DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

A ja tam się cieszę, że coraz więcej ludzi zgłasza problemy z odbiorem Chwaszczyna. Od zawsze miałem problem z odbiorem sygnału z Chwaszczyna na gdańskim Niedźwiedniku (analog VHF był strasznie poodbijany, a analog UHF był strasznie pośnieżony). DVB-T z Chwaszczyna od samego początku było nie do odbioru (jak coś doleciało, to był to niestabilny sygnał z odbicia). Jedynym ratunkiem jest Jagodnik, ewentualnie jeszcze bardziej odległe Kisielice. Teraz jak problemy z odbiorem Chwaszczyna występują także u osób z innych dzielnic Gdańska, to być może jest szansa na jakieś lokalne doświetlenie DVB-T np. z Jaśkowej Kopy albo z komina EC. :)

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Stefan_KR »

Ani cuda, ani żaden skandal totalny. Ot, normalne sprawy, nie ma się co nadymać i nadużywać niewspółmiernych określeń. Przez podobne problemy przechodziła większość miast większych i mniejszych i jak widać wszystko się ułożyło. Gdańsk nie jest tu jakimś szczególnym przypadkiem.
Nie jest totalny brak sygnału lecz zmniejszony jego poziom na kierunku zatoki. Jeśli ktoś miał odbiór na granicy to teraz pewnie stracił go całkiem. Ci, którzy mieli instalacje "z zapasem" to albo wcale nie zauważyli zmiany albo nastąpiło u nich pogorszenie. Przecież nikt sygnału nie wyłączył, emisja trwa nadal, setki tysięcy ludzi ogląda.

antenowy

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: antenowy »

To nie są normalne sprawy, że od dwóch tygodni nie mogę oglądać ani jednej stacji TV.
To naprawdę jest granda. Wcześniej wszystko było O.K.
I proszę mi nie wmawiać, że sygnał jest słabszy. U mnie jest totalny brak sygnału. ZERO.

maxgt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: maxgt »

u mnie dokładnie to samo, na szczęście radio jest jeszcze analogowe

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Czytam codziennie portale trójmiejskie. Na żadnym nie pojawiła się jakaś informacja o problemach. Wiemy że Emitel wymienił w lipcu anteny i nadal pracują nad udoskonaleniem systemu nadawczego. Ale od roku 2008 nie jest tajemnicą, że będzie sygnał tłumiony i będzie słabiej w kierunku morza. Sprawdźcie swoją instalację antenową i czy anteny są naprawdę nastawione na anteny telewizyjne na wieży w Chwaszczynie. Czy wszyscy narzekający na brak odbioru mieszkają w Karwinie albo Wielkim Kacku? Skąd jesteście? Albo macie może odbiornik tego samego producenta? Nie wszędzie w Trójmieście wystarczy przyłożyć śrubokręt do gniazdka, żeby odbierać NTC. Jeżeli w waszym kierunku nadawano z 100 kW a teraz jest tylko 5 kW, to musicie zmodernizować instalację antenową i dodać może wzmacniacz.

antenowy

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: antenowy »

Max van Org pisze: Ale od roku 2008 nie jest tajemnicą, że będzie sygnał tłumiony i będzie słabiej w kierunku morza.

Pierwsze słyszę. Nie było ŻADNYCH komunikatów na ten temat. NIKT nie uprzedzał odbiorców,
że zostaną zrobieni w jajo i będą musieli znów jakieś nowe anteny czy wzmacniacze kupować.

Granda, powtarzam.

I co mnie obchodzi, że na portalach trójmiejskich nie piszą o moim i wielu innych ludzi
braku dostępu do TV? Większość mieszkańców ma kablówkę albo talerze SAT. Nawet nie zdają sobie sprawy, że w różnych punktach Trójmiasta część osób kompletnie, ale to kompletnie
została pozbawiona możliwości odbioru.

P.S. Nie mam śrubokręta w gniazdku. Mam kabel podłączony do dużej anteny wysoko na dachu.

mir

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: mir »

A może za 3 miesiące będzie emisja 1 kW , kto to może wiedzieć ?.
Prawda jest taka że mogli od początku nadawać sygnał z taką mocą jaka jest w projekcie , a nie z ludzi robić wariatów.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Na pocieszenie powiem, że w kwietniu 2014 r. na pewno zostanie uruchomiona emisja MUX-3 z Jaśkowej Kopy. Piszcie (e-mail: Sekretariat_Gdynia@uke.gov.pl) lub dzwońcie (tel. 586219418 pn-pt w godz. 07.30–15.30) do UKE w sprawie słabego odbioru Chwaszczyna w Gdańsku, to może i doświetlą pozostałe MUX-y z Jaśkowej Kopy. ;) Ja już dawno im zgłosiłem problem z odbiorem Chwaszczyna na moim osiedlu.

