Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Skuterpl
Posty: 10
Rejestracja: 18 grudnia 2010, o 16:22

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Skuterpl »

Witam,
Od jakiegoś tygodnia mam problem z odbiorem naziemnej z Chwaszczyna, czy prowadzone są jakieś modernizację czy, aż tak mgła wpływa źle na sygnał, że nie da się normalnie odbierać tv?

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: zesepo »

U mnie wszystko działa normalnie i bez zakłóceń, jak zawsze.;)

LDRT
Posty: 6
Rejestracja: 5 stycznia 2016, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: LDRT »

Mam problem z odbiorem DVB-t z Chwaszczyna , antena LPDA własnej konstrukcji ,bez żadnego wzmacniacza tuner Viva . Jeśli skieruję antenę na Chwaszczyno to mam dobry sygnał na 48 kanale , na 35 już gorzej a 37 w ogóle . Jesli odłączę tą antenę i podłączę wewnętrzną ( ala siatkowa tylko z jednym dipolem i wzmacniaczem ) to nawet przez ścianę odbiera (także 37 kanał ) tylko z mizerną jakością - moc na 100 % czyli to nie problem tunera . Podłączyłem też jakiegoś bi-quada i też nie odbiera 37 kanału . Moce nadawcze dla tych trzech muxów są po 100 kW polaryzacja H . Jeśli przestawię na Jagodnik to :
kan 25 - moc 67 % Jakość 100 %
kan 26 - moc 60 % Jakość waha się od 35 do 66 % przez to "klocki" na tym Muxie
kan 43 - moc 67% Jakość 100%
czyli Jagodnik byłby ok ale ten kanał 26 ma za słabą jakość ( moce odpowiednio 10kW,7.5kW , 10kW więc nie ma co się dziwić ) no ale do Elbląga ode mnie jest 56 km a do Chwaszczyna 25 więc czemu nie mogę porządnie odbierać Mux-1 z Chwaszczyna ? Czyżby moc podana przez Emitel na tym Muxie była zawyżona ? Czy może jakieś zakłócenia ? W Pruszczu nie ma jeszcze LTE na 800 Mhz więc co to może być ?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Martens »

Również jestem zmuszony w Gdańsku odbierać Jagodnik. Niestety moce MUX-ów z tego obiektu są za niskie! MUX-1 i MUX-2 powinny być nadawane z mocami 20-50 kW i byłoby elegancko. Teraz odbiór jest na granicy i każda zmiana warunków atmosferycznych powoduje problemy. Nie wiem kto wymyślił takie śmieszne moce po 10 kW?
Dlaczego na południu zaprojektowano wiele stacji nadawczych, że ludzie mogą sobie wybierać i odbierać bez problemu MUX-1 i MUX-2 nawet z kilku obiektów nadawczych, a na północy nie dość, że nie ma doświetleń (za wyjątkiem MUX-3), to jeszcze najbliższy alternatywny obiekt dla Chwaszczyna jakim jest Jagodnik działa z tak niskimi mocami?
MUX-3 ma niższą moc od MUX-1 i MUX-2 ze względu na problemy SFN z Pieczewem. Już dawno powinni przywrócić go na kanał 45 i nadawać z takimi samymi parametrami jak MUX-1 i MUX-2 (tak jak było na samym początku).

LDRT
Posty: 6
Rejestracja: 5 stycznia 2016, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: LDRT »

Martens fakt moc z Jagodnika nie jest duza ale dla mieszkancow tamtego rejonu widocznie wystarczajaca. No mogli by zwiekszyc moc dla muxa 3 ale widocznie tam im to powinno wystarczyc.
Dla mnie totalne nieporozumienie to jest to ze mieszkajac 10 km od Gdanska musze odbierac z jakiegoś innego obiektu . Przy tych 100 kW na kazdy mux to ja powinienem na byle drucie odbierac .

