Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Jarosław Bałuka »

Po niedawnym zwiększeniu mocy wszystkich emisji do 100kW ERP sytuacja uległa poprawie.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: irekr »

Pomiar z wczoraj z g.17tej:

Kartuska/Wesoła
wskazania na Digiair PRO - wcześniej wykalibrowanego z "wzorcem" na Wydziale ETI PG
k.48 690 MHz 34 dB [E]
k.45 666 MHz 36 dB [E]
16 m n.p.z.
Wyniki po uwzględnieniu poprawek antenowych, wykonane przez osobę "fachową"
(aż do bólu)...

Przypuszczam że błąd pomiaru nie był większy niż 2 dB w wartości bezwzględnej i 0,5 db pomiędzy tymi częstotliwościami.

Orientuje się Pan czy UKE dokona rutynowych pomiarów pola po podniesieniu mocy?

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Wiking »

irekr pisze:Wiking, nie wiem gdzie szukałeś, ale w wykazach MI obszar Lębork ma ustalony kanał 23 dla MUX3.
I co z tego? Zauważ, że problem nie leży w braku kanału, a w braku emisji z konkretnego obiektu, czyli ze Skórowa Nowego, który w przypadku MUX-1 i MUX-2 odpowiada za pokrycie sygnałem obszaru Lębork. :) W przypadku MUX-3 obszar Lębork będzie białą plamą, bo nie będzie prowadzona emisja z obiektu Lębork/Skórowo Nowe (takie wnioski wyciągnąłem z dokumentów dostępnych w Internecie).
Przepraszam, że tę kwestię poruszam jeszcze raz, ale chciałem wyjaśnić na czym polega problem. :)

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: irekr »

Administrator będzie zapewne bardziej zorientowany w temacie, ale Skórowo - pomimo ze leży w woj.pomorskim - jest przewidziane do wyłączeń analogowych 20 maja 2013, zapewne w ten dzień - lub krótko po nim - pojawi się tam MUX3 na kanale 23 - obecnie zajętym przez analogową TVP2 z Gołogóry.
Od 20go maja cała północna cześć Polski będzie wyłącznie w DVB-T.

Poproszę administratora o sprostowanie, jeżeli mam niedokładne informacje.

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Wiking »

Nikt Cię nie sprostuje, bo obiekty przewidziane do emisji MUX-3 i czas ich włączenia to tajemnica handlowa TVP i EmiTela.
W innym temacie zadałem konkretne pytanie i zero odpowiedzi:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=149688#p149688

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: zima80 »

Dziś mroźno i prawie bezchmurne niebo i jakoś kanał 48 zaczął lepiej śmigać.Około 60% zacina ale to dobra przesłanka,że warto jeszcze pomajstrować z systemem antenowym.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Martens »

irekr pisze:Mam jednak pytanie do admina forum; dlaczego stawiając doświetlenia MUX3 nie postawiono nadajnika na Jaśkowej Kopie? Brakuje tego nadajnika. Wielu znajomych w Gdańsku, którzy mieszkają w rejonie Starego Miasta oraz Wrzeszcza odbiera MUX3 z Jagodnika, nie zawsze jest to odbiór stabilny....
Zgadzam się z Tobą w 100% @irekr. Dodam jeszcze do tej listy osiedle Niedźwiednik, gdzie kompletnie brak sygnału wszystkich 3 MUX'ów z Chwaszczyna (kodowany MUX mobilny odbiera za to bardzo ładnie :evil: ). Przy okazji robienia pomiarów, bardzo proszę podjechać i na to osiedle, bo nadawanie z wyższego systemu antenowego, zmiana kanału MUX-1 i zwiększenie mocy nadajnika MUX-3 niestety w tym przypadku nie pomogło. Sygnał jak nie przebijał się, tak dalej się do nas nie przebija (wysoka góra i las skutecznie wytłumiają sygnał).
I tak pozostało nam ratować się kablówką, platformą sat, albo niestabilnym odbiorem DVB-T z Elbląga i złudnie czekać na uruchomienie Jaśkowej Kopy. :(

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Wiking »

Jeżeli macie faktycznie problem z odbiorem to zgłaszajcie to do UKE, bo do tej pory ta instytucja chwaliła się, że nikt im takich problemów nie zgłaszał. :) Niech mają świadomość, że nie jest tak idealnie, jak im się to wydaje. :D

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: irekr »

@martens; Nie tylko Niedźwiadek, całe Bretowo, Polanki (!) do Potoku Jelitkowskiego łącznie z cała dolina Potoku Jelitkowskiego, okolice AWF-u, całe Świemirowo w Sopocie... Trochę za wiele tego.
W tych miejscach odbiór analogowy zawsze był beznadziejny, TVP3 w analogu było praktycznie nieodbieralne, TVP1 leciało jako tako, bo częstotliwość niewielka ale odbicia były okrutne.
Przeglądając stare gazety z lat 90tych i natknąłem się na głosy czytelników, narzekających
na wyłączenie przemiennika jaki tam nadawał TVP1 na kanale 5tym..
Ale ten przemiennik musiał być wyłączony z uwagi na uruchomienie "górnego" UKF-u...

