DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: Gdańsk »

Kolejny mały błąd przy wyświetlaniu EPG jest TVP INFO Gdansk :cry: ,a powinno być TVP INFO Gdańsk. :D

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: lpf1972 »

Kaliska... tylko która to miejscowość, bo w pomorskim mamy 4 o takiej nazwie :) Wnioskuję że chodzi o powiat starogardzki, gmina Kaliska?

Patrząc na datę Twojego posta, podejrzewam że chodzi Ci o MUX2 z Chwaszczyna (kanał 35 a tam m.in. TVN, Polsat itd) Podejrzewam że w Twojej lokalizacji trzeba użyć np. jednej długaśnej anteny do odbioru MUX2 i MUX3 (kanał 48 a tam m.in. TVP1, TVP2 itd.) z Chwaszczyna (np ATX-87 lub ATX-91) z symetryzatorem, ew. z dodatkowym wzmacniaczem. Jeśli chodzi o MUX3 z Chwaszczyna, to u Ciebie może być kłopot z jego odbiorem bo moc nadajnika jest stosunkowo mała.

Drugi sposób odbioru, to użycie dwóch anten UHF skierowanych na dwa nadajniki - jedna do odbioru MUX2 z Chwaszczyna, druga do odbioru MUX3 z Iławy/Kisielice (k.46, większa moc nadawana, odległość jak do Chwaszczyna). Tu powinny wystarczyć Ci krótsze anteny (np . ATX-55) z symetryzatorami. Tyle że w ich przypadku sygnał trzeba zsumować. Najprościej zrobisz to używając np dachowy wzmacniacz antenowy z zasilaczem AWS-1021. Cena nie jest niska, ale masz wszystko co trzeba w jednym klocku i ma regulację wzmocnienia dla każdego wejścia. Wzmacniacz jest na tyle silny, że bez kłopotu rozdzielisz sygnał na kilka telewizorów. Oczywiście wzmacniacz najlepiej zamontować jak najbliżej anten (eliminujesz tłumienie kabla antenowego).

Na początek warto zacząć od kupienia jednej anteny ATX-55 z symetryzatorem i przetestowanie odbioru MUX2 z Chwaszczyna i MUX3 z Kisielic. Jak to nie przyniesie pozytywnych efektów (np. masz długi kabel antenowy i/lub kilka telewizorów), to możesz spróbować przełożyć wzmacniacz z posiadanej siatki .
Powodzenia

dodano 14.01.2011

Zerknij tutaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=28755#p28755 To post z rzeczywistej instalacji.

jogi

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: jogi »

lpf1972 pisze:Kaliska... tylko która to miejscowość, bo w pomorskim mamy 4 o takiej nazwie :) Wnioskuję że chodzi o powiat starogardzki, gmina Kaliska?

