Odbiór DVB-T w Słupsku

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Na razie chodzi b. minimalnie się pikseluje.

Czytałem dzisiaj n forum gp24,że ludzie mają bardzo duże problemy w dalszym ciągu z odbiorem telewizji cyfrowej w naszym mieście. Radni i nasi posłowie powinni zabrać głos w tej sprawie.

odbiorca15

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: odbiorca15 »

To chyba szkoda czasu na pisanie postów , które trafiają w próżnię .
Nie ma dostatecznego sygnału z Gołogóry ani Skórowa .
Bieganie i kręcenie anteną tu nic nie da .
Jedynym rozwiązaniem jest wzmocnienie sygnału przez lokalny
nadajnik na Banacha lub w Bierkowie .
Aby do tego doszło konieczne jest ruszenie tematu w mediach a może i też
w biurach poselskich .
Mamy lokalny Głos Pomorza - na początek tu zacząć " pukać " .
Jestem pewien , że prasa temat podchwyci
Jak to nie pomoże to dalej i wyżej .
Emitel tym się nie zajmie
Tu nie ma sensu pisać bo i tak to nic nie da .

Yokuze

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Yokuze »

Trzeba by było zrobić jakiś szum wokół tej sprawy, może wtedy Emitel łaskawie zrobi coś w tym kierunku. Bo póki co nie mają nawet ochoty się wypowiadać na ten temat, co jest już żałosne na swoim własnym forum. Ale jak widać to najlepszą polityką jest zlewanie ludzi, bo co może wskórać zrobi taka pojedyncza jednostka :!:

odbiorca15

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: odbiorca15 »

Temat braku sygnału w przeważającej części miasta Słupska i okolic ( mux-1 i mux-2)
trzeba koniecznie nagłośnić w mediach . Pisanie postów na nic tu nie pomoże .
Konieczne jest emisja pakietów trzech mux-ów z nadajnika na Banacha lub Bierkowa .
Piszmy w tej sprawie do GP24 , posłów , Rady Miasta , prezydenta miasta Słupska
innych przedstawicieli władz lokalnych to jedynie może poskutkować w tym temacie .

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

mam dwie anteny połączone zwrotnicą z sumatorem sygnału. obie na pasmo UHF, jedna (Televes DAT 75 HD BOSS) skierowana na Gołogórę, a druga (Televes DAT HD BOSS) na wieżę przy ul. Banacha. Obie anteny są nowe , kabelek antenowy super jakości (Televes HD 100% miedź), telewizor duży ładny, ale nie amerykański, bo Samsung 55' SmartTV z wbudowanym dekoderem mpeg-4 i dvb-t. wszystko powinno działać bez zastrzeżeń... powinno... ale nie łapie na tym w centrum Słupska Gołogóry (częste szatkowania, pikseloza, przy zachmurzeniu brak odbioru). natomiast sygnał z wieży przy ul. Banacha wzorcowy (siła 99% / jakość 97%)
ktoś na forum gp24 ma dobry sprzęt i też nie chodzi telewizja cyfrowa w Słupsku.Panowie z emitela trzeba coś z tym zrobić.....

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Zauważyłem jedną rzecz.W Słupsku lepiej sprawują się tunery na procesorze ALI np. opticum hd t90 niż na procesorach Mstar np. wiwa 95.

blacknumberone
Posty: 11
Rejestracja: 18 marca 2013, o 10:09
Odbiornik: Panasonic TX-P42X20
Instalacja antenowa: DVB-T ATX 55s kierunkowa 120km
Wzmacniacz WZM-24A1
Balkon na parterze
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: blacknumberone »

Dziś zamieniłem symetryzator na wzmacniacz antenowy. Muxy 2 i 3 chodzą idealnie, mux-1 jak nie było tak nie ma dalej. Spróbuję jeszcze poruszać anteną, lecz tu dużego pola manewru nie ma.

Arian

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Arian »

Jest jedyna rada by EmiTel zajoł się sprawą Słupska , nacisk to by Słupsk nie płacił abonamentu RTV .

