DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Wiking

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: Wiking »

Nikt nie informował o tym, że 19 marca widzowie zostaną pozbawieni TVP Info/TVP Gdańsk, więc i tym razem nie ma potrzeby, aby kogokolwiek informować. :lol: Różnica między 19 marca, a tym co może wydarzyć się jutro, polega na tym, że jutro widzowie mogą stracić dostęp nie do jednego, a do siedmiu kanałów. :)

Edycja, z 29.03.2013:
No i Twoja nieoficjalna informacja się sprawdziła - zmieniono kanał i nikt o niczym nie poinformował, ale przynajmniej z powrotem można oglądać pasmo regionalne TVP Gdańsk. :)

Wiking

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: Wiking »

Pomimo zmiany kanału na 37 we wszelakich wykazach EmiTela przy MUX-1 ze Skórowa Nowego nadal widnieje kanał 38. :)

maestrolbk

Zanik programów Lębork/ Skórowo Nowe

Post autor: maestrolbk »

Witam, chciałbym zapytać forumowiczów może z moich okolic. Ostatnio zamontowałem na dachu antenę dipol 19/21-69 (model A1911) ze wzmacniaczem w puszcze skierowana na Skórowo Nowe (odległość ode mnie ~19 km) i zauważyłem zaniki mux 2. W ręcznym wyszukiwaniu kanałów siła sygnału na kanale 45 jest 100% ale już patrząc na zasięg na kanałach z mux2 siła i jakoś odbioru waha się od 50 do 90 %.Czym to może być spowodowane?

tak wygląda układ terenu ode mnie do nadajnika http://sat-charts.eu/nadajnik,45LeborkSkorowoNowe.html
dodam, że gdy w puszcze anteny był sam symetryzator odbioru w ogóle nie było...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zanik programów Lębork/ Skórowo Nowe

Post autor: adac »

Jeżeli już obejrzałeś profil terenu to widzisz że jest on mocno przysłonięty i odbiór będzie utrudniony. Nadajniki na Skórowo Nowym mają moce po 10 kW/mux.
Odległość jaką pokazuje mapka z Twojego linku wynosi 62,8 km.
maestrolbk pisze: Witam, chciałbym zapytać forumowiczów może z moich okolic.
- a jakie to okolice :?:
Spróbuj na Koszlin.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zanik programów Lębork/ Skórowo Nowe

Post autor: Anduraki »

Wszystko przez wiosne, kika pąków na drzewie uniemożliwiają Ci prawdopodobnie odbiór. Jeszcze gdybyś podał jaki to wzmacniacz, albo jakie ma wzmocnienie to byśmy przestali wróżyć z fusów.

Nie wykluczałbym tez przesterowania sygnału, mimo, że tłumienie go przez drzewa jest dużo większe niż przed miesiącem, ponieważ propagacja zmienia się na korzyść w wyższych temperaturach.

Jak uzupełnisz profil jak to wzmacniacz i pokażesz profil terenu z uwzględnieniem wysokości zawieszenia anteny to podpowiemy więcej, ale i tak licz się, że twój temat zostanie scalony z jakimś regionalnym, bo to nie dział do dyskusji na temat odbioru, są bardziej odpowiednie do tego miejsca.

p.s. ile % miał pasek siły sygnału jak był odbiór?

maestrolbk

Re: Zanik programów Lębork/ Skórowo Nowe

Post autor: maestrolbk »

Anduraki pisze: p.s. ile % miał pasek siły sygnału jak był odbiór?

pasek siły miał 100% ale jakość skacze od 50 d0 80% uniemożliwiając oglądanie. Do nadajnika mam ok 19 km. a mam pytanie czy musze używać zasilacza czy zwykłe 5v które daje dekoder wystarczy?

profile terenu z których mogę teoretycznie odbierać sygnał
Lębork /Skórowo Nowe: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 7262782824


Gdańsk /Chwaszczyno: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 7262813372

Teraz bedzie antena Opticum Ax 1000 ze wzmacniaczem AX-w11

_chris_

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: _chris_ »

maestrolbk pisze:pasek siły miał 100% ale jakość skacze od 50 d0 80% uniemożliwiając oglądanie. Do nadajnika mam ok 19 km.
Dość typowy objaw, wskazujący na przesterowanie wzmacniacza lub odbiornika, ewentualnie na bardzo duże i silne zakłócenia. Czyli może być niewłaściwie dobrany wzmacniacz.
maestrolbk pisze: a mam pytanie czy musze używać zasilacza czy zwykłe 5v które daje dekoder wystarczy?
wzmacniacz powinien być generalnie zasilany z napięcia przewidzianego dla niego przez producenta. Jeśli podane jest +12V, to powinno być podane +12V.

Większość wzmacniaczy można zasilać również awaryjnie z mniejszych napięć zasilających. Czasami to pomaga w uzyskaniu stabilnego odbioru, ale ogólnie warto pamiętać, że to jest prowizorka, która w dowolnym momencie może przestać dawać stabilny odbiór. Spróbuj.
maestrolbk pisze:Teraz bedzie antena Opticum Ax 1000 ze wzmacniaczem AX-w11
Ten wzmacniacz można zasilać z obu napięć: i z +5V i z +12V.

maestrolbk

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: maestrolbk »

dzięki za odpowiedz. Podaje jeszcze profile terenu. Zalezy mi na odbiorze z Gdanska
Profil terenu Lębork /Skórowo Nowe: Obrazek
profil terenu Gdańsk/Chwaszczyno: Obrazek
Mam nadzieje ze na tej antenie (opticum ax1000 + wzm.) da się złapać Gdańsk/Chwaszczyno.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2013, o 15:44 przez maestrolbk, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: belzebiusz »

