Odbiór DVB-T w Słupsku

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

Niestety w tym dokładnie rejonie ulic nie miałem montażu anteny. Ale robiłem na skrzyżowaniu Garncarskiej i Nad Śluzami na wysokości 6-7m nad gruntem i na samym symetryzatorze działa bardzo dobrze. W tamtym rejonie to ulica Jesionowa (wyżej niż wskazany zakres), antena na wysokości 4m nad gruntem, zasłonięta przez najbliższy dom jednorodzinny ze wzmacniaczem LNA-169 + przewód około 30m do wzmacniacza budynkowego z serii WWK, strojonego na konkretne kanały (23,44,47), na 10 gniazdek w budynku i działa bez zająknięcia.
Na Twoim miejscu sprawdziłbym wszystkie elementy instalacji, łącznie z miejscem usytuowania anteny. Ja bym dał najwyżej jak się da na dachu z uwzględnieniem wszelkich najbliższych przeszkód. No i trzeba sprawdzić jak wygląda odbiór przy samej antenie. Ale procedury, co robić były tu opisywane wielokrotnie.

odbiorca15

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: odbiorca15 »

Po pierwsze - nie ma takiego skrzyżowania w Słupsku ul.Gancarska - Nad Śluzami .
Ale to szczegół .
Jesionowa ulica jest położona znacznie wyżej i tu warunki odbioru mogą być dobre.
Inna sytuacja jest w tzw. "rejonie dolnym" miasta i okolic , w rejonie rzeki Słupi
na parterowych domach . Tam nie ma sygnału na poziomie zapewniającym poprawny odbiór .
Tylko pakiet mux-3 z Banacha jest bez zastrzeżeń .
Anten na masztach 10 metrowych na dachach domków się nie postawi .
Proste i logiczne .
Rozwiązaniem problemu jest tylko , aby wszystkie mux-y były doświetlane z nadajnika w Słupsku lub Bierkowa .
Jak tak się stanie to temat Słupska na forum zostanie zamknięty .

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

Rzeczywiście chodzi o Wiejską i Nad Śluzami. Mój błąd.

A co do jakości sygnału to polecam zajrzeć do wątku "Chwaszczyno", bo tam użytkownicy pisali do UKE z prośbą o pomiary i pracownicy urzędu pojawili się zrobić takowe. Dodatkowo wyjaśniali, od czego zależy doświetlanie. Polecam.

Co do masztów, to nawet na domku jednorodzinnym parterowym umieszczenie anteny na 8-10m nad poziomem gruntu nie wymaga jakiegoś specjalnie wielkiego masztu.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

GrzesL pisze:Rzeczywiście chodzi o Wiejską i Nad Śluzami. Mój błąd.
Co do masztów, to nawet na domku jednorodzinnym parterowym umieszczenie anteny na 8-10m nad poziomem gruntu nie wymaga jakiegoś specjalnie wielkiego masztu.
Bzdury gadasz, sam mam masz 6,5 metra nad ziemią i przy tych wiatrach, które mamy tu jesienią i wiosna za każdym razem obawiam się, czy wichura nie połamie mi masztu.

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

Wiem jakie wiatry wieją w rejonie Słupska. Sam mam maszt 2,5 m (wystaje ponad komin 1,5-1,7m), przymocowany do komina powyżej kalenicy, która znajduje się około 8,5 m nad gruntem i nie boję się, że zostanie zdmuchnięty. W okresie letnim robię przegląd dachu, komina, obejmy, mocowań i śrub. Polecam zrobić. Zdecydowanie mniej stresów.
A jaki wysoki masz maszt? Bo jeśli boisz się że wichura może go połamać, to może potrzebne jest inne mocowanie lub odciągi?
W Ustce wieje trochę bardziej, a ludzie mają maszty nawet po 10-12m. Kwestia montażu.

odbiorca15

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: odbiorca15 »

W XXI wieku mamy stawiać na dachach , czy w ogrodzie specjalistyczne konstrukcje masztowe z odciągami ? Może na tyczkach bambusowych montować ? To jakieś nieporozumienie .
TV czy to analog czy cyfra powinna być dostępna na poziomie anteny zewnętrznej umiejscowionej za oknem lub na dachu bez stosowania 4-12 metrowych masztów z odciągami .

