Odbiór DVB-T w Słupsku

maskulin

Kiedy ruszy DVB-T w Słupsku?

Post autor: maskulin »

Niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie mimo, że przejrzałem parę stron...
Czy ktoś z Was wie, kiedy będziemy mogli oglądać cyfrówkę naziemną w Słupsku?
Obecnie "na drucie" odbieramy TVP2 i Polsat - z nadajników w Słupsku... kiedy będziemy mogli te (i inne) programy oglądać również "na drucie"?

PS.
Chodzi mi o nadajniki w samym Słupsku. Nie pytam o nadajniki w Gołogórze pod Koszalinem i Skórowie pod Lęborkiem. Sygnału z tych nadajników nie da się odebrać na drucie :) czyli np antenką od tunera do laptopa...

pzdr
M

arik92

Re: Kiedy ruszy DVB-T w Słupsku?

Post autor: arik92 »

Słupsk będzie właśnie pokryty sygnałem nadawanym z Gołogóry i Skórowa - harmonogram MUX 2 tutaj http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... mux-2-2397
MUX 3 tutaj http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
Sygnał telewizyjny naziemny zarówno analogowy jak i cyfrowy odbiera się na antenach, a nie na drutach, patykach i grillu.

maskulin

Re: Kiedy ruszy DVB-T w Słupsku?

Post autor: maskulin »

Dziękuję za szybką odpowiedź, mimo, że nie na temat :)
Prosiłem i nadal proszę o informację nt nadajnika w Słupsku. Czy będzie kiedyś nadawał DVB-T, czy będzie wyłączony?
Gołogóra, bądź Skórowo jest tylko dla posiadaczy anten na dachach budynków i o nich nie chcę pisać - niewielu mieszkańców Słupska jest zainteresowanych tymi nadajnikami - wystarczy spojrzeć: http://przelaczenie.eu/?s=kiedyigdzie&w ... 4#Koszalin
Obecnie Polsat i TVP2 można oglądać w Słupsku np. na laptopach na zwykłych krótkich antenkach dołączonych do tunerów.
Czy ktoś z Was wie, kiedy będzie można w Słupsku oglądać DVB-T na krótkich antenach dołączonych do tunerów, bądź pokojowych?

pozdrawiam
M

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kiedy ruszy DVB-T w Słupsku?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przytoczono precyzyjne informacje o emisjach dla MUX2 i MUX3, Słupska nie ma w wykazie a zatem i w planach do 2014r.

-=pUnIsHeR=-

Re: RTON Lębork / Skórowo Nowe

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Słupsk to ok. 40-50 km. od Skórowa Nowego i jedna połowa miasta łapie sygnal (anteny na wysokich wiezowcach), natomiast druga połowa miasta po drugiej stronie rzeki (de fakto blizej nadajnika) nie łapie nic - zasłania sygnał górka. Jednym słowem totalna lipa. Niestety ta częśc miasta zabudowana jest domami jednorodzinnymi i niskimi kamienicami.

zenons

NTC w Słupsku

Post autor: zenons »

Witam odbieram sygnał NTC z Gołogóry mieszkam w Słupsku tylko w tej chwili obraz i dzwięk mi się zacina nie wiem czy to przyczyna testu sygnału czy może mam żle ustawioną antenę na tą chwile parametry mam np.siła 60% a jakość 96%.

Rafał

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Rafał »

Witam Was dziś próbowałem znowu sprawdzić czy w Słupsku działa DVB T . Nie ma żadnego sygnału na osiedlu Niepodległości . Może cześć Słupska ma a druga nie ma . Na papierze wszystko "gra"a w rzeczywistości nie ma zasięgu . W Słupsku nie ma odbioru DVB T . Pytam państwa z Emitel- a kiedy w Słupsku będzie można dobrze odbierać Naziemną Telewizję Cyfrową ?

zenons

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: zenons »

Witam mieszkam w Słupsku na ul.Rybackiej i odbieram sygnał z NTC z Koszalina Gołogóry obraz super siła 60% jakość 96%.Używam anteny zewnętrznej.Jeśli mogę radzić to proszę kupić antenę zewnętrzną kierunkową i dobrze ustawić na Gołogórę.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: El Prezesso »

Do odbioru w Słupsku konieczna jest antena zewnętrzna - najlepiej kierunkowa a nie siatka (choć siatka tez może, ale nie musi zapewniać poprawny odbiór).
Antenę należy skierować na południowy zachód w takim kierunku jak patrzą antenty przeznaczone do odbioru analogowego TVP1. Odbiór na tzw. antenach wewnętrznych nie będzie możliwy. Do odbioru sygnału tv służą anteny zewnętrzne.

Cały problem ze Słupskiem polega na tym, że zapewne większość odbiorców indywidualnych miała ustawione anteny na obiekt RTON Słupsk/Banacha, który zapewniał im odbiór TVP 2 i Polsatu. Obiekt ten stoi prawie w centrum miasta i na nieco innym kierunku niż Gołogóra. Stąd problemy z odbiorem DVB-T jesli ktoś ma antenę "wycelowaną" w Banacha. Jednak emisja DVB-T z tego obiektu nie jest planowana (co nie znaczy, że w przyszłości sie to nie zmieni).

