Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

Lokalizator wraz z dostępnymi nadajnikami:

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... UmNTVlMGk=

Widok ze StreetView (budynek od strony wschodniej) plus widok satelitarny z góry wraz z oznaczonym na żółto tarasem na wysokości 2 piętra, na którym znajduje się antena skierowana na Chwaszczyno - skutecznie jak widać spadzistym dachem oddzielona od Elbląga jak również Iławy

Obrazek

Jak widać na obrazku Chwaszczyno z tej strony budynku jest idealnym rozwiązaniem, prawie równolegle do krawędzi budynku:

Obrazek

Mapki pokrycia MUX-1:

Mux 1 (Chwaszczyno) - kanał 37
Obrazek

Mux 1 (Elbląg) - kanał 43
Obrazek

Mux 1 (Iława) - kanał 38
Obrazek

I jeszcze te same Muxy z nieco innej perspektywy:

Mux 1 (Chwaszczyno) - kanał 37
Obrazek

Mux 1 (Elbląg) - kanał 43
Obrazek

Mapki pokrycia MUX-2:

Mux 2 (Chwaszczyno) - kanał 35
Obrazek

Mux 2 (Elbląg) - kanał 25
Obrazek

Mux 2 (Iława) - kanał 24
Obrazek

I jeszcze te same Muxy z nieco innej perspektywy:
Mux 2 (Chwaszczyno) - kanał 35
Obrazek

Mux 2 (Elbląg) - kanał 25
Obrazek

Mapki pokrycia MUX-3:

Mux 3 (Chwaszczyno) - kanał 48
Obrazek

Mux 3 (Elbląg) - kanał 26
Obrazek

Mux 3 (Iława) - kanał 48 (dubluje kanał z Chwaszczynem ale odległość stosunkowo duża i słaba moc, więc raczej niegroźny)
Obrazek

Podsumowując

W zasadzie Chwaszczyno ze swoimi 3 Muxami jednakowo dużej mocy z jednego masztu = z tego samego kierunku i przyzwoitym ułożeniem w terenie powinno gwarantować najlepszy odbiór.

Elbląg już nie koniecznie gdyż jest na krawędzi, zmienne moce nadajników, kierunkowość emisji itd choć właściwie również powinno działać, ale tu niestety mam dach choć dziwnym trafem wchodził mi Mux3 (raczej odbity) natomiast reszta kiepsko lub wcale (różnie).

Iława na Mux 1 i 2 w zasadzie niby coś śle, ale już Mux 3 dublujący się z Chwaszczynem i słabym zasięgiem przypuszczalnie odpada.

Na dzisiaj Mux 1 z 37 i Mux 2 z 35 "odzywają" się choć poziom i jakość jak ostatnio zjechała tak tylko podskakuje w zasadzie nędza i pikseloza, reszta "wypadła".
Natomiast 48 zniknął na dobre. Iława i Elblag też zniknęła

Nie kumam o co w tym chodzi i już nie mam pomysłu.

Wiem, że dzisiaj oficjalnie coś robili w Elblągu, za kilka dni ma być coś robione na Chwaszczynie, ale to i tak oficjalnie jakieś krótkie tematy publikują, natomiast w praktyce huśtawki są stale tzn chyba już drugi tydzień, gdy założyłem antenę, loteria i niespodzianki. Z TV Sat nie miałem tyle kłopotu, montaż, poziom, kierunek i wszystko OK, to same mocowanie, stabilne, nic nie rusza się, więc powinno być w porządku :x

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: GrzesL »

Dzięki za wyczerpujące info. Zobacz proszę na tą mapę. Widać na niej wyraźnie, że kierunek Chwaszczyno patrzy dokładnie w drzewo liściaste stojące naprawdę blisko od anteny. Z Satelitą nie miałeś problemu, bo to kierunek w Twoim przypadku prawie prostopadły do kierunku Elbląg na zamieszczonej mapie i jeszcze około 30 st. pochylenia wiązki nadawanej z "góry". TV naziemna nadaje z ziemi, czyli w bardzo dużej ogólności w poziomie. Z doświadczenia i pomiarów wiem, że drzewo liściaste jest jedną z najbardziej upierdliwych przeszkód terenowych jakie można spotkać. W Twoim przypadku ma jakieś 12-14 m wysokości, a antenę masz na 6-7 m nad ziemią (to są moje założenia). Powiem trochę żartem - jak nie będzie liści będzie dobrze ;) A na serio to pomiar i antena wyżej. Gdybyś zamocował się z obejmą do któregoś z kominów, jestem przekonany, że mógłbyś "przebierać" w nadajnikach.

