DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

Tak

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Filtra LTE nie ustawicie bez specjalistycznego miernika.Na oko nie macie szans,wielu oddawało go z powrotem.Tłumik ma tylko jeden potencjometr i można ustawić wszystkie kanały bez miernika a reakcja jest natychmiastowa.Po wpisaniu w Google jest zdjęcie i dokładny opis.

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

Z Elbląga niestety nie łapie sygnału, w piątek udałem sie do sklepu TELKOM TELMOR udostępnili mi rożnego rodzaju elementy , typu filtry, wzmacniacze, tłumiki, udzielili mi fachowej porady, ale okazało się że sygnał porostu ginie, żaden element nie przyniósł efektu. muszę jeszcze spr zamontować antenę w innym miejscu, może to da jakiś efekt. Obecnie w sobotę wieczorem sygnał na wszystkich muxach powrócił i jakość mam 100% bez żadnej przerwy. jak za kilka dni znowu zginie, spr zmienić miejsce anteny. Ogólnie polecam sklep TELKOM TELMOR w gdańsku, maja fachową wiedzę i odpowiedni sprzent

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Objawy które opisujesz pojawiły się dopiero po doświetleniu 3 muxa,wcześniej nawet podczas okresu próbnego było dobrze.Obecnie raz jest dobrze a za chwile sygnał skacze albo zanika na pewien czas,raz na krócej raz na dłużej.Tak będzie do czasu doświetlenia pozostałych muxów albo wyłączenia doświetleń 3 muxa,bo tego nie da się wyregulować a oni kombinują jak koń pod górę.Oddawali z wielką pompą,guzik wciskał sam Boni a potem wszystko rozwalili niestety.Ja ratuje się nc+ i czekam na zmiany.

michal_TT

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: michal_TT »

Leszek1985 pisze:Ogólnie polecam sklep TELKOM TELMOR w gdańsku, maja fachową wiedzę i odpowiedni sprzent
Dzięki : )
sem pisze:Tak będzie do czasu doświetlenia pozostałych muxów albo wyłączenia doświetleń 3 muxa,bo tego nie da się wyregulować a oni kombinują jak koń pod górę.
Nie będzie doświetlenia pozostałych muxów, ewentualnie wchodzi w gre zmiana na inny kanał.

W innym przypadku trzeba będzie zastosować zwrotnice na dwie anteny k21-k60 (bez k48) + k48.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Zwrotnice,dwie anteny to jest cofanie się wstecz.Kanały są zbyt cenne żeby ten sam mux wykorzystywał kilka.Nie ma innego wyjścia jak prawidłowe doświetlenie a prywatni będą musieli zapłacić,bo innego wyjścia nie ma, kwesta czasu.

michal_TT

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: michal_TT »

Kisielice nadają MUX3 na 3 kanałach bo był problem z 48. Dodali 2 dodatkowe i nie ma problemu.

Jagodnik tak samo, nadaje MUX3 na 2 kanałach.

Dwie anteny to nie jest cofanie się w czasie, są po prostu miejsca gdzie inaczej się nie da. Na 100 instalacji antenowych, może 7 tak na prawdę ma problem.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Jeżeli jest jak napisałeś to jest nadzieja.Zastanawiam się tylko na co czekają aż nas szlak trafi ostatecznie?

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

sem pisze:Objawy które opisujesz pojawiły się dopiero po doświetleniu 3 muxa,wcześniej nawet podczas okresu próbnego było dobrze.Obecnie raz jest dobrze a za chwile sygnał skacze albo zanika na pewien czas,raz na krócej raz na dłużej.
Dokładnie tak jak piszesz

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

michal_TT pisze: W innym przypadku trzeba będzie zastosować zwrotnice na dwie anteny k21-k60 (bez k48) + k48.
Gdzieś mam taką zwrotnice jeszcze z czasów analogu, gdzie 1,2,3 nadawane były z Chwaszczyna a Polsat i tvn z Oksywia (lub odwrotnie, nie pamiętam)ale nie pamiętam jaki ma zakres. Dziś kolejny dzień sygnał 100% :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Robert03 »

Do DVB-T będziesz potrzebował innej zwrotnicy bo układ częstotliwości kanałów jest inny.
W analogu w Gdyni było tak:
1. TVP1 w VHF ( 1 antena - Chwaszczyno)
2. TVP2 i TVP3 (Gdańsk) w UHF ( 2 antena - Chwaszczyno),
3. Polsat i TVN ( 3 antena Oksywie)
Czyli 3 anteny były potrzebne żeby prawidłowo odbierać 5 programów.
W Gdańsku natomiast trzeba było mieć 4 anteny:
1. TVP1 VHF - (1 antena - Chwaszczyno)
2. TVP2 i TVP 3(Gdańsk) UHF - (2 antena - Chwaszczyno)
3. POLSAT i TV 4 - (3 antena Gdańsk centrum)
5. TVN, C+, TV Puls, Amber TV - ( 4 antena Jaśkowa Kopa)

Myślę że pomysł z dwoma antenami i zwrotnicą nie jest zły zwłaszcza jeśli masz możliwość postawienia anteny na dachu. Ja mam na dachu 5 anten ( 3x UKF + 2x TV) i sobie chwalę. Dzięki zwrotnicy mam MUX-3 3x z regionem Bydgoskim (Trzeciewiec), Gdańskim i Olsztyńskim (Kisielice).
Kisielice nadają synchronicznie ( na tych samych kanałach) MUX-3 odpowiednio:
1. MUX-3 region Gdańsk - C48 synchronicznie z Chwaszczynem ( tak jak doświetlacze Jaśkowa Kopa, Oksywie ) Moc 50 kW,
2. MUX-3 region Olsztyn - C26 synchronicznie z Olsztyn Pieczewo ( tak jak Jagodnik) Moc 36 kW,
3. MUX-3 region Bydgoszcz - C36 synchronicznie z Bydgoszcz Trzeciewiec ( tak jak Sierpc, Konin Żółwieniec, Brodnica Kruszynki, Bydgoszcz Chodkiewicza, Toruń Ceramiczna, Damasławek, Grudziądz Kalinkowa.. itp) Moc 3kW.

