DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

2 tygodnie temu jeszcze mialem symetryzator zamiast wzmacniacza, i były te same efekty, tylko sygnał % był mniejszy
Ostatnio zmieniony 23 lipca 2014, o 13:54 przez Leszek1985, łącznie zmieniany 1 raz.

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

dodam jeszcze tylko,że na antenie siatkowej z wzmacniaczem 42db w momencie gdy znikał sygnał z chwaszczyna to pojawiał sie sygnał prawdopodobnie z czech na C41 C44 C51 jak dobrze zapamiętałem numery, gdy kanały czeskie znikały , to pojawiały sie znowu nasze polskie i tak na zmiane. ale na kierunkowej już nie łapie czeskich

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: hadam »

Leszek1985 pisze:2 tygodnie temu jeszcze mialem syntezator zamiast wzmacniacza, i były te same efekty, tylko sygnał % był mniejszy
Syntezator :o fakt grać na tym można ale telewizor grał nie będzie i jak to zmieścić do puszki antenowej. :lol:

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

heh widzę błąd :) symetryzator powinno być

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

W Telkom Telmor pojawił się tłumik kanałów Fte BC41,25 zł.Można ustawić potencjometrem kanał który chcemy stłumić/wskaźnik w TV reaguje natychmiast,nie tak jak przy ustawianiu anteny,z czasem/monterzy sami się tym ratują bo po doświetleniu MUX3 mają dużo reklamacji na anteny które zakładali przed doświetleniem.Dzisiaj go zamontowałem u siebie.Zbiłem sygnał z MUX3 do poziomu sygnałów pozostałych MUX1,2 a następnie podniosłem sygnał na wszystkich trzech na wzmacniaczu tak jak miałem przed doświetleniem i na razie śmiga aż jestem zaskoczony.Oby tak dalej.Oczywiście jest to ratowanie się "sznurkami i drutami" ale niestety taki mamy klimat.

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

zamieszczam filmik jak to u mnie wygląda
http://youtu.be/gdaTrYFGfVk

SEM myslisz ze taki tłumik cos pomoże w moim przypadku?
obecnie już 3 dzień tak to wygląda na C35 i C37 jedynie C48 czasem sie przebija :/

Pomocy...

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Robert03 »

Mi to wygląda na "luźne kable". Taki efekt się pojawia w momencie wyjmowania wtyczki antenowej z telewizora.
Jesteś pewien że wszystkie złączki, połączenia, łączenia kabli, wtyczki są dobrze zmontowane, skręcone i nie ma luźnych połączeń albo zwarcia ? Czy kabel nie jest gdzieś przełamany, uszkodzony ?
Czy podłączenia kabli we wtyczkach są prawidłowe (ekran, żyła środkowa itp ?)
Skoro znikają Ci wszystkie MUX'y błąd jest gdzieś w Twojej instalacji. Czy antena na dachu "widzi" maszt w Chwaszczynie ? Jeśli tak to zdemontowałbym wzmacniacz.

C48 jest dodatkowo doświetlany z Jaśkowej Kopy więc jego sygnał jest najmocniejszy. Niewykluczone że od tego sygnału wzmacniacz w antenie może się wzbudzać, ale pisałeś że bez wzmacniacza też się to działo. Przesterowanego sygnału nie podejrzewam bo masz poziom sygnału 90%. OTV Samsung pokazuje w menu sygnał 100% i przy takim wskazaniu jest jeszcze spory zapas do przesterowania głowicy telewizora.
Dziwi jednak poziom sygnału tylko 90% przy zastosowaniu wzmacniacza i tylko 70% przy symetryzatorze. To trochę mało. Przynajmiej na kanale 48 ( Chwaszczyno + doświetlenie z Jaśkowej Kopy) powinieneś mieć w okolicach 100%. Mało - to znaczy że w instalacji gdzieś może być kłopot - luźny kabel, brak poprawnego styku na połączeniach, przełamany kabel.