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

Rzeczywiście jest w pobliżu to nieszczęsne drzewo, zastanawia mnie jednak fakt że: mimo to kilka dni było takich gdy wszystko działało normalnie. Moja przygoda z naziemną cyfrówka dopiero co się zaczęła, więc doświadczenia brak. Oczywiście tak jak tu na bieżąco pisałem bywało lepiej lub gorzej, ale w tym także była nieco większa, bo kilkudniowa stabilizacja, no ale dobrze. Zakładając, że to kwestia drzewa, które na dobrą sprawę faktycznie może stanowić tu kłopot, a listki się rozwijają... Tak teraz myślę o tym maszcie przy kominie, jakiś czas temu podczas remontu dachu zlikwidowano piorunochron, który jak stwierdzono jest zbędny, cóż... tylko teraz gdybym wystawił sobie taki maszt przy no to mogło by być wesoło, a raczej "ciepło" gdyby odpukać... rąbnęło, choć i teraz też może - fakt. Na marginesie kiedyś na tym samym tarasie miałem "siatkę" do analogowej tv naziemnej i działało z Chwaszczynem mimo wspomnianego drzewa, które raczej nie urosło, bo jest już wiekowe, choć pewnie tu okaże się "klasa" cyfrowej tv i jej słabe punkty, bo o tym przekonałem się w przypadku tv sat, gdzie 120 cm czasza na analogu musiała mieć mocną śnieżycę za oknem żeby "poległa" z odbiorem, a z reguły kończyło się na "zadropieniu" obrazu, teraz już większy deszcz serwuje klocki na ekranie...
P.S.
Wyszedłem zerknąć przed dom, faktycznie to kawał drzewa, choć liście nie są aż tak gęste, no ale są to prawda i kawał masztu pewnie by się przydał, dziękuję za sugestię, pewnie masz rację, bo jest to rzeczywiście przekonywujące wyjaśnienie, teraz więc będę myślał jak by tu coś bezpiecznie na dachu zorganizować :)
Pozdrawiam!

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

Czyli po paru stronach korespondencji dochodzimy do źródła problemu od którego należało zacząć. Niestety najbardziej istotne informacje użytkownicy zazwyczaj podają na końcu.

Przyczyną problemów są bliskie przeszkody na kierunku odbioru , brak bezpośredniej widoczności nadajnika i niskie zawieszenie anteny (2 piętro). Być może oprócz drzewa kierunek zasłaniają też budynki w pobliżu.
Częsty błąd opisywany wiele razy w dziale antenowym, wystarczyło zajrzeć i poczytać.
Rozwiązaniem może być montaż anteny dachowej, przy okazji będą też dostępne inne kierunki. Być może warto zainstalować antenę zbiorczą jeżeli jest więcej chętnych.

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

GrzesL pisze:Z doświadczenia i pomiarów wiem, że drzewo liściaste jest jedną z najbardziej upierdliwych przeszkód terenowych jakie można spotkać. W Twoim przypadku ma jakieś 12-14 m wysokości, a antenę masz na 6-7 m nad ziemią (to są moje założenia). Powiem trochę żartem - jak nie będzie liści będzie dobrze ;) A na serio to pomiar i antena wyżej. Gdybyś zamocował się z obejmą do któregoś z kominów, jestem przekonany, że mógłbyś "przebierać" w nadajnikach.
:) miałem pecha, że instalację robiłem dokładnie w momencie gdy listki jeszcze nie rozwinęły się i zadziałało a potem wysiadło i zaczęła się huśtawka, a w ciągu zaledwie kilku dni gdy popadało, słonko przygrzało no i zazieleniło się i to co pierwotnie nie stanowiło problemu chwilę później skutecznie zakłóciło i wręcz odcięło dostęp. Nie przypuszczałem, że to listki będą problemem, gdyż stara analogowa antena kiedyś stojąc w tym samym miejscu i w tym samym kierunku, działała i nie było problemów od pory roku. Jak się okazuje filozofia sygnału analogowego i cyfrowego rządzą się swoimi - odmiennymi prawami.

