Odbiór DVB-T w Słupsku

grzegorz0plonka

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: grzegorz0plonka »

GrzesL@ bardzo ładnie zmierzyłeś pomiar i jest to interesujący dla użytkowników.

Czy przez wyniku sygnału: 40,5 dBuV odbierasz w tv?

Według mnie 40,5 dBuV jest za mało aby odbierać poprawnie. musiał mieć anteny zysku 24-42 dBi.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Dokładnie, dlatego są problemy z odbiorem. A i tak GrzesL mierzył sygnał na terenach położonych w prawie najwyższej części miasta. Co więc mają powiedzieć Ci co mieszkają w centrum - w kotlinie (dołku)?

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Wielokrotnie przestawiałem anteny i szukałem sygnalu ze skórowa nowego i nigdy nie udało mi się niczego odebrać. Zastanawiam się w jaki sposób coś odebrał na kanach 35 i 37?

grzegorz0plonka

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: grzegorz0plonka »

Po pierwsze, bardzo dobrze podał wyniki pomiarowe i żaden emitel ani uke nie podają takie wyniki.
A tunery dvb-t pokazują tylko brak sygnał. Miernik dvb-t potrafić odczytać konkretny dBuV.
Dzięki temu mamy podstawy, ze sygnał dociera 40,5 dBuV.

W Słupsku należy montować anteny kierunkowe zysku 30-42 dBi i zawieszania wysokością 10m nad ziemią.

Powinno uzyskać powyżej 51 dBuV do poprawności odbioru.

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

na kanale 47 mam od 26dBuV do 35 dBuV
a na kanale 44 mam od 26dBuV do 29 dBuV i nic więcej.
kanał 23 pełne full.

A propo dzisiaj wyjątkowo pikseluje obraz....

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

@grzegorz0plonka
No właśnie dziś wystawiłem antenę, zmierzyłem 38,5 dBuV na k.44 i mój testowy przenośny "TV Nomad" stabilnie odbierał sygnał. Antena oczywiście ta sama i miejsce blisko poprzedniego. Niestety przy zmierzonym na mierniku dla k. 35 34,5 dBuV i wskazaniach pre i post BER stabilnie bez błędów, "TV Nomad" nie dał odbioru. Proszę pamiętać, że jest to pomiar przy zastosowaniu anteny logarytmiczno-periodycznej z przewodem triset 113 o długości 2m bez wzmacniacza.
@macc
Kolego na podstawie Twoich wypowiedzi i zestawu sprzętu, jaki masz w swoim opisie, wnioskuje, a jest to tylko moja hipoteza, że mieszkasz w bloku 3-go maja 80. Antena zgodna z opisem jaki masz w swoim profilu, jest zamontowana nad antena cyfrowego polsatu na czwartym piętrze. W tym rejonie montaż anten sat. na budynkach jest możliwy tylko po wschodniej stronie. Antena sat. ustawiona na hotbird to z grubsza 180 st. Antena tv zamontowana nad nią, ale ciągle poniżej linii dachu, jest skierowana na około 170-175 st. W tym przypadku rzeczywiście odbiór może być bardzo utrudniony w kierunku Gołogóra oraz Nowe Skórowo. Kierunek "na Lębork" to z grubsza 85 st. i odbiór będzie utrudniony, bo "cieniem" dla sygnału jest oddalony o około 100m, 10-cio piętrowy wieżowiec przy ulicy Królowej Jadwigi 1.
W przypadku nadajnika Gołogóra, antena winna być skierowana na "z grubsza" 198 st. Niestety w tym przypadku "cieniem" dla sygnału jest blok, na którym zamontowana jest antena. Moim zdaniem wyjście ponad linię dachu budynku dałoby stabilny odbiór. To oczywiście są moje przypuszczenia nie poparte pomiarami, ale tym co zobaczyłem.Link do mapy z zaznaczonym "mniej więcej" punktem umieszczenia anteny.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

macc pisze:na kanale 47 mam od 26dBuV do 35 dBuV
a na kanale 44 mam od 26dBuV do 29 dBuV i nic więcej.
Mało, a nawet całkiem za mało (k44), i co ważniejsze - praktycznie zero zapasu na wahania.
macc pisze:kanał 23 pełne full.
Czyli ile - 60, 80, 90dBuV?

