DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Leszek1985
Posty: 20
Rejestracja: 9 września 2013, o 11:45
Odbiornik: samsung ue40f550
Instalacja antenowa: Antena opticum ax1000+ wzmacniacz W11 antena na dachu 3 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Leszek1985 »

Witajcie ponownie, cały wrzesień, pażdziernik i połowe listopada cieszyłem się znakomitym odbiorem na wszystkich 3 muxach :) od około tygodnia znowu jakaś tragedia. mam tylko C48, natomiast 35 i 37 znika i pojawia się tak jak to bylo w zalączonym filmie 3 mc temu. Wczoraj przestawiłem antene o 180 stopni ( czyli odwróciłem ją tyłem do chwaszczyna i obecnie mam dostateczny sygnał na poziomie ok 50-60%).
Dziś natomiast znalazłem ciekawą aktywną mape, z której widać że brak sygnału jest dość oczywisty z powodu lasu kilometr odemnie. tylko czemu czasem jest a czasem nie?

http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Nie wiecie czy od paru dni znowu nie grzebią przy 3 muksie.Już było jako tako,można powiedzieć prawie nieźle ale od trzech dni znowu skacze jakość tj.spada znacznie dość często szarpiąc obraz?

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

I co ,nikt nic nie wie,bo nie tylko u mnie skacze od jakiegoś czasu sygnał na 3 mux ale także w Wrzeszczu blisko tej nieszczęsnej kopy która rozwaliła całą NTC w Gdańsku..Czy my w Polsce nie potrafimy chociaż jednej rzeczy porządnie zrobić.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: systemlan »

sem pisze:...Czy my w Polsce nie potrafimy chociaż jednej rzeczy porządnie zrobić.
Nie :P

dek86
Posty: 3
Rejestracja: 2 stycznia 2015, o 12:08

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: dek86 »

witam. koledzy podpowie ktoś gdzie tkwi problem? mój sprzęt to dekoder ferguson ariva t650i a antena to yagi uda yg-16. poprzez "regulacje anteny" w menu fergusona znalazłem największa jakość sygnału (ok90%) i sile sygnału (ok 67%) ale od wczoraj nagle zaczęło rwać sygnał i tak skacze od jakości 90% i siły 67% poprzez jakość 60% do siły 33% i jakości 10%. czym może być to spowodowane, dla czego nagle tak zaczął skakać sygnał? czy to wina słabej anteny która ściąga zakłucenia? z góry dziękuje za odpowiedzi

edit/ Pisownia PL! Regulamin forum.
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2015, o 14:27 przez dek86, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

No ale tu nikt z fusów nie umie wróżyć :) Podaj swoją lokalizację i odbierany nadajnik, ulokowanie anteny, warunki odbioru (zabudowa, teren otwarty itp)...

dek86
Posty: 3
Rejestracja: 2 stycznia 2015, o 12:08

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: dek86 »

przepraszam w ferworze walki zapomniałem napisać o lokalizacji. jest to wrzeszcz mieszkanie na pierwszym pietrze i antena na przyssawce, po 2 stronie ulicy dworzec skm i do okoła bloki. wydaje mi się że jest to nadajnik Chwaszczyno jeżeli dobrze odczytałem z parametrów

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Na przyssawce?? To jest antena pokojowa czy zewnętrzna? Jeśli pokojowa to tu tkwi problem.

dek86
Posty: 3
Rejestracja: 2 stycznia 2015, o 12:08

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: dek86 »

nie kolego to jest antena zewnętrzna i jest przyczepiona do okna na takiej przyssawce ponieważ na elewacji jest zakaz umieszczania rzeczy tego typu.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Od czasu doświetlenia mux3 z Kopy rozwalili NTC w Gdańsku.Raz jest dobrze a czasami nie da się oglądać i nikogo to nie interesuje.Sorry taką mamy NTC.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

@sem Jak widzę od dawna masz problemy ze swoją instalacją i nie potrafisz jest uporządkować tak by otrzymać stabilny odbiór. Natomiast co do porad, piszesz o MUX3, a o tym przedmówca wcale nie wspomniał. Więc może skończ z narzekaniem, jeśli chcesz pomóc to poradź technicznie, a jeśli nie potrafisz to daruj sobie "przypowiastki" jakie nam tu serwujesz.

