać na PW to napisze w jakim to jest sklepie bo nie chce mu robić reklamy. Pan tam jakiś taki nieżyciowy.

Pozdro Marcin

norbi

Re: GDAŃSK

Post autor: norbi »

Cos od 15 zaczelo ciac sygnal na mux3 tak jakby wlaczali i wylaczali, mux2 ok sygnyl 80-83 zero bledow okolice Karczemek w lini prostej 11,5 km od nadajnika w Chwaszczynie

Bartosz Czach

Re: GDAŃSK

Post autor: Bartosz Czach »

norbi pisze:Cos od 15 zaczelo ciac sygnal na mux3 tak jakby wlaczali i wylaczali
Może coś poprawiają celem wyeliminowania problemów z odbiorem, które pojawiły się po starcie MUX2.

norbi

Re: GDAŃSK

Post autor: norbi »

tylko ze mux2 od wystartowania odbieral bez zaklocen no poza wczorajszym dniem

Marcinelli

Re: GDAŃSK

Post autor: Marcinelli »

Bartosz Czach pisze:
norbi pisze:Cos od 15 zaczelo ciac sygnal na mux3 tak jakby wlaczali i wylaczali
Może coś poprawiają celem wyeliminowania problemów z odbiorem, które pojawiły się po starcie MUX2.
Coś grzebali też po 19, bo MUX2 wcięło na jakiś czas, a jak się pojawił to TV już sobie poukładał kanały w innej kolejności, tzn. teraz najpierw idą te z MUX3 a potem z MUX2.
Więc chyba była jakaś drobna rekonfiguracja :)

Bartosz Czach

Re: GDAŃSK

Post autor: Bartosz Czach »

Może LCN zrobili :)

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

U mnie już ładnie odbiera choć sygnał jest słabszy niż wczoraj.
Mój tv nie poprzestawiał kanałów z tym że MUX3 nie łapałem i nadal się to nie zmieniło.

PS: czy u was też jest to co tu opisałem (chodzi o tą ramkę wokół obrazu na TV4 i TV Puls): http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=27635#p27635 :?:

Bartosz Czach

Re: GDAŃSK

Post autor: Bartosz Czach »

Scripter1 pisze:Czy ktoś z wtajemniczonych zechce mi wyjaśnić dlaczego TV4 i TV Puls nie nadają poprawnie formatu obrazu?
Te stacje nadają normalnie, czyli w 4:3. Zatem materiały panoramiczne są w LetterBoxie. Masz dziki telewizor, więc do przekazu 4:3 dodaje po bokach pasy. Jeśli dodamy do tego LetterBox, wyjdzie obraz w czarnej ramce.

Marcinelli

Re: GDAŃSK

Post autor: Marcinelli »

Bartosz Czach pisze:Może LCN zrobili :)
Może ... Nie mam jak sprawdzić.
Jest lepiej, ale i tak nie do końca odpowiada moim preferencjom :lol:

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

Bartosz Czach pisze:Masz dziki telewizor, więc do przekazu 4:3 dodaje po bokach pasy. Jeśli dodamy do tego LetterBox, wyjdzie obraz w czarnej ramce.
W zasadzie to jest to monitor z wbudowanym tunerem (27" Samsung P2770HD) więc nie oczekuję po nim za wiele ale z pozostałymi sobie radzi dobrze.

Najwyraźniej mam na tych dwóch kanałach efekt Windowbox.
http://en.wikipedia.org/wiki/Windowbox_%28film%29
"It can occur when a 16:9 film is set to 4:3 (letterbox), but then shown on a 16:9 TV or other output device."
Czyli jest to spowodowane tym że te kanały nadają obraz już z efektem Letterbox - wina ewidentnie leży po stronie nadawcy.

Marcinelli

Re: GDAŃSK

Post autor: Marcinelli »

Scripter1 pisze:W zasadzie to jest to monitor z wbudowanym tunerem (27" Samsung P2770HD) więc nie oczekuję po nim za wiele ale z pozostałymi sobie radzi dobrze.

Najwyraźniej mam na tych dwóch kanałach efekt Windowbox co jest spowodowane tym że te kanały nadają obraz już z efektem Letterbox - wina ewidentnie leży po stronie nadawcy.
Nie masz jakiegoś trybu 'Auto' że TV sam sobie przeskalowuje obraz obcinając niepotrzebne marginesy jeśli są? TV Panasonica tak mają, czasami obetnie marginesy nawet jak są na nich jakieś drobne elementy (np logo stacji :) albo scrollujący się tekst) ale generalnie to nawet działa.

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

Mam w opcjach obrazu coś takiego jak Rozmiar gdzie mam do wyboru Auto Szerokość (ten mam cały czas ustawiony), 16:9, Rozciągnij w poziomie, Powiększenie (tu są dodatkowo opcje dostosowania powiększenia) oraz 4:3.

Dodatkowo jak mam ustawiony rozmiar na Auto to uaktywnia mi się inna opcja Tryb ekranu gdzie nów mam powtórzone opcje 16:9, Rozciągnij w poziomie, Powiększenie (ten wybieram gdy na TV4 mam obraz w ramce; tu nie mam opcji dostosowywania powiększenia) oraz 4:3 (ten tryb mam zazwyczaj wybrany).

Gdy kanał nadaje poprawny sygnał określający rozmiar obrazu to mój tv na tych ustawieniach poprawnie rozpoznaje czy obraz jest 4:3 czy 16:9 zarówno na kanałach z mux2 (Polsat, TVN i TVN7) jak i na analogowych z kablówki i odpowiednio go wyświetla.

-- Dodane 24.12.2010 (Pt) 12:10 --
Stała się rzecz niesłychana: wczoraj w nocy wreszcie w trakcie rutynowego skanowania kanału 48 złapałem MUX3.
Sygnał był bardzo słaby i mocno zakłócony (aż się dziwię że mój tv go wyłapał) ale po korekcie ustawienia anteny i korekcie ułożenia jej "skrzydeł" udało mi się go ustabilizować tak że od biedy dało się oglądać, dziś już jest stosunkowo dobrze (siła sygnału: 55; poziom błędów: 5).

Niestety coś za coś: siła analogowego sygnału chyba spadła bo TVN odbierany analogowo z kablówki (operator kablówki łapie TVN i kilka innych analogowo) ma spore zakłucenia, tzw szumy.
Ostatnio zmieniony 24 grudnia 2010, o 15:03 przez Scripter1, łącznie zmieniany 2 razy.

Przemas

Re: GDAŃSK

Post autor: Przemas »

witam jestem tu pierwszy raz ale to nic mam pytanko wczoraj załaczyłem wyszukiwanie cyfrowych programow znalazło mi 13 z czego tv6 i tv7 sa testowe (pasy) mam tvp1, tvp2, tvpinfo, polsat, tvn, tv4, tvn7, tvp kultura, tvp historia, tv puls, puls2 wszystkie oczywiscie odbieraja cyfrowo ale chcialbym sie dowiedziec czy oprocz tych programow co mam powinienem znalezc jeszcze inne. bede wdzieczny za odpowiedz. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. (jesli to wazne mieszkam niedaleko miejscowości Cedry Wielkie).

Scripter1

Re: GDAŃSK

Post autor: Scripter1 »

Odbierasz wszystko co jest do złapania, zobacz tu: http://przelaczenie.eu/?s=muxy

Co do Puls2 to ten kanał jest zarezerwowany dla stacji która jeszcze nie ruszyła (podobnie jak tv6 i tv7) i jak narazie nadają tam jedynie reklamę tego nadaje TV Puls.

Zablokowany