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Martens »

Zrozumcie, że doświetlany jest tylko MUX-3, bo to wynika z zobowiązań TVP i na to TVP dostała od MAiC pieniądze. Nawet w terenach górskich doświetlany jest tylko i wyłącznie ten MUX. Nikt nie będzie doświetlał MUX-1, MUX-2 czy nawet MUX-5 i MUX-6 (o ile w ogóle powstaną), bo nikt z nadawców nie będzie za to dodatkowo płacił. Tylko w Warszawie mają tak dobrze, że wszystkie MUX-y doświetlane są z miejskiego PKiN.
To, że macie MUX-3 z Banacha, to się tylko cieszcie (a nie jak dostaliście palec, to od razu chcielibyście całą rękę). W Gdańsku, póki co, nie ma nawet tego MUX-a z Jaśkowej Kopy! I ja, mimo że mieszkam w Gdańsku, także nie mam możliwości odbioru naszego pobliskiego Chwaszczyna (przeszkody: wysoki las, góra, wysokie bloki). Odbieram jednak wszystkie 3 MUX-y z odległego Jagodnika. Zastosowałem bowiem zewnętrzną, kierunkową antenę o dużym zysku i odbiór jako taki mam. Inne osoby z Gdańska (które nie mają możliwości odbioru ani Chwaszczyna, ani Jagodnika) też sobie radzą - łapią sygnał nawet z jeszcze bardziej odległych Kisielic! Tak więc chcieć, to móc. ;)

P.S. Dziwicie się, że przedstawiciele Wam nie odpowiadają?
Przecież już na pierwszej stronie zarówno przedstawiciel Emitel'a - Pan Jarosław Bałuka, jak i sam przedstawiciel TVN'u - Pan Tomasz Berezowski wypowiedzieli się w tym temacie. Wyraźnie powiedzieli, że DVB-T zaprojektowane jest do odbioru za pomocą anten zewnętrznych i jeżeli taką antenę zastosujecie, to sygnał MUX-1 i MUX-2 odbierzecie - albo z Gołogóry, albo ze Skórowa Nowego.
Tak więc kupcie sobie dobrą zewnętrzną antenę kierunkową o dużym zysku, a jak zajdzie potrzeba dorzućcie też wzmacniacz i odbiór będzie. Potwierdzają to przecież posty innych kolegów z Waszego miasta. Nie liczcie, jak to napisał @maskulin, na odbiór wszystkich MUX-ów "na drucie". :P

odbiorca15

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: odbiorca15 »

Czytając wypowiedź Martensa odnoszę wrażenie ,że żyjemy w Słupsku w luksusie , gdyż mamy doświetlenie MUX-3 . Jaki mamy obecny wiek ?
" To, że macie MUX-3 z Banacha, to się tylko cieszcie (a nie jak dostaliście palec, to od razu chcielibyście całą rękę)."
Nie wiem czy Pan Martens chadzał po świecie , kiedy
to w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zafundowano dla Słupska i okolic
przekaźnik II pr. TVP na ul Górnej . To był luksus dwa programy polskiej telewizji .
Po upływie ok . 40 lat podobny prezent w postaci " palca " , dosłownie mux-a 3 z Banacha
otrzymaliśmy powtórnie .
Brawo - tym samym wspięliśmy się na poziom minionej epoki z różnicą
postępu analog na cyfrę . Cieszmy się zatem , gdyż mogło być gorzej - czyli nie być nic .
Odnośnie postów użytkowników , którzy w Słupsku odbierają wszystkie trzy mux-y .
Tak zgadzam się , że "odbierają i piszą o tym posty" , ale ci ludzie mieszkają w położonych geograficznie wyższych obszarach miasta , lub też posiadają anteny na usytuowane na wysokości 3-4 kondygnacji w bloku . A jak domek parterowy w dzielnicy
położonej wzdłuż rzeki Słupi i nie tylko ?
Poruszany przez Pana temat drucików . Nie tu jest "pies pogrzebany" - tu chodzi , aby przy zastosowaniu zgodnej z parametrami odbioru cyfrowego anteny ( ogólnodostępnej w sieci sprzedaży ) mieć możliwość odbioru nie tylko jedynki i dwójki ( a racja jeszcze jest Kultura , Polonia .. i reszta pakietu ) , lecz pozostałe inne programy . W szczególności TVN , ATM , Polsat , ten ostatni do chwili wyłączenia analogu mieliśmy z Banacha z jakością o której dziś można pomarzyć ( dot. odbioru z Gołogóry )
Panie Martens nie będziemy kłaniać się w pas za otrzymany dostęp to tego co jest
normalnością a nie żadnym luksusem . Już nie epoka azart-ów . ( na chwilę obecną 01.06.2013 po zmianie pogody - niskie deszczowe chmury Gołogóa jakby nie istniała )
O Skórowie to nie ma nawet sensu wspominać .
Ale co tam w naszym kraju to normalne . Kiedyś mówiło się " towar rzucili to gonimy na sklep" .
Taki luksus , że mamy z Banacha TV cyfrową a my jeszcze narzekamy w Słupsku .
Będzie komplet to też się rzucimy i przestaniemy narzekać .

