Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

arm
Posty: 2
Rejestracja: 5 sierpnia 2015, o 11:16

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: arm »

Witam,

Zamierzam zrezygnować z tv kablowej na rzecz telewizji naziemnej. W związku z czym mam parę pytań:

1. Na tej stronie http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html dla osiedla, na którym mieszkam (Gdynia-Oksywie) pole koła nie zachodzi. Moc sygnału jest, to pole zielone. Pole zielone jak widzę legendę oznacza moc, a to koło co oznacza? W tym kole jest linia niebieska, też nie wiem co to? Czy sam fakt, że moc sygnału jest wysoka pozwoli odbierać MUX-2, dla innych MUX-ów ten problem nie występuje.

2. Przymierzam się do zakupu tej anteny http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/mala-antena-maximum-d ... 17392.html Do nadajnika na Oksywiu mam niespełna kilometr, ale tam tylko MUX-3 nadaje, do Chwaszczyna mam 18 km (z mapy Google, w linii prostej sporo bliżej). Czy to wystarczy do odbioru wszystkich MUX-ów tą anteną? Chyba, że ktoś może zarekomendować jakąś niedrogą domową antenę?

3. Na tej mapce jest też taki twór jak MUX-4, a na stronie Emitela widzę 3 MUX-y + parę lokalnych. Co się kryję pod tym MUX-4?

Pzdr :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: K63 »

Koło oznacza że nadajnik ma charakterystykę dookólną, tzn. nadaje z taką samą mocą w zakresie 360 st. Zielone pole oznacza, że teoretycznie istnieje na nim możliwość odbioru na antenie zewnętrznej pasywnej (bez wzmacniacza). O ostatecznych wynikach decydują jednak lokalne warunki odbiorcze (wysokie drzewa, budynki, nadajniki telekom.). W Twoim wypadku przyczyną problemów z odbiorem wszystkich mux-ów z Chwaszczyna może być ( ale nie musi ) właśnie doświetlacz mux-3 na Oksywiu.
Mux-4 to naziemna kodowana telewizja mobilna (płatna).
Ten gadżet Maximum trudno nazwać anteną. Z pokojowych anten sugerowałbym raczej antenę typu APOK lub lokalnego producenta TELMOR DSP-860. Najlepiej w wersji pasywnej. Odbiór w pomieszczeniu to jednak loteria i o ile są możliwości lepiej zastosować antenę zewnętrzną.
Zapewne bez eksperymentów nie obejdzie się, więc znajdź lokalny sklep gdzie będzie można zwrócić antenę w wypadku niepowodzenia.

arm
Posty: 2
Rejestracja: 5 sierpnia 2015, o 11:16

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: arm »

Jednej rzeczy nie rozumiem, patrzę na program to TVP HD i TVP ma inne programy? Teraz lecą wiadomości na TVP, a na TVP HD rodzinka.pl. Może to dziwne pytanie, ale byłem przekonany, że to HD to tylko lepsza jakość odbioru :) a nie jakby dwa oddzielne kanały. Tzn, że jak zrezygnuje z kablówki, na rzez naziemnej tv, to będę miał tylko w ofercie TVP 1/2 HD ze swoją ramówką?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: K63 »

TVP HD z satelity lub kablówki jest to odrębny kanał, mający całkowicie inną ramówkę niż "jedynka" i "dwójka". Nie jest nadawany w NTC. Będziesz "skazany" na TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Gdańsk, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Historia (mux-3) i TVP ABC oraz komercyjne ... (mux-2), (mux-1).

Modziek
Posty: 3
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 11:00

Problem z odbiorem

Post autor: Modziek »

Witam.

Na wstępie zaznaczę, że czytałem FAQ ale nic mi niestety nie pomogło. Wczoraj zakupiłem antenę Vivanco TVA 301 i do tego dekoder Wiwa HD 158. Antena podłączona, wszystko fajnie, znalazło 34 kanały i nawet da się oglądać tylko występuje taki problem jak na poniższym filmie a mianowicie skaczący sygnał

http://www.youtube.com/watch?v=cNi2ZTGQCcg

Niestety nie ma możliwości instalacji anteny innej niż wewnętrzna. Czy można wzmocnić jakoś ten sygnał np. jakimś przedwzmacniaczem? Jeżeli tak to proszę o podanie jakichś konkretnych modeli w miarę prostych w instalacji. Sygnał odbieram z nadajnika Elbląg - Jagodnik.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem

Post autor: K63 »

Po pierwsze Vivanco trudno nazwać anteną. Jeszcze nie spotkałem przypadku poprawnego odbioru na tym wynalazku. Po drugie nie wiadomo czy w Twojej lokalizacji jest możliwość poprawnego odbioru na antenie pokojowej. Jeżeli tak, to może jeszcze nie jest za późno by Vivanco zwrócić i zastosować coś co przypomina antenę.
By coś doradzić, podaj swoja dokładną lokalizację i warunki odbioru, np. przeszkody terenowe lub inne (drzewa, wysokie budynki) w kierunku nadajnika.