Jeszcze jedno pytanie : czemu antena wewnętrzna ze wzmacniaczem skierowana w kierunku Chwaszczyna przez ścianę odbiera a antena LPDA zewnętrzna już nie odbiera 37 kanału ? Może ściana/mur tłumi jakieś wysokie częstotliowści które antena pasywna odbiera i sygnały nakładają się na 37 kanał 602 Mhz i go wytłumiają ?

Coremeil
Posty: 28
Rejestracja: 15 października 2010, o 23:07
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: Fraccaro BLU-420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Coremeil »

Mam problem z odbiorem z Chwaszczyna z Rumi.
Antena Fraccaro BLU 420F z symetryzatorem zamontowana ok 6-7 metrów nad poziomem gruntu. Ze 4 metry kabla + rozgałęźnik zamontowany kilka dni temu. (wcześniej problem również występował) Nadajnik widać już z poziomu gruntu. MUX 1,2,3 siła ok 80% Jakość 100%. MUX 3 w godzinach porannych dzień w dzień się zacina. Siła sygnału i jakość spadają do 20%. :?
Myślałem iż jest to wina przesterowania głowicy silnym sygnałem lecz podlaczajac 20m kabel MUX3 ginie całkowicie w godzinach poranych.


Mam wrażenie że to doświetlenie MUX3 na Oksywiu jakoś zakłóca odbiór. 30km dalej już taki problem nie występuje na antenie siatkowej ze wzmacniaczem :(

Czy w kierunku Rumi idzie pełna moc 100kW? Wcześniej podczas testów z mocą chyba 10kW sygnał był dużo stabilniejszy.

ONTUJEST
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2016, o 22:39
Odbiornik: Tuner Manta DVB-T 02
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX 1000+,
ROZGAŁĘŹNIK AKTYWNY TELMOR RTA-120
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: ONTUJEST »

Witam,

Od kilku dni jest problem z odbiorem MUX1 i MUX2 na terenie Rumi. W dniu dzisiejszym jakość sygnału na tych MUXach 10%, Sila sygnału 50% - Uniemożliwa całkowicie oglądanie telewizji!!!!!!! MUX3 z telewizją rządową 100% ;) Jak nie da się inaczej walczyć to chociaż im skręcimy trochę mocy ha...ha...ha...

cezzar
Posty: 2
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, o 23:25
Odbiornik: WIWA HD80 NEW
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z symetryzatorem, na 4 piętrze bloku, Starogard Gdański.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: cezzar »

Witam
Muszę się dopisać, bo mam problem. Od pewnego czasu-może z pół roku mój tuner Wiwa HD 80 nie odbiera MUX1 (602MHz) z Chwaszczyna. MUX2 i 3 bez problemu, jakość na wskaźniku max (choć czasami są zakłócenia). Wcześniej było ok, czyli od zakupu tunera do momentu wystąpienia problemu. Antena to stara siatkówa z symetryzatorem. Odległość od nadajnika ok 60 km (mieszkam w Starogardzie Gd), antena na wysokości 15 m. Dodam jeszcze, że kilka dni temu podłączyłem do tej samej instalacji antenowej fabrycznie nowy TV z DVB-T i złapał wszystkie programy z 3 muxów i transmitował je bez najmniejszych zakłóceń. Gdzie szukać przyczyny? Wiwa na złom?

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Rozsądny »

Mało czuła głowica tunera.
Jeżeli nie chcesz wymieniać anteny na lepszą (większy pasywny zysk) to
spróbuj minimalny wzmacniacz dać do tej siatki np. LNA 101 (ma jedynie 15db) tak by nie przesterować sygnału i nie wzmacniać przesadnie wraz z szumem.
Bardzo teoretycznie chodzi on czasami nawet na 5V z zasilania tunera (te które mają) - ale ja się pod tym nie podpiszę. Wtedy jest jeszcze mniejsze wzmocnienie.

cezzar
Posty: 2
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, o 23:25
Odbiornik: WIWA HD80 NEW
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z symetryzatorem, na 4 piętrze bloku, Starogard Gdański.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: cezzar »