Włącz "drugą zieloną kropkę" w prawym górnym rogu przy robieniu profilu terenu (pierwsza to krzywizna ziemi - widzę, że masz ją włączoną, a druga to refrakcja (masz podpisy po najechaniu na nie)).. :P

maestrolbk

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: maestrolbk »

belzebiusz pisze:Włącz "drugą zieloną kropkę"
poprawione :), czekam na sugestie co do odbioru

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: belzebiusz »

V etap - zmiana kanałów
http://cyfryzacja.gov.pl/V,etap,-,zmian ... ,1343.html
W związku z 5 etapem wyłączeń naziemnej telewizji analogowej zmianie ulegną niektóre kanały w ramach MUX-1 i MUX-2:

MUX-2
- Lębork / Skórowo Nowe – zmiana kanału z 45 na 35

Wiking

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: Wiking »

Pozwolę sobie odnotować, że dzisiejszego poranka z obiektu Lębork/Skórowo Nowe ruszyła emisja MUX-3. :)

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: zima80 »

Potwierd :D zam:-)

Lucek92
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwietnia 2013, o 22:07
Instalacja antenowa: TELMOR ASR 860 + WIWA HD 95 MC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo i Chwaszczyno

MUX 1 - Częste braki sygnału.

Post autor: Lucek92 »

Witam. Czasami mam problem z odbiorem MUX-1. Jeśli takowy problem występuje mam całkowity brak sygnału. Na dekoderze w wyszukiwaniu ręcznym na kanale 37 (MUX1) przez chwile nie ma w ogóle sygnału, następnie wskakuje jakość i siła 100/100 i znów zanik do 0 i znów 100/100 i tak w kółko.
A jeśli działa prawidłowo sygnał mam 100/100 jakość też, więc moje podejrzenia padają na nadajnik? MUX2 i MUX3 z tej lokalizacji zawsze działał dobrze z sygnałem 100/100. ?
Dlaczego tak się dzieje? Trwają jakieś prace? Jak z odbiorem u was?

_chris_

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: _chris_ »

Lucek92 pisze:więc moje podejrzenia padają na nadajnik? (...) Dlaczego tak się dzieje?
W zasadzie masz dobre podejrzenia, bo twoje problemy to na 99,9% kwestia nadawania mux-1 z tych nadajników w SFN-ie. Tyle, że tu trzeba popracować niestety nad instalacją odbiorczą. Spróbować precyzyjnie ustawić antenę pod odbiór mux-1, możliwe, że trzeba będzie zmienić jej lokalizację lub zmienić antenę na bardziej kierunkową.

Poczytaj Poradnik: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5591

Niezależnie - kabel antenowy też może być po "ciemnej stronie mocy" i bruździć...

Lucek92
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwietnia 2013, o 22:07
Instalacja antenowa: TELMOR ASR 860 + WIWA HD 95 MC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo i Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: Lucek92 »

U pewnej znajomej ustawiłem antenę , kanał 23 100/100 kanał 35 98/100 a na kanale 37 0/100.
Dlaczego tak się dzieje? Skoro te MUXy są z jednego nadajnika? Ustawiłem kanał 23 tak jak mówiłem 100/100 i odjechałem po godzinie zanikł sygnał, wskakiwał z przerwami, bardzo szybko wskakiwał i znikał. Po pewnym czasie znów 100/100. :o :shock: Antena siatkowa nówka, kabel nówka (dobrej jakości).

_chris_

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: _chris_ »

Lucek92 pisze:kanał 23 100/100 kanał 35 98/100 a na kanale 37 0/100.
Dlaczego tak się dzieje? Skoro te MUXy są z jednego nadajnika?
Z tego samego nadajnika, ale inaczej nadawane. K37 jest nadawany w SFN (Skórowo / Chwaszczyno) i stąd twoje problemy. Trzeba poprawić instalację antenową.

A Pretorianie ERY CYFROWEJ zaraz cię wyklną i obłożą klątwą, jako niewiernego naruszającego ideały nadawania w SFN-ie... :D
Lucek92 pisze: Ustawiłem kanał 23 tak jak mówiłem 100/100 i odjechałem po godzinie zanikł sygnał, wskakiwał z przerwami, bardzo szybko wskakiwał i znikał. Po pewnym czasie znów 100/100
Tym bardziej instalacja antenowa do poprawy.
Lucek92 pisze: Antena siatkowa nówka, kabel nówka (dobrej jakości).
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW - 'siatka' ze wzmacniaczem czy bez, gdzie zamontowana, ile odbiorników, typ kabla antenowego itd.

Lucek92
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwietnia 2013, o 22:07
Instalacja antenowa: TELMOR ASR 860 + WIWA HD 95 MC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo i Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON LĘBORK SKÓROWO NOWE

Post autor: Lucek92 »

Antena siatkowa z wzmacniaczem.
Dokładnie taka
http://www.davbol.com/index.php/ct-menu ... nu-item-18
Kabel koncentryczny o impedancji 75 Ohm

Sygnał rwie jak diabli. Wskakuje na 100 i zrywa uniemożliwiając stabilny odbiór.
Myślę o wymianie anteny na bardziej kierunkową typu Opticum AX1000 z wzmacniaczem.
Tylko czy ona mi umożliwi odbiór trzech MUX'ów ? Na siatkowych jest tak że każdy MUX inaczej łapie przy różnym ustawieniu anteny choć nadawane są one z jednej lokalizacji :?

Zablokowany