Zgodnie z sugestią wczoraj zamontowałem na dachu przy kominie maszt 1m solidnie wykonany, za jedyne 25 zł kupiony na portalu aukcyjnym złapałem kierunek na Chwaszczyno, ale pociągnęło dużo więcej (siła/jakość):

GDA (37) - 60/100 (mux 1 100 kW)
GDA (35) - 80/100 (mux 2 100 kW)
GDA* (48) - 55/55-90 (mux 3 100 kW)

ELB (25) - 90/100 (mux 2 10 kW)
ELB* (26) - 90/100 (mux 3 7,5 kW)
ELB (43) - 70/50 (mux 1 10 kW)

IŁ (24) - 45/100 (mux 2 100kW
IŁ* (26) - 90/100 (mux 3 35 kW)
IŁ (38) - brak sygnału (mux 1 100 kW)
IŁ* (48) - 55/55-90 (mux 3 50 kW)

* - Kanały w zasięgu trudne do zidentyfikowania, gdyż jestem teoretycznie w zasięgu obydwu nadajników, choć zakładam że (48) to GDA natomiast (26) to ELB

Mam nadzieję, że już nie będzie niespodzianek :)

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

adac pisze:Czyli po paru stronach korespondencji dochodzimy do źródła problemu
Bo właśnie o to chodzi, o wymianę doświadczeń i konstruktywne rozwiązanie problemu :)
adac pisze:Niestety najbardziej istotne informacje użytkownicy zazwyczaj podają na końcu
To nie do końca tak, gdyż w krótkim czasie następowały różne zmiany od: ustawienia "na oko" gdy ruszyło wszystko na najlepszym z możliwych poziomie, potem "akrobacje gdy zaczęło się komplikować" ;)
adac pisze:Częsty błąd opisywany wiele razy w dziale antenowym, wystarczyło zajrzeć i poczytać
Oj naczytałem się naczytałem tu i nie tylko, ale na analogu nie miałem z tym kłopotu na tym samym miejscu i na tym samym kierunku :o
adac pisze:Rozwiązaniem może być montaż anteny dachowej, przy okazji będą też dostępne inne kierunki.
Tak rzeczywiście jest, komin + maszt 1m wczoraj wieczorem rozwiązał problem :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

Na jakiej antenie udało Ci się uzyskać odbiór, ze wzmacniaczem czy bez ?
Obecnie kiedy masz dostępne wszystkie kierunki najbardziej korzystny wydaje się Elbląg (najmniejsza odległość).
Przypomnę że Iława nadaje 2 wersje regionalne Mux-3, k.26,48 odpowiedno z mocami 35 i 50 kW,
więc niezależnie od ustawienia zawsze będziesz miał wpływ tego nadajnika.

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

adac pisze:Na jakiej antenie udało Ci się uzyskać odbiór, ze wzmacniaczem czy bez?
Jest to antena szerokopasmowa, Ryniak mini http://ryniak.pl/index2.php?m=1 wraz z oryginalnym żółtym wzmacniaczem (jak na obrazku) model oznaczony A 35 czyli 35 dB.
adac pisze:Obecnie kiedy masz dostępne wszystkie kierunki najbardziej korzystny wydaje się Elbląg (najmniejsza odległość).
Ustawiona jest na Gdynię, natomiast "przy okazji" łapie Elbląg i Iławę z poziomami i jakością tak jak podałem wcześniej.
adac pisze:Przypomnę że Iława nadaje 2 wersje regionalne Mux-3, k.26,48 odpowiednio z mocami 35 i 50 kW, więc niezależnie od ustawienia zawsze będziesz miał wpływ tego nadajnika.
48 - Zakładam, że to Gdynia (skoro główny kierunek mam na Gdynię), o ile lokalny TVP Gdańsk idzie również z Iławy na tym samym 48 kanale no to trudno wyczuć co się z nią dzieje i co najwyżej mogę przypuszczać, że mimo wszystko u mnie to jest Gdynia. Natomiast wskazywany jednak nieco niższy poziom i jakość na 48 w stosunku do 35 i 37 z Gdyni, gdzie wszystkie "chodzą" na 100kW jest wynikiem "zbijania" poprzez 48 z Iławy? Nie wiem. Tak myślę. Niby prędzej powinny się sumować i co najwyżej zagrozić przesterem, no ale może i "zbijają się" się jeśli nie są w 100% zsynchronizowane? Patrząc jednak na mapkę to Iława w tym przypadku dużo wcześniej kończy zasięg:
http://www.sat-charts.eu/nadajnik,48IlawaKisielice.html
http://www.sat-charts.eu/nadajnik,48Gda ... czyno.html