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

Wymieniłem kabel z białego na czarny(podobno najlepszy), razem z wszystkimi końcówkami, testuje już 3 antenę, próbowałem też wersje z syntezatorem i z wzmacniaczem. różni sie tylko % sygnału ale efekt jest identyczny, więc "luźne kable raczej odpadają" wszystko jest wymienione na nowe. antena jest skierowana na maszt, ale "nie widzi" go bezpośrednio. OK 500m odemnie jest wysoki las, a wcześniej wysoki kościół z antenami GSM. postaram sie jutro umieścić zdjęcia z "widoku anteny" na C48 wczoraj poziom był 96% jakość ok 40-50%. C35 i 37 tak jak na fimie 0%. Mam zasilacz z regulacją napięcia, więc mogę troszkę regulować moca wzmacniacza, ale też nic to nie daje. wczoraj kręciłem antena w wszystkich kierunkach, ale też nic. Na moje oko to coś powoduje w okolicy wielkie zakłócenia. ostatnio są upały i nie mam sygnału, może ktoś klime włączył i powoduje zakłócenia, może jakaś pompa? pewnie dziś lub jutro wszystko wróci do normy i przez pare dni znowu będe miał jakość 100% na wszystkich muxach i tak w koło... eh..

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Jak wczoraj kupowałem tłumik i narzekałem na to,że rozwalili NTC to usłyszałem od pracowników a co my mamy powiedzieć "jak my te anteny montujemy".Mają problemy po doświetleniu tylko jednego muxa jak wielu więc może byś zadzwonił czy podjechał na Miszewskiego do Telkom-Telmoru i się poradził na 100% dowiesz się dlaczego masz problemy i jak sobie z tym poradzić.Ap-ropo anten siatkowych to zdają egzamin z odbitym sygnałem,w każdym innym przypadku tylko kierunkowa.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Robert03 pisze:C48 jest dodatkowo doświetlany z Jaśkowej Kopy więc jego sygnał jest najmocniejszy.
Ale kolega jest z Gdyni, więc u niego C48 doświetlany jest z Oksywia. ;)
A może to tropo wycina u niego sygnał z Chwaszczyna?
sem pisze:W Telkom Telmor pojawił się tłumik kanałów Fte BC41,25 zł.Dzisiaj go zamontowałem u siebie.Zbiłem sygnał z MUX3 do poziomu sygnałów pozostałych MUX1,2 a następnie podniosłem sygnał na wszystkich trzech na wzmacniaczu tak jak miałem przed doświetleniem i na razie śmiga aż jestem zaskoczony.
No widzisz, a pisałem, że u Ciebie taki tłumik się sprawdzi i nie ma co narzekać, że sygnału masz za dużo. ;)
Wrzuć zdjęcie tego tłumika. Każdy kanał z pasma C21-C60 można stłumić, czy tylko kilka kanałów jest do wyboru?
Ale co mają powiedzieć ci, którzy są w odwrotnej sytuacji, że sygnału praktycznie nie mają? Ma ktoś jakąś radę? :(

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

a gdzie w Gdzie w Gdyni można w dobrej cenie zaopatrzyć sie w różnego rodzaju filtry, tłumiki i inne? poza sklepami na działdowskiej bo tam jaka ceny zawrotne :/ bo teraz po każdą pierdołę ciągne ąż do Gdańska do adaxu i wychodzi mi dużo taniej z paliwem niż kupowanie w Gdyni. chce teraz kupić filtr LTE W gdańsku 15zł w Gdyni 55zł :D

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Ale u Ciebie tłumik się nie przyda. Masz przed sobą las (tak jak ja), dlatego sygnał z Chwaszczyna masz bardzo wytłumiony (znam ten ból :( ).
Tłumiki stosuje się gdy sygnał jest za mocny, a skoro Ty jak masz słaby sygnał, to tłumikiem zbijesz go tylko do zera. ;)
Oj brakuje doświetleń MUX-1 i MUX-2 z Jaśkowej Kopy i Oksywia. Mamy kolejny przykład jak wspaniale sprawdza się same Chwaszczyno w Trójmieście. :evil:

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

Martens masz ten sam problem? u mnie problem jest od miesiąca i okresowo co kilka dni, gdy problem znika to mam na wszystkich trzech muxach jakość 100%

