Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Jarosław Bałuka »

Skoro antena jest zardzewiała to i pewnie kabel antenowy stary i pewnie połączenia zaśniedziałe. Oj przydałby się remont instalacji, jest szansa na poprawę odbioru.

sawik92sawik
Posty: 1
Rejestracja: 27 stycznia 2015, o 19:05

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: sawik92sawik »

Witam,
mam problem z odbiorem naziemnej w Gdańsku przy ulicy Dąbrowszczaków na Przymorzu. Mieszkam na parterze wokół blokowisk i okna mam w kierunku Zaspy, więc teoretycznie Chwaszczyno mam za plecami. Z anteny wewnętrznej nie wyłapało żadnego sygnału, zaś gdy skorzystałem z zewnętrznej TVA 500 wyłapało mi tylko mux 3 i to wtedy jak nakierowałem ją na Oliwę. Którą antenę najlepiej kupić, aby wyłapało pozostałe?

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: bartosz4 »

Podobnie ma znajony na 1 piętrze w falowcu w Nowym Porcie.

TrashO2

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: TrashO2 »

Naprawdę sądzicie, że ci dyletanci będą Wam w stanie pomóc? Przecież ci goście nie mają pojecia co zorbić aby wszystko działało porpawnie. MUX3 miał byc gwarantowany w całej Polsce, a złapanie go w Pomorskim to "święto lasu".
[...]

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Gdzie jest napisane, że coś miało być gwarantowane i to w całej Polsce? Proszę podać wiarygodne źródło.
Proponuję przed napisaniem kolejnej obraźliwej wypowiedzi najpierw się troszkę doszkolić albo grzecznie zadać pytanie, wtedy postaramy się pomóc. Po to jest to forum. Metodą "na partyzanta", czyli wpaść, zamieszać i zniknąć, to można tylko dostać blokadę dalszego dostępu do forum.

Dla przypomnienia: MUX-3 ma być dostępny dla ponad 98% (dokładnej wartości nie pamiętam) populacji, przy założeniu, że będą używać właściwie zaprojektowanej instalacji antenowej. Z naszej (forumowej) praktyki, w znaczącej większości przypadków, problem z odbiorem leży właśnie w doborze i wykonaniu instalacji antenowej.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: adac »

Mogę się narazić na wakacje ale trudno.
sawik92sawik pisze: Mieszkam na parterze wokół blokowisk i okna mam w kierunku Zaspy, więc teoretycznie Chwaszczyno mam za plecami.
bartosz4 pisze: Podobnie ma znajony na 1 piętrze w falowcu w Nowym Porcie.
TrashO2 pisze: [...]
adac pisze:..próbowałem u znajomych złapać multipleksy na nowo zakupionym telewizorze. Antena na osiedku bloków, balkon 1-sze piętro, nadajnika z tego kierunku nie widać.
Wszyscy będziemy mieć te same problemy bo tak została zaprojektowana nasza telewizja DVB-T a wykonano ją zgodnie z założeniami.
To jest telewizja dalekego zasięgu do dobioru na swobodnie stojącej antenie na dachu 10 m npt. Od siebie dodam: w miejscu gdzie jest widoczność nadajnika dla fal radiowych (nasze forumowe analizy z mapkami profilu terenu na dvbtmap.eu).
Porównajcie czy macie takie warunki u siebie i czy są spełnione możliwości odbioru telewizji naziemnej.
Wyjątkami są: Mux-3 (TVP) i Tv mobilna (mux-4) ze wzgędu na rozmieszczenie dodatkowych nadajników w miastach.
Te emisje są prawie zawsze dostępne z anteny balkonowej albo za oknenm. Pozostałe - często nie.
Przeczytaliście optymistyczne komunikaty o 95% zasięgu telewizji naziemnej i na mapkach symulacyjnych pokrycia sygnałem rzeczywiście tak jest. Wasze lokalizacje (Trójmiasto) na pewno znajdują się na tych mapkach zasięgowych.

TrashO2

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: TrashO2 »

[...] 95%? MUX3 miał być gwarantowany we wszystkich dużych lokalizacjach, a Trójmiasto to nie Pipidowo Dolne, ,[...]
Mam za oknem Chwaszczyno i ani śladu MUXa [...]