26 - tu z kolei jak widać:
http://www.sat-charts.eu/nadajnik,26IlawaKisielice.html
Iława jest znacznie słabsza w stosunku do 26 z Elbląga:
http://www.sat-charts.eu/nadajnik,26ElblagJagodnik.html
zatem u mnie to wygląda zdecydowanie na Elbląg.

38 - znacznie silniejszy od wcześniej wspomnianych nadajnik w Iławie na obecnym ustawieniu nie jest wykrywany, zatem mogę przypuszczać tu potwierdza się, że: 48 mam z Gdyni a 26 z Elbląga
http://www.sat-charts.eu/nadajnik,38IlawaKisielice.html

Jednak żeby nie było za wesoło ciekawostką pozostaje 24 który pojawia się o przyzwoitych parametrach: 45/100
http://www.sat-charts.eu/nadajnik,24IlawaKisielice.html
a ma taką sama moc jak 38 której brak :)

W tej chwili jednak nie jestem w stanie stwierdzić skąd takie rozbieżności, cel jako taki został osiągnięty: wszystko działa i jest OK i z tego się cieszę, na obecnym kierunku i wysokości drzew nie ma więc już nic nie zakwitnie i nie rozwinie się, o planowanych wyższych budowach również nie słyszałem - chyba że mi wiatraki postawią :?
Swoją drogą ciekaw jestem czy ktoś z Was miał z tym doświadczenia i czy były jakieś problemy? Jeśli nawet kiedyś coś powstanie to kilka lub nawet kilkanaście kilometrów dalej, więc pewnie bez znaczenia.
Zakładając, że nikt i nic już nie zamiesza to nie będę zmieniał kierunku, ale przez te 3 tygodnie (od chwili gdy kupiłem antenę) już mnie to "zmęczyło", skoro teraz jest dobrze nie planuję kombinować by było jeszcze lepiej ;) Przy jakościach: 60 lub 90 nie widzę i nie słyszę różnicy.

Aktualne poziomy: 01.06.2014 - 12.00 stabilne

GDA (37) - 62/100 (mux 1 100 kW)
GDA (35) - 78/100 (mux 2 100 kW)
GDA* (48) - 55/90 (mux 3 100 kW)

ELB (25) - 90/100 (mux 2 10 kW)
ELB* (26) - 90/100 (mux 3 7,5 kW)
ELB (43) - 70/50 (mux 1 10 kW)

IŁ (24) - 45/100 (mux 2 100kW
IŁ* (26) - 90/100 (mux 3 35 kW)
IŁ (38) - brak sygnału (mux 1 100 kW)
IŁ* (48) - 55/55-90 (mux 3 50 kW)