maxgt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: maxgt »

Max van Org pisze: Czy wszyscy narzekający na brak odbioru mieszkają w Karwinie albo Wielkim Kacku? Skąd jesteście? Albo macie może odbiornik tego samego producenta? N
wystarczy przeczytać,wiele razy pisałem skąd jestem,a jaki mam odbiornik i instalacje widać w profilu

krukis
Posty: 6
Rejestracja: 15 czerwca 2012, o 11:10
Odbiornik: sharp 40LE830E
Instalacja antenowa: FRACARRO BLU220F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: krukis »

Max van Org pisze:Ludzie na Helu (30 km) odbierają ten sygnał bez problemu a ty masz problemy?
Na Helu także nie było problemu do chwili rozpoczęcia wymiany nadajnika. Odbierałem dobrze w blokowisku na parterze na mojej antenie FRACARRO bez wzmacniacza, a w innym miejscu na zwykłym biquadzie. Obecnie aby mieć odbiór do FRACARRO musiałem dołożyć wzmacniacz, a na biquadzie jest możliwy odbiór jeżeli nie ma przed nim żadnych "przeszkód". Także tłumienie sygnału jest odczuwalne.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

krukis pisze:
Max van Org pisze:Ludzie na Helu (30 km) odbierają ten sygnał bez problemu a ty masz problemy?
Na Helu także nie było problemu do chwili rozpoczęcia wymiany nadajnika. Odbierałem dobrze w blokowisku na parterze na mojej antenie FRACARRO bez wzmacniacza, a w innym miejscu na zwykłym biquadzie. Obecnie aby mieć odbiór do FRACARRO musiałem dołożyć wzmacniacz, a na biquadzie jest możliwy odbiór jeżeli nie ma przed nim żadnych "przeszkód". Także tłumienie sygnału jest odczuwalne.
30 km w linii prostej od nadajnika jest odbiór a 8 – 10 km w tym samym kierunku nie ma? Dobrze że to piszesz, bo Karwina to dokładnie ten sam kierunek. Zamiast 100 kW jest tylko 5 kW.

maxgt wstawił grafikę: http://naforum.zapodaj.net/513039a0c0f3.jpg.html
Dokładnie widać, że nie ma wolnego widoku na nadajnik.
Tak długo jak było 100 kW, można było odbierać sygnał z odbić. Teraz trzeba bardzo dokładnie nastawić antenę.
Martens pisze:to może i doświetlą pozostałe MUX-y z Jaśkowej Kopy. ;) Ja już dawno im zgłosiłem problem z odbiorem Chwaszczyna na moim osiedlu.
Doświetlanie jednego multipleksu z Jaśkowej Kopy nie ma sensu. Widzom nie wystarczą programy TVP a nadawcy komercyjni nie zapłacą za doświetlania.
antenowy pisze:
Max van Org pisze: Ale od roku 2008 nie jest tajemnicą, że będzie sygnał tłumiony i będzie słabiej w kierunku morza.
Pierwsze słyszę. Nie było ŻADNYCH komunikatów na ten temat. NIKT nie uprzedzał odbiorców,
że zostaną zrobieni w jajo i będą musieli znów jakieś nowe anteny czy wzmacniacze kupować.
25. września 2005 mieliśmy wybory w Polsce, przypominasz sobie czy temat cyfryzacji telewizji był przedstawiany przez polityków? Niecały rok później, od 15. maja 2006 do 16. czerwca 2006 została przeprowadzona w Genewie regionalna konferencja radiokomunikacyjna. Słyszałeś coś o niej w mediach? Na konferencji w roku 2006 były ustalone kanały, które w Polsce dopiero od roku 2013 wdrążamy te kanały. Spytaj się Czechów co o tym sądzą.
A słyszałeć coś nt. http://www.nercdtv.org/fobtv2012/index.html ?
antenowy pisze: Większość mieszkańców ma kablówkę albo talerze SAT. Nawet nie zdają sobie sprawy, że w różnych punktach Trójmiasta część osób kompletnie, ale to kompletnie
została pozbawiona możliwości odbioru.
Część osób w Trójmieście nie była nigdy w zasięgu nadajnika w Chwaszczynie. Kolega z Niedźwiednika jest dobrym przykładem, również ludzie w Gdańsku na Kartuskiej albo na Zaroślaku mają pecha. Ale nie przedstawiaj sprawy tak, że całe Trójmiasto nie ma odbioru. Tak nie jest już z tego względu, że sygnał jest tłumiony tylko w kierunku morza.

antenowy

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: antenowy »

