DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Czyli gdzie? Mieszkasz gdzieś między Tesco a Platynową. Jak tak określasz to nikt ci nie może pomóc. Jeżeli mieszkasz na Małomiejskiej, Wawelskiej albo dolnej części Zamiejskiej to szansa na dobry odbiór z Chwaszczyna jest mała.

Lukaso napisał:
„Aktualnie dla witomina (w tej chwilii) 2p. bloku widzę maszt i tak:
MUX-1 & MUX-3 100% siła i jakość
MUX-2 albo wcale nie odbiera albo pixeloza.”
Zy znowu narzekasz na MUX-1 i 3.

Zrobiłem już za czasu DVB-T MPEG-2 doświadczenie, że podłączone do tej samej anteny set-top-boksy producentów markowych tworzą diametralnie przeciwległe rezultaty. Jeden STB nic nie odbiera a drugi odbiera wszystko bez problemu. Czasami resetowanie STB przynosiło lepszy wynik, czasami obserwowałem skoki sygnału z 0 % na 100 % a później spadek w krokach 10 % do zera. Wszystko jest zależne od sprzętu.

Z doświadczenia mogę ci tylko polecić żebyś sprawdził całą instalację. W ostatnich tygodniach mieliśmy różną pogodę, może zluzował się kabel. Jeżeli antena była nastawiona na anteny zawieszone 150 metrów niżej to teraz nie jest optymalnie nastawiona. Weź Google Earth, poszukaj nadajnik w Chwaszczynie i kliknij na linijkę i ciągnij linię na twój dom. W tedy będziesz wiedział w którym kierunku musisz nastawić antenę.

lim

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: lim »

Dokładnie na Ptasiej czyli w dołku.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Dziwne że działało jak antena była niżej. Zależy na jakiej wysokości zamocowałeś antenę. W twojej okolicy jest to bardzo zależne od miejsca zamieszkania. Chełm ci przeszkadza i każde nowe drzewo i każdy nowy budynek zagrażają twój odbiór. Sprawdź na http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

U mojego wujka była sytuacja bardzo fajna, między jego domem a obiektem nadawczym wybudowano wieżą do odbioru radiolinii i maszt nadawczy dla ukfu dokładnie tak, że nie miał już widoku na wieżę. Musieliśmy przestawić antenę w innym kierunku.

Możesz odbierać Jagodnik? Iławę nie będziesz mógł odbierać bo w drodze jest Orunia Górna.

lim

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: lim »

Na Iławę zero szans, wilka skarpa i bloki Piaskowej i Oruni G. Coś jest pokręcone z charakterystykami nadawania z Chwaszczyna, do 28.11 było dookólnie teraz kierunkowo, ma się to zmienić tylko kiedy???

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Twoja ulica leży patrząc z Chwaszczyna w kierunku 137 ° - 139 °. W tym kierunku
130 ° = 80 kW
140 ° = 100 kW
Antena jest wyżej.

lim

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: lim »

Czyli? Walczyć czy szkoda czasu?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Nikt nie odpowie ci na to pytanie, musisz sam wiedzieć. Wiemy za mało o twojej instalacji, wysokości anteny i możliwości zawieszenia jej wyżej. Odbiór jest prawdopodobnie możliwy, pewnie musisz sprawdzić instalację i nastawić antenę na Chwaszczyno. Są gorsze miejsca w Trójmieście. W zimie nie wchodziłby na dach żeby ustawiać antenę. Jeżeli widzisz czerwone lampki na wieży w Chwaszczynie to nie powinno być problemu z odbiorem. Powyżej podałem ci już raz link do strony http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html
Tam możesz wygenerować mapkę terenu, jeżeli między twoją anteną a nadajnikiem jest góra, możesz zapomnieć odbiór.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Powyżej dyskutowaliśmy o ochronie nadajnika Sovetsk (235 km od Chwaszczyna), teraz wiemy w którym kierunku będzie nadawał z mocą do 19 kW:

0 ° - 0,14 kW
10 ° - 0,05 kW
20 ° - 0,07 kW
30 ° - 0,008 kW
40 ° - 0,87 kW
50 ° - 0,16 kW
60 ° - 0,35 kW
70 ° - 1,5 kW
80 ° - 4,4 kW
90 ° - 7,4 kW
100 ° - 10 kW
110 ° - 14 kW
120 ° - 18 kW
130 ° - 18 kW
140 ° - 15 kW
150 ° - 11 kW
160 ° - 7,2 kW
170 ° - 5,3 kW
180 ° - 2,2 kW
190 ° - 0,9 kW
200 ° - 0,5 kW
210 ° - 0,5 kW
220 ° - 1,1 kW
230 ° - 3,2 kW
240 ° - 5,8 kW
250 ° - 8,1 kW
260 ° - 12,5 kW
270 ° - 17 kW
280 ° - 19 kW
290 ° - 17 kW
300 ° - 13 kW
310 ° - 9,1 kW
320 ° - 6,6 kW
330 ° - 3,3 kW
340 ° - 1,0 kW
350 ° - 0,2 kW

Bardziej interesującym nadajnikiem jest Balshakovo (185 kW), który jest ok 217 km odległy od Chwaszczyna. Ten będzie nadawał z mocą 85 kW - 170 kW w kierunku Trójmiasta. Podobny odstęp do nadajników używających ten sam kanał mamy też w Polsce, np. Gdańsk – Płock.

thea

brak mux2 w gdansk dolny wrzeszc

Post autor: thea »

odbieram mux1 przez dekoder opticum t90 ale nie ma mux2?czy to wina nadajnika zbiorczego czy mojego odbiornika??

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

illidanTM pisze że ma MUX2 i MUX3 (wszystkie mają sygnał 100%). Dlaczego nie mam MUX1 (TVP1HD, ATM Rozrywka, eska itd)? U ciebie nie ma MUX2. Jedyne co pozostaje do zrobienia to ponowne przeszukiwanie kanałów, sprawdzenie instalacji czy przypadkiem się coś nie rozłączyło i ominięcie wzmacniaczy i innych zabawek. Jeżeli to wszystko nie pomaga, to zresetuj odbiornik i nastaw wszystko od początku.

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=120

namco

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: namco »

Witam,
od rana ok. 10 nie ma sygnału (Gdańsk Przymorze Olsztyńska). Sprawdzałam harmonogram i dziś powinny do 15 być prace konserwacyjne. czy wiadomo coś o ich ukończeniu?? bo do tej pory nie wyszukuje żadnych programów...
od września użytkuję telewizję naziemną cyfrową i do tej pory nie było takiego problemu, jednak od dnia wyłączenia tv analogowej sygnal się pogorszył i często "haczył". a teraz całkowity brak sygnału. ....

proszę o odpowiedz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

namco pisze:Witam,
od rana ok. 10 nie ma sygnału (Gdańsk Przymorze Olsztyńska). Sprawdzałam harmonogram i dziś powinny do 15 być prace konserwacyjne. czy wiadomo coś o ich ukończeniu?? bo do tej pory nie wyszukuje żadnych programów...
Konserwacje odbywają się regularnie. Podczas konserwacji nie nadają ani programy radiowe, ani telewizyjne.

To nie ma nic wspólnego z DVB-T. Co jakiś czas ktoś wchodzi na wieżę, czyści kontakty kabli z antenami i sprawdza instalacje. Czasami ktoś musi zainstalować nową antenę albo zdjąć coś z wieży. Wtedy wyłączają wszystkie programy. Odpowiednio zapowiadają to w np. na antenie Radia Gdańsk.

http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

namco

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: namco »

to nie wiem w takim razie co jest grane.... było dobrze przez miesiace a teraz zero obrazu... wyszukuje kodowane i nic wiecej. aktualizacje fergusona wgrane i dalej nic...

edit/ Polskie litery !!!

Zaq44

Problem z odbiorem MUX3

Post autor: Zaq44 »

Witam,
po ostatniej konserwacji nadajnika (15-01-2013) nie odbieram sygnału z MUX3- Chwaszczyno. Czy może być to spowodowane jakąś zmianą w ustawieniu nadajnika?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Problem z odbiorem MUX3

Post autor: m@rtops »

spróbuj od nowa wyszukać kanały ;)

Radix

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Radix »

Mieszkam w Gniewowie (okolice Wejherowa). Odbieram mux 1 i mux 2 bez problemów 100%/100%, zaś nie mogę odbierac mux 3 chociaz nadawany jest z tej samej anteny oraz o tej samej mocy co mux 1 i 2. Dlaczego ?