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

kuliczek pisze:Ustawiona jest na Gdynię, natomiast "przy okazji" łapie Elbląg i Iławę z poziomami i jakością tak jak podałem wcześniej.
Kolejny, który uparł się, że antena koniecznie musi być ustawiona na Chwaszczyno, choć ewidentnie lepszy sygnał miałby po przestawieniu jej na Jagodnik. Oczywiście ciężko ją przestawić i się przekonać. Lepiej pisać 100 bezsensownych postów o tym jakie są aktualnie poziomy sygnałów, gdy antena bokiem odbiera sygnał.
kuliczek pisze:... nie będę zmieniał kierunku, ..., skoro teraz jest dobrze nie planuję kombinować by było jeszcze lepiej ;) Przy jakościach: 60 lub 90 nie widzę i nie słyszę różnicy.
A jak się zmieni propagacja, popsują się warunki atmosferyczne (spadnie deszcz, itp.) to znowu będzie narzekanie, że Emitel kombinuje przy nadajnikach i psuje odbiór.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Robert03 »

kuliczek pisze: W tej chwili jednak nie jestem w stanie stwierdzić skąd takie rozbieżności, cel jako taki został osiągnięty: wszystko działa i jest OK i z tego się cieszę, na obecnym kierunku i wysokości drzew nie ma więc już nic nie zakwitnie i nie rozwinie się, o planowanych wyższych budowach również nie słyszałem - chyba że mi wiatraki postawią :?
Rozbieżności wynikają stąd że w antenie masz wzmacniacz który powoduje zakłócenia. Antena odbiera tak sobie a wzmacniacz o kosmicznym wzmocnieniu wszystko miksuje i miesza aż się "sygnał w kablu gotuje". To tak jakbyś do malucha wstawił silnik od bolida F1.
Wskazania siły i jakości sygnału są wygenerowane przez wzmacniacz. W Twoim położeniu i antenie na dachu wzmacniacza być nie powinno. To tłumaczy być może brak kanału z Kisielic (chociaż antenę masz ustawioną tyłem do nadajnika więc nie dziw się że nie odbiera coś co odbierać nie powinno). Cały czas masz bujanie sygnałem MUX-3 którego stabilnie nie odbierasz bo w jednym poście piszesz:
GDA* (48) - 55/55-90 (mux 3 100 kW)
W kolejnym:
GDA* (48) - 55/90 (mux 3 100 kW)
Jak przyjdzie mocne Tropo z Jaśkowej lub Kisielic to zmiecie ci ten MUX-3 z pola widzenia i znowu zobaczysz pikselozę a wzmacniacz się "zagotuje" :-) a Ty razem z nim :-).

Wywal ten generator zakłóceń i wtedy będziesz mógł ocenić rzeczywisty odbiór a przy antenie na dachu napewno będzie bardzo dobry.

Antena siatkowa ma bardzo szeroki kąt odbioru tak więc jej precyzyjne ustawianie nie jest konieczne. Jeśli masz ustawioną mniej więcej na Chwaszczyno to i tak będzie łapała Gdynię i Kopę a tyłem/bokiem wytłumione Kisielice i Jagodnik których sygnał u Ciebie jest także bardzo silny i zawsze będzie się pojawiał bez względu na ustawienie anteny.
Ja bym ustawił antenę na Jagodnik, oczywiście bez wzmacniacza i miał na najbliższe 20 lat spokój z tematem.
W Twoim przypadku na Chwaszczyno powinna być raczej antena kierunkowa Twoja jest trochę słaba w dodatku tylko podwójna.

ledres

DVB-T odbiór w Ustce i bliskiej okolicy

Post autor: ledres »

