DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: GrzesL »

aaabsk pisze:...
W tej chwili obraz ze wszystki MUX-ów jest idealny, ale odłączyłam kabel anteny z gniazda a koncentryk zostawiłam za szafką.
Dodam tylko, że do nadajnika w Chwaszczynie mamy w linii prostej ok.1 km, żadna wysoka zabudowa ani nic wysokiego nie przeszkadza.
Sygnał z MUX3 w instalacji masz najprawdopodobniej przesterowany. Sam napisałeś, że przechodzi w instalacji przez 3 wzmacniacze, a do tego TV przez 2 i 1 km do nadajnika. Ja 60km od nadajnika rzadko stosuję 2 wzmacniacze. Nic innego jak instalator z miernikiem i ustawienie odpowiednich poziomów sygnału w instalacji.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: distefano »

Kilometr od nadajnika i wzmacniacz?

Goya
Posty: 1
Rejestracja: 5 lipca 2015, o 19:43
Nadajnik - obiekt nadawczy: 35R3

Chwaszczyno - problem

Post autor: Goya »

Do tej pory bez problemu na działce koło Sulęczyna odbieraliśmy wszystkie kanały, od tygodnia zaczeły się problemy z mux2. Programy skakały i ogòlnie trudno było oglądać. Od dziś już wogòle ich nie wyszukuje. Ktoś może ma podobny problem, może jakaś awaria, wiadomo coś?

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kaem3 »

Dzisiaj po moim powrocie z pracy (godz. 18.00) były problemy z MUX-3 z Chwaszczyna. Być może problemy były i przed 18.00. Brak sygnału. Pozostałe muxy (oprócz MUX-8, który się nie liczy, bo nie mam odpowiedniej anteny) dało się oglądać, ale też trochę gorsza siła i jakość sygnału. Po godz. 19.00 nastąpiło polepszenie, ale nadal są chwile braku sygnału. Z Kisielic w tym czasie wszystko OK.

hecol
Posty: 6
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 22:20
Instalacja antenowa: szczyt lokalnego wzniesienia, ostatnie 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: hecol »

Juz od dłuższego czasu poszukuje anteny combo do odbioru zarówno mux1-3 jak i mux8

Mieszkam w Gdansku, dzielnice południowe (na wzgórzach kaszubskich) na szczycie lokalnego wzniesienia na ostatnim piętrze - 25 km w linii prostej od nadajnika RTCN Gdańsk Chwaszczyno


Potrzebuje anteny która stabilnie i z zapasem odbierze mi sygnał zarówno UHF jak i VHF (obecnie odbieram mocno tylko UHF na Opticum 1000+ ale VHF nieraz dziala stabilnie długimi fragmentami, a nieraz skacze co pare sekund obraz)


Kabel z anteny idzie od razu do trójnika na wtykach F i na 3 telewizory, najdalsze wyjścia idą 10 metrów kablem. UHF dziala ladnie i bez zakłóceń w kazdej pogodzie. VHF kilka razy słabiej.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: poxipol »

Można zastosować LPD H/V.
Odpada desymetryzacja i zwrotnica.
http://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Un ... Esse/23027

fgr
Posty: 1
Rejestracja: 7 stycznia 2017, o 21:56
Odbiornik: DVB-T DPM DVW
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: fgr »

Witam,

Mam problem z odbiorem MUX - 1 i MUX - 2.

Mieszkam na Starówce w Gdańsku w okolicach Placu Obrońców Poczty, posiadam antenę pokojową typu DVB-T DPM DVW, niestety w ogóle nie odbiera mi pakietów MUX - 1 i MUX - 2, z kolei MUX - 3 generalnie odbiera bez problemów, jednakże trzeba trochę pokombinować z ustawieniem anteny, niestety w przypadku MUX - 1 i MUX - 2 zarówno przy cyfrowym programowaniu automatycznym jak i ręcznym nie znajduje żadnych kanałów (próbowałem osobno dla kanałów 35 i 37 jak i dla wyszukiwania wg częstotliwości) - próbowałem ustawić antenę w każdym miejscu w pokoju - za każdym razem poziom sygnału wynosił od 70 - 90 % za to jakość sygnału 0. Miał ktoś podobny problem i go ew. rozwiązał ? Z góry dzięki za odpowiedź.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: poxipol »

