DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Stefan_KR »

Bartt pisze: W dodatku wraz z wyłączaniem analogu są wyłączane miejskie nadajniki na które część osób miała skierowane anteny z racji dobrego sygnału mimo małej ich mocy. W tym momencie część z nich po przestawieniu anten na dalszy RTCN np. Chwaszczyno, ma brak odbioru albo odbiór niestabilny. Po ewentualnym zniejszeniu mocy do 5kW nastąpi u nich ciemność :evil:
Chyba nie do końca rozumiesz o czym piszesz. Rzuć okiem na mapę i ulokowanie Chwaszczyna i wówczas powiedz, czy 5kW będzie komuś za mało. Komu? Rybkom w Zatoce Puckiej? :lol: No bo przecież nie tym, kórzy mieszkają w promieniu 5-10km od nadajnika gdzie skierowane jest wytłumienie -14dB.
Trochę się już mdło robi od Twojego narzekania, wszystko jest źle zrobione, cyfryzacja jest be, moce są słabe, kanały za wysokie, wytłumienia za mocne, nadajniki za daleko... No nic tylko hej Polacy sprzedajcie odbiorniki, zdemontujcie anteny, kupcie SATki bo ciemność idzie...
Niepotrzebnie. I w Gdańsku to "krakanie" też jest nieuzasadnione. Cóż, zmieniono anteny nadawcze, zwiększono moce, coś się zmieniło i trudno - czasem trzeba przestawić antenę w oknie czy na dachu, ale to chyba nie koniec świata...?
Może daj spokój tej czarnej propagandzie.

Awatar użytkownika
Shadow2k3
Posty: 6
Rejestracja: 30 listopada 2012, o 11:32
Odbiornik: Ariva Ferguson T65
Instalacja antenowa: Televes V-HD, APL-107 AMS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Shadow2k3 »

Bartt pisze:@Shadow2k3

Trochę dziwna ta sytuacja u ciebie. Wygląda na to że sygnał na k37 masz dobry, natomiast na k35 kiepski.

Spróbuj może jeszcze takiej kombinacji - podłącz tego APL-a ponownie (jak najbliżej anteny) najlepiej nakręcić go zaraz przy samym wtyku F (przez łącznik F-F: http://www.tunerydvb.pl/pl/p/Lacznik-FM ... meska-/108). Po stronie tunera nie podłączaj żadnych zasilaczy tylko włącz zasilanie wzmacniacza w menu tunera (5V). W efekcie powinieneś uzyskać coś pośredniego pomiędzy brakiem wzmacniacza, a jego zasilaniem 12V
Poinformuj o wynikach ;).
Niestety marne wyniki po tej kombinacji. MUX-3 poprawnie reszta nie do przyjęcia :(
powołując sie na diagram z http://i45.tinypic.com/2qxc776.jpg Gdynia jest wyłączona z zasięgu nadajników z Chwaszczyna a na nadajniki Gdynia/Oksywie nie mam szans (usytuowanie budynku, okna na Chwaszczyno) :( Miało być lepiej po 28.11 a jest tragicznie.
Tyle mam z "lepszej jakości programów" :D

Bartt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartt »

@Shadow2k3
No cóż, trudno mi w tej chwili coś ci jeszcze doradzić. Mogłbyś jeszcze spróbować z anteną siatkową. Często lepiej sprawdza się w takich warunkach.

@Stefan_KR
Czy twoja wypowiedź wnosi coś do tematu :?: Jak zwykle zupełnie nic ;).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Shadow2k3 ten diagram nie dotyczy obecnej sytuacji więc się nim nie sugeruj. Wszystkie muxy obecnie pracują z tego samego szczytowego dookólnego systemu antenowego.

Bartt nie widzę podstaw do obaw, że komuś braknie sygnału. W najbardziej tłumionym azymucie 60st będzie co najmniej 4kW co na te kilka kilometrów do zatoki będzie aż nadto.

Lucyna32

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Lucyna32 »

Witam

Chcialabym podziękować osobom, które zainteresowały się moim problemem i próbowały pomóc. Okazało się, że antena była zawieszona za głęboko w balkonie i odbierała z odbić - wysunięcie anteny poza balkon rozwiązało problem, obecnie na wszystkich telewizorach i na komputerze jakosc sygnalu 90-100% na wszystkich muxach.

pozdrawiam serdecznie ;-)

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: zima80 »

No to gratuluje.Ja spróbuje na razie z wymianą płytki w antenie a potem ewentualne wchodzenie na dach.Skórowo odbieram BDB(10 km) gorzej z Chwaszczynem(100 km) około 50% ale to za mało.Dla porównania jeszcze niedawno Chwaszczyno odbierałem w granicy 10 do 15%.

edwardzaspa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: edwardzaspa »

Zrobiłem sobie dipol półfalowy
kanał 35 moc sygnału wysoka- jakość dobra/pojedyncze zakłócenia co jakiś czas
kanał 37 moc sygnału wysoka- jakość fatalna
kanał 48 moc sygnału wysoka- jakość dobra/pojedyncze zakłócenia co jakiś czas


kanał 24 jakość -idealnie
kanał 38 jakość -idealnie
kanał 46 jakość –idealnie
Dlaczego na kanałach 24/38/46 odbieram lepiej niż 35/37/48? Czy nie powinno być odwrotnie, zwłaszcza, że antenę ustawiałem tak aby była najlepsza jakość i moc sygnału na kanale 37?

