Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: kaem3 »

Benedykt pisze:Przy okazji. Jaką masz antenę?
Żadną :-) Dipolek z rozciętej końcówki kabla koncentrycznego za oknem. 3 piętro bloku i brak bliskich przeszkód w kierunku Kisielic. Z dachu w kierunku Kisielic widok taki:

Obrazek

biopal777

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: biopal777 »

dzis w gdansku zero sygnalu :|

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: mac_33 »

a Pan Jarek radzi:
W przypadku problemów z odbiorem, typu wczoraj było a dziś nie ma, zalecane jest ponowne przeskanowanie pasma w odbiorniku celem wczytania aktualnych danych.
ale nie wierze ze tego nie robicie.

a tak a propos teraz mamy doczynienia z faktycznym testem 10-12 dni (nie lat) przed komercyjna emisja :-)

guzmo
Posty: 5
Rejestracja: 19 marca 2009, o 07:12
Odbiornik: .
SAMSUNG 46B7000
EVOLVE Venus Dual
WIWA HD50
Instalacja antenowa: pasywna 12-element
dach budynku 4-pietrowego
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: guzmo »

Antena wew.Signal, I pietro, telewizor Samsung 46b7000
ECHO = brak sygnału

Obrazek

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Gdańsk »

Na Zaspie teraz nie ma ale było w sobotę 1,2 TVP odbiór bardzo dobry :evil:

Bartosz Czach

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Bartosz Czach »

Przecież nadajnik jest wyłączony! Nie dziwota więc, że nic nie odbieracie.

biopal777

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: biopal777 »

Gdańsk pisze:Na Zaspie teraz nie ma ale było w sobotę 1,2 TVP odbiór bardzo dobry :evil:
to chyba rano w sobote byl jeszcze sygnal,ja po poludniu sprawdzalem i cala niedziele i juz zadnego sygnalu a tez z zaspy jestem.trzeba spokojnie czekac do 27 wtedy rusza z 15 kw i wedlug mapek zasieg spokojnie obejmie cale Trojmiasto.

Tommy

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Tommy »

Witam

Chciałbym zapytać się czy wszystkie nadawane przez Emitel mux'y z Chwaszczyna będą doświetlane (nawet z małą mocą) synchronicznie z gdańskiego obiektu Jaśkowa Kopa.
Są bowiem takie miejsca w Gdańsku, gdzie obecnie analog z Chwaszczyna jest praktycznie nieodbieralny (ze względu na las i ukształtowanie terenu). Z kolei Jaśkowa Kopa odbiera idealnie nawet na kawałku druta.
Rozumiem, że na tym etapie emisje mux'ów będą odbywały się tylko z Chwaszczyna. Interesuje mnie jednak czy w ogóle przewidujecie Państwo, że w późniejszym etapie (do 2014 r.) będzie prowadzona (wzorem Warszawy) emisja wszystkich chwaszczyńskich mux'ów również z Jaśkowej Kopy.

Dziękuję za odpowiedź.

Bartosz Czach

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Bartosz Czach »

Myślę, że SFN z Jasiowej potrzebny nie jest. Iława ładnie do Gdańska dociera. Będzie tam TVP Gdańsk, więc problemu nie widzę. Ciekawi mnie jednak zdanie Emitela.

Tommy

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Tommy »

A sprawdzałeś może odbiór w Gdańsku DVB-T z Kisielic? Jak z odbiorem? Analog bowiem nie dochodzi tu za dobrze (znacznie lepiej dochodzi już sygnał z Elbląga).
Jeżeli próbowałeś odbioru, to napisz proszę w jakiej dzielnicy i jaki miałeś poziom sygnału (najlepiej gdybyś dokonał porównania Chwaszczyno-Kisielice).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Jarosław Bałuka »

MUX2 będzie pracował dużą mocą z Chwaszczyna, zakładamy dobre pokrycie z tego nadajnika. Jeśli okaże się, że doświetlanie będzie wymagane to zapewne będzie to temat do podjęcia, choć nie sądzę że prędzej niż po uruchomienia etapu V MUX2.
W MUX3 w etapie IV będą realizowane emisje doświetlające.

Tommy

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Tommy »

Dziękuję za udzieloną odpowiedź.
Czyli wynika z tego, że w Chwaszczynie docelowo moc nadajnika emitującego mux 3 i tak będzie niższa od mocy nadajnika emitującego mux 2.