Witajcie, w 2012/2013 roku zainstalowałem teściom w Ustce antenę ATX92 ze wzmacniaczem LNA177 nakierowaną na nadajnik w Bialogórze/Koszalin. Antena na wysokości 10m, długość kabla do rozdzielacza 10m. W tamtym czasie ustawiłem antenę na max sygnał przy pomocy analizatora widma i wszystko pięknie działało do momentu luty/marzec tego roku. Od tamtej pory w zależności od pory dnia znikają i pojawiają się kanały. Nie są to zaniki chaotyczne bo dzieje się tak samo codziennie. Z rana brakuje kanałów z Mux3 490MHz - po godz 13 działa już dobrze , a zaczyna zanikać sygnał z Mux1 (658MHz).
Wieczorem standardowo po 19-20 do późnej nocy nie działa Mux 2. Nic w okolicy się nie zmieniło, zabudowania te same. Sprawdziłem instalacje antenowa, sucha bez zmian/uszkodzeń jak przy pierwszym montażu. Pożyczyłem wiec ponownie analizator widma i tu niespodzianka. Mux3 ranny spadek sygnału o 20db po czym wraca do 46-50db, natomiast dwa pozostałe Mux1(658MHz) i Mux2 (682MHz) pięknie fluktuują z okresem ok 2 sek przy czym Mux 2 spada wieczorami poniżej wartości użytecznych. Krotki wywiad w sąsiedztwie i okazuje się że każdy kto odbiera naziemną Tv tak ma, podobnie w sąsiedniej miejscowości Lędowo.
W okolicy większość osób posiada tv kablówkę/satelitę więc mało kto narzeka, a starsi mieszkańcy pamiętają TV analogowa, dla nich jak śnieży/zanika sygnał to norma i nie protestują. Czy ktoś z Was spotkał już się z takim zjawiskiem? Coś coś zakłóca radar/wojsko, rozumiem takie zaniki na HF ale nie na UHF? Dzięki serdeczne za sugestie i pomoc.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Po doświetleniu mux3,chyba w tym czasie o którym napisałeś mam to samo w Gdańsku i nikt z tym nic nie robi.Większość ma kablówkę albo satelitę więc nacisków nie ma.Po ponad dwóch latach dobrego odbioru NTC w okresie prób zmuszony byłem wrócić do NC+ obecnie i obserwuje sytuacje,niestety nic się nie dzieje.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

@ledres: Obserwuję (w Gdańsku) identyczne zjawisko falowania poziomu sygnału MUX-1, MUX-2 i MUX-3 - tyle że nadawanych z Jagodnika. W południe gdy słońce świeci jest OK, a pod wieczór gdy się schładza - sygnał drastycznie spada. Po prostu odbieramy za słaby sygnał, który niestety jest podatny na wszelkie zmiany pogodowe.
Zjawisko to absolutnie nie ma żadnego związku z doświetleniami MUX-3 (@sem, daj już spokój ;) ). U mnie MUX-3 (doświetlenie) z Jaśkowej Kopy jest stabilny cały czas, bo jego poziom sygnału jest odpowiednio wysoki (a co za tym idzie - żadne zmiany propagacji, tropo, deszcz, wiatr, itp. nie powodują jego zanikania). Jest to w zasadzie jedyny MUX, który mogę odbierać bez żadnych problemów!
Na północy kraju mamy po prostu za mało stacji nadawczych (MUX-1 i MUX-2). Stacje powinny być gęściej usytuowane - choćby tak, jak to jest na południu kraju (tam ludzie mogą sobie wybierać, z którego kierunku chcą odbierać!). A jeśli już nie można było postawić więcej stacji nadawczych, to przynajmniej należało dać wyższe moce pracujących nadajników (np. z takiego Jagodnika MUX-1 i MUX-2 powinny być nadawane z mocami zdecydowanie wyższymi niż 10 kW).
Cała ta cyfryzacja została po prostu u nas źle zaprojektowana, czego teraz mamy okazję doświadczać. Na północy kraju jest niedostateczne pokrycie sygnałem (MUX-1 i MUX-2) z aktualnych stacji nadawczych. W konsekwencji ludzie odbierają za słaby sygnał i stąd te problemy z niestabilnością odbioru w zależności od pory dnia. :(

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

To dlaczego do czasu doświetlenia i w okresie prób NTC jak było nie 100KW z Chwaszczyna jak obecnie tylko 15KW nie było problemów z odbiorem?/@Martens,daj już spokój,bo nawet na stronach Emitela jest to wytłumaczone/