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Co tam odległość 10 metrów bo już niedługo usłyszymy wiadomość chcesz oglądać telewizje ntc to wyślij antenę na orbitę okołoziemską.

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

Czy zapraszaliście do siebie instalatora z miernikiem? Jeśli tak to proszę podajcie wartości zmierzonego sygnału. Tak dla porównania dla wszystkich.

Awatar użytkownika
walekmst
Posty: 15
Rejestracja: 17 września 2013, o 11:39
Odbiornik: Sony KDL-W4000
Samsung UE46ES8000
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 TRI_DIGIT
pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: walekmst »

GrzesL chłopaku, a kim Ty jesteś, że wszystkich uczłowieczasz? Oświadczam Ci, że jak ktoś wspominał w dolinie Słupi (zgłaszane Arciszewskiego) ja Nad śluzami 12 - płaski park przede mną na kierunku 201° RTCN Gołogóra 56 km do nadajnika. Antena Dipol 44 Tri-Digit pasywna około 6 m nad ziemią zamocowana sztywno(uchwyt od anteny satelitarnej) - sygnał od poziomu wysokiego potrafi okresowo spaść czasem do 0 (szczególnie w czasie deszczu pomiędzy nadajnikiem, a anteną)-(ciekawe co będzie zimą).
Pieprzenie o masztach i instalacjach zbiorowych to brednie ze względu na nakłady. Jest to miasto powiatowe (dawniej wojewódzkie, więc jakiś szacunek powinien być) umiejscowione w dolinie i na dodatek mniej więcej po środku, a więc na skraju działania wszystkich stacji nadawczych sąsiednich. Powinno więc być tu możliwe z zasady odbieranie sygnału wszystkich mux'ów z małych anten zaokiennych o zysku około 12-14 dB.

Pewnie, mogę zrobić synfazę czterech ATX'ów i dać maszt 20 metrów z odciągami i dorobić specjalnie odgromnik i odfiltrować GSM, ale dlaczego? Ta telewizja ma być publiczna, a nie ciężko dostępna - rozumiesz ?

-- połączono
Arian pisze:A wystarczyłoby zwiększyć moc nadajnika np. w Gołogórze do około 150 kW - 200 kW lub w Skórowie Nowym do 100 kW i problem przestałby istnieć w Słupsku .
a kto Ci nagadał takich głupot ?

-- połączono
belzebiusz pisze:To fachowcom właśnie zależy żeby był słaby poziom sygnału bo będzie to wymagało rozbudowanej instalacji antenowej, a co za tym idzie będzie większy popyt na ich usługi. Prostą instalację wykona większość osób średnio obeznanych w sprawach technicznych, a z rozbudowaną już nie jest tak łatwo (dobór odpowiedniej anteny, kabla, wzmacniacza, a przede wszystkim potrzeba skorzystania z profesjonalnego miernika DVB-T). ;)
a co rozumiesz przez "bardziej rozbudowaną"?

edit/ Proszę bez osobistych wycieczek na forum

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

Podaj pomiar Pre BER, Post BER, SNR, MER oczywiście w wersji przy antenie i po gniazdku, jeśli takowe posiadasz. Inaczej nawet przy uczłowieczeniu nie ma o czym rozmawiać.

No i na koniec Twoja antena ustawiona jest bardziej na 220-230 stopni niż na 201 stopni. Linia kierunku nadajnika przebiega dokładnie równolegle do elewacji, na której jest zamontowana antena. Sprawdź wszystko dokładnie, albo zaproś instalatora z miernikiem, jak sam nie potrafisz.