/od Admina: usunięto niemerytoryczne fragmenty wypowiedzi.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: adac »

@Trash02; rozumiem twoje zdenerwowanie, mnie też jest trudno wytłumaczyć komuś dlaczego u niego nie odbiera telewizja mimo że ma dobry telewizor i zaiwestował w porządną antenę dokładnie tak jak doradzili fachowcy.
Przeczytaj coś na temat założeń polskiej DVB-T, minimalnych (dosłownie) gwarantowanych poziomów sygnału, technicznych utrudnień odbioru w zabudowie miejskiej i dopiero potem będzisz miał na ten temat jakieś sensowne zdanie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A ja nie rozumiem takiej postawy. Dowiedzieliśmy się na razie, że mux3 nie działa i co o nas myśli. Żadnych szczegółów na temat miejsca, instalacji, itp.

Jeśli ktoś oczekuje pomocy niech opisze problem.
Jeśli chce nas obrażać, to pomylił miejsca w sieci.

Janoo1
Posty: 2
Rejestracja: 23 marca 2015, o 22:40

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Janoo1 »

Czy planowane są emisję MUX 1 oraz MUX 2 Jaśkowej Kopy?

Moja lokalizacja to Gdańsk Wrzeszcz i MUX 3 odbierany jest idealnie. Do Chwaszczyna jednak za daleko jak na antenę wewnętrzną. Nie mam zbytnio możliwości instalacji anteny zewnętrznej (choć z tego co czytam, nie wiem, na ile by to było skuteczne), stąd pytam, czy w ogóle są takie plany.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Martens »

Oj tak, bardzo przydałyby się emisje MUX-1 i MUX-2 z Jaśkowej Kopy. I nie chodzi mi bynajmniej o zapewnienie w ten sposób odbioru na antenach wewnętrznych. Po prostu w niektórych dzielnicach Gdańska są problemy z poprawnym odbiorem Chwaszczyna nawet na antenach zewnętrznych. Problemy stanowi też zbyt duża różnica w poziomach sygnału MUX-3 (Jaśkowa Kopa), a MUX-1 i MUX-2 (Chwaszczyno, Jagodnik).

Janoo1
Posty: 2
Rejestracja: 23 marca 2015, o 22:40

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Janoo1 »

Dzisiaj odwiedziłem sąsiada, który też jest na etapie instalowania naziemnej, z tą różnicą, że on zdecydował się na antenę zewnętrzną. Niestety tak MUX 1, jak i MUX 2 odbierane są z bardzo dużymi zakłóceniami. Od sprzedawcy dowiedzieliśmy się, że mogą być problemy i "chyba trzeba mieć okno z wylotem na Chwaszczyno". Sygnał jest bardzo słaby.

MUX-3 oczywiście bez problemów.

Stąd tym bardziej proszę o informację, czy są plany emisji 1 i 2 z Jaśkowej Kopy. Obecnie wygląda to tak, że chyba nawet nie ma sensu instalowania mocniejszej anteny.

Dzielnica: Gdańsk Wrzeszcz, zaraz przy stacji SKM.

Awatar użytkownika
sigi 55
Posty: 1
Rejestracja: 6 marca 2015, o 20:57
Odbiornik: Ferguson 220
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: sigi 55 »

Przy słabych sygnałach z mux 1 i 2 można zastosować wzmacniacz ale wtedy sygnał z MUX 3 na Jaśkowej Kopie jest za silny i przesteruje głowice.Gdyby MUX 3 puścili chociaż na innym kanale niż mux 3 z Chwaszczyna to też rozwiązywało by problem dla wielu odbiorców.Doświetlenie z Jaśkowej Kopy pozostałych mux 1i2 byłoby najlepszym rozwiązaniem.Coś powinniście Państwo z tym zrobić żeby Pieniądze wydane na NTC nie były wyrzucone w błoto a straszenie banami i banowanie odbiorców na forum,żeby nie narzekali mimo,że mają 100% racji to jest zbicie termometru na spadek temperatury.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Martens »

MUX-3 i MUX-4 mamy już na Jaśkowej Kopie, dlaczego zatem nie nadawać stąd także MUX-1 i MUX-2? Wiele osób z Trójmiasta narzeka na Chwaszczyno, u mnie jest ono nieodbieralne w ogóle. Jagodnik z kolei nadaje ze zbyt słabymi mocami MUX-1 i MUX-2 (tylko po 10 kW). Podwyższyliby chociaż moce w Jagodniku do 20-50 kW, byłaby jakaś alternatywa dla słabego Chwaszczyna.

pink floyd
Posty: 1
Rejestracja: 15 sierpnia 2015, o 22:20

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: pink floyd »

