Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

illidanTM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: illidanTM »

Dziękuję za wszelką pomoc. Już kilka dni temu sprawdziłem czy ręczne wyszukanie MUX1 nie pomoże i pomogło. Z ciekawości wszystko wyzerowałem i jeszcze raz włączyłem automat - znowu nie znalazł. Najwyraźniej jakiś błąd TV. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

titol

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: titol »

:mrgreen: Mam problem nie posiadam wystarczającej wiedzy by go rozwiązać. Przedstawię kilka szczegółów:

Miejsce odbioru Wejherowo,
Nadajnik Chwaszczyno,
Antena Televes V HD (nr. kat. 149001)
Dekoder MANTA DVBT02


Po zestrojeniu sprzęt uzyskuje połączenie TYLKO z kanałami kodowanymi między innymi TVP1,TVP2, Polsat, TVN, TV4, PULS, Polsat Sport News, itd.

Czy to oznacza koniec mojej przygody z telewizją naziemną, czy da się z tym coś zrobić???
Z góry dziękuję za pomoc.

zmusiek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: zmusiek »

Z tego co opisujesz to odbierasz sygnal mux 1 i 2 z Chwaszczyna tylko moc sygnalu jest za niska i nie ma obrazu. Sproboj dosroic antene przekrecajac ja w prawo lu lewo. Jezeli to nie pomoze to trzeba bedzie pomyslec o wzmacniaczu.
Masz jeszcze mozliwosc zlapania mux 3 z nadajnika w Wejherowie na ul. Staromłyńskiej nadajacego na kanale 48.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: _chris_ »

@ titol:
kanały DVB-T Chwaszczyno.

Próbujesz ustawić antenę na 'Strojeniu ręcznym' po kolei na podanych w linkach kanałach. Przedtem sprawdź wszystkie złącza. Anteną kręcisz powoli, obserwując wskaźniki poziomu i jakości sygnału odbieranego mux-a wyświetlanymi przez Mantę. Ustawiasz na MAX jakości odbieranych sygnałów.

To co w tej chwili odbierasz (kodowane) to Mobilna TV Polsatu.

titol

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: titol »

Wybaczcie amatorowi za zawracanie głowy, obróciłem antenę na odbiór polaryzacji H i wszystko jest OK.
dzięki

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Wiking »

Wiking pisze:
Jarosław Bałuka pisze:Ze Skórowa Nowego nie jest przewidziana emisja MUX3...?
Z tej wiedzy, co ja posiadam, to wynika, że nie jest przewidziana, ale przecież to pan posiada zdecydowanie większą wiedzę na ten temat. Jeżeli nie mam racji to proszę mnie poprawić. :)
No, i moje tezy zaczynają nabierać realnych kształtów:
http://satkurier.pl/news/83462/mac-wyst ... a-ntc.html
Kwota ta odnosi się do całego kraju, a nie wybranych obszarów. Kwota wsparcia będzie przeznaczona na odtworzenie zasięgu obecnie emitowanych analogowo programów telewizji publicznej drogą rozsiewczą naziemną (punkt odniesienia zasięg TVP1) w technice cyfrowej.
Jeżeli punktem odniesienia ma być analogowy zasięg TVP 1 to o MUX-3 ze Skórowa Nowego można zapomnieć, gdyż z RTON Lębork/Skórowo Nowe można odbierać tylko jeden program publicznego nadawcy, czyli TVP 2. No, ja rozumiem, że północno-zachodnia część województwa pomorskiego nie jest strategiczna, ale dziwi mnie to, że ze Skórowa Nowego bez problemu będzie można odbierać dwa multipleksy komercyjnych nadawców, a o multipleksie publicznego nadawcy można już zapomnieć.
Tak, więc mieszkańcy powiatu słupskiego oraz lęborskiego i obszarów przygranicznych tych powiatów, o odbiorze MUX-3 prawdopodobnie mogą zapomnieć. Nikt konkretów na ten temat nie przedstawił, ale skrawki informacji pojawiających się w sieci na to wskazują.

Slawek2

Chojnice

Post autor: Slawek2 »

Witam;
Czy macie problem z odbiorem np.Polsatu, TVN - MUX2 w Chojnicach :?: -Brak sygnału.
MUX1 - działa sprawnie.
Dzięki za informację.
Pozdr.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Puma »

Jeżeli chodzi o Trzeciewiec i odbiór w Chojnicach to jest bardzo dobry i nie mam przeszkód, MUX 1 i 2. (ul. Waryńskiego).

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Wiking »

Pytanie do panów z EmiTela - czy emisja MUX-3 i MUX-4 na ulicy Staromłyńskiej w Wejherowie prowadzona jest z tego samego obiektu?

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Wiking »

Dziękuję za odpowiedź. Na Was zawsze można liczyć. :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Puma »

Wiadomo już co z Człuchowem?