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: zesepo »

Po prostu napisz, albo zadzwoń do UKE, a potem nam opowiedz co z tego wynikło ;)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Max van Org »

Nie chce mi się wierzyć, że Jaśkowa Kopa rozwiąże problem odbioru w Gdańsku. Jaśkowa Kopa jest rozwiązaniem dla Niedźiednika, Bretowa i części Oliwy. Na pewno nie rozwiąże problemu na Kartuskiej albo Zaroślaku. Również w centrum są problemy bo wieżowce zasłaniają widok na Chwaszczyno. Dla dolnej Oruni Jaśkowa Kopa też nie będzie rozwiązaniem. Pojawia się coraz więcej zdań, że MUX 1-3 na są dostępne a MUX-4 tak.

Czy MUX-4 nadawany jest w Gdańsku tylko z jednego obiektu?

Gdańsk zasłużył na porządny obiekt nadawaczy który rozwiąże problemy.
http://i47.tinypic.com/25f7kgj.jpg

Lukaso

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach - Witomino

Post autor: Lukaso »

Ewidentnie coś jest nie tak z MUX-2 nadawanym z Chwaszczyna. Przez ostatni rok bezproblemowy odbiór MUX-2(do daty tych zmian jakiś czas temu) . Aktualnie dla witomina (w tej chwilii) 2p. bloku widzę maszt i tak:

MUX-1 & MUX-3 100% siła i jakość
MUX-2 albo wcale nie odbiera albo pixeloza.

Antena własnej roboty QUAD po prostu wystawiony na zew. stronie okna.

Obserwacje międzu godziną 8.30 - 8.50 niedziela 16.12.2012.

Boulious

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Boulious »

Witam,
sorki, że nie mam mocy przekopywać się przez wszystkie strony, bo pewnie ta kwestia już na tym forum została poruszana, niestety szukajka nie pomogła.

Interesuje kiedy jest planowane uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej z nadajnika Jaśkowa Kopa.

Przeprowadziłem się na niedźwiednik, dół góralskie, balkon kierunek południowy wschód, antena skierowana na nadajnik Iława/Kisielice i niestety obraz rwie.
Wcześniej mieszkałem na Suchaninie otwarta ekspozycja południe, południowy wschód i nie było problemów.
Jak próbuje korygować to na czujniku Samsunga jest siła sygnału 92% no ale widać, że zakłócenia są dość częste.

Z góry dzięki za info

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: _chris_ »

Boulious pisze:Jak próbuje korygować to na czujniku Samsunga jest siła sygnału 92% no ale widać, że zakłócenia są dość częste.
Poziom nie wystarczy, trzeba znać wartość jakości sygnału (albo wartość BER lub ilość błędów). Co twój odbiornik pokazuje?

Antena z symetryzatorem czy wzmacniaczem (zasilaczem antenowym)?

Boulious

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Boulious »

Bez wzmacniacza, tylko symetryzator.

Tak, mój błąd, te procenty to siła sygnału przy wyszukiwaniu.
W informacji o sygnale jest jakość Mux1 ~30, Mux2~18, Mux3~26
ale w jaki sposób on to mierzy to nie wiem, teraz nie ma błędów

Ogólnie to jestem zielony w tych sprawach, tyle co mi się udało antenę zmontować i ją podłączyć wiec sorki za nierzetelność informacji.

No, ale głównie mi chodziło od start nadajnika na Jaśkowej ;)

driver651

zanikający sygnał

Post autor: driver651 »