@dek86 nie wiem czy uporałeś się z problemami, Twój przypadek wskazuje raczej na jakieś zakłócenia sygnału mox-ów. Poza tym nie bardzo potrafię sobie wyobrazić anteny yagi 16-el zamontowanej na przyssawce. Yagi 16-el to długa i dość ciężka antena stąd nie jestem pewien czy dobrze rozumiem jaką masz antenę. Może jakieś foto, link do strony producenta?

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

Od początku prób NTC korzystam i problemów nie było a zaczęły się po doświetleniu mux 3 i to nie tylko u mnie.W starej Oliwie przy Polankach za wzgórzem morenowym sygnał z Chwaszczyna żeby uzyskać potrzebna jest solidna antena,dobry nowy kabel,wzmacniacz i wyszukanie miejsca w którym złapiemy.To wszystko po wielu próbach przed laty się udało i było ok. do czasu przywalenia mocnym sygnałem na tym samym kanale doświetlonego mux3 z Wrzeszcza.Teraz tak,bez wzmacniacza z Chwaszczyna sygnał za słaby/zrywa /z wzmacniaczem sygnał z Wrzeszcza przesterowany/siatkuje,zatrzymuje/.Obecnie udało się kupić regulowany wzmacniacz i ustawić wszystko na granicy ale przy niektórych zmianach pogodowych obraz z muxa3 zatrzymuje się głos jest dobry ale strasznie wkurza zwłaszcza jak jest obraz akcji.Podsumowując Panie Baułka to proszę nie mieć do mnie pretensji,że nie wyśpiewuje peanów na cześć Pana Firmy od NTC bo powodów zadowolenia z ich wykonanej pracy nie mam i proszę jak może Pan pomóc to niech Pan działa a nie stara być złośliwy swoimi wpisami na forum do ludzi którzy maja problemy z odbiorem.To,że nam po latach zadowolenia spieprzono odbiór i puszczają nerwy i coś się chlapnie na forum to powinien Pan zrozumieć.
Ostatnio zmieniony 9 stycznia 2015, o 07:55 przez sem, łącznie zmieniany 3 razy.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

A ja chwalę i będę chwalić doświetlenie MUX-3 z Jaśkowej Kopy. Dzięki temu doświetleniu mieszkańcy niektórych dzielnic Gdańska mają zapewniony stabilny odbiór choćby jednego MUX-a! Tragicznie to jest niestety z Chwaszczynem w Trójmieście. Sygnał jest za słaby z tego obiektu, bo albo przeszkadza las oliwski, albo wzgórza morenowe, albo zabudowa miejska. Niektórzy w ogóle nic nie odbierają z tego obiektu, a niektórym sygnał ginie, gdy pojawi się tropo. Sygnału z Jaśkowej Kopy natomiast nic nie rusza - jest mocny i stabilny cały czas! Tak powinno być ze wszystkimi MUX-ami, ale ktoś źle zaprojektował NTC na północy kraju i jest jak jest. :(
Ci, którzy jako tako odbierają Chwaszczyno i tylko gryzie im się MUX-3 (Chwaszczyno - Jaśkowa Kopa) dostali już radę - zastosować układ 2 anten (1 antena odbierająca MUX-1 i MUX-2 z Chwaszczyna, 2 antena odbierająca MUX-3 z Jaśkowej Kopy). Także ten problem akurat można rozwiązać. Ja czekam na radę co mają zrobić ci, którzy z Chwaszczyna sygnału nie mają, a Jagodnik odbiera im niestabilnie (w zależności od warunków pogodowych sygnał mocno faluje). W jaki sposób zapewnić stabilny odbiór MUX-1 i MUX-2, skoro wieloelementowa antena kierunkowa o dużym zysku nie daje rady?

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: sem »

A ty ciągle o tych 2 antenach.Nie po to likwidowaliśmy cały las anten na dachu żeby teraz przez nieudolność fachowców którzy projektowali NTC do tego wracać.Miało chodzić na drucie,tyle o tym gadali a wyszło jak wszystko jak zawsze u nas.Rozumiem też,że nie było innego wyboru jak nadajnik z Chwaszczyna ,bo kasa jak zwykle i wyszło jak wyszło.U mnie najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana kanału nadawania muxa3 doświetlającego a u ciebie doświetlenie wszystkich muxów i wyszło by drożej w sumie niż nowy nadajnik ustawiony na wzgórzach Morenowych,który rozwiązałby wszystkie problemy,ale okazuje się jak zwykle,że Polak mądry po szkodzie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dyskusja obiega od tematu wątku. Chcesz, potrafisz pomóc komuś w uzyskaniu dobrego odbioru to fajnie - pisz. Nie chcesz, nie potrafisz - nie spamuj wątku .