Awatar użytkownika
walekmst
Posty: 15
Rejestracja: 17 września 2013, o 11:39
Odbiornik: Sony KDL-W4000
Samsung UE46ES8000
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 TRI_DIGIT
pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: walekmst »

Tak linia kierunku anteny przebiega dokładnie 2 stopnie od osi budynku. BER i inne dana są mi znane, a Tobie nie potrzebne. Powiedziałem, że sygnał okresowo (bardzo często) potrafi spaść poniżej czułości odbiornika (a czasami jest wysoki).Przedwzmacniacz typu lNA powoduje tylko wzmocnienie śmieci odbić. Jeśli opowiadałeś o montażu róg wiejska i śluz to pewnie budynek Widziszowej. Nie muszę wołać instalatora bo ma wykształcenie kierunkowe i pracowałem dokładnie w branży od 1992 roku. Więc mnie nie uczłowieczaj koleżko. Azymut jest dokładnie 201 stopni (faktycznie czasem trzeba strzelać anteną na 212-214 stopni ale jest to uwarunkowane wysokimi drzewami na kierunku) i tak naprawdę odbiciami sygnału. Poza tym nie doczytałeś, że konkluzja jest taka, że niezbędny jest nadajnik doświetlający na Banacha i nie obchodzą mnie niedouczeni dziadkowie, którzy twierdzą, że dostaną od niego raka i zapalenia dziąseł od rozgrzanych niewidzialnym zabójczym ruskich protez zębowych.
Przeczytaj ostatni akapit wypowiedzi, do której się odniosłeś.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

walekmst pisze:Przedwzmacniacz typu lNA powoduje tylko wzmocnienie śmieci odbić.
Gwoli ścisłości, każdy wzmacniacz szerokopasmowy (w tym i LNA) wzmacnia wszystkie sygnały, a nie tylko śmieci, dochodzące do jego wejścia w tym samym stosunku (przy płaskim wzmocnieniu w paśmie pracy). Ale, z pustego, jak to się mówi, i Salomon nie naleje, więc jak nie ma żadnego sygnału to i wzmacniacz nic nie pomoże...

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

W Słupsku nie ma sygnału mux 1 i 2 i nic nie pomoże. Dlaczego nie mogę wzmocnić sygnału z nadajnika w Skórowie Nowym?

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

walekmst pisze:Tak linia kierunku anteny przebiega dokładnie 2 stopnie od osi budynku. BER i inne dana są mi znane, a Tobie nie potrzebne.
Czyli "wiem ale nie powiem", jak w jednej z dobrze znanych polskich komedii.
Jako człowiek z branży i z wykształceniem, napewno masz rację, i Twój przypadek wymaga interwencji. Pisz i dzwoń do UKE o pomiary. Do nadawców komercyjnych o doświetlenia dla dobra nas wszystkich i protez zębowych starych dziadków, jak sam to ująłeś.
A i jeszcze jedno, w żadnej ze swoich wypowiedzi nie próbowałem nadać Ci cech ludzkich, chyba że "uczłowieczać" oznacza coś innego.

Awatar użytkownika
walekmst
Posty: 15
Rejestracja: 17 września 2013, o 11:39
Odbiornik: Sony KDL-W4000
Samsung UE46ES8000
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 TRI_DIGIT
pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: walekmst »

GrzesL niepotrzebnie bym wymieniał dane, które są w porządku gdy jest sygnał, a jak go nie ma to nie ma i tych danych.
(ten twój montaż na rogu trafiłem ?)
Gdzie Ty mieszkasz i jak masz ustawiony swój zestaw.

Uczłowieczać - w sensie zrób co Ci mówię zamów technika. Myślę, że powinno być tak:
mamy XXI wiek sygnał DVB-T prawidłowy, dostępny dla każdego mieszkańca miasta i okolic bez względu na to czy mieszka w dołku czy na górce. I wtedy jeżeli ktoś ma kłopot ze swoją instalacja antenową prosi tu o radę, albo zaprasza Ciebie do pomocy w naprawie lub montażu.

Tu staramy się wymienić dane o tym czy jest odbiór prawidłowy czy zły - wychodzi że jest zły dla MUX 1 i 2 w dolinie Słupi (w dołku). Moderator jest z Emitela powinien wyciągnąć wnioski i zgłosić problem gdzie trzeba.