Jeśli odbierasz na dekoderze k44 i k47, to pułapka selektywna na k23 (a może i dwie w kaskadzie, w zależności od tego fulla) i po pułapce dopiero wzmacniacz. Jest dobry układ kanałowy na korekcję pułapkami, filtrami i wzmacniaczem.

Albo dwie anteny + zwrotnica antenowa (+ pułapka) + wzmacniacz... to jest najlepsze rozwiązanie, bo uniezależnia wzajemnie odbiór z obu nadajników.
grzegorz0plonka pisze:Według mnie 40,5 dBuV jest za mało aby odbierać poprawnie. musiał mieć anteny zysku 24-42 dBi.
40,5 dBuV było na płaskim logu (zysk ~ 10...11dB). Przy dobrej kierunkowej mogłoby być 43..45dBuV(wiekszy zapas). Ale i tak 40dBuV to już jest znośny poziom - można dokładać wzmacniacz w granicach 15..20dB, tak by nie pogorszyć za bardzo MER-ów, a być w optymalnych zakresach pracy odbiornika -59...-49dBm.

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Nie mieszkam na 3 Maja80 tylko wyżej przy ulicy Wazów bloku 4 piętrowym.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

@ macc:
ile tego 'fulla' z anteny masz? I jakie są jakości sygnałów na k44 i k47, kiedy je odbierasz?

Chcę ci poddać przykład rozwiązania problemu, ale szczegółowe dane są potrzebne.

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

_chris_ wstrzymaj się chwilę z rozwiązaniami, które wydają się być bardzo skomplikowane. Ja mieszkam w sąsiedztwie, antenę mam na wysokości drugiego piętra i na k.44 i k.47 mam po około 50 dBuV bez wzmacniacza. Nawet jechałem dziś Wazów dwa razy i po stronie "nieparzystej" nie ma anten po wschodniej stronie budynku, wiec odpada jakakolwiek próba mówienia o sygnale z Nowego Skórowa. Jest jedna na 4 piętrze po zachodniej, ale wygląda jak Fuba, nie jak Opticum z opisu. Szkoda, że kolega nie poda dokładnego adresu. Wdziałem jeszcze jedną antenę z opisu na budynku 4 piętrowym po wschodniej stronie, poniżej linii dachu, ale to już między Czarnieckiego i Ostroroga. No i w tym przypadku będą problemy ze stabilnym odbiorem, bo budynek jest cieniem dla kierunku Gołogóra.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

@ GrzesL:
macc ma jakiś odbiór, problemem, jak pisał, są duże wahania sygnałów i jeszcze większe dysproporcje pomiędzy tymi odległymi, a doświetlaczem.

Ze zwrotnicą to jest trochę skomplikowane, ale to z pułapką i wzmacniaczem to standardowe jest - nawet w analogu się tak robiło przy dużych dysproporcjach. FR-413 powinno wystarczyć, a przy takiej rozpiętości kanałów spokojnie można je wystroić bez przyrządów. Potem jakiś wzmacniacz i ma szansę chodzić.

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Od rana nie działa mux3.W Słupsku ta telewizja to cyrk. Już głośno jest w mieście ,że to lipa i nic nie działa.

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

Kolego podaj dokładny adres. Chętnie podejdę do Ciebie z miernikiem po sąsiedzku na ulice Wazów i zobaczymy, jak to wygląda u Ciebie. Jak boisz się podawać dane na forum, napisz na PW.