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Ustawi się dobrze mux 1 to szatkowanie na mux 2, jak mux 2 dobrze odbiera to nie działa mux 3, jak mux 3 działa to szatkuje mux 1 i 2.
Nie ma tu w Słupsku jakiegoś zsynchronizowania tego wszystkiego.Mux 3 to też jest jakaś lipa na zapchaj dziurę bo moc tylko 0,8kW a to jest za mało na Słupsk i okolice.W centralnej Polsce ludzie mają do nadajnika po 20-30km a my na Pomorzu mamy 60km.Skórowa Nowe to lipa która w Słupsku nie istnieje!-moc 10kW. Nawet kierownik z UKE w Gdynii potwierdził to,że to jest lipa te Skórowo Nowe i nie mamy prawa tego odbierać w Słupsku bo to jest za mała moc.
Jak nie chcą włączyć przekaźników na Banacha w Słupsku to chociaż niech znacznie zwiększa moc Skórowa Nowego by doświetlić Słupsk.


Obrazek
Obrazek

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Martens »

@odbiorca15: Luksus w postaci lokalnych doświetleń wszystkich MUX-ów mają tylko w Warszawce (tak więc nie tylko Słupsk, ale także i inne pozostałe duże miasta mogłyby czuć się w tej kwestii pokrzywdzone). Podobnie jest z emisjami testowymi (DVB-T2, TVN HD). Takie życie (a właściwie wola nadawców) i niestety trzeba się z tym pogodzić. :(
Cóż z tego, że w Słupsku mieliście TVP 2 czy Polsat z lokalnych nadajników. W Gdańsku stacji nadawanych z lokalnych nadajników mieliśmy jeszcze więcej: Polsat, TVN, TV 4 (to tylko te, które nadawały i zostały wyłączone w momencie wyłączania analogu). No bo jeżeli mielibyśmy mówić o latach odległych, to stacji tych było u nas jeszcze więcej, np. TV Puls (retransmitowany przez lokalną stację Amber TV), Canal+, lokalna Orunia-Sky czy choćby legendarny Tele-Top (retransmitujący Polonię 1).
No a co teraz mamy z lokalnych nadajników? KOMPLETNIE NIC! Jaśkowa Kopa do dnia dzisiejszego nie nadaje nawet MUX-3, mimo iż TVP zapowiadała, że w większych miastach MUX-3 miał być ponoć odbierany nawet wewnątrz pomieszczeń.
Tak więc zgadza się, powtórzę to ponownie - cieszcie się, że macie chociaż lokalnie nadawany MUX-3. My w Gdańsku póki co nie mamy nawet tego "mini luksusu". Czyli jak widzisz, jednak może być gorzej. ;)
Natomiast odnośnie samego odbioru, to w każdym mieście znajdą się przecież miejsca, gdzie ktoś będzie mieszkał na górce, a ktoś inny w dolinie. Dlatego nikt nie gwarantował, że pokrycie sygnałem DVB-T będzie 100%.
Nie twierdzę, że macie super sygnał w Słupsku, ale najpierw należy spróbować wszystkich możliwości (kupić dobrą zewnętrzną antenę, poszukać optymalnego miejsca odbioru, w razie potrzeby dołożyć wzmacniacz). Jeżeli zrobi się to wszystko i z żadnego kierunku stabilnego odbioru nie będzie, wtedy faktycznie trzeba pisać do UKE, aby powtórzono pomiary, bo pokrycie sygnałem jest niewystarczające.
Zwracam jednak uwagę, że większość osób użalających się tutaj na odbiór nie podaje nawet tak podstawowej rzeczy - jakiej anteny używa. Ba, niektóre osoby nawet oficjalnie piszą jaki ten Emitel jest zły, bo oni nie mają odbioru na pokojówce czy na antenie od laptopa! Inni z kolei najpierw piszą, że odbioru brak, a później po wymianie symetryzatora na wzmacniacz sami przyznają, że odbiór się pojawił i jest nawet stabilny.