_Chris_ wiem o tym dlatego przedwzmacniacza nie używam bo jest niepotrzebny, a nawet szkodliwy w tej sytuacji.

Macc właśnie to chciałem przekazać "W śródmieściu Słupska nie ma stale prawidłowego sygnału MUX 1 i MUX 2", a być musi mamy XXI wiek. Trzeba odpalić oba MUXy na Banacha.
-=pUnIsHeR=- pisze:rejon Arciszewskiego/Racławickiej i też nie ma dobrego odbioru MUX-1 i MUX-2. ciągle szatkuje. MUX-3 idealny.
Okna mam na północo-zachód dlatego atakuję na Gołogórę

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Martens »

walekmst pisze:konkluzja jest taka, że niezbędny jest nadajnik doświetlający na Banacha i nie obchodzą mnie niedouczeni dziadkowie, którzy twierdzą, że dostaną od niego raka i zapalenia dziąseł od rozgrzanych niewidzialnym zabójczym ruskich protez zębowych.
Przecież tu nie chodzi o ewentualne protesty mieszkańców (MUX-3 macie nadawany z Banacha i nikt nie protestuje), ale o to kto miałby (i czy w ogóle chciałby?) zapłacić za te dodatkowe emisje. Było już pisane wiele razy, że doświetlany jest tylko i wyłącznie MUX-3 - bo to MUX publicznego nadawcy, który musi dotrzeć z sygnałem w każdą "dziurę". Nadawcy komercyjni nie mają takich wymogów. W Warszawie chcieli, to zapłacili za doświetlenia. W innych miastach najwidoczniej odpowiada im zasięg taki, jaki jest i skoro nie mają ochoty płacić za dodatkowe emisje, to nikt ich do tego nie zmusi. I zaręczam, że nie tylko Słupsk jest w tej kwestii pokrzywdzony.
A w ogóle to osoby mające kłopoty z odbiorem powinny zgłaszać problemy do UKE i umówić się na wykonanie pomiarów w swoim miejscu zamieszkania. Dopiero gdy UKE potwierdzi problem, rozmowa o jakichkolwiek doświetleniach nabierze większego sensu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Max van Org »

Ale w wątku nt. Chwaszczyna użytkownik zamówił UKE i oni zmierzyli, że odbiór jest. Użytkownik narzekał ż odbioru nie ma. Oczywiście że cały Słupsk może zamówić UKE, ale oni mierzą na wysokości 10 metrów.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

walekmst pisze:_Chris_ wiem o tym dlatego przedwzmacniacza nie używam bo jest niepotrzebny, a nawet szkodliwy w tej sytuacji.
Hm, ale jeśli są tak duże wahania sygnału, to użycie wzmacniacza jest niezbędne, jeśli chce się w ogóle myśleć o jakimś odbiorze, jeśli oczywiście przy spadku są choćby jakieś śladowe jakości sygnałów, umożliwiające zastosowanie wzmacniacza.

Problem często leży w tym, że proste wzmacniacza dopuszkowe lub liniowe mają za słabe parametry, aby móc pracować przy bardzo dużych zmianach mocy odbieranych sygnałów sygnałów lub/i w środowisku silnie zakłócanym innymi sygnałami.

W takim przypadku pomagają czasami wzmacniacze wewnętrzne o wysokich dopuszczalnych poziomach wyjściowych (rzeczywistych), ewentualnie kaskada (składanka) niskoszumnego przedwzmacniacza o niskim wzmocnieniu (10...15dB) i właśnie 'dopalacza' o silnym wyjściu.

Kaskad nie ma się co bać, dobre i dobrze dobrane wzmacniacze w praktyce mogą wprowadzać tylko niewielkie, w zasadzie niezauważalne pogorszenie sygnału, nawet przy pracy w pobliżu granicy odbioru.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Martens »

@Max van Org: No więc niech i ktoś ze Słupska w końcu poprosi o dokonanie pomiarów - najlepiej w takim miejscu, gdzie jest bardzo źle z odbiorem. A im więcej osób zgłosi problem UKE, tym przecież lepiej. Na pewno będzie z tego większy pożytek, niż z pisania tutaj na forum.

