DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

_chris_

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: _chris_ »

B.P. pisze:Wzmacniacz LNA-101 15 db na kilka telewizorów to chyba nie jest duży.
Tego typu wzmacniacz przeznaczony jest do wzmacniania słabych sygnałów odbieranych przez antenę, a nie do kompensacji rozdziałów sygnału. Do kompensacji rozdziałów są wzmacniacze wewnętrzne lub aktywne dzielniki.
B.P. pisze:Wprawdzie powinien być zasilany napięciem 12V ale wymieniłem zasilacz z regulacją napięcie i obniżyłem napięcie zasilania do 7,6V.
'siadają' mu parametry, w tym wzmocnienie (pewnie będzie miał jakieś 9..10dB) oraz dopuszczalny poziom wyjściowy (znaczy się, może szybciej zakłócać, niż przy 12V). Co do zasady - wzmacniacz ma być zasilany z napięcia znamionowego - przy innym zasilaniu może być dowolnie (co nie znaczy, że to akurat u ciebie wystąpiło).
B.P. pisze:to jakież to nadajniki w pobliżu Chwaszczyna nadają na kanale 35 - w pobliżu pojęcie względne?
A no, takie...

Zasięg mux-2 Lębork-Skórowo

Widać, że w teorii coś dolatuje z Lęborka do Władysławowa, więc w szczególnych przypadkach instalacja antenowa może go odebrać, i może się on stać zakłóceniem wewnątrz kanałowym dla Chwaszczyna. Efekt byłby właśnie taki - okresowe zaniki albo pogorszenie odbioru mux-2, w zależności od czynników wszelakich stojących na drogach sygnałów z Chwaszczyna i Lęborka.

Dobra i dobrze ustawiona antena na max jakości mux-2, nawet kosztem pozostałych mux-ów. Prawdopodobnie antena powinna być odkręcona od kierunku na Chwaszczyno bardziej na wschód (ale to już zależy zawsze od konkretnego typu anteny). Dobry kabel antenowy i brak wzmacniacza w antenie. Ewentualnie zmiana lokalizacji anteny na taką, gdzie przysłonięty byłby dla niej kierunek na Lębork.

Poradnik przeczytać i zastosować się do niego.

B.P.
Posty: 33
Rejestracja: 10 lipca 2012, o 07:51
Odbiornik: Ariva T65mini
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 ze wzmacniaczem LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk-Chwaszczyno-39 km

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: B.P. »

_Chris_ bardzo dziękuję za wyczerpującą, rzeczową odpowiedź. Teraz wiem w czym może być problem. Jeśli regulacja napięcie nie przyniesie oczekiwanych efektów będzie próba (zmiana) według Twoich porad.
Pozdrawiam

Galnospoke

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Galnospoke »

Stefan_KR pisze: No racja, jest to żenada i kolejna kompromitacja, że mając 3 emisje po 100kW nie potrafisz zapewnić sobie poprawnego odbioru, a mux-y znikają ci losowo co dwa dni.
Nie masz pojecia o czym piszesz. W Chwaszczynie dzieja sie cuda, ktore tylko delikatnie moznaby okreslic /.../. Co chwile mam zmiany na niektorych kanalach np. INFO. Sprawdzam to srednio raz na tydzien, bo TV generalnie nie ogladam, ale za kazdym razem mam ubaw gdy cos bylo, a teraz nie ma lub jest, ale inaczej. MUX3 do dzis nie uswiadczylem, mimo MUX 1 i 2. Wprowadzanie DVBT w Polsce to SKANDAL na miare calej UE.

edit/ Pisownia!

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Stefan_KR »

Cuda to się działy w Kanie Galilejskiej, a tu to tylko twoja nieudolność :lol:
Co chwilę? Co to za chwila jak raz na tydzień tv włączasz? Komu wciskasz, że w ogóle wiesz o czym piszesz?
Najpierw zajmij się swoją instalacją antenową bo tu nie cuda tylko czysta fizyka się dzieje, a jak nie potrafisz to zwróć się do tych, którzy robią to profesjonalnie.
A z tym SKANDALEM na miarę całej UE to się nie ośmieszaj :lol:

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Może kogoś to zainteresuje, a więc:

1) Dodatkowa emisja MUX-3 z Jaśkowej Kopy zostanie uruchomiona w kwietniu 2014 r.
2) Zmniejszenie mocy MUX-3 z Jagodnika wynika z trybu pracy nadajników SFN (moce nadajników muszą być odpowiednio dobrane aby zminimalizować obszary wzajemnych zakłóceń).
3) W lipcu będzie wymieniana główna antena w Chwaszczynie. Nowa jest tak zaprojektowana, aby zwiększyć poziom sygnału w Gdańsku, co powinno w niektórych miejscach poprawić warunki odbioru.

Takie oficjalne info otrzymałem od Emitel'a drogą e-mail. Szkoda, że na te same pytania nikt z Emitel'a nie chciał odpowiedzieć na forum.

Tak więc panowie coś jest na rzeczy z tym Chwaszczynem, skoro w lipcu planowana jest wymiana głównej anteny. Oby się poprawiło po modernizacji.