Prosiłbym jeszcze o wyjaśnienie kwestii odnośnie dobrego pokrycia. Czy oznacza to bezproblemowy odbiór na antenie wewnętrznej (pokojowej), czy bezproblemowy odbiór ale na antenie zewnętrznej?
Obecnie sytuacja z analogiem wygląda u mnie następująco:
a) Chwaszczyno - odległość ok. 12 km, ale przesłonięte lasem, górami, blokami
TVP 1 (C10) - odbiór nawet na antenie wewnętrznej, ale występują silne odbicia
TVP 2 (C37) - odbiór tylko na antenie zewnętrznej, zaśnieżony - lepiej odbiera TVP 2 (C21) z Elbląga
TVP Info (C52) - odbiór tylko na antenie zewnętrznej, bardzo słaby
b) Jaśkowa Kopa - odległość ok. 3 km, bez większych przeszkód
TVN (C59) - odbiór doskonały, nawet przytykając tylko jakiś metalowy przedmiot do gniazda antenowego
Tak samo było w przypadku odbioru nadawanych kiedyś TV Amber/Puls (C25) i Canal+ (C35) - pomimo niewielkich mocy tych nadajników.

Czy w przedstawionej przeze mnie sytuacji odbiór DVB-T z Chwaszczyna (przy założonym przez Państwa dobrym pokryciu) będę miał zapewniony już na antenie wewnętrznej, czy jednak tylko stosując antenę zewnętrzną?

biopal777

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: biopal777 »

Bartosz Czach pisze:Myślę, że SFN z Jasiowej potrzebny nie jest. Iława ładnie do Gdańska dociera. Będzie tam TVP Gdańsk, więc problemu nie widzę. Ciekawi mnie jednak zdanie Emitela.
zalezy z jakiej strony....Ilawa umnie Gdansk Zaspa lepiej odbiera w pokoju od strony poludniowej ,uzyskuje tam nawet na antenie pokojowej ze wzmaczniaczem sniezocy ale dosc wyrazny obraz,Elblag nieco lepiej odbiera natomiast Chwaszczyno dobrze od strony polnocnej ,od poludniowej sa przybitki,Jaskowa w obu pokojach ladny odbior ale nieco lepiej od od strony poludniowej(wieza widoczna doskonale praktycznie po lini prostej ,B.Nawimor dobry odbior od strony poludniowej,od polnocnej dosc slabo z przybitkami.

xsemen

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: xsemen »

Czy wczoraj i dziś DVB_T z Chwaszyna emituje cokolwiek. Mam wątpliwości czy mój sprzęt działa poprawnie.

Marcinelli

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Marcinelli »

xsemen pisze:Czy wczoraj i dziś DVB_T z Chwaszyna emituje cokolwiek. Mam wątpliwości czy mój sprzęt działa poprawnie.
Na razie się przyczaili i siedzą cicho.
Emitowali chyba tylko przez ubiegły piątek i sobotę.

seafarer

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: seafarer »

Witam,
Od kilku miesięcy śledziłem to forum a dzis mogę napisać, ze w Pucku (30 km w lini prostej od Chwaszczyna) TVP1, 2,Info/Gdańsk (brak obrazu i dźwięku) Kulura (obraz testowy) i Historia w cyfrowej jakości. Odbiornik to Sony 40W4000, poziom sygnału wysoki, Antena DIGIT activia Telmoru na dachu 2-piętrowego budynku.
Pozdrawiam

biopal777

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: biopal777 »

seafarer pisze:Witam,
Od kilku miesięcy śledziłem to forum a dzis mogę napisać, ze w Pucku (30 km w lini prostej od Chwaszczyna) TVP1, 2,Info/Gdańsk (brak obrazu i dźwięku) Kulura (obraz testowy) i Historia w cyfrowej jakości. Odbiornik to Sony 40W4000, poziom sygnału wysoki, Antena DIGIT activia Telmoru na dachu 2-piętrowego budynku.
Pozdrawiam
masz obecnie obraz?moze z ilawy lapiesz ?skanowalem teraz i nic na 690 mi nie nieodbiera ,a mieszkam w gdansk zaspa okolo 12 km od chwaszczyna,ilawe puzniej sprawdze z drugiego pokoju bo tam mi lepiej odbiera.
Ostatnio zmieniony 22 października 2010, o 13:37 przez biopal777, łącznie zmieniany 3 razy.

Marcinelli

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: Marcinelli »

seafarer pisze:Witam,
Od kilku miesięcy śledziłem to forum a dzis mogę napisać, ze w Pucku (30 km w lini prostej od Chwaszczyna) TVP1, 2,Info/Gdańsk (brak obrazu i dźwięku) Kulura (obraz testowy) i Historia w cyfrowej jakości. Odbiornik to Sony 40W4000, poziom sygnału wysoki, Antena DIGIT activia Telmoru na dachu 2-piętrowego budynku.
Pozdrawiam
No właśnie, na którym kanale to łapiesz? Chwaszczyno to 48 (wczoraj nic nie nadawali), jeśli to Iława to powinien być kanał 46.

seafarer

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: seafarer »

W tej chwili niestety juz nic nie odbieram, ale jestem przekonany, że było to na 48, z Iławy jest chyba jednak za daleko.
pozdrawiam

sparrow

Re: DVB-T Gdansk

Post autor: sparrow »

Czy Emitel mógłby podpowiedzieć wszystkim zainteresowanym kiedy będą próby w Chwaszczynie tak by nie czekać aż do 27.10 na regularną emisję? Dzięki

Zablokowany