Dlaczego jakośc odbieranego sygnału pogorszyła się na „chwaszczyńskich” kanałach zamiast poprawić? Zwykły dipol bez wzmacniacza też jest przesterowany?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wbrew pozorom tak może być na co wskazują przedstawione odczyty tj. moc sygnału wysoka, a jakość fatalna. To może oznaczać, że mimo wysokiej siły odbieranego sygnału stopa błędów jest również na wysokim poziomie czyli coś powoduje zakłócanie sygnału. Oczywiście powód zakłóceń może być też inny.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »

Według nowego wykazu pozwoleń UKE wszystkie emisje idą ND:
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
Co ciekawe pozwolenia dla MUX-1 i MUX-2 są odpowiednio do 2022 i 2020 roku, za to dla MUX-3 do 31.07.2013.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Bartt pisze:Przy takiej emisji kierunkowej sens istnienia tego nadajnika dla Trójmiasta (zwłaszcza Gdyni i Sopotu) jest mocno wątpliwy :shock: Przecież w wielu miejscach był nawet problem z odbiorem analogu nadawanego dookólnie.
Wspaniale że belzebiusz wstawił ten link do wykazu na stronie UKE.
Wszyscy mogą przeczytać, że nadajnik w Chwaszczynie nie nadawał dookólnie.

Kod: Zaznacz cały

Program        kanał   wys. terenu    HSL     moc ERP  char. Ant.  lokalizacja
TVP1             10       187,4       270       100       ND       Chwaszczyno
TVP1             10       187,4       270       100       ND       Chwaszczyno
DVB-T / (MUX-2)  35       187,4       306,4     100       ND       Chwaszczyno
TVP2             37       187,4       306,4     600       ND       Chwaszczyno
DVB-T / (MUX-1)  37       187,4       306,4     100       ND       Chwaszczyno
DVB-T / (MUX-3)  48       187,4       306,4     100       ND       Chwaszczyno
TVP3Gdańsk       52       187         306       400       ND       Chwaszczyno

kurtion

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kurtion »

Witam !

Mam poważne obawy czy 4kw to jest wystarczająca moc, w Małym Kacku w Gdyni w promieniu 1km nie ma sygnału lub jest tragicznej jakości kanału 37 i 48, kanał 35 bywa różnie, w tej lokalizacji wiele osób ma anteny skierowane na nadajnik w Elblągu, przed 28 listopada 48 kanał odbierał znacznie lepiej, 64 był prawie nieosiągalny, w Gdańsku Osowej w niektórych lokalizacjach gdzie anteny ustawione były na sygnał odbity kanał 35 i 37 jest słabej jakości, najgorzej jest z kanałem 35 gdzie sygnał jest znacznie gorszej jakości niż był wcześniej, akceptowalny i lepszej jakości niż dotychczas jest kanał 48, widać że emisje są w różnych kierunkach wycięte. Miejscami jest dużo lepszy sygnał z nadajników Iława lub Elbląg, co jest wg. mnie conajmniej dziwne i niedopuszczalne.
W Gdyni Karwinach też są miejsca gdzie jest problem z kanałem 37 i 35, proszę wziąć pod uwagę, że Gdynia ma mnóstwo zabudowań i różne ukształtowanie terenu i nie wszyscy mogą mieć lub mają anteny zamontowane na wysokości 10 czy 15m, moim zdaniem 4kW przy tak różnym ukształtowaniu terenu to jest nic, jeśli w Małym Kacku w Gdyni sygnał analogowego TVP2 z k.37 był bardzo silny bez odbić i szumu, a w tej chwili brak jest k.37 z MUX1 no to wg mnie to jest tragedia.

W opisanych sytuacjach używane były anteny kierunkowe łącznie z Televes V-HD i DAT-HD pasywnie i aktywnie.

Z jaką mocą emitowane są muxy w kierunku Gdańsk Osowa k.35, 37 i 48 ?

Pozdrawiam i proszę o info czy jest szansa by to zostało poprawione ?