Tego typu zabawki dla dzieci mają spory ujemny zysk energetyczny.
MUX-3 odbierasz z bliskiego nadajnika doświetlającego.
Na pozostałych MUX-ach masz tylko poziom sygnału szumu wzmacniacza

Panna_Natalia
Posty: 19
Rejestracja: 23 maja 2017, o 19:48
Odbiornik: Philips 32PHT4101/12
Instalacja antenowa: Dipol 44(21-69) - na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: Panna_Natalia »

Cześć Panowie. Mieszkam w Gdyni na osiedlu Pustki Cisowskie, od tygodnia jestem posiadaczką telewizora Philips.
Telewizor można podłączyć bezpośrednio do anteny DVB-T ( w tej roli Dipol 44/21-69).
Wszystko byłoby cacy, gdyby nie to,że za Chiny Ludowe nie mam Polsatu i TVN.

Jak na razie odbieram czyściuteńko :
TVP1 HD
TVP2 HD
TVP 3 Gdańsk
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Rozrywka
TVP Info
Metro
Zoom
Nowa TV
WP1

Pomimo wielokrotnych prób przekręcania anteny nie mam Polsatu i TVN. Wydaje mi się też, że powinnam mieć Polo TV.

Co robić?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: Puma »

Z tego wynika że masz tylko MUX 3 i 8 a brakuje 1 i 2.
Spróbuj to wszystko wykasować i zaprogramować od nowa ręcznie w telewizorze.

Tu masz nadajnik i parametry z Gdańsk/Chwaszczyno -> https://prnt.sc/fbvlai

Ps. Mam taką samą antenę i bez problemu odbieram MUX 1, 2 i 3.

Panna_Natalia
Posty: 19
Rejestracja: 23 maja 2017, o 19:48
Odbiornik: Philips 32PHT4101/12
Instalacja antenowa: Dipol 44(21-69) - na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: Panna_Natalia »

Puma pisze:edit
Nie działa. Twojego sposobu próbowałam już wielokrotnie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: K63 »

Panna_Natalia pisze:Dipol 44/21-69
Czy ta antena jest ze wzmacniaczem? Na jakiej wysokości zamontowana? Czy w kierunku nadajnika są jakieś przeszkody? Jakie parametry sygnału masz na k. 35 i 37 na wyszukiwaniu ręcznym?

Panna_Natalia
Posty: 19
Rejestracja: 23 maja 2017, o 19:48
Odbiornik: Philips 32PHT4101/12
Instalacja antenowa: Dipol 44(21-69) - na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: Panna_Natalia »

K63 pisze:edit
Mieszkam na czwartym piętrze, antena jest zamocowana na balkonie - na maszcie mającym wysokość około 100 cm ;). Czy są przeszkody? Nie wiem czy blok vis a vis anteny i las można nazwać przeszkodą.
Na kanale 37 (częstotliwość 602.00 MHz) nie łapię nic, za to reszta prawdopodobnie idzie z k. 48 (kieruję się wskazaniami DVB-T finder). Chyba będzie trzeba podwyższyć maszt.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: K63 »

Panna_Natalia pisze:Nie wiem czy blok vis a vis anteny i las można nazwać przeszkodą.
Jeżeli blok jest co najmniej takiej samej wysokości, to jak najbardziej. Podejrzewam że mux-3 możesz odbierać z odbicia z doświetlenia na Oksywiu. Dziwi mnie jednak że z Chwaszczyna łapiesz tylko mux-8. Tym bardziej że antena nie jest konstrukcyjnie przeznaczona i zamontowana w pozycji do jego odbioru.
Ponawiam pytanie - czy antena ma wzmacniacz?

Panna_Natalia
Posty: 19
Rejestracja: 23 maja 2017, o 19:48
Odbiornik: Philips 32PHT4101/12
Instalacja antenowa: Dipol 44(21-69) - na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: Panna_Natalia »

K63 pisze:edit
Wzmacniacz? Chodzi Ci o taki podpinany do prądu? nie ma. W sumie ja juz sama nie wiem co i jak z tym odbiorem. Przy wyszukiwaniu obok paska miga po kolei : Emitel, NW02 POM i Network 13314.
Oszaleć można. Do tego teraz złapały mi się jakieś rosyjskie kanały.

