Odbiór DVB-T w Słupsku

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Z odbiorem mux 1 i mux 2 w Słupsku są kłopoty.Ciekawe jak to będzie po wyłączeniu analogu?. Wieża na Banacha stoi niewykorzystana a ludzie w mieście mają i będą mieć problemy z odbiorem programów.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: El Prezesso »

W kwestii muxów 1 i 2 i emisji z RTON Słupsk/Banacha - jak już pisałem - uwagi kierować do nadawców (operatorów "nietechnicznych" tych muxów) a nie do Emitela.
Jeśli nadawcy znajdą kasę ma doświetlenie Słupska z Banacha w SFN z Gołogórą to Emitel takie doświetlenie zrobi. Widać nadawcom komercyjnym na tym nie zależy.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

no to teraz podpowiedz jak na max 2 antenach (bo nie widziałem sumatorów sygnału na więcej jak 2 anteny UHF) odbierać dygnał DVB-T w Słupsku?
jedna antena na Banacha na MUX-3. Jedna na MUX-2 z Gołogóry i... na jakiej odebrać MUX-1 ze Skórowa Nowego? Ktoś chyba nie przemyślał do końca rozwiązania z dostępem do dvb-t dla Słupska.

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Wiking »

A dlaczego MUX-1, MUX-2 i MUX-3 chcesz odbierać z trzech różnych nadajników? Stwarzasz problemy, których nie ma. Antenę ustawiasz na Gołogórę albo Skórowo Nowe, aby złapać MUX-1, MUX-2 i MUX-3. Jeżeli będą jakieś problemy to pozostaje Ci tylko MUX-3 z Banacha. ;)

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

mux3 odbiera b.dobrze,ale mux1 i 2 w slupsku to nieporozumienie. Panowie z emitela zróbcie z tym porządek.Czy tak trudno zainstalować na Banacha jakiś przekaźnik? Tak a propo widziałem dziś samochód emitela pod wieżą na Banacha w Słupsku.

shinobizu

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: shinobizu »

Zgadza się mux-3 odbiera bardzo dobrze ja odbieram go na antenie domowej jednak mieszkam blisko ul. Banacha szans z domowej anteny na mux-1,2 puki co nie widzę.

jarek
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2013, o 15:13
Odbiornik: Samsung z wbudowanym tunerem i LG z zewnętrznym
Instalacja antenowa: nowa na TV cyfrową ukierunkowana na Gołogóre na dachu parterowego domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra

Słupsk

Post autor: jarek »

Witam odbiorców TV z Słupska i okolic . Jest problem z odbiorem mux-1 i mux-2 ( kratkowanie lub brak sygnału ) Antena nowa zgodne parametry umiejscowiona na dachu parterowego domu jednorodzinnego . Analogowy odbiór był poprawny .
Mux-3 odbiór bardzo dobry bez problemów . Sprawdzane na terenie nizinnym miasta .
Jakie zostaną podjęte kroki w kierunku poprawnego umożliwienia odbioru ?

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

muszą pomyśleć nad przekaźnikiem w Słupsku bo to jest to jest kiszka.


Czy ktoś ze Słupska łapie sygnał dvbt ze skorowa nowego bo probowalem u siebie i zero sygnalu mam?

blacknumberone
Posty: 11
Rejestracja: 18 marca 2013, o 10:09
Odbiornik: Panasonic TX-P42X20
Instalacja antenowa: DVB-T ATX 55s kierunkowa 120km
Wzmacniacz WZM-24A1
Balkon na parterze
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: blacknumberone »