Mam problem z odbiorem mieszkam w Gdyni nie na zadupiu blisko masztów a tu klops , powinno być ok antenę kupiłem kierunkową za 100zł dodatkowo zakupiłem nowy kabel czarny żeby woda się nie dostawała tak powiedział monter,tv mam 2 letni z mpg4 ale też dokupiłem tuner polsatu tv naziemnej do drugiego tv .Skorzystałem z usług profesionalisty i ustawił mi pięknie poziom sygnału i siłę na 93% i rano jest super ale wieczorem już słabiej a jak jest pogoda zła to nic nie odbieram tylko klatki . Z nerwów postanowiłem pobiegać z tą anteną co nic nie dało ,oglądamy z żoną program wieczorem i nigdy nie wiadomo czy obejrzymy do końca a tak się reklamuje telewizję naziemną .Nie jestem laikiem bo miałem i cyfrę i polsat sam przyzna łatwiej ustawić talerz anteny sat i to wielokrotnie a tu jak za króla świeczka jak kiedyś że biegało się z siatkówką a tak reklamuje się w tv że tak łatwo wystarczy to i pstryk nawet starsi ludzie sobie poradza nono koniowi ja jestem obyty z kompem i czytam dość dużo na ten temat i co pstro.Obecnie jestem w kropce bo od stycznia zrezygnowałem z kablówki wydałem 300zł na osprzęt i technika i szlag mnie trafia nadaje się to tylko do mediów jako antyreklama ,żona mówi czekaj bo to w powijakach nie tak ja za granicą ale ile mam czekac na lepszy sygnał niech dostroją a potem reklamuja to cudo,aha mieszkam na drugim pietrze bloku 3 pietrowego i antene mam na balkonie naprzeciwko bloku nie ma jest lekka góra ale na wysokość 2 pietra ,proszę napiszcie co mogę jeszcze zrobić tylko nie piszcie mi że mam połączenia złe bo przerabiałem to sam a potem technik w dzień ekstra a w wieczorem lipa

_chris_

Re: zanikający sygnał

Post autor: _chris_ »

driver651 pisze:Skorzystałem z usług profesionalisty i ustawił mi pięknie poziom sygnału i siłę na 93% i rano jest super ale wieczorem już słabiej a jak jest pogoda zła to nic nie odbieram tylko klatki . Z nerwów postanowiłem pobiegać z tą anteną co nic nie dało
Trzeba było reklamować u profesjonality - miałeś na to dwa lata, jeśli miał DG lub rok rękojmi, jeśli nie miał DG. A teraz to już "jest po temacie".
driver651 pisze: rano jest super ale wieczorem już słabiej a jak jest pogoda zła to nic nie odbieram tylko klatki .
to kwestia propagacji, wieczorami bywa lepsza, a w deszczu może być dowolnie. Wieczorami i nocą wchodzą ci prawdopodobnie silne odbicia, które powodują 'rozsypywanie się ' odbioru.
driver651 pisze:Nie jestem laikiem bo miałem i cyfrę i polsat sam przyzna łatwiej ustawić talerz anteny sat i to wielokrotnie a tu jak za króla świeczka jak kiedyś że biegało się z siatkówką
zrobienie odbioru SAT albo naziemnej analogowej to potrafią być 'małe miki' w porównaniu do odbioru DVB-T, zwłaszcza w obszarach miejskich i górskich.
driver651 pisze:żona mówi czekaj bo to w powijakach nie tak ja za granicą
i ma rację, z tym, że głównie w stosunku do twojej instalacji antenowej. Ale, na pocieszenie - czasmi jest tak, że próba odbioru z anteną na balkonie kończy się wywindowaniem anteny na dach, aby uzyskać stabilny odbiór.
driver651 pisze:proszę napiszcie co mogę jeszcze zrobić
to może napisz najpierw, to co powinno być napisane na początku:
  • typ anteny, pasywna czy ze wzmacniaczem
  • wskazania poziomów i jakości wszystkich odbieranych mux-ów, jeśli się da to zarówno dla dobrego, jak i złego odbioru.
  • w jakim kierunku zwrócony jest balkon
  • w jakim kierunku zwrócona jest antena?

driver651

gdynia sygnał raz jest a raz niema

Post autor: driver651 »

gdynia sygnał raz jest a raz niema rano super a wieczorek kicha ,emitel nic z tym nie robi tylko usuwa niewygodne posty ale rozkręcę temat na innej stronce ,nawet nie raczyli odpowiedziec na zapytanie no tak jednostki trzeba usuwać i tu przykra niespodzianka będzie pożywka dla mediów

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: zanikający sygnał

Post autor: Stefan_KR »

driver651 pisze:Skorzystałem z usług profesionalisty i ustawił mi pięknie poziom sygnału i siłę na 93% i rano jest super ale wieczorem już słabiej a jak jest pogoda zła to nic nie odbieram tylko klatki .
Z powyższego wynika, że skorzystałeś z usługi amatora nie profesjonalisty, inaczej nie miałbyś problemów z odbiorem zależnym od pogody, mieszkając prawie przy nadajniku.

Jak szukasz tu jakiejś porady to skoncentruj się bardziej przy tworzeniu wypowiedzi bo piszesz tak, że z polską pisownią ma to niewiele wspólnego i sens trudno zrozumieć.

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Gdańsk »

No i mamy w Gdańsku podwójnie TVP Info Gdańsk na MUX-3 i na MUX-1 gdzie wcześniej był TVP Info Olsztyn nie wiem po co ta zmiana. :?:
Mile widziana odpowiedź.

Zablokowany