Max van Org pisze: 25. września 2005 mieliśmy wybory w Polsce, przypominasz sobie czy temat cyfryzacji telewizji był przedstawiany przez polityków? Niecały rok później, od 15. maja 2006 do 16. czerwca 2006 została przeprowadzona w Genewie regionalna konferencja radiokomunikacyjna. Słyszałeś coś o niej w mediach? Na konferencji w roku 2006 były ustalone kanały, które w Polsce dopiero od roku 2013 wdrążamy te kanały. Spytaj się Czechów co o tym sądzą.
A co to ma do rzeczy? Miałem sygnał. Nie mam. To mnie interesuje, a nie konferencje z 2006 roku. Może napisz jeszcze coś o Powstaniu Styczniowym. Była mowa, że ludzie będą odbierać naziemną dzięki antenom, które mieli. Byle dysponowali nowoczesnym telewizorem
albo tunerem do starszego typu odbiorników. I wszystko się zgadzało. Był normalny odbiór. Teraz jest jedna wielka kicha. Mimo że mam dokładnie ten sam sprzęt i antenę
na dachu, która do końca lipca normalnie łapała sygnał. KPINY i GRANDA.
nie przedstawiaj sprawy tak, że całe Trójmiasto nie ma odbioru
GDZIE ja napisałem, że całe Trójmiasto nie ma odbioru?
W różnych punktach Trójmiasta, to nie znaczy, że wszędzie i wszyscy.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Stefan_KR »

mir pisze: Prawda jest taka że mogli od początku nadawać sygnał z taką mocą jaka jest w projekcie , a nie z ludzi robić wariatów.
Nie mogli gdyż mieli zawarte kontrakty na nadawanie TV analogowej z takimi nie innymi charakterystykami anten. Do czasu zmiany systemu NTC była prawdopodobnie nadawana nie do końca zgodnie z uzgodnieniami międzynarodowymi. Dopiero wyłączenie TV analogowej dało możliwość natychmiastowej zmiany systemu antenowego na dopasowany do warunków przydzielonych przez UKE.
antenowy pisze: Teraz jest jedna wielka kicha. Mimo że mam dokładnie ten sam sprzęt i antenę
na dachu, która do końca lipca normalnie łapała sygnał. KPINY i GRANDA.
Wielki skandal, kpiny, granda... Co jeszcze wymyślisz? Weź zrób porządek ze swoją anteną, a jak nie umiesz to wezwij profesjonalistów, ale już nie próbuj nas epatować takimi pompatycznymi określeniami, które nijak się nie mają do wagi problemu.

macc

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: macc »

Stefan_KR pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem.
Problem jest właśnie kolego bo mieszkamy tak samo jak Ty w Polsce, płacimy abonament i również chcemy oglądać za darmo telewizję cyfrową. W Słupsku też jest wielka kicha i mamy prawo być nie zadowoleni z /.../. Jak Emitel nie potrafi poradzić sobie z problemem to może poprosi o pomoc sobie kolegów z Czech. Tam słyszę,że odbiór jest idealny.
System antenowy nic tu nie pomoże jak nie ma sygnału.Część Gdańska narzeka, część Słupska rówież, Ostrołęka i jeszcze wiele mniejszych , lub większych miejscowości brak ntc.

edit/ Nie życzymy sobie na naszym forum niekulturalnych określeń!

antenowy

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: antenowy »

Stefan_KR pisze:Wielki skandal, kpiny, granda... Co jeszcze wymyślisz?
To wyczerpuje określenie sytuacji, w której od ponad 2 tygodni nie mam dostępu nawet do jednej stacji TV.
Weź zrób porządek ze swoją anteną, a jak nie umiesz to wezwij profesjonalistów,
Z moją anteną jest wszystko jak należy. Nie widzę powodu, by cokolwiek z nią robić skoro
nie przesunęła się nawet o milimetr i do końca lipca doskonale spełniała swoją rolę.
ale już nie próbuj nas epatować takimi pompatycznymi określeniami, które nijak się nie mają do wagi problemu.
Was? Rozmnożyłeś się, czy robisz tu krecią robotę jako pracownik Emitela?

-- połączono
macc pisze: System antenowy nic tu nie pomoże jak nie ma sygnału
I to jest SEDNO.

edit/ Proszę używać edycji postów, nie publikować kolejnych jeden pod drugim

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

antenowy pisze:
Weź zrób porządek ze swoją anteną, a jak nie umiesz to wezwij profesjonalistów,
Z moją anteną jest wszystko jak należy. Nie widzę powodu, by cokolwiek z nią robić skoro
nie przesunęła się nawet o milimetr i do końca lipca doskonale spełniała swoją rolę.
Skoro pogorszył się odbiór i wiesz, że zmieniły się warunki nadawania, a jednocześnie nie masz zamiaru korygować ustawienia anteny to w jaki sposób chcesz uzyskać poprawny odbiór?