Słupsk wymaga natychmiastowego doświetlenia sygnału. Zapewne część mieszkańców odbiera bezproblemowo sygnał ze Skórowa lub Gołogóry lecz niestety znakomita większość nie ma takiej możliwości. W szczególności są to mieszkańcy centrum oraz niższych kondygnacji budynków mieszkalnych.
Moja przygoda z dvb-t w naszym mieście rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Mieszkam na parterze budynku przy ul. Rejtana. Zakupiłem antenę kierunkową, sygnał rozdzielony jest na dwa telewizory. Antena bez wzmacniacza z symetryzatorem. Jeden dekoder zewnętrzny i jeden wbudowany w TV.
Jeżeli chodzi o odbiór to czasami obydwa muxy odbierały bez zakłóceń, jednak przez większość czasu odbiór był zakłócany. Raz działał MUX-1 a raz MUX-2. Częściej ten drugi. Było to niezależne od warunków atmosferycznych.
Kłopoty zaczęły się wiosną, kiedy zazieleniły się drzewa (w tym upatruję przyczynę). Około 50m od anteny rośnie brzoza, która w jakimś tam stopniu zasłania horyzont. MUX-1 nie odbiera wcale. A ostatnimi dniami również MUX-2.
Po wyłączeniu analogu i włączeniu MUX-3 z Banacha tylko ten jest odbierany. Czasem pojawią się drobne zakłócenia (kratkowanie).
Czekam na wzmacniacz, który wkrótce podłączę i zobaczę czy przyniesie to jakąś poprawę.
Niemniej wydaje mi się, że należy wspólnymi siłami mieszkańców przy poparciu Rady Miejskiej i władz miasta lobbować za doświetleniem sygnału.
Idealną lokalizacją nadajników wydaje się być maszt w Bierkowie, którego posiadaczem od jakiegoś czasu jest Emitel. Zawsze zostaje wieża przy Banacha, z której nadawany jest MUX-3. Być może teraz po wyłączeniu analogu problemy z odbiorem sygnału cyfrowego będą głośniej słyszane. Dużą rolę mogą tu odegrać media lokalne. Skoro GP może prowadzić akcję lobbingu za drogą S6, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zajął się tematem dvb-t dla Słupska.

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

blacknumberone pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
popieram!


panowie z emitela slupsk nie ma odbioru mux 1 i 2.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

równiez potwierdzam powyższe opinie. mieszkam w "dołku" i niestety nie mam możliwości odbioru poprawnego mux-1 i mux-2. natomiast mux-3 nadawany od niedawna z Banacha przy małej mocy nadajnika, bo tylko 0,8kW idealny!

odbiorca15

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: odbiorca15 »

Temat wymaga interwencji , gdyż tak być nie może . Na mux-1 i mux-2 konieczne wzmocnienie sygnału lokalnym nadajnikiem z Banacha lub Bierkowa ! Dlaczego brak odpowiedzi - po to jest forum , aby administrator jej udzielił . Co dalej i jakie rozwiązanie tego problemu .

Yokuze

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Yokuze »

Moderatorzy i administratorzy zapewne codziennie przeglądają ten wątek. Aż dziw że się nie chcą wypowiedzieć w tej sprawie. Znając życie nic takiego nie jest planowane, a więc się nie odzywają aby nie wywołać burzy. Szkoda że niektórych ludzi nie można postawić w naszej sytuacji aby się pomęczyli i zrozumieli istotę sprawy.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

dada pisze:mieszkam na ul. 3-go maja i sygnał z lęborka mam: jakosc 100%, moc sygnału 90% ze zwkłej anteny siatkowej umieszczonej na wys. drugiego piętra. Pozdrawiam!
dada: ale osiedle na 3 Maja lezy nie w dołku, ale juz na kolejnej górce i masz na Lębork praktycznie teren flatowy. więc tobie łatwiej odebrać sygnał, niz mieszkańcom Słupska, którego centrum lezy w kotlinie (w sporym dołku), a brzegi tej kotliny porośniete są coraz wyższymi lasami. w centrum Słupska najlepsze warunki to sygnał do 30% i jakość na poziomie 23-24%. obraz szatkuje lub nie ma go wcale.

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Panowie z emitela mam prośbę by któryś z Panów elektroników z emitela wyjaśnił mi 'po chłopsku' taką rzecz.
Powisiałem dziś za oknem przy antenie i mam takie spostrzeżenie.

Mieszkam w Słupsku i mam antenę na wysokości 4 piętra. W tunerze odbieram programy z nadajnika Gołogóra/Koszalin - mux 1 i 2 + mux 3 z nadajnika Słupsk ul. Banacha.
Sprawdziłem w internecie, żeby złapać sygnał z nadajnika Gołogóra/Koszalin to muszę antenę na kierować na kierunek mniej więcej Kobylnica Słupska - Miastko (a propo ten kierunek to same lasy po drodze).