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

U mnie też kiedyś Jagodnik odbierałem na pasywnej pokojówce, a teraz jest lipa nawet na antenie zewnętrznej. Może aż tak zmienia się propagacja, a może nadajniki nie trzymają swojej mocy? Zobaczymy jak będzie zimą. Na stronach Emitela wytłumaczone jest jak sobie radzić w przypadku problemów z odbiorem MUX-3 z kilku nadajników (odbiór SFN), a nie że doświetlenie MUX-3 ma coś wspólnego z MUX-1 czy MUX-2. Ponadto @ledres pisał przecież, że problemy zaczęły się na przełomie lutego/marca tego roku, a doświetlenie MUX-3 uruchomiono (u nas) dopiero 25 kwietnia 2014 r. i do Ustki te 3,5 kW z Jaśkowej Kopy na pewno nie dolatuje. ;)
Ja też nie jestem zadowolony z tej całej polskiej cyfryzacji, ale akurat doświetlenie MUX-3 było bardzo dobrym rozwiązaniem, bo dzięki niemu wiele osób zyskało stabilny odbiór choć tego jednego MUX-a. To samo powinno być zrobione z MUX-1 i MUX-2 i nie byłoby u nas żadnych problemów z odbiorem NTC. Na pólnocy kraju zaprojektowano za mało stacji nadawczych MUX-1 i MUX-2 - co potwierdzają liczne posty mieszkańców Trójmiasta czy Słupska, którzy mają problemy z niestabilnym odbiorem tych właśnie MUX-ów.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Wcześniej z Jagodnika miałeś 15KW a więc więcej i doskonale o ty wiesz.Nie masz pozostałych MUX-ów poza III i nie wiesz jakie jaja się dzieją z odbiorem.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

Nieprawda. Jagodnik nigdy nie nadawał żadnego MUX-a z mocą 15 kW, zresztą było już o tym pisane na poprzedniej stronie. Nie odbieram nic z Chwaszczyna, ale z Jagodnika odbieram niestabilnie MUX-1, MUX-2 i MUX-3, więc doskonale wiem jakie "jaja" są z odbiorem (w ciągu doby), gdy do odbiorcy dociera słaby sygnał. Ty masz zresztą identyczną sytuację (za słaby sygnał MUX-1 i MUX-2), tyle że dotyczy to Chwaszczyna. Gdyby Chwaszczyno pokrywało Trójmiasto należytej jakości sygnałem, to nie musiałbyś przecież stosować wzmacniacza, a i ja miałbym także odbiór z tego obiektu (wszak ten obiekt nazywany jest "gdańskim").
Dla porównania MUX-3 z Jaśkowej Kopy odbiera zawsze stabilnie i nic, ale to nic go nie rusza. Po prostu z Jaśkowej Kopy sygnał jest odpowiedniej jakości, a z Chwaszczyna czy Jagodnika jest za słaby i to właśnie stanowi problem z odbiorem w naszym regionie. :(

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T odbiór w Ustce i bliskiej okolicy

Post autor: Robert03 »