Emisja prowadzona jest zgodnie z przydzielonymi parametrami.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bogoes »

@antenowy... w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się do UKE w swoim regionie, sam byłem zaskoczony w Bydgoszczy starannym podejściem pracowników UKE. Wspomnę tylko, że pracownicy UKE są wyposażeni w samochód pomiarowy, a klient zgłaszający problem dostaje protokół pomiaru (przynajmniej upewnisz się, czy dociera do Ciebie wystarczający sygnał)i wytyczne w sprawie rozwiązania problemu.
A gdybyś poczytał trochę na forum, to pewnie sam byś doszedł, jak rozwiązywać problemy ze swoją instalacją antenową (jak ją zmodernizować), a przynajmniej próbowałbyś dokładnie poznać przyczynę swojego problemu... albo jak już ktoś podpowiadał zatrudnij profesjonalistów.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »

Jarosław Bałuka pisze:
antenowy pisze: Emisja prowadzona jest zgodnie z przydzielonymi parametrami.
A można prosić o parametry nowych wytłumień? Bo wykaz UKE nie jest zaktualizowany.

antenowy

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: antenowy »

Jarosław Bałuka pisze: Skoro pogorszył się odbiór i wiesz, że zmieniły się warunki nadawania, a jednocześnie nie masz zamiaru korygować ustawienia anteny to w jaki sposób chcesz uzyskać poprawny odbiór?

Jakie korygowanie ustawień anteny? Przecież częstotliwości są takie same.
Maszt w Chwaszczynie nie został przesunięty. Ja mam co tydzień wchodzić na dach,
żeby ustawiać antenę? W dodatku nikt oficjalnie nie poinformował,
że trzeba będzie znów majtać anteną to w lewo to w prawo. To naprawdę są kpiny.
Bogoes pisze: A gdybyś poczytał trochę na forum, to pewnie sam byś doszedł, jak rozwiązywać problemy ze swoją instalacją antenową (jak ją zmodernizować)
NIC NIE MUSZĘ MODERNIZOWAĆ. Mam antenę absolutnie sprawną i odpowiednią.
Tak jak to było trąbione, że po przejściu na telewizję cyfrową dotyczasowe
anteny są ABSOLUTNIE WYSTARCZAJĄCE.

I tak było. Do końca lipca. Nagle kicha. Bez żadnych komunikatów: wdrapujcie się ludziska
na dachy i majtajcie antenami albo może nowe se kupcie. Bo nagle w magiczny sposób te anteny, które mieliście są źle ustawione albo w ogóle przestały się nadawać do odbioru?

A już do łez mnie rozbawiło, gdy ktoś tu wyżej napisał: no faktycznie, mieszkańcy Kartuskiej na przykład mają pecha. :-)
Co to znaczy mają pecha? Ludzie mają odpowiedni sprzęt i anteny i są wykluczeni z odbioru jakiejkolwiek stacji TV? Centrum Gdańska. XXI wiek. To ma być pech? :lol:

maxgt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: maxgt »

nic nie będzie,albo się wyda znowu kasę,którą można było by wydać na coś innego,albo nie będzie,co i tak nie gwarantuje poprawnego odbioru, w moim przypadku rezygnuję z dalszej modernizacji bo ile siana można w to pakować jak i tak efektu nie ma,
Emitel twierdzi że zrobił to co się należy. jeżeli także w Słupsku tez są problemy z odbiorem ,albo nie ma go wcale, to może też jest w zatoce? :)na którą został wytłumiony sygnał, wyznaję zasadę ,że jeżeli na czymś się nie znam to tego nie ruszam,a tutaj firma ogólnokrajowa będzie wciskać kit wszystkim ludziom, którzy mają problemy z odbiorem, że to po ich winie leży problem, szkoda nerwów, no chyba że na każdym osiedlu postawi się maszt 100 metrowy co by widział antenę w Chwaszczynie, nie przecież piszą ludzie,że widzą masz przez okno a odbioru nie ma;
[...],a odsyłanie do uke przy widocznych problemach odbioru w tak różnych miejscach wydaje mi się nie uzasadnione, to tak jak by porównać brak sygnału w telefonii gsm, za każdym razem do uke lub tego typu instytucji ,która się tym zajmuje, jak nie mam prądu dzwonię do elektrowni, wody do pewiku itd,
[...]jako firma wykonująca proces cyfryzacji w PL jesteście odpowiedzialni za nadajniki i jakość dostarczanego sygnanłu, bo kto jedzie do awarii jak się coś stanie też UKE czy tak się ta instytucja nazywa czy pracownicy Państwa Firmy?? czy może sami zgłaszacie usterkę do uke
[...]

/usunięto części wypowiedzi nie związane z tematem oraz naruszające regulamin forum.

Zablokowany