DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

jakobs84

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: jakobs84 »

Kolegom z Emitela się coś popsuło albo przykręcili gwizdek a teraz siedzą jak mysz pod miotłą. Przydał by się analizator albo profesjonalny miernik można by było sprawdzić co się dzieje.

emarti

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: emarti »

Ja testuję sobie odbiór DVB-T korzystając z USB Dongle byłej platformy N. Tuner USB podłączony mam do dekodera nc+. Lokalizacja Karwiny, antena pokojowa na parapecie Thomson z zasilaczem, 3 piętro, blok w dolinie, mam przed sobą inny taki sam blok oraz dwa wieżowce. Odbiór poprawny, wszędzie 100% tylko raz na kilkanaście minut dochodzi do 1-2 sekundowych zrywów sygnału. Generalnie chodzi mi tylko o TVP Gdańsk tak więc nie przykładam wagi do innych kanałów.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kaem3 »

Aktualnie ekran "Informacje o systemie" na MUX-3 wygląda, jakby nadajnik nie pracował. Czy ktoś może to potwierdzić? Czy ktoś w tej chwili odbiera MUX-3 z Chwaszczyna? Pozostałe muxy idealnie.

jakobs84

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: jakobs84 »

kaem3 pisze:Aktualnie ekran "Informacje o systemie" na MUX-3 wygląda, jakby nadajnik nie pracował. Czy ktoś może to potwierdzić? Czy ktoś w tej chwili odbiera MUX-3 z Chwaszczyna? Pozostałe muxy idealnie.
Kolego w Gdańsku (12km) bardzie sypie się niż działa. W Starogardzie MUX-3 w okolicach szpitala lepiej działa Elbląg\Jagodnik 10kW niż Chwaszczyno 100kW mimo że teoretycznie powinno być inaczej polecam http://www.dvbtmap.eu/ możesz jeszcze spróbować na Iławę

loker

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: loker »

Mi Kisielice też nie łapią, choć to ten sam kanał.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

jakobs84 pisze:W Starogardzie MUX-3 w okolicach szpitala lepiej działa Elbląg\Jagodnik 10kW niż Chwaszczyno 100kW mimo że teoretycznie powinno być inaczej
Nie tylko w Starogardzie, ale też w niektórych dzielnicach Gdańska (np. na Niedźwiedniku) Jagodnik działa nieporównywalnie lepiej niż Chwaszczyno. Pewnie wiele osób zdziwi, jakim cudem nadajnik oddalony przeszło 63 km, nadający z mocą zaledwie 4,5 kW może działać lepiej niż nadajnik oddalony niecałe 13 km, nadający z mocą aż 100 kW. Ale tak jest !!! Widać profil terenu ma o wiele większe znaczenie dla odbioru niż sama odległość od nadajnika i jego moc.
Jedno małe sprostowanie - MUX-3 z Jagodnika (po zmianie kanału z 45 na 26) nadaje z mocą nie 10 kW, a tylko 4,5 kW. Pozostałe MUX-y (MUX-1 i MUX-2) nadal nadają z mocami 10 kW. No i w MUX-3 z Jagodnika jest TVP Olsztyn, tak więc na TVP Gdańsk trzeba zaczekać do kwietnia 2014 r. - kiedy to wreszcie mają odpalić MUX-3 z Jaśkowej Kopy.

Osobom, które mają problemy z odbiorem Chwaszczyna, polecam przestawić anteny na Elbląg i próbować odbierać właśnie stamtąd 3 MUX-y na kanałach 25, 26 i 43. ;)

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kaem3 »

Wczoraj powrócił u mnie MUX-3. W tej chwili jest OK. Ciekawe na jak długo. Przyczyna problemu - nieznana.

jakobs84

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: jakobs84 »

Martens pisze:
.....
Jagodnik działa nieporównywalnie lepiej niż Chwaszczyno. Pewnie wiele osób zdziwi, jakim cudem nadajnik oddalony przeszło 63 km, nadający z mocą zaledwie 4,5 kW może działać lepiej niż nadajnik oddalony niecałe 13 km, nadający z mocą aż 100 kW. Ale tak jest !!! Widać profil terenu ma o wiele większe znaczenie dla odbioru niż sama odległość od nadajnika i jego moc.
....
Sytuacja dotyczy wszystkich MUX czy tylko MUX-3??? Bo to jest dla mnie istotne.

W weekend zbuduje nowego dualbiquada na kanały 25, 26, 43 bo ten na Chwaszczyno nie łapie mi nic z Jagodnika na Karczemkach. Mało tego po przeniesieniu anteny na strych MUX 1 i 2 ok 90-95% za to MUX3 od 15 do 30% i wysoka stopa BER. Więc będzie kolejny biquad na 48. Mogę się mylić ale anteny wiszą na tej samej wysokości z Chwaszczyna, tilt i parametry prawdopodobnie mają te same. Z czego wynika taka dysproporcja w sygnale ????

Ktoś odgrażał się zgłoszeniem do PAR/UKE czy jak tam się nazywa

jakobs84

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: jakobs84 »

kaem3 pisze:Wczoraj powrócił u mnie MUX-3. W tej chwili jest OK. Ciekawe na jak długo. Przyczyna problemu - nieznana.
Ciekawe :?: Może to przez ten wiatr :lol: Parę minut temu miałem 30% i wysoki BER teraz 38-48% i BER 0. Jak tak zostanie to ja jestem za. Pytanie dla czego tak jest ???