Panna_Natalia
Posty: 19
Rejestracja: 23 maja 2017, o 19:48
Odbiornik: Philips 32PHT4101/12
Instalacja antenowa: Dipol 44(21-69) - na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: Panna_Natalia »

"Tym bardziej że antena nie jest konstrukcyjnie przeznaczona i zamontowana w pozycji do jego odbioru" co masz na myśli K63? :roll: coś skopałam?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: poxipol »

Antena dobra do odbioru szumów z ulicy,esów,tropo z górnych warstw atmosfery.W warunkach miejskich więcej problemów jak pożytku.
Ostatnio nawet się przekonałem,dlaczego niektórzy montują ją w polaryzacji pionowej-lepsza jakość odbioru.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: K63 »

Pytałem o wzmacniacz, bo ta antena często sprzedawana jest w zestawie + wzmacniacz LNA-177 + zasilacz.
Panna_Natalia pisze:Wzmacniacz? Chodzi Ci o taki podpinany do prądu? nie ma
Wzmacniacz umieszczony jest w puszce antenowej. A podpinany do prądu jest zasilacz. Skoro go nie ma, to prawdopodobnie jest to wersja pasywna ze symetryzatorem (w puszce antenowej). Dla pewności lepiej sprawdzić. Bo jeżeli przy antenie masz wzmacniacz - który nie jest zasilany - to z anteny masz bardzo stłumiony sygnał.
K63 pisze:Dziwi mnie jednak że z Chwaszczyna łapiesz tylko mux-8. Tym bardziej że antena nie jest konstrukcyjnie przeznaczona i zamontowana w pozycji do jego odbioru.
Panna_Natalia pisze:co masz na myśli
Twoja antena jest przeznaczona do odbioru w paśmie UHF (kanały 21-60), na którym nadawane są mux 1-3. Mux-8 (Metro, Zoom, Nowa, WP) nadawany jest na niższym paśmie VHF (k.5-12). Z Chwaszczyna dodatkowo jest w polaryzacji pionowej (mux 1-3 w polaryzacji poziomej), co warunkuje przekręcenie anteny do odbioru o 90 stopni. Najlepiej jednak użyć dedykowanej anteny VHF.
Dlatego napisałem że Twój "krokodyl" odbiera to co teoretycznie nie powinien, a ma problemy z tym co powinien.

Panna_Natalia
Posty: 19
Rejestracja: 23 maja 2017, o 19:48
Odbiornik: Philips 32PHT4101/12
Instalacja antenowa: Dipol 44(21-69) - na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: Panna_Natalia »

K63 pisze:edit
Dzieki za szczegółowe instrukcje wraz z obrazkami. Jutro postaram się przekręcić antenę i na pewno Wam napiszę co z tego wynikło.Antena ta była w wersji bez zasilacza - sprawdziłam opakowanie.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2017, o 23:50 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór z RTCN Chwaszczyno, brak Polsatu i TVN

Post autor: poxipol »

Zmiana polaryzacji anteny ,to raczej nie tędy droga.
Tego typu anteny są bardzo podatne na zakłócenia.
Ustawiona w pol.V powoduje zmniejszenie jej zysku energetycznego,przy eliminacji zakłóceń w płaszczyżnie pionowej.Do zakłóceń można też zaliczyć wspomniany odbiór rosyjskich programów.
Przedstawiony krokodyl Televesa,firma ta zmieniła ich budowę nieco ograniczając negatywny wpływ zakłóceń do pracy w pol H.
Praca jej w pol.V ma bardzo różniącą się charakterystykę promieniowania.
Jest to jedna z anten rozbudowana poprzecznie celem zwiększenia jej zysku przy małej jej długości.
W prostych słowach są to trzy anteny Yagi,skierowane w trzech różnych kierunkach pobudzane synfazowo.
Do tej grupy anten należą np ATX ,tylko że tam nie ma tego typu problemów.

Największy błąd robią nieświadomi użytkownicy opierając się na marketingowym bajerze,nie mający nic wspólnego z poprawnym odbiorem w swojej lokalizacji.

Powinnaś podać na jakim kanale jest odbiór nowego MUX-8,czy na pewno z Chwaszczyna ?

Zablokowany