DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

ramzes882

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: ramzes882 »

Już odbieram MUX 1,zdecydowałem sie przestawić antene na Elbląg w lini prostej 70km i za pierwszym razem odebrałem wszystkie muxy 1,2,3 siła i jakość po 100 a z chwaszczyna 7 km w lini prostej mux 1 nie łapie może rzeczywiście z tym wysokim kanałem jest problem.

guzmo
Posty: 5
Rejestracja: 19 marca 2009, o 07:12
Odbiornik: .
SAMSUNG 46B7000
EVOLVE Venus Dual
WIWA HD50
Instalacja antenowa: pasywna 12-element
dach budynku 4-pietrowego
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: guzmo »

36 zakodowanych programow na kanale 33, o co chodzi?

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: loleklolek »

Testy telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu. Oni Ci powiedzą o co chodzi, my tu na tym forum się tym nie zajmujemy ;-).

Prezes440

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Prezes440 »

W okolicach Kościerzyny mam następujący zasięg:
MUX 1 siła 80% jakość 40%
MUX 2 siła 100% jakość 100%
MUX 3 siła 70% jakość 10%
Czy różnica pomiędzy MUX 1 a MUX 2 jest spowodowana wysokim kanałem 64?
czy może MUX 1 nie nadaje jeszcze pełną mocą? A może są inne powody takiej róznicy?
Obraz na kanałach MUX 1 jest w miarę stabilny, tylko bardzo rzadko zdarza sie pikseloza. Na MUX 3 pomimo bardzo niskiej jakości kanały czasami działają.
Czy z takim poziomem sygnała da sie oglądać po zmianie TVP1 HD, czy nie ma to znaczenia?

szymons

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: szymons »

Nurtują mnie podobne pytania jak powyżej.
Czy MUX1 nadaje z mocą docelową ? Czy problem w wysokim kanale 64 ?
MUX3 nadawany z mocą 15kW w mojej lokalizacji 30km od Chwaszczyna siła 67 jakość 97.
MUX1 podobno nadawany z mocą 100kW siła 58 jakość niestabilna 60-90.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartt »

@Prezes440
@szymons

Z jaką mocą nadawany jest mux-1 w czasie testów to wie tylko Emitel ;). Ale wg mnie nie ma żadnych podstaw by sądzić że nie jest to max. moc czyli 100kW ERP. Problemem jest tutaj niezwykle wysoki, czyli 64 kanał emisji mux-1. Praktycznie wszędzie tam gdzie są stosowane kanały z górnego UHF, a zwłaszcza powyżej k60, są zgłaszane problemy z odbiorem. Przykładowo u mnie przy odbiorze z św. Krzyża mimo że oba mux-y są nadawane z tą samą mocą (50kW) to tv pokazuje 2x mniejszą siłę sygnału na mux-1 (k62) w porównaniu z mux-2 (k36). Oczywiście wskazania na tv są poglądowe, ale jednak jakieś porównanie jest.
Natomiast pojawienie się kanałów w HD nie ma tu znaczenia, ponieważ nie będą zmieniane parametry samego sygnału mux-1, a kanały HD pojawią się kosztem usunięcia a także obniżenia jakości innych kanałów TVP.

szymons

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: szymons »

Mux prawidłowo odbierający moc 15kW a problematyczny 100kW- tj. prawie 7 krotnie większa moc nadawania. Jestem laikiem w tych sprawach ale wydaje się nieprawdopodobne żeby mux z mocą 100kW pomimo wysokiego kanału odbierał gorzej niż mux z mocą 15kW i niskim kanałem.

Prezes440

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Prezes440 »

A może gdyby zastosować wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu to podniosłaby się jakość sygnału? Mam teraz LNA 177. Znalazłem taki wzmacniacz http://www.anprel.soft.type.pl/index.ph ... &Itemid=54 , ma on podbicie wzmocnienia w kanałach powyżej 60 i regulację wzmocnienia. Może ktoś już go wypróbował?