Ustawiam antenę na Gołogórę/ Koszalin i mam siłę sygnału:
mux 1 - 31%-36% pikseluje się obraz od czasu do czasu
mux 2 - 38%-43% pikseluje się obraz od czasu do czasu
mux 3 - 96%-100% obraz ideał z wieży Banacha Słupsk

Przekręcam antenę o jakieś powiedzmy 60- 70 stopni( nie mierzyłem) na kierunek Gdańsk(gdzie już powinienem mieć sygnał ze Skórowa Nowego/Lębork) - nie ma sygnału wcale 0% wszystkie muxy, ale jest ale!

w tym właśnie kierunku dobrze zaczyna odbierać Gołogóra/ Koszalin! - jak to możliwe?????

mux 1 - 65- 85%
mux 2 - 67- 82%
mux 3 - 85- 95%

Może problemem jest to,że ludzie w Słupsku mają ustawione anteny w przeciwnym kierunku do nadajnika? nie potrafię tego wyjaśnić.
Proszę o wyjaśnienie mi tego zjawiska.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

Co prawda pytanie do emitela, ale może tymczasowo ja coś podpowiem:
macc pisze:Sprawdziłem w internecie, żeby złapać sygnał z nadajnika Gołogóra/Koszalin to muszę antenę na kierować na kierunek mniej więcej Kobylnica Słupska - Miastko (a propo ten kierunek to same lasy po drodze).
Tylko, że w przypadku odbioru naziemnego ustawienie kierunku anteny wg mapy to tylko czynność wstępna. Prawidłowego ustawienia dokonuje się kręcąc precyzyjnie anteną i szukając MAX jakości odbieranych mux-ów.
macc pisze:Przekręcam antenę o jakieś powiedzmy 60- 70 stopni( nie mierzyłem) na kierunek Gdańsk(gdzie już powinienem mieć sygnał ze Skórowa Nowego/Lębork) - nie ma sygnału wcale 0% wszystkie muxy, ale jest ale!
w tym właśnie kierunku dobrze zaczyna odbierać Gołogóra/ Koszalin! - jak to możliwe?????
Ano właśnie dlatego, że znalazłeś w końcu optymalne ustawienie swojej anteny na odbiór z Gołogóry.

Optymalny kierunek ustawienia anteny nie musi się wcale pokrywać z kierunkiem geograficznym na nadajnik. I często gęsto się nie pokrywa.

Tu poczytać można o ustawianiu anten do odbioru DVB-T/T2

Kierunki na nadajniki Gołogóra i Lębork Włącz opcję 'Satelita' i przesuń zieloną strzałę na swój blok. Zobacz, że odległość kątowa pomiędzy nadajnikami Gołogóra a Lębork to nie jest 60...70 stopni, a około 120 stopni.

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

macc pisze: Może problemem jest to,że ludzie w Słupsku mają ustawione anteny w przeciwnym kierunku do nadajnika? nie potrafię tego wyjaśnić.
Proszę o wyjaśnienie mi tego zjawiska.
to prawdopodobnie efekt tzw. odbicia sygnału. Pewnie gdy ustawisz bezpośrednio antenę na nadajnik w Gołogórze, to fale nie docierają nad twój dom, jednak od strony Gdańska masz znowu sporą górkę i fala przelatując nad twoim domem gdzieś wyżej (bo od strony Gołogóry teren jest wyżej, a sam Słupsk leży w dołku) sygnał gdzieś się odbija od czegoś na tej górce (może to być np. jakiś budynek) i wracając schodzi w dol. stad taki efekt moim zdaniem. może niezbyt technicznie to opisałem, ale z twojej wypowiedzi wynika, ze tak może własnie być (podstawy fizyki i rozchodzenia się fal). bez doświetlenia Słupska będą non stop problemy z poprawnym odbiorem czegokolwiek spoza Słupska.

tu masz przykład poniżej (dolny obrazek) - spójrz na tą fale co idzie od nadajnika do góry i gdzieś tam się odbija z boku i wraca do anteny, ale z przeciwnej strony:
Obrazek

-=pUnIsHeR=-

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Puma pisze:
TP Emitel zapewnia, że bada wszelkie podnoszone przez odbiorców kwestie związane z jakością cyfrowej telewizji. Rozwiązaniem mogłoby być umieszczenie nadajnika cyfrowej telewizji na wieży przy ul. Banacha. Jak poinformował nas rzecznik TP Emitel, firma przyjrzy się takiej możliwości.
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /669184502

