Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: _chris_ »

rafkes pisze:Mam pytanie bo na moim odbiorniku wyszukuje 35 kanałów na częstotliwości 570 MHZ, niestety gdy na nie klikam nie ma żadnego obrazu i dźwięku typ DTV. Mam pytanie skąd to jest.
Programy kodowane nadawane prze TV Mobilną Polsatu.

rafkes

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: rafkes »

_chris_ pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Dzięki wielkie polski pakiet śmiga bez problemu, czas czyhać na tropo i z zagranicy ;)

DonPedros

Nadajniki, Częstotliwości, Mux'y

Post autor: DonPedros »

Jestem z Gdańska i od tygodnia odbieram cyfrową telewizję naziemną. Mieszkam w bloku więc podłączony jestem do anteny zbiorczej. Sygnał jest bardzo dobry, na wszystkich trzech MUX'ach siła i jakość sygnału wynosi 100%. Jednak sprawdzając na jakich częstotliwościach nadawane są poszczególne MUX'y stwierdziłem dziwne zamieszanie w eterze. A mianowicie u mnie wygląda to następująco:

MUX-1 514MHz - żaden nadajnik nie nadaje na takiej częstotliwości ? (TVP Info Olsztyn)
MUX-2 498MHz - Iława
MUX-3 530MHz - nie wiem skąd to jest. Najbliższy nadajnik nadający na tej częstotliwości to Śrem, 270km od Gdańska. Co ciekawsze mam na tym MUX'sie TVP Info Gdańsk

Sprawdziłem rozmieszczenie najbliższych nadajników i tak:

Gdańsk Chwaszczyno - 19km. (przysłonięty wzgórzami morenowymi)
Elbląg - 57km.
Iława - 88km.
Olsztyn 135km

Czy ktoś może mi pomóc w zrozumieniu tego bałaganu ?

_chris_

Re: Nadajniki, Częstotliwości, Mux'y

Post autor: _chris_ »

Taka sytuacja występuje, kiedy AIZ wyposażony jest w przemienniki / regeneratory, zmieniające częstotliwości mux-ów.

DonPedros

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: DonPedros »

Dzięki za informację.

W związku z tym zamieszaniem zastanawiały mnie kierunki anten na dachu mojego budynku, a mieszkam na Oruni Dolnej. W trakcie dostosowywania AIZ do odbioru DVB-T przybyła jedna antena (Fracarro Sigma 6HD) skierowana na południowy-wschód, a z czterech istniejących wcześniej anten dwie skierowano na Chwaszczyno (północny-zachód), a dwie bezpośrednio na północ (kierunek Wrzeszcz).
I tak się zastanawiam, jeśli nowa antena odbiera sygnał z Elbląga, Olsztyna ewentualnie z Iławy, a dwie skierowane są na Chwaszczyno to na jaki nadajnik skierowane są dwie anteny "patrzące" bezpośrednio na północ ?? Jest tam jakiś nadajnik ??
Na mapce z nadajnikami znalazłem coś o nazwie Gdańsk 2 we Wrzeszczu niedaleko ul. Migowskiej, ale nie ma tego nadajnika w innych zestawieniach - co to jest ?

Odbiorca121

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Odbiorca121 »

Witam,

Mieszkam w Gdyni przy ulicy Morskiej na 3 piętrze mam antenę Antena Yagi DVB-T 19/21-69 i dekoder Ferguson Ariva t65 , polecono mi zamontować w antenie symetryzator co uczyniłem , i było ok ale od pewnego cały czas trace sygnał z multiplexu 2 , natomiast przy 1 często się obraz zacina , a 3 nie odbieram wcale , do tej pory multiplex 2 odbierał bardzo dobrze i nie traciłem sygnału . Jaka może być tego przyczyna?
i dlaczego nie ma już w sprzedaży anten takiego typu ?

Pozdrawiam

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: belzebiusz »

A wymieniłeś wtyczkę od zasilacza na zwykły wtyk antenowy?

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: _chris_ »

Odbiorca121 pisze:Jaka może być tego przyczyna?
Zapytaj tego, który doradził ci wymianę wzmacniacza na symetryzator.

Jak chcesz odpowiedź, to może byś podał przynajmniej jakie poziomy i jakości sygnału pokazuje odbiornik dla odbieranych mux-ów (a jakie były wcześniej) oraz gdzie masz tę antenę powieszoną. Sprawdzałeś ustawienie anteny?
Odbiorca121 pisze:i dlaczego nie ma już w sprzedaży anten takiego typu ?
Cały czas są w handlu i to kilku producentów.