@macc: Spóbuj optymalnie ustawić antenę prostym miernikiem (DVB-T finder). Jeżeli nie da to efektu, to może warto pomyśleć o kombinacji 2 anten (jedna na Banacha, a druga na Gołogórę bądź na Skórkowo Nowe)?
Natomiast co do odległości od nadajnika, to nie zawsze odległość jest decydująca. Przedstawię to na swoim przykładzie. Do Chwaszczyna mam jakieś 12 km (czyli całkiem blisko), moce MUX-ów po 100 kW (czyli bardzo dużo), a sygnału u mnie jednak brak. Z kolei do Jagodnika mam około 60 km (czyli znacznie dalej), moce MUX-ów po 10 kW (czyli znacznie mniej), a po zastosowaniu dobrej kierunkowej anteny odbiór stamtąd mam.
Zgadzam się z Tobą i uważam, że moce Skórowa Nowego powinny zostać podniesione tak, aby sygnał 3 MUX-ów z tego obiektu znacznie bardziej pokrył Słupsk. Piszcie do UKE w tej sprawie i zasugerujcie im to, bo chyba właśnie większa szansa w tym, że podniosą moce 3 MUX-ów w Skórowie Nowym, niż że odpalą nowe nadajniki MUX-1 i MUX-2 na Banacha. ;)

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

odbiorca15 pisze:Poruszany przez Pana temat drucików . Nie tu jest "pies pogrzebany" - tu chodzi , aby przy zastosowaniu zgodnej z parametrami odbioru cyfrowego anteny ( ogólnodostępnej w sieci sprzedaży ) mieć możliwość odbioru nie tylko jedynki i dwójki ( a racja jeszcze jest Kultura , Polonia .. i reszta pakietu ) , lecz pozostałe inne programy .
Problem z odbiorem DVB-T jest w tym, że antenę lub zestaw anten dobiera się warunków odbiorczych. I nigdzie nie jest napisane lub powiedziane, że używając taką anteną będącą z ogólnodostępnej (...) sieci sprzedaży każdy może sobie zrobić odbiór DVB-T. Jak znajdziecie coś takiego, dawajcie sprawę do sądu - wygraną o odszkodowanie od tego, co tak napisał macie jak w banku.

Czasami wystarcza drut, czasami trzeba złożonej i kosztownej instalacji antenowej. Takie jest życie, że jeden będzie miał odbiór za przysłowiową złotówkę, a inny za ciężką kasę. A do tego DVB-T nigdy nie będzie pokrywać 100%, tak samo zresztą, jak było i za czasu analogu. A z pustego i Salomon nie naleje, jak to się mówi.

Jeśli chodzi o zasięgi mux-3 to naciskajcie na UKE i TVP.

Jeśli chodzi o zasięgi mux-ów komercyjnych, to można naciskać tylko na nadawców, a pisanie na tym forum to tylko wołanie na puszczy.

Pamiętajcie, że Waszymi (i w ogóle wszystkich nas) usługodawcami są tylko i wyłacznie nadawcy.

Arian

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Arian »

Nie pleć bzdur Chris , za cyfratyzację w Polsce odpowiada wyłącznie operator spółka EmiTel , to do niej należą nadajniki nadawcze RTV , nadawcy komercyjni nie mają nic do gadania , dostają koncesje na cały kraj i tyle a nadajniki wykorzystują te które EmiTel im udostępnia , jeśli EmiTel udostępni MUX 1-2 np. z nadajnika z ul.Banacha to nadawcy i tak nie mają nic do gadania a skargi należy kierować do spółki EmiTel i UKE .
Poczytaj sobie kto jest operatorem cyfratyzacji w Polsce , to operator udostępnia nadajniki do wykorzystania sygnału cyfrowego dla nadawców kanalow TV .

macc

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: macc »

Operator multipleksu docelowo pokryje sygnałem w standardzie DVB-T co najmniej 98% populacji Polski, umożliwiając odbiór stacjonarny przy użyciu anten zewnętrznych. Do emisji MUX-1, mux-2 będą wykorzystywane w przeważającej większości te same obiekty nadawcze co do emisji MUX-3.
cyfryzacja.gov.pl