Być może coś u Was ruszy i sygnał będzie dobry, życzę powodzenia za tym projektem.
to nie ten artykuł. ten, który podałeś był sporo przed nim.
chodziło zapewne o ten:
http://img33.imageshack.us/img33/7131/gsdvbt.jpg
znalazłem go tu:
http://forum.gp24.pl/czy-w-dupsku-bedzi ... _p__750990

ciekawe, ze zgodnie z informacja w tym materiale prasowym Emitel nabrał wody w usta i nie udzielił redakcji praktycznie żadnej odpowiedzi. takie postępowanie stawia od razu firmę w złym świetle. żeby chociaż obiecano, ze sprawa zostanie zbadana, tymczasem żadnych informacji redaktor nie otrzymał. czy były inspekcje terenowe w sprawie zbadania sygnału w rożnych rejonach miasta?

p.s. znalazłem ciekawa wypowiedź w sprawie zasięgu dla Słupska i Ustki na forum GP24 - proponuje panom z Emitela poczytac wypowiedzi mieszkańców:
http://forum.gp24.pl/czy-w-dupsku-bedzi ... _p__748751
zacytuję najciekawszy fragment, z którym się w 100% zgadzam:
No tak panowie , ale fale radiowe o tej częstotliwości mają zasięg horyzontalny,
a krzywizna naszej małej ziemi powoduje , że już po 20 km ,
człek nie zobaczy drugiego człowieka , bo zasłania go wypukłość ziemi.

A do tego dochodzą "górki" po drodze, które zasłaniają horyzont radiowy.

Stary Słupsk leży w kotlinie i sygnały radiowe tam nie dojdą.
Podobnie jest z Ustką, przecież z programem II telewizji zawsze był problem dopóki nie uruchomiono nadajnika w Słupsku.

Tak samo jest z odbiorem III programu polskiego radia - ni ma sygnału z Gołogóry
( tzn. jest ale bardzo słaby, kiedyś miałem kierunkową anteną radiową to było OK)
PS: Dwumiasto - Słupsk i Ustka skansenem radiowo-telewizyjno-cywilizacyjno-komunistycznym
co do powyższej wypowiedzi należny pamiętać, ze o ile jeszcze 10-20 lat temu sygnał z Gołogóry był znośny, to wskutek wzrostu lasów dziś jest praktycznie nie do przyjęcia. lasy przecież rosną i ich wzrost przed i na górach przed kotliną słupską był na tyle duży, ze dziś uniemożliwia prawidłowy odbiór na min. 50-60% powierzchni miasta Słupska - głównie tereny lezące na spadku w kierunku kotliny (dołka).
post sprzed 2 lat, a jakże dalej aktualny.
http://forum.gp24.pl/20-maja-beda-wylac ... ej-t83831/

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Bartt »

Podejrzewam że pewnie niedługo sprawa z poprawnym odbiorem DVB-T w Słupsku i okolicach się wyjaśni. Emitel przejął przecież infrastrukturę nadawczą od Info-tv-operator (w tym i maszt w Bierkowie) i pewnie robi coś w rodzaju przeglądu/inwentaryzacji tych obiektów. Na pewno jednym z dylematów będzie to, czy rozwijać infrastrukturę na Banacha mając na uwadzę tylko miejski zasięg tego obiektu, oraz podnoszone (od czasu do czasu) obawy mieszkańców w wpływ emisji na ich zdrowie. Czy też przenieść emisje do Bierkowa, gdzie jest możliwe nadawanie z wiekszymi mocami i z większym zasięgiem. Problemem jest (jak już wcześniej pisałem) częściowy brak infrastruktury na tym obiekcie - miejsce na anteny nadawcze stoi puste i czeka ;) : http://pliki.radiopolska.pl/galeria/get ... o-4311.jpg
Pamiętajmy przecież że problem z odbiorem DVB-T ma nie tylko samo miasto ale też i okolice - mimo lokalizacji blisko morza teren jest mocno pofałdowany. Na i przede wszystkim czy istnieje chęć nadawców (np. z mux-2) do dodatkowej emisji (koszty) która pewnie byłaby realizowana jako SFN z Gołogórą.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

Bartt pisze:Na i przede wszystkim czy istnieje chęć nadawców (np. z mux-2) do dodatkowej emisji (koszty) która pewnie byłaby realizowana jako SFN z Gołogórą.
Niekoniecznie do ponoszenia dodatkowych kosztów - wszystko zależy, czy obecny zasięg wypełnia warunki umowy nadawców z emitelem czy nie. Ale, fakt - chęci przede wszystkim...

Zablokowany