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: zima80 »

Macie jakąś poprawę lub pogorszenie sygnału z Chwaszczyna po dzisiejszych pracach konserwacyjnych?
Dlaczego mając anteny wszystkich muxów na jednej wysokości masztu(Chwaszczyno)k35 odbieram okolo 70%,k37 około 70% a k48(doświetlony)około 50%?
Dzięki

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: orin »

Podstawowa zależność, im wyższa częstotliwość (kanał) tym niższa propagacja fal.Znaczący wpływ na parametry siła i jakość sygnału ma tłumienie kabla antenowego. Ewentualnie wzmacniacz antenowy źle dobrany do miejsca odbioru.Napisz coś o wzmacniaczu, rodzaju kabla odległości.

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: zima80 »

Tak więc do Chwaszczyna mam około 100 km.Wzmacniacz wymontowałem(w miejsce symetryzatora)z anteny "Ryniak".Antena tak jak napisane w profilu.Zasilacz regulowany.Kabel około 20 metrów.W planie LNA 177 zamiast wspomnianego wzmacniacza Ryniaka.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: orin »

Przy odległości 100 km od nadajnika każdy element instalacji antenowej ma wpływ, ponadto wpływ pogody już może mieć znaczenie. Zacznij od wymiany wzmacniacza na LNA-177 i kabla na Triset 113.Możesz jeszcze poprawić kierunek ustawienia anteny, według wskazań sygnału dekodera na k.48.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartt »

@zima80
Mux-3 jest nadawany w SFN z kilku nadajników więc to tez może mieć wplyw na odbiór. W dodatku przy bardziej rozległej sieci może być stosowany fec 5/6 zamiast 3/4 co zwiększa wymagania co do poziomu sygnału.

Jeśli chodzi o wzmacniacz to proponuje ci APL-109, jest lepszy od LNA177 i dodatkowo można go nakręcić (przez przejściówkę) bezpośrednio na wyjście F z symetryzatora anteny ( tej którą masz w podpisie ;). ) Natomiast samego LNA bez przeróbek chyba nie da się zamontować do tej anteny (inny rozstaw otworów).
Jeśli chodzi jeszcze o mux-3 to w twoim regionie doświetlenia będą pewnie najwcześniej po wyłączeniu analogu (mux-3 będzie na kanale 23) ;)

Lucyna32

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Lucyna32 »

Witam

Czy ktos ma dzis problem z mux2 (polsat, tvn itd) ?
Caly czas skacze jakość, wczoraj jeszcze bylo wszystko dobrze :)

mux 1 i mux 3 wszystko ok

Mezik

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Mezik »

" Zgadzasz się nie pisać żadnych wypowiedzi o charakterze obraźliwym, oszczerczym, propagującym treści niezgodne z polskim prawem lub naruszających cudze prawa autorskie. Robienie tego może spowodować, że zostaniesz zbanowany na zawsze, a Twój dostawca internetu powiadomiony o Twoim zachowaniu."

Piszę prawdę i nie zamierzam nikogo obrazić : W GDAŃSKU GŁÓWNYM OD 28 LISTOPADA ODBIERA DOBRZE TYLKO KANAŁ 48, no i oczywiście 33.
Do tego czasu wszystkich 3-ch multipleksów był dobry, a teraz nawet antena ze wzmacniaczem nie gwarantuje stabilnego odbioru na 35 i 37.
A pan Stefan_KR to pewnie ma coś z tym wspólnego jak takie wstawki wpuszcza "skończ z tego rodzaju wypowiedziami bo trolling na tym forum". Ja też uważam, że operator leci w kulki.

SQ2MMV

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: SQ2MMV »

Właśnie też tak myślę, to forum jest po to aby napisać / opisać i dać znać jak się odbiera usługi świadczone przez założyciela tego forum. I to właśnie robimy - dajemy sygnały czy jest lepiej, gorzej czy tak samo. W latach 90-tych mieszkałem koło Skarszew (ale w pomorskim). Pamiętam jak od domu do domu chodził Pan z miernikiem i sprawdzał poziomy sygnału (miernik wskazówkowy na pasku). Wiem, że teraz są inne sposoby. Ale nie wszyscy są na tym forum, ja je odnalazłem gdyż zauważyłem spadek sygnału i postanowiłem o tym napisać.

Wymiana anten u "zwykłych śmiertelników" to nie rozwiązanie - jeśli coś do 28 działało - to po 28 też powinno działać.

Koledzy z Emitela - w teren - chodzić i pytać sami zobaczycie...


P.S. A tu jeszcze nie ma wyładowań atmosferycznych - w lato nie pooglądamy taka sieczka będzie...
Ostatnio zmieniony 6 grudnia 2012, o 11:26 przez SQ2MMV, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: DanielK »

Wszelkie problemy można zgłaszać w:
Delegatura UKE w Gdyni
Dyrektor: Marek Stęchły

Adres: 81-650 Gdynia, ul. Kielecka 103
Tel. 58 621 94 18
Fax 58 669 23 91
e-mail: gdynia@uke.gov.pl

Zgłaszanie problemów z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej tel. 58 627 36 65

Zablokowany