Rafał

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Rafał »

Do odbioru DVB T sprawdziłem można częściowo używać anten wewnętrznych z mocnym wzmacniaczem 8 programów znalazłem .Ale i tak w Słupsku jest za słaby sygnał do odbioru wewnętrznego . A szkoda , lepiej mieć antenę wewnętrzną i nie psuć balkonu z anteną zewnętrzną . Rozumiem że w domkach jedno rodzinnych może być zewnętrzna antena . I tak patrząc na dvb -t jest bardzo słaby sygnał w Słupsku .Powinien być 3 , 4 krotnie mocniejszy .Nikt na polski rozum nie będzie kupował anten zewnętrznych i psuł balkony .Lepiej mieć wewnętrzną mocną i odbierać dvb t jeśli wzmocnią sygnał .

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Robert03 »

Rafał pisze:Nikt na polski rozum nie będzie kupował anten zewnętrznych i psuł balkony .Lepiej mieć wewnętrzną mocną i odbierać dvb t jeśli wzmocnią sygnał .
Nie ma czegos takiego jak wewnętrzna mocna antena. To marketingowy bełkot. Anteny wewnętrzne służą do odbioru prowizorycznego jedynie w sprzyjających warunkach - blisko nadajnika. Nie ma dobrych anten wewnętrznych. Nie można oczekiwać że odbiór w każdym miejscu zapewni taka antena. Żeby tak było nadajniki telewizyjne musiałyby stać co 20-30 km. a i to nie zapewniłoby odbioru w każdym miejscu.
Właśnie na polski rozum wiele osób kupuje anteny i montuje gdzie popadnie zamiast żądać i oczekiwać od administratorów budynków i zarządców nieruchomościami odpowiedniego montażu i konserwacji anten zbiorczych które taki odbiór też mogą zapewnić. Taki odbiór także mogą zapewnić telewizje kablowe w podstawowym pakiecie dostępnym w kablu. Odbiór z Gołogóry w Słupsku przy pomocy kierunkowej anteny zbiorczej nie stanowi żadnego problemu. Jedna antena, wielu odbiorców niczego nie trzeba psuć ni szpecić.
Z drugiej strony nie spotkałem przypadku by montaż jakiejkolwiek anteny popsuł balkon.

Rafał

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Rafał »

Moja wewnętrzna odbiera dobrze sygnał , tylko trzeba dobrze ustawić . Bo odbiera 8 programów . Pan napisał { Robert03 Może zapewnić telewizje kablowe w podstawowym pakiecie dostępnym w kablu.} Ja wolę odbierać za darmo tą telewizję cyfrową dvb t. Co mi obchodzi kierunkowa to dziadostwo nadaje się do domków . Wiadomo że moc nadajników jest za słaby dla Słupska .Innych województwach czytałem że domowa wystarcza .Próbowałem w Gdańsku moja odbiera bardzo dobrze domowa antena , obojętnie gdzie postawię .Wiadomo że im bliżej nadajnika tym lepiej , ale z Gołogóry jest nadajnik za daleko dla Słupska. Wiadomo że to początek dvb t w Polsce .Panie Robert03 nie bądź taki mądry o dvb t . Ogólnie moc nadajników jest za słaby i nie tylko u nas w Słupsku .Na innych forach czytałem .

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Robert03 »

Rafał pisze:Moja wewnętrzna odbiera dobrze sygnał , tylko trzeba dobrze ustawić . Bo odbiera 8 programów . Pan napisał { Robert03 Może zapewnić telewizje kablowe w podstawowym pakiecie dostępnym w kablu.} Ja wolę odbierać za darmo tą telewizję cyfrową dvb t. Co mi obchodzi kierunkowa to dziadostwo nadaje się do domków . Wiadomo że moc nadajników jest za słaby dla Słupska .Innych województwach czytałem że domowa wystarcza .Próbowałem w Gdańsku moja odbiera bardzo dobrze domowa antena , obojętnie gdzie postawię .Wiadomo że im bliżej nadajnika tym lepiej , ale z Gołogóry jest nadajnik za daleko dla Słupska. Wiadomo że to początek dvb t w Polsce .Panie Robert03 nie bądź taki mądry o dvb t . Ogólnie moc nadajników jest za słaby i nie tylko u nas w Słupsku .Na innych forach czytałem .
Z Gołogóry do Słupska jest tylko 58 km. To nie jest daleko. Przy takiej odległości nie powinno być problemów z odbiorem dla 100kW mocy wypromieniowanej. Sam Pan to potwierdza pisząc że łapie DVB-T nawet na antenie pokojowej. To oznacza że nie są potrzebne żadne doświetlenia. Być może kiedyś w przyszłości będzie jakieś doświetlenie małej mocy dla Słupska. Tylko po co skoro można odbierać na antenie pokojowej bez doświetlenia ?