Stefan_KR: Ty w ogóle jesteś z Trójmiasta? Znasz realia odbioru Chwaszczyna w niektórych dzielnicach Gdańska? Co z tego, że z Chwaszczyna idą 3 MUX-y po 100 kW skoro z powodu przeszkód terenowych (wzgórza morenowe, las, wysoka zabudowa) dobrego sygnału tam nie ma (jeżeli coś dociera, to jedynie jakiś słaby, niestabilny sygnał z odbicia). Wbij sobie do głowy, że moc nie zawsze ma decydujące znaczenie, a często ważniejszy jest profil terenu.
Dla twojej wiadomości - w pewnych rejonach Gdańska sygnał MUX-ów (nadających z mocami 4,5 kW i 10 kW) z odległego o 60 km Jagodnika jest o wiele lepszy od sygnału MUX-ów (nadających z mocami 100 kW) z odległego o 15 km Chwaszczyna!
Ostatnio zmieniony 27 czerwca 2013, o 18:37 przez Martens, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »

Martens pisze:Takie oficjalne info otrzymałem od Emitel'a drogą e-mail. Szkoda, że na te same pytania nikt z Emitel'a nie chciał odpowiedzieć na forum.
Dziwi mnie postawa Emitela. W mailach odpowiadają bardzo szczegółowo, a na forum zmowa milczenia na większość tematów.
A o planowanych wymianach systemów antenowych (i związanych z tym krótszych lub dłuższych utrudnieniach dla widzów) to już w szczególności - patrz Łosice.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »

Czyżby mój wcześniejszy post przyniósł skutek?

Przerwy w emisjach z RTCN Gdańsk/Chwaszczyno
http://www.emitel.pl/strona-glowna/prze ... waszczyno.
W związku z pracami konserwacyjnymi oraz wymianą systemu antenowego na obiekcie RTCN Gdańsk/Chwaszczyno mogą nastąpić chwilowe przerwy oraz czasowe pogorszenie warunków odbioru sygnału telewizyjnego i radiowego nadawanych z tego obiektu.

Prace będą prowadzone w dniach od 7 lipca do 29 lipca.
Ostatnio zmieniony 8 lipca 2013, o 17:01 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartt »

Zdjęcia z tej operacji mile widziane ;)

luQas

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: luQas »

Wiem, że są prowadzone prace, ale od rana nie ma MUX 1 i MUX 2. Nadajniki są wyłączone, czy to coś u mnie? Do RTCN Chwaszczyno mam w linii prostej jakieś 6KM, a antena i wieża się "widzą".

Lukaso

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Lukaso »

belzebiusz pisze: Prace będą prowadzone w dniach od 7 lipca do 29 lipca.
[/quote]

Dziękuje za informację, wstępnie chyba się wyjaśniło. Przed tą konserwacją odbierałem na mini-tri digit z wioski Kłączno pod Bytowem [ok 100 KM od nadajnika] wszystkie trzy muxy z tym że 3 - 690 Mhz na pograniczu. Już od poniedziałku 8.07 zanikły mux-1 & 2. Do momentu wyjazdu czyli dziś nadal ich nie było Mux-3 bez zmian. Mam nadzieje, że jak wrócę tam w sierpniu to będzie kpl.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »


grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: grzegorz0plonka »

No i czyli dziś został uruchomione nowym systemie antenowej tak?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »

A czytałeś komunikat do kiedy będzie trwała wymiana?
http://www.emitel.pl/strona-glowna/prze ... waszczyno.
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2013, o 16:52 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

krukis
Posty: 6
Rejestracja: 15 czerwca 2012, o 11:10
Odbiornik: sharp 40LE830E
Instalacja antenowa: FRACARRO BLU220F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: krukis »

Tak z ciekawości, skoro wymieniany jest cały nadajnik to skąd odbieramy obecnie sygnał?, jest włączony jakiś zapasowy? Bo przecież odbiór cały czas jest trochę słabszy ale jest.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »

Zapewne jest używany system antenowy, który był wykorzystywany do DVB-T do dnia 28 listopada 2012.

Lukaso

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Lukaso »

Z góry dziękuje za potwierdzoną informację o zakończeniu prac i nadawaniu pełną / docelową mocą z Chwaszczyna.

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: potryk4us »

Chciałem się tylko dowiedzieć czy trawją jakieś prace w chwaszczynie, ponieważ nie odbieramy sygnału naziemnego, sąsiedzi też nie. Czy to może wynik burzy? Bo się wczasowicze dopytują, leje deszcz a nie ma co oglądać :)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »


potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: potryk4us »

Dzięki! I tak to już jest, jak klienci napierają na Ciebie a Ty szybko chcesz się dowiedzieć przyczyny i nie czyta się od podstaw. ;)

macnuts
Posty: 7
Rejestracja: 30 listopada 2012, o 00:16
Odbiornik: Dreambox DM8000 + Philips TU1216 + Cabeltech USB IT9135
Instalacja antenowa: Zbiorcza: Yaga -> WWK-840 A3 -> multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk / Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: macnuts »

Czy ktoś oprócz mnie ma dalej problemy z odbiorem?
U nie MUX-1 nie odbiera, podobnie jak przez kilka ostatnich dni...
Jak rozumiem prace konserwacyjne już się zakończyły?
Lokalizacja: Gdynia-Karwiny, antena zbiorcza, "widzi" maszt...

Z góry dziękuję za informacje.

Zablokowany