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

No pisałem na poprzedniej stronie, że mam podobną sytuacje. ;)
Tyle, że ja nie odbieram sygnału z Chwaszczyna (bo mam przed sobą blokowiska, górę i las), dlatego ratuję się odbiorem MUX-1 i MUX-2 z Jagodnika (Elbląg).
Z Chwaszczyna nie mam nic, natomiast z Jagodnika w zimie sygnał był OK, a teraz jest identyczna loteria jak u Ciebie z Chwaszczynem. Każda zmiana warunków atmosferycznych odbija się na odbiorze, a jak przyjdzie tropo, to przy tak słabym sygnale odbiór w ogóle zanika.
A próbowałeś u siebie odbioru MUX-1 (C43), MUX-2 (C25) i MUX-3 (C26) nadawanych z Jagodnika? Może będziesz miał lepszy odbiór jak z Chwaszczyna - warto spróbować.
Leszek1985 pisze:dodam jeszcze tylko,że na antenie siatkowej z wzmacniaczem 42db w momencie gdy znikał sygnał z chwaszczyna to pojawiał sie sygnał prawdopodobnie z czech na C41 C44 C51 jak dobrze zapamiętałem numery, gdy kanały czeskie znikały , to pojawiały sie znowu nasze polskie i tak na zmiane. ale na kierunkowej już nie łapie czeskich
No więc wszystko wskazuje, że to właśnie tropo. Słaby sygnał z Chwaszczyna zostaje wówczas dodatkowo zakłócony przez inne stacje dolatujące z daleka (a nadające na tych samych kanałach). Siła sygnału jest duża, a jakość zerowa - no i nici z odbioru. :(
Gdyby prawidłowo zaprojektowano u nas sieć DVB-T (czyli wszystkie MUX-y doświetlane byłyby z Jaśkowej Kopy i Oksywia), to takich cyrków z tropo i losowym odbiorem NTC by nie było. Sygnał z miejskich nadajników byłby mocny i na pewno mniej podatny na zakłócenia. :evil:

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

a ten jagodnik to koło jakiej miejscowości jest? jaki kierunek anteny ustawić?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Antenę musisz skierować na Elbląg.

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

ok, dzięki, jutro będe kombinować

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Robert03 »

Skoro antena patrzy w ściane lasu i wieżę kościoła to niestety oznacza że sygnał u Ciebie jest mocno wytłumiony. To niestety tłumaczy dlaczego miałeś na symetryzatorze 70% a na wzmacniaczu masz 90% siły sygnału. Same parametry nie są złe ale problem w tym że sygnał jest niestabilny. To też niestety tłumaczy dlaczego odbiór się u ciebie zmienia i może zależeć od wiatru, temperatury, itp itd.... Sygnał jest niestabilny i tutaj żaden wzmacniacz a tymbardziej tłumik nie pomoże. Gdy są bardzo dobre warunki tropo sygnały z daleka przykrywają lokalny wytłumiony sygnał z Chwaszczyna... Może należałoby poszukać innego miejsca na dachu, dać wyżej antenę albo poradzić się w sklepie Telmoru w Gdańsku.
A jak daleko masz do Oksywia ? Co się dzieje gdy ustawisz antenę w tym kierunku ? Wtedy powinieneś mieć stabilny odbiór chociaż C48 - MUX-3. Jeśli nie ma to pozostają jeszcze problemy lokalnych zakłóceń od GSM lub innych urządzeń lokalnych chociarz w to nie za bardzo chce mi się wierzyć...
Czy antena jest uziemiona ?
Spróboj odbioru MUX-3 z Oksywia i plan C to kierunek Jagodnik.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2014, o 16:47 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

jak z chwaszczyna nie łapie nic to z oksywia na C48 mam ok 60-70% ale z C35 i 37 0%
natomiast gdy chwaszczyno odbieram(w sensie jak sygnał dziala i nie skacze), to oksywie na c48 100% a 35 i 37 ok 50-60% z odbicia pewnie

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Robert03 »

Leszek1985 pisze:edit/
Czyli z Oksywia masz stały odbiór MUX-3 ?
Jeśli tak to dobre i to.
W takim razie spróboj jeszcze kierunku na Elbląg Jagodnik.

Zablokowany