Rafał

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Rafał »

Doskonały odbiór to nie jest ale da się , ale trzeba ustawić antenę blisko okna .Tylko szkoda że w jedyny miejscu odbiera i w jednym pokoju .Dla Słupska odbiór jest za słaby i nadajnik za daleko .Powinien być doświetlenie dla Słupska .Albo zmiana nadajnika na bliżej gdzieś tak 17km od Słupska . Bo inna antena w Gdańsku zwykła słaba może odbierać każdym pokoju bo mocny jest sygnał i jest dobra odległość.Do odbioru dvb t w Słupsku nadaje się tylko zewnętrzne anteny .Szkoda a powinno być inaczej. Jak pan napisał że 58 km jest blisko może dla anten zewnętrznych , ale za daleko dla anten wewnętrznych . Pan jest z emitela Robert 03 taki mądry. Jest pan z innego miasta i innego nadajnika niech nie zachwala nie swojego , który jest za daleko.
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2011, o 20:10 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz Berezowski

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Tomasz Berezowski »

Rafał pisze:Doskonały odbiór to nie jest ale da się , ale trzeba ustawić antenę blisko okna .Tylko szkoda że w jedyny miejscu odbiera i w jednym pokoju .Dla Słupska odbiór jest za słaby i nadajnik za daleko .Powinien być doświetlenie dla Słupska .Albo zmiana nadajnika na bliżej gdzieś tak 17km od Słupska . Bo inna antena w Gdańsku zwykła słaba może odbierać każdym pokoju bo mocny jest sygnał i jest dobra odległość.Do odbioru dvb t w Słupsku nadaje się tylko zewnętrzne anteny .Szkoda a powinno być inaczej. Jak pan napisał że 58 km jest blisko może dla anten zewnętrznych , ale za daleko dla anten wewnętrznych . Pan jest okolicy innego nadajnika nie zachwala nadajnika nie swojego . Który jest za daleko.
Będę uparcie pisał w każdym wątku: DVB-T w Polsce jest zaprojektowane do odbioru za pomocą anten zewnętrznych. Proszę nie mieć o to pretensji ani do Emitela, ani do nadawców.

Rafał

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Rafał »

Panie Tomaszu Brezerowski patrząc na początek dvb t siły odbioru i lokalizacji .Wychodzi że dvb t to badziewie źle zrobione w Polsce. Nie okłamujcie że każdy i wszędzie będzie miał tą cyfrową tv .A wychodzi że nie wszędzie będzie sygnał dvb t.

Tommy

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Tommy »

Piszesz do Robert03, aby się nie mądrzył, a sam to robisz. Postawiłeś gdzieś w Gdańsku pokojową antenę (nie napisałeś nawet dokładnie gdzie, w jakiej dzielnicy!) i uogólniasz, że w Gdańsku jest tak super - bo tobie akurat odbiera na pokojowej (zapewne tylko Mux-2). Poczytaj sobie na temat Gdańska - to się dowiesz, że wcale nie jest tak, jak piszesz. Wszystko zależy gdzie się mieszka! Zapewne tak samo jest w przypadku Słupska.
Ja mieszkam w Gdańsku i u mnie Chwaszczyno odbiera kiepsko. O niebo lepiej odbiera natomiast Jaśkowa Kopa. I idąc tym tokiem myślenia - też życzyłbym sobie, aby było doświetlenie wszystkich Mux'ów DVB-T z Jaśkowej Kopy, abym mógł odbierać je na kawałku druta. Trzeba być realistą.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Jarosław Bałuka »

Rafał pisze:Panie Tomaszu Brezerowski patrząc na początek dvb t siły odbioru i lokalizacji .Wychodzi że dvb t to badziewie źle zrobione w Polsce. Nie okłamujcie że każdy i wszędzie będzie miał tą cyfrową tv .A wychodzi że nie wszędzie będzie sygnał dvb t.
Będzie sygnał o ile użyjesz anteny zewnętrznej. Tak to jest skonstruowane i kropka. Możesz się dąsać, wypisywać tu skargi i lamenty ale nie zmienisz tym nic.
Jak chcesz odbierać sygnał z satelity to instalujesz duży talerz na dachu czy balkonie i nie narzekasz, że nie odbierasz na antence pokojowej. Podobnie jest z DVB-T - montujesz antenę na dachu lub balkonie i odbierasz. I nie narzekaj że w Polsce jest źle, bo tak jest wszędzie. Tylko w nielicznych (i o wiele bogatszych) krajach mogą pochwalić się, że w kilku miastach mają odbiór wewnętrzny.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

co do Słupska - czy znajdzie się ktos, kto odbiera dobry sygnał z Nowego Skórowa k.Lęborka? pytam zwłaszcza osoby mieszkające z osiedla adademickiego - tutaj ukształtowanie terenu to spadek w dół z górki. odległość od nadajnika to ok. 35-40 km.

dada

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: dada »

mieszkam na ul. 3-go maja i sygnał z lęborka mam: jakosc 100%, moc sygnału 90% ze zwkłej anteny siatkowej umieszczonej na wys. drugiego piętra. Pozdrawiam!

Zablokowany