Niby ma tam być MUX 3 ale Emitel milczy jak by to była tajemnica Państwowa ;)

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Wiking »

Dla Człuchowa z Niemcami skoordynowany jest kanał 23, więc pewnie MUX-3 będzie tam nadawany. :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wiking pisze:Pytanie do panów z EmiTela - czy emisja MUX-3 i MUX-4 na ulicy Staromłyńskiej w Wejherowie prowadzona jest z tego samego obiektu?
Prawdopodobnie tak. W okolicy nie ma chyba innego obiektu, który mógłby spełniać podobne zadanie.

slaw7018

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: slaw7018 »

Po ostatnich zmianach mam problem z odbiorem MUX-3 w Kwidzynie. Wszystko było ok jak MUX-3 był nadawany z Kisielic na kanale 46. Zmiana na kanał 48 oraz zwiększenie mocy sygnału MUX-3 z Gdańska również na kanale 48 spowodowało, że nie mam sygnału na tej częstotliwości i tuner nic nie wyszukuje. Antena jak w opisie jest na maszcie ustawiona na Kisielice, a odsłonięty teren pozwala na bezproblemowy odbiór MUX-1 i MUX-2 z trzech miejsc Kisielice, Gdańsk, Trzeciewiec. Problem dotyczy tylko MUX-3 z Kisielic. Mam jeszcze drugą antenę zawieszoną na ścianie domu, tak, że dach z blachy zasłania Gdańsk i Trzeciewiec i nie ma problemu z odbiorem MUX-3. Ma ktoś jakieś pomysły :?:

slaw7018

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: slaw7018 »

Sam znalazłem odpowiedź na mój problem

nadawanie synchroniczne SFN (choć w wykazach to nie widnieje)


Tylko proszę nie pisać o kablach, wzmacniaczach i przesterowaniu sygnału, bo próbowałem różnych kombinacji. Poza tym znajomi też mają problemy z odbiorem MUX-3, a do tej pory (czyli zmany kanału w Kisielicach z 46 na 48) wszystko było ok.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

Sam znalazłem odpowiedź na mój problem - tzn. odbiór jest już w porządku ?
SFN (choć w wykazach to nie widnieje)
- ponieważ w rzeczywistości go nie ma.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: penknife »

adac jak nie wierzysz koledze że ma taki problem to sprawdź na jakiej częstotliwości nadaje MUX3 z obiektów Gdańsk/Chwaszczyno(pomorskie) oraz Iława/Kisielice(warmińsko-mazurskie) na DVBTMAP.eu

PS. Giżycko/Miłki(warmińsko-mazurskie) na tym samym kanale nadawany jest obecnie MUX1, a od 23 lipca będzie MUX2. Więc obstawiam, że gdzieś po drodze też mogą dziać się niezłe cyrki z sygnałem.

slaw7018

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: slaw7018 »

Ten w Giżycku to może nie zakłóca przynajmniej u mnie Bo Kwidzyn leży 4 km do wisły, ale do Gdańska/Chwaszczyna mam 80 km w linii prostej i tam zwiększono moc MUX-3 k.48 z 15 do 100 kW. Wtym samym czasie przełączono MUX-3 w Kisielicach do którego mam 24 km z k.46 na k.48 przy mocy 50 kW. Zatem jeden musi zakłócać drugi skoro na drugiej antenie przysłoniętej od strony Gdańska metalowym dachem wszystko jest ok. Najłatwiej napisać, że ktoś ma do bani instalację antenową. Niech się odbiorcy bujają i sami kombinują. Przedstawiciel też nie zabierze głosu, albo napisze że wina anteny. Może na antenę od strony gdańska blachę założyć aby wytłumić sygnał. Najbardziej mnie wkurza to, że okres testów już dawno się skończył przynajmniej w moim regionie, .......a wygląda na to ,że dopiero się rozpoczął :evil:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

@ up:
Przy okazji może wyjaśnisz w jakim celu do odbioru z Iławy (24 km, 100 kW)
stosujesz ATX o dł. 1 metra plus dopalacz 22 dB :?:
Może wystarczy zmodyfikować instalację skoro EmiTel dostarczył trochę {mocy} ?

slaw7018

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: slaw7018 »

Stosuję te rozwiązanie bo rozdzielam sygnał na kilka gniazd i to jest ta druga antena gdzie odbiór jest poprawny. Problem występuje na pierwszej odsłoniętej antenie a w niej wymieniłem już wzmacniacz na WSS-100 na dwa telewizory. Jest w nim regulacja wzmocnienia 0-16 dB. Próbowałem dla wielu ustawień wzmocnienia bez rezultatu. Poza tym problem pojawił się po ostatnich zmianach i nie dotyczy tylko mnie. Dotyczy tylko MUX-3, MUX-1 i Mux-2 śmiga bez problemu.

P.S> z Iławy jest 50 kW dla MUX-3, jak by było 100 to problem pewnie odsunął o kilka kilometrów.

Zablokowany