DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

danielpiet

Rumia - sygnał DVB-t z chwaszczyna

Post autor: danielpiet »

czy sygnał o mocy 15kw który jest w tej chwili nadawany z chwaszczyna (mux3) zostanie zwiększony???

Mam problemy z odebraniem sygnału, mieszkam w rumi w bloku na 2 piętrze,
według google earth odległość ode mnie do nadajnika to około 14 km, mam antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
skierowaną w stronę nadajnika....

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: Max van Org »

W którym kierunku jest tłumiony sygnał MUX-3 z nadajnika Gdańsk – Chwaszczyno? Według mapy jest sygnał nadawany w każdym kierunku z tą samą mocą. Według moich informacji w kierunku Gdyni i Helu leci tylko 0,7 kW. To znacznie za mało żeby pokryć Rewę, Jastarnie i Hel (.pl a nie .fi :lol: ).

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Rumia - sygnał DVB-t z chwaszczyna

Post autor: Max van Org »

Niestety mieszkasz w kierunku, w którym sygnał nie wynosi 15 kW a miedzy 12 kW a 5 kW zależy od miejsca, w którym dokładnie mieszkasz. Słabszy sygnał musi być w kierunku 340° do 130°. Żeby dostosować się do uzgodnień międzynarodowych trzeba było by zainstalować nowy system antenowy w Chwaszczynie. To oczywiście nie opłaca się nikomu, bo charakterystyka, z która jest rozpowszechniany sygnał MUX-3, ulegnie zmianie po wyłączeniu nadajników analogowych. Łatwiej mówiąc jest to prowizorka na 3-4 lata. Może na krócej, bo są prowadzone rozmowy o przeznaczeniu MUX-1 TVP.

Tłumienie sygnału wynika pewnie z konieczności ochrony nadajnika Fårösund/Bunge na wyspie Gotland. Nadaje tam na tym kanale sieć 3 z zakodowanymi programami Canal+. Oznacza to, że nigdy nie będziemy mogli nadawać w tym kierunku z pełną mocą?

Z drugiej strony można by przenieść Czwórkę nadawaną w Gdańsku na kanale 22 na kanał 48 i puścić MUX-3 na kanale 22. Część kanałów przeznaczonych dla telewizji cyfrowej jest do tej pory blokowana przez nadajniki analogowe. Kanały jak 37 TVP 2, 52 TVP INFO i 57 Polsat będą wyłączone i pojawi się na nich telewizja cyfrowa albo będą inaczej wykorzystanie (dywidenda cyfrowa). Już za nie cały miesiąc pojawi się na kanale 35 MUX-2 w Trójmieście. W twoim kierunku może on nadawać z 80 kW do 50 kW, w kierunku 30° do 80° będzie on miał tylko 5 kW. Czyli w kierunku od centrum Gdyni do centrum Sopotu znacznie słabszy sygnał. Nie wiem, dlaczego będzie sygnał o tyle tłumiony, wprawdzie przewidziany jest te kanał we wschodniej części obwód kaliningradzkiego, ale Rosjanie planują duży SFN na kanałach 30, 41 i 47. Pewnie nadają analogowo na kanale 48.

22 Czwórka Gdańsk *B.Navimor*
35 MUX-2 RTCN Gdańsk - Chwaszczyno*
37 TVP 2 RTCN Gdańsk - Chwaszczyno*
48 MUX-3 RTCN Gdańsk - Chwaszczyno*
52 TVP INFO / TVP Gdańsk RTCN Gdańsk - Chwaszczyno
57 Polsat RTON Lębork - Skórowo Nowe i Polsat RkCN Gdynia *Oksywie''*
64

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: lpf1972 »

Jak zerkniesz na http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html to zobaczysz że akurat w Twoim kierunku idzie pełna moc, a sygnał jest tłumiony w kierunku zachodnim.

Coremeil
Posty: 28
Rejestracja: 15 października 2010, o 23:07
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: Fraccaro BLU-420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Rumia - sygnał DVB-t z chwaszczyna

Post autor: Coremeil »

Ja jestem z Rumi, sygnał mux3 stabilny 24h/7.
Antena kierunkowa 42 elementowa z symetryzatorem.