Patrząc na datę Twojego posta, podejrzewam że chodzi Ci o MUX2 z Chwaszczyna (kanał 35 a tam m.in. TVN, Polsat itd) Podejrzewam że w Twojej lokalizacji trzeba użyć np. jednej długaśnej anteny do odbioru MUX2 i MUX3 (kanał 48 a tam m.in. TVP1, TVP2 itd.) z Chwaszczyna (np ATX-87 lub ATX-91) z symetryzatorem, ew. z dodatkowym wzmacniaczem. Jeśli chodzi o MUX3 z Chwaszczyna, to u Ciebie może być kłopot z jego odbiorem bo moc nadajnika jest stosunkowo mała.
Dziękuje za poradę,trafiłeś to są Kaliska nie daleko Starogardu gd, antenę ATX-91 kupiłem z wzmacniaczem MC-9102,do 28db i zasilacz,MUX 2 odbieram dosyć dobrze, sygnał do 65%, a MUX 3 z Chwaszczyna tylko 5 kropek sygnału, ale odbieram na 46 kanale z Iławy do 50% sygnału, chociasz antena jest ustawiona na gdańsk i z Iławy odbiór jest beznadziejny, ale skierowałem antenę na Iławę i MUX 3 jest dobry. Dokupię jeszcze symetryzator i sprubuje z Gdańska MUX 2i3 jak to nie pomoże to jedną antenę ustawię na Chwaszczyno a drugą na Iławę i połączę razem tak jak mi napisałeś i napewno będzie dobrze.
Drugi sposób odbioru, to użycie dwóch anten UHF skierowanych na dwa nadajniki - jedna do odbioru MUX2 z Chwaszczyna, druga do odbioru MUX3 z Iławy/Kisielice (k.46, większa moc nadawana, odległość jak do Chwaszczyna). Tu powinny wystarczyć Ci krótsze anteny (np . ATX-55) z symetryzatorami. Tyle że w ich przypadku sygnał trzeba zsumować. Najprościej zrobisz to używając np dachowy wzmacniacz antenowy z zasilaczem AWS-1021. Cena nie jest niska, ale masz wszystko co trzeba w jednym klocku i ma regulację wzmocnienia dla każdego wejścia. Wzmacniacz jest na tyle silny, że bez kłopotu rozdzielisz sygnał na kilka telewizorów. Oczywiście wzmacniacz najlepiej zamontować jak najbliżej anten (eliminujesz tłumienie kabla antenowego).

Na początek warto zacząć od kupienia jednej anteny ATX-55 z symetryzatorem i przetestowanie odbioru MUX2 z Chwaszczyna i MUX3 z Kisielic. Jak to nie przyniesie pozytywnych efektów (np. masz długi kabel antenowy i/lub kilka telewizorów), to możesz spróbować przełożyć wzmacniacz z posiadanej siatki .
Powodzenia

dodano 14.01.2011

Zerknij tutaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=28755#p28755 To post z rzeczywistej instalacji.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: lpf1972 »

jogi pisze: Dziękuje za poradę,trafiłeś to są Kaliska nie daleko Starogardu gd, antenę ATX-91 kupiłem z wzmacniaczem MC-9102,do 28db i zasilacz,MUX 2 odbieram dosyć dobrze, sygnał do 65%, a MUX 3 z Chwaszczyna tylko 5 kropek sygnału, ale odbieram na 46 kanale z Iławy do 50% sygnału, chociasz antena jest ustawiona na gdańsk i z Iławy odbiór jest beznadziejny, ale skierowałem antenę na Iławę i MUX 3 jest dobry. Dokupię jeszcze symetryzator i sprubuje z Gdańska MUX 2i3 jak to nie pomoże to jedną antenę ustawię na Chwaszczyno a drugą na Iławę i połączę razem tak jak mi napisałeś i napewno będzie dobrze.
Jeśli w Kaliskach odbierasz Kisielice bokiem na ATX91, to póki co nie kupuj drugiej anteny. Szkoda pieniędzy! ATX91 jest wybitnie kierunkowa - i de facto przy ustawieniu na Chwaszczyno nie powinieneś nic z Kisielic złapać (a jednak łapiesz). Przekręć siatkę w prawo o nieco ponad 100 stopni. Jest duża szansa, że na siatce bez kłopotu odbierzesz MUX3 na k.46 z Kisielic.

jogi

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: jogi »