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kaem3 »

jakobs84 pisze:Pytanie dla czego tak jest ???
Nikt nie wie dlaczego, więc nie bój się, że ktoś zapyta. To jest multipleks społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który się do jesieni zatnie pod wpływem tropo. I co się wtedy zrobi? Telefon do UKE?

Typowy problem: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... trona.html

jakobs84

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: jakobs84 »

Teraz się cieszę że nie mam telewizora. Tuner zaraz trafi na popularny serwis aukcyjny. A i mój serwer odetchnie z ulgą.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

jakobs84 pisze:Sytuacja dotyczy wszystkich MUX czy tylko MUX-3???
Oczywiście, że wszystkich. Podałem przykład MUX-3, bo ten mimo iż nadaje z najniższą mocą (zaledwie 4,5 kW), to i tak odbiera u mnie o niebo lepiej niż wszystkie MUX-y 100 kW nadawane z Chwaszczyna. A żeby było jeszcze śmieszniej, to na upartego można wszystkie 3 MUX-y (nadawane z Jagodnika oczywiście) odebrać nawet na antenie pokojowej. :D Jak dojdzie MUX-3 z Jaśkowej Kopy, to już będzie full wypas i Chwaszczyno jak dla mnie mogą wtedy nawet wyłączyć. :lol:

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: distefano »

To oznacza, że Chwaszczyno masz przysłonięte, a na drodze z Jagodnika brak przeszkód. Takie właśnie są "uroki" telewizji naziemnej. Miejsce usytuowania anteny odbiorczej ma znaczenie zasadnicze.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Zgadza się, Chwaszczyno mam przysłonięte wysokimi blokami, a za nimi jest jeszcze dodatkowo góra i las. Tyle, że na drodze do Jagodnika też jest solidne wzgórze (gdańska "Morena"), ale o dziwo jakoś ono nie przeszkadza. :o Ludzie piszą, że odbiór DVB-T na antenach pokojowych możliwy jest tylko przy odległości "do 10 km od nadajnika". Jak zatem wytłumaczyć fenomen Jagodnika - aż 63 km odległości, moce MUX-ów tylko 4,5 kW i 10 kW, a odbiór na antenie pokojowej jest jednak możliwy? :shock:

loker

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: loker »

Może niższym kanałem, który łatwiej antena przechwytuje. Mi niestety nie udał¶o się złapać MUX-3 z Elbląga :(
Czy to doświetlenie z Jaśkowej Kopy jest pewne? Dlaczego tak późno zostanie włączone?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

loker pisze:Może niższym kanałem, który łatwiej antena przechwytuje.
Ale wysokie kanały równie dobrze stamtąd dolatują, np. k. 43 (MUX-1) czy k. 45 (MUX-3 przed zmianą na k. 26).
loker pisze:Mi niestety nie udał¶o się złapać MUX-3 z Elbląga :(
A odbierasz we Wrzeszczu MUX-2 na k. 25 (moc 10 kW), albo MUX-1 na k. 43 (moc 10 kW)? Może to kwestia mniejszej mocy MUX-3 (4,5 kW), a może k. 26 zakłóca Ci Pieczewo, co ładnie opisał TUTAJ kolega sheriff1?
loker pisze:Czy to doświetlenie z Jaśkowej Kopy jest pewne? Dlaczego tak późno zostanie włączone?
Pewne. Potwierdzili mi to e-mailem TVP Gdańsk i Emitel, a także tutaj na forum p. Jarosław Bałuka. Czemu włączą dopiero w kwietniu 2014 r., tego niestety nie wiem. Prawdopodobnie wynika to z umowy między Emitelem a TVP. Być może gdy TVP szybciej opuści MUX-1, to i szybciej uruchomiony zostanie MUX-3 z Jaśkowej Kopy. :)

irkam

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: irkam »

Od około 2tyg. mam problem z odbiorem MUX-2 (602MHz) w Rumi.
Oto efekt: http://youtu.be/MdcpRCov6AA
Reszta muxów bez zmian. Czy ktoś doświadcza czegoś podobnego?

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Gdańsk »

Gdańsku-Wrzeszcz też jest problem mux-2 był cały czas i chyba właśnie od dwóch tygodni zaniki sygnału jedynie co pomogło dodanie mocnego wzmacniacza ale i tak nie jest to co było wcześniej.Czekam cierpliwie na jakieś efekty ze strony fachowców z Chwaszczyna.

PS:Ja mówię o MUX-2 żeby było jasne
Ostatnio zmieniony 31 stycznia 2014, o 08:43 przez Gdańsk, łącznie zmieniany 1 raz.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Tylko że MUX-2 z Chwaszczyna to częstotliwość 586 MHz (kanał 35), a kolega wyżej raczej miał na myśli MUX-1, bo podał częstotliwość 602 MHz (kanał 37). ;)

loker

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: loker »

U mnie MUX-2 ciągle dobrze, MUX-1 tylko przy jednym konkretnym położeniu anteny, a MUX-3 brak.
Coś wiadomo o doświetleniu z Jaśkowej Kopy? Będzie od kwietnia?

Zablokowany