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

walekmst pisze: (ten twój montaż na rogu trafiłem ?)
Tak ten, ale to oni kupili antenę w jakimś markecie i sami zamontowali, tylko ustawiłem, przewód podłączyłem i znalazłem odpowiedni w mieszkaniu. Działa.
walekmst pisze:Gdzie Ty mieszkasz i jak masz ustawiony swój zestaw.
Ja mieszkam pod wieżą przy Banacha. Zestaw skierowany jak w opisie. Szału nie ma ale te 30+dB SNR po wzmacniaczu budynkowym na k.44 i k.47 wyciągam bez względu na pogodę. Miałem też problemy, bo jedno z wejść wzmacniacza WW-12/4, który jest z dobrodziejstwem od wielu lat w tym domu, nie domagało. Momentami były bardzo wysokie szumy, co zupełnie nie pozwalało oglądać TV.
walekmst pisze:Uczłowieczać - w sensie zrób co Ci mówię zamów technika. Myślę, że powinno być tak:
mamy XXI wiek sygnał DVB-T prawidłowy, dostępny dla każdego mieszkańca miasta i okolic bez względu na to czy mieszka w dołku czy na górce. I wtedy jeżeli ktoś ma kłopot ze swoją instalacja antenową prosi tu o radę, albo zaprasza Ciebie do pomocy w naprawie lub montażu.
Niestety tylko TV publiczna daje Ci takie możliwości, bo są doświetlenia i jest na to kasa, o czym pisali koledzy powyżej. Przy komercji to Ty musisz wyjść do niech a nie oni do Ciebie. Przykra rzeczywistość, jak na XXI wiek. I pomiary, które wykonuje UKE na 10m, o czym też pisali koledzy, nic tutaj nie zmienią, bo podejrzewam, że będzie dobrze.
walekmst pisze:Tu staramy się wymienić dane o tym czy jest odbiór prawidłowy czy zły - wychodzi że jest zły dla MUX 1 i 2 w dolinie Słupi (w dołku). Moderator jest z Emitela powinien wyciągnąć wnioski i zgłosić problem gdzie trzeba.
Jak znam ludzi z Emitela, a poznałem tych, którzy pracowali jeszcze w ośrodku przy ulicy Banacha, jak nie był automatyczny, i tych z Góry Chełmskiej w Koszalinie, to napewno zgłaszali informacje, ale co z tego skoro komercyjni nadawcy nie chcą płacić więcej. I znowu wracamy do sytuacji, że to my musimy wyjść do komercji, a nie oni do nas. Na naszym terenie gęstość zaludnienia, jest tak mała, że nadawanie odbywa się głownie dla "lasów i jezior". Tylko publiczny nadawca ma obowiązek dać odpowiednie pokrycie. Komercyjny zainteresowany jest ilością odbiorców reklam. Słupsk + Koszalin + okolice to około 300 tyś. ludzi, a jaką musisz grzać mocą żeby wszystkich zadowolić i jakie będą koszty?

Ciężko z sygnałem to jest w Ustce, Poddąbiu, Rowach. Jak ktoś dzwoni i jeszcze mówi, że to Przewłoka, to wiem że muszę rezerwować 6 godzin na pracę, żeby sygnał był w miarę dobrej jakości. Zmiany anten, wzmacniaczy, wyżej-niżej, wybór najlepszego zestawu, żeby parametry wejściowe do budynku były w miarę akceptowalne. I w miarę akceptowalne parametry to na k.47 SNR 23dB, MER 25 dB, czyli poniżej norm. Pogoda była zmienna przez ostatnie dni, a telefon nie dzwoni, więc może jest dobrze. Nie ma się co wściekać tylko kombinować. Jak potrafisz sam to super i chwała Ci za to, ale są tacy, którym się wydaje, że potrafią, a potem oglądasz zarobione "F'ki", z których rdzeń wystaje ponad złącze 2 cm, jest zagięty na końcu i tak był w gnieździe odbiornika. Czasem będzie działać...

Zablokowany