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Mocniejszy sygnał jest bo drzewa liście pomału gubią.Od wiosny problem powróci. :D

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Umówiłem się 2 tygodnie temu z GrzesL, aby dołozyć antenę UHF oraz sprawdzić miernikiem, jak u mnie wygląda sprawa odbioru sygnału DVB-T.
Przy okazji założyliśmy antenę dvb-t Dipola Tri-Digit Platinum. Antena założona na wysokości ok. 12 metrów od ziemi, lokalizacja osiedle Akademickie. W antenie założony sam symetryzator, bez wzmacniacza. Natomiast wzmacniacz załozony w multiswitchu w domu.
Sygnał mux1 i mux2 z Gołogóry poziom ponad 50dB, natomiast poziom mux3 z Gołogóry o dziwo bardzo kiepski, dlatego wykorzystalismy stara antenę na UHF i skierowaliśmy ja na nadajnik przy ul Banacha. Stamtąd odbiór mux-3 rewelacja - prawie 60dB (GrzeL popraw mnie jak coś przeinaczę). Na maszcie załozony sumator sygnalu z dwóch anten UHF oraz anteny UKF (radiowa). Dalej sygnał leci na multiswitcha, gdzie łaczy się z sygnałem SAT i po zsumowaniu leci na gniazdka w domu. Sygnał w najdalej oddalonym gniazdku (po drodze 3 punkty łaczenia) na poziomie 45dB (dla mux1 i mux2), oraz ponad 50dB (dla mux3).
GrzesL - świetna robota. Polecam Grzegorza każdemu, kto chciałby w profesjonalny sposób poprawić jakośc odbioru sygnalu DVB-T w domu. Ma profesjonalny sprzęt, jest miły, uprzejmy i przede wszystkim doradzi co poprawic, aby bylo dobrze. Nadmienie, ze podczas wizyty od razu wykorzystał go mój sąsiad, któremu równiez wyregulowal anteny i z tego co wiem, odbior jest zdecydowanie lepszy niz wczesniej.
Po wizycie Grzegorza na najdalej oddalonym odbiorniki TV zaniknął mi sygnał, myslalem, ze to wina anteny, ale wymieniłem kabel antenowy ze zwyklego na ekranowany lepszej jakości Vivanco Prowire HQ i obraz jak zyleta, zero pikseli.
Jednym słowem dobra robota GrzesL.

macc: jak Ci GrzesL proponowal, ze ustawi antene, to skorzystaj z tego.

Awatar użytkownika
walekmst
Posty: 15
Rejestracja: 17 września 2013, o 11:39
Odbiornik: Sony KDL-W4000
Samsung UE46ES8000
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 TRI_DIGIT
pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: walekmst »

GrzesL napisz jaki Ty masz sprzęt w sensie miernik (mierniki) Marka symbol ;-) ?

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: GrzesL »

Do naziemnej DigiAir Pro Emitora tylko. Daje rade i musi narazie wystarczyć.
Dlaczego pytasz o miernik? Mały przenośny TV też mam ;)

Awatar użytkownika
walekmst
Posty: 15
Rejestracja: 17 września 2013, o 11:39
Odbiornik: Sony KDL-W4000
Samsung UE46ES8000
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 TRI_DIGIT
pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: walekmst »

z zawodowej ciekawości (używałem Waveteka Stealth 3SR)

jmdar
Posty: 8
Rejestracja: 31 października 2013, o 19:56

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: jmdar »

-=pUnIsHeR=- pisze:Sygnał mux1 i mux2 z Gołogóry poziom ponad 50dB, natomiast poziom mux3 z Gołogóry o dziwo bardzo kiepski, dlatego wykorzystalismy stara antenę na UHF i skierowaliśmy ja na nadajnik przy ul Banacha. Stamtąd odbiór mux-3 rewelacja - prawie 60dB (GrzeL popraw mnie jak coś przeinaczę).
No właśnie co jest powodem, że na osiedlu Akademickim nie można złapać sygnału mux3. Mieszkam w bloku dość wysoko, żadnych przeszkód terenowych, balkon mam na południowy zachód i nie mogę złapać mux3. Antenę mam kierunkową OPTICUM AX1000+ PLUS UHF. Czy mam jakiś wzmacniacz dodatkowo do niej zamontować? Z ustawieniami to już wszystkie kombinacje przetestowałem i mux3 jak nie było tak nie ma.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

ustaw na Banacha. dokup sumator 2xUHF

Zablokowany