Dzień dobry
Jestem mieszkańcem ulicy Pomorskiej w Gdańsku, chciałem się dowiedzieć czy są jakieś prace konserwacyjne, lub nastąpiły jakieś zmiany w nadawaniu, mocy nadawania w okolicy gdyż od około tygodnia zaczęły się kłopoty z odbiorem wszystkich multipleksów. Z przerwami działa tylko mux 3, sporadycznie mux 1 na kilka minut powraca sygnał, mux 2 nie widziałem by działał od 3 dni, problem z odbiorem jest porównywalny o każdej porze, również w godzinach nocnych, w aplikacji telewizora na wskaźniku siły sygnału spada do zera. Od wielu miesięcy odbiór był bardzo dobry, kilkunastosekundowe zaniki z powodu zakłóceń, czasami na godzinę lub dwie zanikał mux2, w tej chwili praktycznie nic nie odbiera, instalacje sprawdziłem również zmieniając kabel. Czy są jakieś zgłoszenia inne czy raczej szukać powodów po mojej stronie?

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: kaem3 »

U mnie od dłuższego czasu nie ma żadnych problemów z Chwaszczynem. Antena Yagi bez wzmacniacza na balustradzie balkonowej, 3 piętro.

winek1986
Posty: 2
Rejestracja: 13 sierpnia 2015, o 08:45
Odbiornik: Dreambox 7020HD
Miernik NEON+
Instalacja antenowa: Tri Digit -Chwaszczyno
AX900 - Oksywie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno Oksywie

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: winek1986 »

pink floyd pisze:Dzień dobry
Jestem mieszkańcem ulicy Pomorskiej w Gdańsku, chciałem się dowiedzieć czy są jakieś prace konserwacyjne, lub nastąpiły jakieś zmiany w nadawaniu, mocy nadawania w okolicy gdyż od około tygodnia zaczęły się kłopoty z odbiorem wszystkich multipleksów. Z przerwami działa tylko mux 3, sporadycznie mux 1 na kilka minut powraca sygnał, mux 2 nie widziałem by działał od 3 dni, problem z odbiorem jest porównywalny o każdej porze, również w godzinach nocnych, w aplikacji telewizora na wskaźniku siły sygnału spada do zera. Od wielu miesięcy odbiór był bardzo dobry, kilkunastosekundowe zaniki z powodu zakłóceń, czasami na godzinę lub dwie zanikał mux2, w tej chwili praktycznie nic nie odbiera, instalacje sprawdziłem również zmieniając kabel. Czy są jakieś zgłoszenia inne czy raczej szukać powodów po mojej stronie?
Witam
Może w okolicach uruchomili BTS 800Mhz (lte)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: adac »

Ciekawe w jaki sposób skoro do tej pory nie wydali ani jednego pozwolenia w tym paśmie.

winek1986
Posty: 2
Rejestracja: 13 sierpnia 2015, o 08:45
Odbiornik: Dreambox 7020HD
Miernik NEON+
Instalacja antenowa: Tri Digit -Chwaszczyno
AX900 - Oksywie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno Oksywie

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: winek1986 »

adac pisze:Ciekawe w jaki sposób skoro do tej pory nie wydali ani jednego pozwolenia w tym paśmie.

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 39&zoom=13

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... GQ&cad=rja

taka ciekawostka jeszcze

http://jdtech.pl/2015/03/sferia-lte-800 ... zacji.html
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2015, o 16:53 przez winek1986, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: adac »

OMG ! Sferia !! A ja myślałem że oni nie istnieją. :oops:
Sądząc po ilości pozwoleń (4 tys) firma powinna być gigantem LTE. Jakim cudem ja i nie tylko o tym nie słyszałem ?
Trzeba pamiętać że pozwolenie nie= działający nadajnik i część z nich może nie zostać nigdy uruchomiona ( prawie wszystkie ważne są do 12.2018).
Ponieważ na wykazie jest również BTS w mojej okolicy przeprowadzę mini śledztwo czy daje znaki życia. Muszę tylko sprawdzić czy modem za który przepłaciłem obsługuje LTE 800.
Do kol. @winek1986 miałbym prośbę o sprawdzenie w miarę możliwości u siebie. Sprawa jest co najmniej intrygująca, nowy operator gigant czy widmo ?
A adminów proszę o nie kasowanie tematu przynajmniej na razie, w końcu dotyczy byłego pasma TV które znalazło nowe 'lepsze' zastosowanie.
Nie mogę zapytać o to na forum innego operatora Gsm bo ostatnio jest w gorszym humorze i za takie pytanie od razu bym wyleciał :(

Zablokowany