Odbiorca121

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Odbiorca121 »

Nie wiem jak to możliwe że mając antenę zawieszoną na 3 piętrze 10 km od nadajnika mam takie zakłócenia ,cały czas gubi sygnał , zamiast zasilacza mam zamontowany symetryzator ,szlak mnie jasny trafia jak tylko włączam telewizor , kupiłem dobry dekoder , niezłą antenę i gówno z tego jest Panowie pomóżcie

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: _chris_ »

@ Odbiorca121: może poczekaj jeszcze te parę dni do 28. na wyłączenie analogu i przejście mux-ów z Chwaszczyna na docelowe kanały i moce, bo na g... to niewiele można zaradzić...

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: ntcdvb »

@Odbiorca121
Dobra antena?
Polecam sprawdzić na siatka + słaby wzmacniacz + zasilacz.
Możesz nawet na samym symetryzatorze spróbować.
Nie zawsze anteny kierunkowe są najlepsze.

Kolega @ _chris_
Też dobrze radzi z tym wstrzymaniem się do 28, może zmiany dużo wniosą do odbioru?

welcometopoland

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: welcometopoland »

No i minął TEN "cyfrowy dzień"...

Ktoś się orientuje jak wygląda sytuacja z mocą i wysokością nadawania MUX-ów przez Chwaszczyno ?
Mogę już montować antenę w Wejherowie (1p.) ?

Do tej pory było słabo... Tylko jeden MUX przy antenie Televes HD i maks. wzmacniaczu liniowym.

Bartosz Czach

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Bartosz Czach »

100kW, wysokość anten: szczyt masztu.

DonPedros

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: DonPedros »

Wszystkie 3 Muxy nadawane są z mocą 100kW ??
Do momentu odłączenia analoga Mux3 nadawany był z mocą 15KW.
Czy zmieniły się kanały na już docelowe ??

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Wiking »

Wszystkie trzy MUXy nadają na docelowych częstotliwościach i z docelowymi mocami, czyli 100 kW. :)

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: zima80 »

Szkoda tylko,że pomimo doświetleń sygnału pozostała biała plama na mapie tzn miedzy Słupskiem a Lęborkiem...a Emitel milczy.

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Wiking »

Ta kwestia była już poruszana w tym temacie:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=149511#p149511
Zwróciłem uwagę, że powiat słupski i lęborski będą pozbawione dostępu do MUX-3, gdyż emisja tego multipleksu nie jest przewidziana ze Skórowa Nowego (takie wnioski wyciągnąłem z dokumentów dostępnych w Internecie). W odpowiedzi od pana Jarosława Bałuki usłyszałem żebym nie wprowadzał w błąd, ale jak będzie faktycznie to już nie wyjaśnił.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: irekr »

Wiking, nie wiem gdzie szukałeś, ale w wykazach MI obszar Lębork ma ustalony kanał 23 dla MUX3. Kanału MUX1 i MUX2 maja pracować jako SFN z Chwaszczynem - przynajmniej tak jest w wykazach.
Pozostaje pytanie czy ten kanał będzie uruchomiony.
To właściwy kanał, najbliższe nadajniki kolizyjne to Olsztyn i Śrem. Nie jest możliwe użycie kanału 48 - tego samego co w Gdańsku z uwagi na kolizje ze Szczecinem - jest już za blisko.
MUX3 dla Koszalina i okolic - a także Słupska - to kanał 60. Kanału 60go nie można użyć w Lęborku z uwagi na kolizje z Olsztynem.

Mam jednak pytanie do admina forum; dlaczego stawiając doświetlenia MUX3 nie postawiono nadajnika na Jaśkowej Kopie? Brakuje tego nadajnika. Wielu znajomych w Gdańsku, którzy mieszkają w rejonie Starego Miasta oraz Wrzeszcza odbiera MUX3 z Jagodnika, nie zawsze jest to odbiór stabilny....

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Jarosław Bałuka »

Na dzień dzisiejszy znalazłoby się wiele miejsc w kraju potrzebujących doświetlenia MUX3 bardziej niż Stare Miasto w Gdańsku. Musimy pamiętać, że pełne pokrycie MUX3 uzyska w 2014r., wtedy należy oczekiwać bardzo dobrego wypełnienia sygnałem w Trójmieście.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: irekr »

Zdecydowanie się z tym zgadzam. Ale w tej konkretnej sytuacji Jaśkowa jest obiektem bardzo potrzebnym. Wg mojej oceny na obszarze gdzie są spore utrudnienia w odbiorze MUX3 mieszka około 40.000 ludzi, to spory tłum... Nie muszę dodawać że z MUX1 i 2 jest podobnie...

Całkowicie analogiczna sytuacja jest w Poznaniu. Brakuje doświetlenia z AE lub Piątkowa.

Zablokowany