aaabsk
Posty: 3
Rejestracja: 26 stycznia 2015, o 14:56
Odbiornik: TV-LG26LC51
dekoder Ferguson RCU240
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aaabsk »

Witam, mieszkam w Chwaszczynie. Antenę mam zaistalowawą na ścianie domu. Od 3-4 miesięcy mamy problem z odbiorem tv. Np. w trakcie oglądania TVp1 - ginie obraz, pojawiają się paski i głos drży, (to samo na TVP2, 3, info), a na Polsacie i TVN jest dobry obraz, albo jest odwrotnie. Nikt nie rusza w tym czasie ani pilota ani kabli. Czy jest jakaś awaria w nadawaniu, czy u mnie coś nawala? Nie wiem gdzie można zadzwonić? Proszę o poradę.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Po stronie nadawczej nie było żadnych zmian. Możliwe, że coś z anteną odbiorczą się stało lub w okolicy są zakłócenia. Trudno jednoznacznie określić powód problemów. Może zbyt silny sygnał na MUX3 powoduje przesterowanie odbiornika? Jest wzmacniacz w antenie?

aaabsk
Posty: 3
Rejestracja: 26 stycznia 2015, o 14:56
Odbiornik: TV-LG26LC51
dekoder Ferguson RCU240
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aaabsk »

Witam, dzięki za wczorajszą odpowiedź. Są zamontowane 3 wzmaczniacze, antena rozprowadzona po pokojach w domku jednorodz. Do tego telewizora sygnał przechodzi się przez 2 wzmacniacze.
Prześledziłam kanały i tak: 1)zasilanie anteny:
kan.35 586 MHz (mux 2) siła sygnału 71% jakość sygn. 77-79%
kan.37 602 MHz (mux 1) siłą sygnału 73% jakość sygn. 90%
kan.48 690 MHz (mux 3) siła sygnału 72% jakość sygn. 90%

W chwili obecnej z mux 3 jest tylko:TV Kutura, Historia, Trwam, Polonia, Rozrywka
- nie ma TVP1, 2, INFO, Regionalna
Z mux 2 - obraz zatrzymuje się, rozstraja się, - a głos jest prawidłowy.
Z mux 3 - brak obrazu - głos zawiesza się.
Co jest przyczyną, jak Pan sądzi?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przede wszystkim jeśli z MUX3 są niektóre kanały to nie ma powodów aby nie było pozostałych jak TVP1HD, TVP2HD, Regionalna i Info. Proponuję przeskanować pasmo w telewizorze celem ponownego wczytania kanałów.
Druga sprawa - nie potrafię wyobrazić sobie tych 3 wzmacniaczy... Jeden wzmacniacz byłby wystarczający ale przy odległej lokalizacji od nadajnika. W przypadku bliskiej odległości od nadajnika stosowanie wzmacniaczy zwykle szkodzi zamiast pomagać.
Potrzebny byłby schemat tej instalacji bo zbyt dużo wciąż niewiadomych. A najlepiej wizyta instalatora profesjonalisty, który szybko doprowadziłby ten zestaw do poprawnej pracy :)

aaabsk
Posty: 3
Rejestracja: 26 stycznia 2015, o 14:56
Odbiornik: TV-LG26LC51
dekoder Ferguson RCU240
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aaabsk »

Instalacja anteny jest rozprowadzona w domu od 20 lat. W tamtym czasie z odbiór był z nadajnika w Chwaszczynie, z Gdańska Zieleniaka i Elbląga ( o ile pamiętam). W tym czasie mieliśmy 3 telewizory w domu i tak zaplanował i wykonał instalator.
W tej chwili obraz ze wszystki MUX-ów jest idealny, ale odłączyłam kabel anteny z gniazda a koncentryk zostawiłam za szafką.
Dodam tylko, że do nadajnika w Chwaszczynie mamy w linii prostej ok.1 km, żadna wysoka zabudowa ani nic wysokiego nie przeszkadza.
Jutro będę eksperymentowała dalej i zapewne jak zima odpuści wezwę instalatora.
Pozdrawiam.

Zablokowany