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bartosz4 »

Bartt pisze:Z jaką mocą nadawany jest mux-1 w czasie testów to wie tylko Emitel ;).
I udzielili odpowiedzi, którą przekazałem na poprzedniej stronie.

Mnie natomiast ciekawi, bo nie znalazłem jasnej odpowiedzi, czy w listopadzie, natychmiast po wyłączeniu analogu, Mux 3 "podskoczy" do 100 kW?

danielc

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: danielc »

Witam.
Wczoraj wieczorem pojawiły się sygnały z zagranicznych muxów. Spowodowało to u mnie zanik obrazu na mux 3 (kanał 48),tzn. siła 100% jakość 0%. Takie są pewnie efekty niewielkich mocy nadajników mux3, chociaż i tak nie możemy narzekać na moc mux3 z chwaszczyna patrząc na moce nadawane z innych nadajników. Dzisiaj rano wszystko wróciło do normy, czyli siła 100%, jakość 100%

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bartosz4 »

Czemu znikły posty na temat braku emisji wszystkich 3 muksów i analogu?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kroczek12 »

Bo był to zbędny nowy wątek. A nie można było o tym tu pisać, w wątku obiektu o którym była mowa. Emisja wszystkich MUX-ów jest wyłączona w celach konserwacyjnych do godz 14.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bartosz4 »

Można i trzeba było. To uwaga do osoby, która to zrobiła. A mod mógł przenieść te posty tu, a nie po prostu wykasować z wątkiem, jak gdyby nic.

michalh

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: michalh »

A po co pisać o czymś, co można w minutę wyszukać na stronie Emitela?
Stoi w grafiku konserwacji jak wół dzisiejsza data i dwa przedziały czasowe dla Chwaszczyna.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bartosz4 »

To przydałaby się informacja na przyszłość, gdzie tego szukać. Wyobraź sobie, że wpierw też zajrzałem na stronę. Ale tam nic nie ma. Powinno byc intuicyjnie i przejrzysto. Np. tu http://www.emitel.pl/aktualnosci mogłaby być taka informacja.

michalh

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: michalh »

Kolego... litości... informacja o tym, gdzie szukać informacji?

Odnośnik jest na głównej stronie, w kolumnie Aktualności na samym dole. Moim zdaniem bardzo intuicyjne i przejrzyście. Fakt, trzeba trochę stronę przewinąć w dół...

Weź pod uwagę, że RTCN Chwaszczyno nie jest jedynym obiektem nadawczym w Polsce, a umieszczanie informacji o każdej konserwacji jako wpisu w Aktualnościach zaśmieciłoby dział. Codziennie aktualność o planowanej konserwacji? Nie, dziękuję.
Moim zdaniem bardzo rozsądnie jest to teraz rozwiązane.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bartosz4 »

Jejku, jakbym widział to bym nie pisał.

Dopiero z Google trafiłem tu http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx. Na stronie ŻADNEGO linku, czy informacji DALEJ nie widzę. W zwyczaju mam wpierw poszukać zamiast iść na łatwiznę i zadawać pytania, na które odpowiedzi znajdzie się po kilku sekundach guglowania. Także ja nie z tej bajki. Jak nie ma to pytam.

michalh

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: michalh »

Jak kiedyś google padnie, to będzie tragedia.

Proszę na przyszłość:

http://www.picshot.pl/public/view/full/121333

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bartosz4 »

Dziękuję.
Nie wiem o co tu chodzi, ale ja czegoś takiego po prostu nie mam.
http://img51.imageshack.us/img51/5679/nowy17a.jpg

I chyba TERAZ oczywiste, że gdybym widział to co Ty, to nawet bym się nie odezwał w tej sprawie.

michalh

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: michalh »

Poddaje się...

NA STRONIE GŁÓWNEJ WWW.EMITEL.PL w KOLUMNIE AKTUALNOŚCI, PO PRAWEJ STRONIE NA DOLE

a nie na stronie aktualności...

Zablokowany