lpf1972 pisze:
jogi pisze: Dziękuje za poradę,trafiłeś to są Kaliska nie daleko Starogardu gd, antenę ATX-91 kupiłem z wzmacniaczem MC-9102,do 28db i zasilacz,MUX 2 odbieram dosyć dobrze, sygnał do 65%, a MUX 3 z Chwaszczyna tylko 5 kropek sygnału, ale odbieram na 46 kanale z Iławy do 50% sygnału, chociasz antena jest ustawiona na gdańsk i z Iławy odbiór jest beznadziejny, ale skierowałem antenę na Iławę i MUX 3 jest dobry. Dokupię jeszcze symetryzator i sprubuje z Gdańska MUX 2i3 jak to nie pomoże to jedną antenę ustawię na Chwaszczyno a drugą na Iławę i połączę razem tak jak mi napisałeś i napewno będzie dobrze.
Jeśli w Kaliskach odbierasz Kisielice bokiem na ATX91, to póki co nie kupuj drugiej anteny. Szkoda pieniędzy! ATX91 jest wybitnie kierunkowa - i de facto przy ustawieniu na Chwaszczyno nie powinieneś nic z Kisielic złapać (a jednak łapiesz). Przekręć siatkę w prawo o nieco ponad 100 stopni. Jest duża szansa, że na siatce bez kłopotu odbierzesz MUX3 na k.46 z Kisielic.
No i się udało MUX2 odbieram z Chwaszczyna, antena ATX91 w puszce zamontowany symetryzator, podnią przelotowy wzmacniacz antenowy bez przesyłu napięcia WB22 i przy telewizorze zasilacz antenowy ZS 12V/100mA, odbiór dobry, zdarza się że na ekranie co jakiś czas trochę szatkuje myślę że to od strony nadajnika i po jakimś czasie sie unormuje, MUX3 mogę tak samo odbierać z Kiśielic, ale poczekam 30 kwietnia dołączy do niego MUX2.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: RTCN Gdańsk - Chwaszczyno

Post autor: lpf1972 »

jogi pisze:
lpf1972 pisze:
jogi pisze: Dziękuje za poradę,trafiłeś to są Kaliska nie daleko Starogardu gd, antenę ATX-91 kupiłem z wzmacniaczem MC-9102,do 28db i zasilacz,MUX 2 odbieram dosyć dobrze, sygnał do 65%, a MUX 3 z Chwaszczyna tylko 5 kropek sygnału, ale odbieram na 46 kanale z Iławy do 50% sygnału, chociasz antena jest ustawiona na gdańsk i z Iławy odbiór jest beznadziejny, ale skierowałem antenę na Iławę i MUX 3 jest dobry. Dokupię jeszcze symetryzator i sprubuje z Gdańska MUX 2i3 jak to nie pomoże to jedną antenę ustawię na Chwaszczyno a drugą na Iławę i połączę razem tak jak mi napisałeś i napewno będzie dobrze.
Jeśli w Kaliskach odbierasz Kisielice bokiem na ATX91, to póki co nie kupuj drugiej anteny. Szkoda pieniędzy! ATX91 jest wybitnie kierunkowa - i de facto przy ustawieniu na Chwaszczyno nie powinieneś nic z Kisielic złapać (a jednak łapiesz). Przekręć siatkę w prawo o nieco ponad 100 stopni. Jest duża szansa, że na siatce bez kłopotu odbierzesz MUX3 na k.46 z Kisielic.
No i się udało MUX2 odbieram z Chwaszczyna, antena ATX91 w puszce zamontowany symetryzator, podnią przelotowy wzmacniacz antenowy bez przesyłu napięcia WB22 i przy telewizorze zasilacz antenowy ZS 12V/100mA, odbiór dobry, zdarza się że na ekranie co jakiś czas trochę szatkuje myślę że to od strony nadajnika i po jakimś czasie sie unormuje, MUX3 mogę tak samo odbierać z Kiśielic, ale poczekam 30 kwietnia dołączy do niego MUX2.
I fajno jest :) Co do szatkowania... spróbuj nieco czasu poświęcić na naprawdę dobre ustawienie anteny - różnica kilku stopni ma kolosalne znaczenie.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: lpf1972 »

Hurrraaaa.... zmiany pełną gębą :D Zamiast EPG z Warszawy mamy dziś:
OTV - PASMO LOKALNE
telegazety niet

dodane 26.01.2011
Ponownie EPG z Warszawy :evil:

juter

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: juter »