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Martens »

Właśnie, że nadawcy mają bardzo dużo "do gadania". Operator (Emitel) wykonuje bowiem to, co zostało mu zlecone i za co nadawcy mu zapłacą.
I tak nadawca publiczny zlecił Emitelowi dokładne pokrycie sygnałem praktycznie "każdej dziury", za to zapłaci Emitelowi (m.in. z pieniędzy od MAiC) i taki zasięg MUX-3 do kwietnia 2014 r. powinien mieć (98%). Nadawcy komercyjni z kolei nie mają obowiązku dotarcia z sygnałem w każde miejsce i dlatego zlecili Emitelowi tylko emisje z głównych obiektów - bez dodatkowych doświetleń (które będzie miał MUX-3). Widać zadowala ich taki zasięg.
Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że w MUX-1 i MUX-2 obecni są różni nadawcy. Zatem na ewentualne doświetlenia konkretnego komercyjnego MUX-a musiałaby być zgoda wszystkich nadawców obecnych w tymże MUX-ie. A na to raczej jest bardzo mała szansa (jednych nie interesuje dodatkowy zasięg, bo mają własne platformy, inni mogą nie być zainteresowani dodatkowymi kosztami).

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: _chris_ »

Jeszcze raz, dla tych, którzy mają problem z pokryciem sygnałem w ich lokalizacji (NIE ODBIOREM!!!):
  • emitel to wyłącznie operator techniczny, odpowiadający w zakresie pokrycia prawidłowym sygnałem (NIE ODBIOREM!!!) jedynie przed nadawcami w ramach podpisanych z nadawcami umów.
  • usługodawcą dla odbiorcy DVB-T (czyli potencjalnie dla nas wszystkich) są JEDYNIE nadawcy.
Sumując - jeśli chcecie uzyskać jakiś efekt to wszelkie kwestie odnoszące się do pokrycia sygnałem należy kierować bezpośrednio do nadawców. Bywały już takie sytuacje w przeszłości, kiedy nadawcy komercyjni, pod wpływem lobbingu odbiorców, zmieniali warunki nadawcze.

Skierowanie uwag do UKE da tylko tyle, że mogą oni "towarzysko" przekazać info do nadawców i emitela.

emitel, z racji tego że jego zarobek jest różnicą wpływów od nadawców i kosztów eksploatacyjnych, jest więc w naturalny sposób zorientowany, zresztą jak każda firma, na maksymalizację zysku. I chyba dalej nie muszę dopowiadać...

I jeszcze jedno - pamiętajmy, że ASO trwa nadal, więc niezależnie, dzieją się i będą się jeszcze zapewne dziać różne rzeczy na nadajnikach. Ale czujnym trzeba być...

Arian

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Arian »

Martens@ nadawcy nie mają nic do gadania i nie spieraj się ze mną , to operator jest odpowiedzialny za sygnał cyfrowy dla danego regionu , nadawcy dostają tylko pasma i tu się kończy ich rola , jeśli Słupsk według mapki ma pokrycie z nadajnika z Gołogóry to dla EmiTela jest wywiązanie się z umowy ale jeśli Słupsk w rzeczywistości w połowie nie ma pokrycia to nie nadawcy są temu winne a operator to on dysponuje nadajnikiem i to on powinień się wywiązac z zobowiązań wobec nadawców , tak samo jest wszędzie bezwzględu czy to jest operator kablówki czy operator satelitarny czy nawet telefonii komórkowej , nadawcy zapłacili za licencję na nadawanie ogólnopolskie kanały cyfrowe z udostępieniem na całą Polske i tu rola sie kończy nadawców , nadawcy się wywiazują z umowy , EmiTel jak widać nie , jeśli EmiTel nie udostępni ze swojego nadajnika z Banacha lub już z Bierkowa dosyłu dla Słupska to nadawcy mogą żadać rekompesaty za nie wywiązanie się z zobowiazań EmiTela , nie do nadawców należą nadajniki ale do operatora i to operator jest odpowiedzialny za dosył sygnału cyfrowego bez względu czy to dla komercji czy panstowej telewizji a jest nim tylko jeden operator EmiTel .