Nie jestem tylko pewien czy z Chwaszczyna MUX 2 i MUX 1 będziesz odbierał stabilnie. Najpierw spróbowałbym jeszcze z miejscem ustawienia anteny na dachu.

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

możliwość dostawienia anteny mam, ale poczekam aż znowu sygnał zginie, wtedy poszukam innego miejsca do odbioru sygnału, jesli to nic nie da poczekam trochę , czy problem "sam" się nie rozwiąże i ewentualnie po jakimś czasie spr 2 antenę dostawić

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Robert03 pisze:W analogu w Gdyni było tak:
1. TVP1 w VHF ( 1 antena - Chwaszczyno)
2. TVP2 i TVP3 (Gdańsk) w UHF ( 2 antena - Chwaszczyno),
3. Polsat i TVN ( 3 antena Oksywie)
Czyli 3 anteny były potrzebne żeby prawidłowo odbierać 5 programów.
Za czasów analogu w Gdyni doświetlano także TVP 1 (k. 7) i TVP 2 (k. 24) z Oksywia. ;)
michal_TT pisze:Nie będzie doświetlenia pozostałych muxów, ewentualnie wchodzi w gre zmiana na inny kanał.
Na pewno nikt nie zmieni kanału nadawania MUX-3. Nie po to wymyślono SFN-y, aby teraz nadawać MUX-3 na różnych kanałach (z tą samą wersją TVP Regionalnej). Prędzej właśnie doświetlą pozostałe 2 MUX-y, bo ich odbiór w Trójmieście z pozamiejskiego Chwaszczyna jest niedostateczny. Przypomnę, że odbiór MUX-1 i MUX-2 miał być zapewniony na zewnętrznych antenach kierunkowych z symetryzatorem, a w rzeczywistości jest tak, że w Trójmieście niektórzy w ogóle nie mają odbioru tych MUX-ów (jedyny ratunek to próba odbioru niestabilnego sygnału z Jagodnika albo Kisielic), innym odbiór zanika gdy przyjdzie tropo, z kolei jeszcze inni muszą stosować anteny z silnymi wzmacniaczami, aby uzyskać odbiór. Oczywiście są też i szczęśliwcy, u których Chwaszczyno odbiera na prostych antenach, ale nikt chyba nie będzie zmieniać swojego miejsca zamieszkania z tego powodu, że akurat mieszka tam, gdzie Chwaszczyno nie dociera z sygnałem.
michal_TT pisze:Kisielice nadają MUX3 na 3 kanałach bo był problem z 48. Dodali 2 dodatkowe i nie ma problemu.
Dodali 2 dodatkowe MUX-3 z Kisielic (k. 26 i k. 36) tylko dlatego, aby doświetlić tereny odpowiednimi wersjami TVP Regionalnej (olsztyńską i bydgoską) w ramach regionalizacji MUX-3, a nie dlatego, że były jakieś problemy z gdańską wersją na k. 48.
michal_TT pisze:Jagodnik tak samo, nadaje MUX3 na 2 kanałach.
Jagodnik nadaje MUX-3 tylko i wyłącznie na k. 26 - z olsztyńską wersją TVP Regionalnej.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Robert03 »

Martens pisze: Za czasów analogu w Gdyni doświetlano także TVP 1 (k. 7) i TVP 2 (k. 24) z Oksywia. ;)
Masz rację. Jednak pamięć ludzka jest ulotna :-). Ale to i tak 3 anteny, chyba że ktoś zrezygnował z odbioru TVP3 wtedy wystarczyły dwie :-).
Ale to doświetlenie było uruchomione później. Kojarzę gdyńskie AZART'y które skierowane mają anteny K10 na Chwaszczyno. Jeszcze wcześniej z Oksywia nadawany był bodajże TVP2 na kanale 3. Wiele starych 3 elementowych anten nawet w Gdańsku jest jeszcze zachowana.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

@Martens,co to jest tropo?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: systemlan »

@sem inaczej mówiąc jest to propagacja, a tropo to propagacja troposferyczna :) czyli dobre warunki fali radiowej na dalekie zasięgi czyli również DX :D Pamiętam te czasu DX na radiu i rozmowę Chojnic z Indiami mam nawet QSL jeszcze, heh ale to nie to forum :P

karol12345

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: karol12345 »

Witam, posiadam antenę siatkową, jednak z mojego nadajnika w Chwaszczynie odbieram tylko jeden, drugi multipleks. Mam na nim 100% jakości sygnału. Miltipleks 1 ciągle sie wacha od 10 do 50 % jakości. 3 multipleks ciągle 0 %... O co chodzi ?

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Gdzie w Gdańsku?
Antena z symetryzatorem czy z wzmacniaczem/

karol12345

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: karol12345 »

Ja mieszkam na aleji grunwaldzkiej 607. Antena z symetryzatorem, siatkowa. Dodam, ze wczoraj przez jakas godzine bezproblemowo odbieralem 1 multipleks. 2 mam ciagle sygnal 100, mowie o jakosci. A 3 za zadne skarby nie chce zlapac

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »


Zablokowany