Od dłuższego czasu nie mam w EPG na mux3 opisów programów, tzn w EPG jest nazwa, godziny nadawania i wiek widza, nie ma natomiast samego opisu programu np. wiadomości to program informacyjny... czy coś w tym stylu. Wcześniej wszystko było OK. Sytuacja dotyczy nadajników zarówno w Kisielicach jak i w Rusinowie. Pytanie do Emitela, czy TVP nie wysyła opisów programów w EPG czy coś ginie po drodze? Dodam, że na mux2 wszystkie opisy są, są również na muxach niemieckich (niedawno było tropo i odbierałem muxy z Berlina), więc usterka telewizora nie wchodzi w grę.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: Tom345 »

Co to za telewizor i co masz na myśli pisząc "od dłuższego czasu"?

juter

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: juter »

Tom345 pisze:Co to za telewizor i co masz na myśli pisząc "od dłuższego czasu"?
Sony KDL-32EX40

od dłuższego czasu- nie potrafię powiedzieć od kiedy dokładnie, ale kojarzę, że było to po pewnej "reorganizacji" muxa tzn. po przerzuceniu tvp1 i tvp2 na 4 i 5 miejsce w muxie, od tego samego czasu jest wszędzie to warszawskie EPG zamiast gdańskiego czy poznańskiego.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: Tom345 »

Próbowałeś ponownego skanowania pasma w TV?

juter

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: juter »

Tom345 pisze:Próbowałeś ponownego skanowania pasma w TV?
od tego zacząłem, z ciekawości nawet przywróciłem ustawienia fabryczne telewizora i nic się nie zmieniło. Czy u Ciebie są normalne opisy?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: Tom345 »

1. Nie posiadam tego modelu TV, mam Samsunga ;)
2. Nie odbieram z twojego nadajnika, więc nie ma sensu porównywać. Ale u mnie jest ok :)

juter

Re: Telegazeta i EPG w TVP Info/Gdańsk

Post autor: juter »

Tom345 pisze:1. Nie posiadam tego modelu TV, mam Samsunga ;)
2. Nie odbieram z twojego nadajnika, więc nie ma sensu porównywać. Ale u mnie jest ok :)
Zawsze jest sens porównywać, bo ja mam możliwość odbierania z kilku nadajników i obojętnie z jakiego akurat odbieram tych opisów nie ma, (poza Kisielicami i Rusinowem jednego dnia odbierałem (oczywiście tropo) rachocin i tam również opisów nie było).

Stawiam na jakiś konflikt telewizora i systemu nadawania EPG dla mux3, i tu pytanie do kogoś z emitela - czy EPG w mux3 różni się od EPG w mux2?

miciu10
Posty: 5
Rejestracja: 21 października 2010, o 12:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

TVP Olsztyn z Chwaszczyna

Post autor: miciu10 »

Witam
Właśnie przed chwilą odkryłem, że z Chwaszczyna obok TVP Info Gdańsk nadawany jest też program lokalny TVP z Olsztyna. To coś na dłużej czy tylko testy?

Bartosz Czach

Re: TVP Olsztyn z Chwaszczyna

Post autor: Bartosz Czach »

W sumie nie dziwię się. Sygnał na pewno dolatuje do Elbląga, który jest właśnie w ramach W-M. To tak samo jak TVP Kraków i Radio Kraków z Katowic dla porycia zachodniej Małopolski.
Tylko jakoś ten TVP Olsztyn milczący jest... I jakość obrazu fatalna...

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: TVP Olsztyn z Chwaszczyna

Post autor: bartosz4 »

Bartosz Czach pisze:Tylko jakoś ten TVP Olsztyn milczący jest... I jakość obrazu fatalna...
Wszystko normalnie.

Bartosz Czach

Re: TVP Olsztyn z Chwaszczyna

Post autor: Bartosz Czach »

Teraz jest już w porządku.

crishome

Re: TVP Olsztyn z Chwaszczyna

Post autor: crishome »

Jest też z nadajnika Iława Kisielice.

biopal777

Re: TVP Olsztyn z Chwaszczyna

Post autor: biopal777 »

Czemu TVP INFO OLSZTYN leci w 4:3?. TVP INFO GDANSK leci w 16:9

Zablokowany