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: Martens »

Arian pisze:nadawcy nie mają nic do gadania i nie spieraj się ze mną
A właśnie, że będę. W Gdańsku w analogu TVN nadawany był z miejskiego obiektu Emitel'a "Jaśkowa Kopa", a teraz w MUX-2 nadawany jest z pozamiejskiego obiektu Emitel'a "Chwaszczyno". Też mógłbym zadać pytanie - dlaczego? Jak widać taka ich wola, bo dla Emitel'a to bez różnicy skąd będzie nadawał dany program (MUX). Chcieli zasięg miejski - to mieli, teraz chcą zasięg pozamiejski - to taki mają.
Arian pisze:jeśli Słupsk według mapki ma pokrycie z nadajnika z Gołogóry to dla EmiTela jest wywiązanie się z umowy
Mapki, a rzeczywistość. Znowu mogę coś powiedzieć na swoim przykładzie. ;)
Zarówno według mapek tych na stronie Emitel'a, jak i symulacji na http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html powinienem mieć świetny (niemalże "na drucie") odbiór Chwaszczyna, a kompletny brak odbioru Jagodnika. W rzeczywistości jest właśnie odwrotnie (z małym zastrzeżeniem, że Jagodnik oczywiście nie odbiera "na drucie"). :lol:
Arian pisze:ale jeśli Słupsk w rzeczywistości w połowie nie ma pokrycia to nie nadawcy są temu winne a operator to on dysponuje nadajnikiem i to on powinień się wywiązac z zobowiązań wobec nadawców
Jeśli faktycznie tak jest, że połowa Słupska nie ma w ogóle pokrycia sygnałem DVB-T (ani z Gołogóry, ani ze Skórowa Nowego), to przyznaję rację. Robiono jednak jakieś pomiary i nadawcy nie protestowali - dlaczego?
Arian pisze:nadawcy się wywiazują z umowy , EmiTel jak widać nie , jeśli EmiTel nie udostępni ze swojego nadajnika z Banacha lub już z Bierkowa dosyłu dla Słupska to nadawcy mogą żadać rekompesaty za nie wywiązanie się z zobowiazań EmiTela
No ale póki co nadawcy komercyjni uważają, że Emitel prawidłowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań (protestów brak).
Piszcie do nich, poproście o ponowne wykonanie pomiarów z podaniem konkretnych rejonów, w których nie macie odbioru i zażądajcie lepszego pokrycia sygnałem Słupska (skoro jest niewystarczające - nawet w przypadku próby odbioru na zewnętrznych antenach kierunkowych). Może w ten sposób coś wywalczycie?

odbiorca15

Re: Odbiór DVB-T w Słupsku

Post autor: odbiorca15 »

Dla mnie to jest chore . Wszystkie wypowiedzi są na forum Emitela .
Emitel ( administrator portalu ) traktuje to , jak powietrze .
Prawdopodobnie czeka , aż opadną emocję i temat słupski sam z siebie wygaśnie .
To jest najtańsze i najprostsze zamknięcie sprawy . Było , minęło , ucichło .
I taki będzie finał .
Jednak w całym tym zamieszaniu jest prawda i dla rozrywki nikt sobie nie traktuje
tego forum , jako formę towarzyskiej wymiany zdań .
Zapewne znaczna część mieszkańców Słupska i okolic z instalacją indywidualnych anten
dała sobie spokój , gdyż w tym całym zamęcie w sumie nie wiadomo do końca , jaka instytucja w naszym kraju jest odpowiedzialna i kompetentna w tym temacie .
Stwierdzenie , że Słupsk według mapki ma pokrycie z nadajnika z Gołogóry jest
tylko prawdziwe dla wyżynnych obszarów miasta ( czyli ok 50 % ).
Bez wyegzekwowania ponownych rzetelnych pomiarów na terenach nizinnych
nie ma podstaw do jakichkolwiek roszczeń .
Bez ich wykonania spotkamy się zawsze z odpowiedzią - niewłaściwa antena , instalacja ,
przewód , kierunek , wysokość , wzmacniacz , symetryzator itp . Tu nie pomoże "podkładanie" różnych zestawów , więcej mniej reflektorów , dipolów . Jak są obszary
do których nie dociera sygnał to nic nie pomoże .
Chyba , ze ktoś pokusi się wystawić kilkunastometrowy maszt .
A najprościej talerz lub kablówka i abonament .
I chyba w tym wszystkim o to tu chodzi .

Zablokowany