ledres pisze:Witajcie, w 2012/2013 roku zainstalowałem teściom w Ustce antenę ATX92 ze wzmacniaczem LNA177 nakierowaną na nadajnik w Bialogórze/Koszalin. Antena na wysokości 10m, długość kabla do rozdzielacza 10m.
Tak się składa że Ustka to jedno z fajniejszych miejsc w Polsce pod względem antenowym. Mało tam siatek i innego badziewia antenowego a sporo profesjonalnych instalacji i wysokich masztów. Niestety to też niełatwe miejsce do odbioru TV ze względu na ukształtowanie terenu i sporą odległość do nadajnika Koszalin Gołogóra.
Bywam tam często i w miarę na bieżąco śledzę zmiany systemów antenowych jakie dzieją się w Ustce po przejściu z analogu na cyfrę.
Zauważyłem że na wielu dachach pojawiły się anteny Televes DAT HD BOSS 790. Zastąpiły one wszelkie anteny typu ATX czy proste yagi. Także niektóre anteny Telmor ASR zostały zastąpione Televesami Osobiście nie uważam żeby ta antena była warta tej ceny ale być może coś w tym jest ?
W tym roku miałem okazję oglądać TV przez tydzień w maju i przez tydzień w sierpniu. Maszt około 6 metrów domek jednorodzinny ul. Grunwaldzka. Antena Televes DAT HD 790 skierowana na Gołogórę, zasila około 12 odbiorników wyposażonych w zewnętrzne STB marki WIWA. Poziom sygnału wszystkich MUX'ów to około 95-100% jakość na wszystkich 100%. Te parametry się nie zmieniają ale budynek wyposażony jest we wzmacniacz budynkowy więc to on zapewne trzyma poziom sygnału.
Nie zaobserwowałem żadnych problemów w odbiorze TV a oglądałem o różnych porach różne MUX'y. Zdarzały się czasem piksele na obrazie trwające 1-2 sekundy występujące o różnych porach i na różnych kanałach nie częściej jak 1x dziennie. Zwalam to niestety na karb "inteligencji anteny" (ktoś tu na forum pisał o podobnym zjawisku w innej części kraju), lub zakłóceń wewnątrz instalacji bowiem kable koncentryczne piętra na którym mieszkałem są skręcone bez rozgałęźnika ( skręcone w sposób "elektryczny").
Wcześniej gdy był analog budynek był wyposażony w antenę ATX 92 dla Polsatu i TVP 2 skierowaną na Słupsk oraz antenę Telmor dla kanału 9 ustawioną na Gołogórę. Obie anteny z symetryzatorem. Elementy antenay ATX pogięte przez ciężkie ptaki. Całość spięta wzmacniaczem budynkowym Telmor ilość odbiorników taka sama. Niestety zdarzały się krótkotrwałe zaniki analogowego TVP2 i Polsatu podczas dużego wiatru. Działo się to sporadycznie ale jednak. Czasem kanały te łapały większe odbicie co świadczyło o niestabilnym sygnale ze Słupska. Widoczność w kierunku Słupska zasłania ściana lasu w odległości około 0,75 km od anteny. TVP 1 z Gołogóry szła stabilnie bez względu na warunki pogodowe. Zdarzyło się mi też złapać stale szczątki sygnału analogowego TVP Info z Koszalina (kanał 12 o ile dobrze pamiętam).
Być może odbiór analogowego UHF z Gołogóry byłby lepszy niż ze Słupska - tego nie mogłem sprawdzić. Część domków odbierała UHF z Gołogóry a część ze Słupska.
Tak więc podsumowując odbiór cyfry z Gołogóry w tej części Ustki jest dużo stabilniejszy niż analogu ze Słupska ale wymaga dobrej anteny.
Nie wiem czy doświetlenie MUX-3 ze Słupska ma dla Ustki jakieś znaczenie. Ze względu na ukształtowanie terenu raczej znikome.

ledres

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: ledres »

Dzięki koledzy za podpowiedzi. Niestety instalacja u moich teściów nie ma dodatkowego wewnętrznego wzmacniacza a co najbardziej zastanawia to fakt, że ponad półtora roku odbiór był super. Antena jest jak nowa, wisi stabilnie i ukierunkowana na max sygnału. Szkoda, że Słupsk nadaje tak małą mocą a Ustka prawdopodobnie leży na granicy zasięgu nadajnika z Białogóry. Pytałem Panią z ulicy Polnej, która posiada antenę BOSS 790 na budynku ok 7m nad ziemią i tez potwierdza zaniki sygnału wieczorową porą.Starsza Pani próbowała skorelować tą sytuacje z zapalaniem latarni z pobliskiego przedszkola:)
Pozdrawiam

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Robert03 »

Martens pisze: Ponadto @ledres pisał przecież, że problemy zaczęły się na przełomie lutego/marca tego roku, a doświetlenie MUX-3 uruchomiono (u nas) dopiero 25 kwietnia 2014 r. i do Ustki te 3,5 kW z Jaśkowej Kopy na pewno nie dolatuje. ;)
Oczywiście że nie. Pierdziawka Kopa leci bardzo słabo na zachód bo tam jest pod górkę. We Władysławowie czy Kartuzach są jakieś szczątki sygnału a w Lęborku nie ma już śladu a gdzie tu do Ustki.... Prędzej coś z Bornholmu tam doleci jak z Gdańska ( tylko że tam też małe moce DVB-T są bo nie puszczają telewizji dla statków ):-).
Do Ustki nie dolatuje Chwaszczyno, nie dolatuje Lębork i nie dolatuje Gołogóra ze szczecińskim MUX-3 nadawanym z mocą 15kW na kanale 60. Jedyne MUX-y które można tam złapać to Koszalin Gołogóra moce 100KW w kanałach 23,47,44. Słupsk tak samo śladowo jak Gołogóra kanał 60 bo Ustka leży niżej.

Zablokowany