Tosainu

Odbiór w Bojanie - Koleczkowie

Post autor: Tosainu »

Mam pytanie. Czy nadajnik w Chwaszczynie nadaje, do wczoraj miałem sygnał i zniknął i teraz nie mogę zaprogramowac TV ponownie - nie znajduje sygnału cyfrowego. Czy to problem z sygnałem, czy może z ustawieniami TV? Dzięki za pomoc.

Bartosz Czach

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: Bartosz Czach »

Nadajniki pracują cały czas z niezmienioną mocą.

MKi

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: MKi »

Od weekendu w MUX3 nie odbieram TVP1 i TVP2, pozostałe 3 programy bez zarzutu.
Siła sygnału 99%, jakość 76%.
Wcześniej programy były wszystkie.
MUX2 w całości OK.
Czy ktoś ma może podobne problemy, czy to wina mojego TV?

Pozdowienia,
MKi

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: Gdańsk »

Wystarczy przeskanować c-48 :D

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: lpf1972 »

Po włączeniu MUX2, w MUX3 na TVP1 i TVP2 nie miałem dźwięku i EPG (reszta była OK). Ponowne programowanie kanałów załatwiło sprawę.

MKi

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: MKi »

Dzięki, dobrzy ludzie :)
Pomogło!

(Choć mój cudny TV nie uznaje pojęcia "przeprogramowanie", ani tym bardziej "usunięcie". Musiałem wykonać "automatyczną inicjalizację", czyli skasować wszystko i programować od zera.)

Pozdrowienia,
MKi

norbi

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: norbi »

Cos od 15 zaczelo ciac sygnal na mux3 tak jakby wlaczali i wylaczali,mux2 ok sygnyl 80-83 zero bledow

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: lpf1972 »

Jak u Was z EPG na TVP Info w wersji dla Gdańska? EPG jest Warszawskie, czy można liczyć na wersję zlokalizowaną?

ps. Przed świętami TV Puls zaczęło nadawać coś innego niż "pasy łowickie". Na razie nic konkretnego tylko same reklamówki - ciekawe co będzie dalej.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: lpf1972 »

Czy panowie z Emitela mogliby uchylić rąbka tajemnicy dlaczego nie mamy telegazety, a EPG jest nadawane w wersji dla Warszawy?

_chris_

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: _chris_ »

lpf1972 pisze:Czy panowie z Emitela mogliby uchylić rąbka tajemnicy dlaczego nie mamy telegazety, a EPG jest nadawane w wersji dla Warszawy?
To pytanie powinieneś zadać TVP, a nie emitelowi... bo to TVP decyduje o tych sprawach :D

jogi

TV cyfrowa Gdańsk Chwaszczyno

Post autor: jogi »

Mieszkam w Kaliskach to jest ok 70 km w prostej lini do nadajnika w Chwaszczynie, cyfrówkę odbieram z anteny siatkowej z zasilaczem i wzmacniaczem w antenie SWA-2000/4T, odbiór jest beznadziejny, sygnał jest różny, największy to był 60% ale najczęsciej jest od 40 do 51% obraz szatkuje, momentami sygnał ucieka. Może będzie ktoś mógł mi doradzić co zrobić żeby było dobrze.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: lpf1972 »

Skoro jest remultipleksacja strumienia MUX3 i wciskane jest do niego pasmo TV Gdańsk, to operator multipleksu chyba jednak ma coś z tym wspólnego. A jeśli nie ma i odbywa się to na Czyżewskiego (czyli TVP), to i tak dwaj panowie J. są najwłaściwszymi osobami do udzielenia odpowiedzi oraz zasygnalizowania problemu ich klientowi.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dane do EPG dla TVP Info Gdańsk otrzymujemy od TVP i takie też nadajemy w strumieniu.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: lpf1972 »

Dzięki za odpowiedź, niemniej treść EPG pokazuje "rozkład jazdy" rodem z Warszawy. Niestety KTOŚ wkłada do strumienia nie to co trzeba. Odbieram "TVP INFO Gdańsk" a w EPG mam np. pozycję "Kurier Warszawy i Mazowsza". Bardzo proszę KTOSIA o wkładanie do strumienia właściwych danych :)
Przy okazji.... życzę wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2011 roku wszystkim forumowiczom oraz całej załodze Emitela.

seafarer

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: seafarer »

Proszę poprawcie mnie jeśli się myle, ale zdaje mi się że w momencie startu MUX3 w naszym województwie TVP Info Gdansk nadawane było z właściwym EPG tzn. wymieniającym gdańska Panorame w paśmie regionalnym.

Zablokowany