Dodam ze mux 3 odbieram tylko podczas mocnego deszczu.

Adam40

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Adam40 »

Witam wszystkich! Mieszkam w okolicach Redy i od prawie 1,5 roku korzystam z NTC. Kiedy była ona w fazie testów, to nie miałem wobec niej większych wymagań, ale od niedzieli tj. 27.01.2013 odbiór mux3 pozostawia naprawdę wiele do życzenia, a konkretnie poziom sygnału, który pokazuje mój telewizor spada z 88% do 0. Takie zaniki sygnału uniemożliwiają normalne oglądanie jakiejkolwiek audycji (no może reklamy jeszcze bym wytrzymał :lol: ). Do niedzieli odbiór był bez żadnych zakłóceń i poziom sygnału: 88-90% na wszystkich muxach. To samo stało się mojej rodziny w Wejherowie. Nie znalazłem żadnego info o jakichkolwiek zmianach, jeszcze raz ustawiłem programy i nic. Instalację antenową mam dosyć dobrą, całość TELEVES'a, i nic się z nią nie stało.
Czy wprowadzono jakieś zmiany? Usypano jakąś górę pomiędzy mną a Chwaszczynem? Trochę słabo wygląda telewizja, która nie daje nam pewności, że obejrzymy program bez przeszkód. Gdyby takie numery odstawiał prywatny operator, to musiałby nieźle korygować mój abonament... Z góry dziękuję za odpowiedź!

_chris_

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: _chris_ »

@ Adam40:
Jeśli problem jest tylko z mux-3 to będzie to kwestia odbioru SFN-u, w którym nadawany jest ten mux. Tak to wygląda.
Możliwe, że po ostatniej konserwacji coś było korygowane na tym SFN-ie prze emitel, co spowodowało utrudnienie odbioru w twojej lokalizacji albo zaistniała przypadkowa koincydencja związana ze ze zmianą warunków pogodowych wpływających na odbiór.

Trzeba spróbować ponownie ustawić antenę na MAX jakości odbieranego sygnału mux-3. Kierunek mux-3 może być znacznie różny od optymalnych kierunków na mux-1 i 2 (które powinny być takie same lub bardzo zbliżone), wtedy trzeba wybrać jakieś ustawienie pośrednie - lub dodać drugą antenę.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Jeżeli Adam40 ma na pozostałych dwóch muxach dobry sygnał i antena jest nastwiona bardzo dokładnie i fachowo na wieżę w Chwaszczynie albo na Oksywie to nie jest to sprawa anteny a odbiornika. To nie ma nic wspólnego z operatorem, chyba że Oksywie rozsynchronizowało się. Ze względu małej ilość skarg uważam że jest to odbiornik Adama.

Znam to zjawisko. Mam też taki odbiornik na którym sygnał wąchał się miedzy 0 % a 100 %. Do tej samej anteny podłączyłem inny odbiornik ten nie miał żadnego problemu, sygnał na wszystkich kanałach był bez problemu. U mnie pomagało zresetowanie odbiornika i ustawienie wszystkiego na nowo. Stwierdziłem że odbiornik miał problemy jak mu za szybko wyłączałem prąd po wyłączeniu odbiornika. Wprawdzie jak obraz zrobi się czarny to wygląda jakby odbiornik się wyłączył ale jeszcze oprogramowanie coś tam robi. Jak przy wyłączaniu odłączałem za szybko prąd, to po uruchomieniu były problemy.

Pewnie zasadzili las między tobą a Chwaszczynem. Może antena nie jest ustawiona na Chwaszczyno a okno w sąsiednim domu. Sąsiadka otworzyła okno i sygnał już się nie odbija w twoim kierunku. Przecież był sztorm. Jesteś przekonany że antena nadal jest dobrze ustawiona?

Zadzwoń do UKE, oni mogą u siebie zmierzyć sygnał, oni też jeżdżą w teren i mierzą. Wpierw powiedzą ci co możesz jeszcze zrobić.
http://www.uke.gov.pl/delegatury-uke-1064

Galnospoke

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Galnospoke »

Jak to jest: mam 100% sygnalu na MUX 1 i 2, a 3 praktycznie nie istnieje. Osiedle Fikakowo, Gdynia. Cos sie zmieni w najblizszym czasie?

Pisownia !!!

Zablokowany