Wzmacniacz wcześniej miałem, nie wiem jaki ale odbiór był z dużymi zakłóceniami, nie dało się oglądać. Dopiero wywalenie wzmacniacza i wstawienie symetryzatora dało zadowalający efekt...do czasu. Spróbuję jeszcze z tym wzmacniaczem. A jeśli antenę to jaką? A może po prostu tuner padł? Jak to możliwe że z MUX 2 i 3 nie ma żadnego problemu a MUX 1 nie odbiera? Nie ma nawet najmniejszego sygnału na 602 MHz, tuner ma taki wskaźnik jakości czy mocy sygnału. Na 2 i 3 jest max, a na MUX 1 totalne zero.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Rozsądny »

Ciężko powiedzieć. Może być właśnie poniżej minimalnego progu czułości.

W siatkach mogą śniedzieć połączenia - to wszystko jest przecież skręcane i łączy "na dotyk". Tam jest styk (najczęściej) aluminium ze stalą.
Możesz zdjąć i rozkręcić i przeszlifować papierem ściernym połączenia wąsów z tymi "drutami nośnymi"

paula
Posty: 1
Rejestracja: 12 sierpnia 2017, o 20:59
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: MANTA MA302 HERON
Instalacja antenowa: Na balkonie na 1 pietrze bez przymocowania
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno, Elbląg, Lębork

Brak odbioru MUX-2 GDAŃSK OLIWA

Post autor: paula »

Witam, mam problem z odbiorem MUX-2 na terenie Gdańska Oliwy przy ul. Grottgera 10a na 1 piętrze. Posiadam antene naziemna MANTA MA302 HERON. ktora znajduje sie na balkonie, nie jest przymocowana, ale przywiązana. Korzystam z urządzenia w postaci dekodera dvb-t marki WIWA. Był u mnie specjalista ktora ustawial antene i udalo sie odebrać tylko wszystkie kanaly z MUX-8, dla mnie bezużyteczne, jedynie tvp 1 i tvp 2. Walcze z tym od tygodnia. Antena byla ustawiana na wszystkie strony, nawet podnosilam ja do gory i nic sie nie zmienilo. Bez udzialu specjalisty udalo mi sie znalezc jedynie kanal WP.

POMOCY!!!

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak odbioru MUX-2 GDAŃSK OLIWA

Post autor: K63 »

Do nadajnika masz zaledwie 10 km. Czy masz możliwość ustawić antenę w jego kierunku, czyli płn.-zach.? Jeżeli nie, to szukaj odbioru z odbicia. Mniemam że antena nie posiada wzmacniacza, więc sprawdź czy w menu instalacyjnym dekodera masz wyłączone zasilanie anteny. Ustaw w dekoderze wyszukiwanie ręczne na k. 35 (mux-2) i powoli szukaj właściwej lokalizacji dla anteny obserwując parametry sygnału. Niestety odbiór z odbicia nie gwarantuje stabilnego odbioru wszystkich mux-ów - nawet gdy jeden z nich ma bardzo dobre parametry.

P29
Posty: 3
Rejestracja: 16 października 2019, o 17:12
Miejscowość: Gdańsk

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: P29 »

Witam, chciałbym "chwycić" mux 2 z Chwaszczyna, mieszkam w Gdańsku, do nadajnika mam 13 km i niestety, antena nie chwyta stamtąd żadnego sygnału, zaś z sygnałem z "jaśkowej kopy" nie ma problemu. Korzystam z anteny pokojowej: https://m.euro.com.pl/anteny/strong-srt-ant-30.bhtml. Czy żeby złapać mux 2 muszę nabyć antenę zewnętrzną? Próbowałem różnych ustawień anteny pokojowej, ale bez skutku. Dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: K63 »

O problemach odbiorczych w Gdańsku - zarówno na antenach wewnętrznych, jak i zewnętrznych - jest sporo tematów na różnych forach. Niemal identyczny problem masz opisany choćby tutaj -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3619099.html

Zablokowany