Modziek
Posty: 3
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 11:00

Re: Problem z odbiorem

Post autor: Modziek »

Dziękuję za odpowiedź. Moja lokalizacja to Lichnowy jakieś 200 metrów od anteny jest parę drzewek a potem już czysto.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem

Post autor: K63 »

W Twojej lokalizacji odbiór z Jagodnika to loteria - szczególnie na antenie pokojowej. Jest to stosunkowo słaby nadajnik i z pokryciem sygnałem w Twojej okolicy jest różnie. Natomiast nie powinno być problemu z odbiorem sygnału z bardzo mocnego nadajnika Gdańsk-Chwaszczyno.
Piszesz że odbierasz 34 programy, więc zapewne jesteś w zasięgu co najmniej dwóch nadajników. Podaj na jakich konkretnie kanałach odbierasz sygnał i z jakimi parametrami (siła, jakość).
Jeżeli jesteś zmuszony do stosowania anteny wewnętrznej proponowałbym raczej tego typu.

Modziek
Posty: 3
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 11:00

Re: Problem z odbiorem

Post autor: Modziek »

Nie mam teraz jak tego zmierzyć ale takie problemy występują z takim natężeniem tylko na TVP1 HD TVP 2HD i reszcie z tego MUXa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem

Post autor: K63 »

Na którym kanale odbierasz "szatkujący" mux-3 - na 26 czy 48? Odbierasz 34 programy czy na liście masz je ponumerowane od 1 do 18 i od 29 do 34?
Parametry sygnału na danym kanale możesz sprawdzić naciskając 2x INFO na pilocie lub w Menu -> Szukanie programów -> Wyszukiwanie ręczne. Na panelu pokaże Ci się nr kanału oraz paski siły i jakości.
Sprawdź i podaj na jakich kanałach i z jakimi parametrami masz np. na TVP1HD, Polsat i FOKUS. Jeżeli masz te programy zdublowane na liście to podaj także kanały i parametry tych dubli.
Posiadając tą wiedzę można stwierdzić z jakiego nadajnika(ów) odbierasz sygnał.

michalUST
Posty: 1
Rejestracja: 9 grudnia 2016, o 21:56
Odbiornik: TV Samsung, Dekoder SYNAPS
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000 VHF-UHF, wzmacniacz Opticum W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszalin Gołogóra

Odbiór DVB-T w woj. pomorskim ( USTKA - Duninowo )

Post autor: michalUST »

Witam.

Mam problem z odbiorem telewizji naziemnej polegający na bardzo słabym sygnale MUX-2 i MUX-3. Problem pojawił się na przestrzeni ostatniego roku.
Instalacja była zbudowana z anteny siatkowej z wbudowanym wzmacniaczem i dwóch dekoderów (wiwa i synaps), obecnie TV Samsung i Synaps
Ostatnio uruchomiłem ponownie cały zestaw i okazało się, że działa jedynie MUX-1 (jakość i sygnał około 80-100%). Na MUX-3 po oczyszczeniu styków działo z lekkimi zacięciami. MUX-2 jakośc tragiczna, cały czas piksele.

W sklepie z akcesoriami TV doradzono mi zmianę anteny na kierunkową ze względu na odległość do nadajnika około 60km, zakupiłem OPTICUM AX 1000 VHF-UHF, wraz z wzmacniaczem OPTICUM W-20. Po założeniu i regulowaniu na zasilaczu ponownie mogę odbierać MUX-1 z bardzo dobrą jakością, MUX-2 cały czas się zacina (jakość i sygnał pulsują od 0-90%) a MUX-3 praktycznie nie odbiera (brak sygnału, jakość i sygnał 0-35%)

Dodam, że antena jest zamontowana w Duninowie k/ Ustki na wys. 4m, skierowana mniej więcej na Koszalin Gołogórę, przewody dobrze zarobione o maksymalnej długości 10m oraz że na siatkówce było lepiej jak na antenie kierunkowej.

Proszę o pomoc lub jakieś wskazówki.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Puma »

Zgodnie z planami MUX 8 ruszy z Człuchowa do lipca 2017, oby to poprawiło odbiór w pomorskim.

mariodvb-t
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2016, o 19:02
Odbiornik: NOT ONLY TV lv5tdelux / Sharp lc-32dh520e
Instalacja antenowa: ASP-8 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Iława/Kisielice

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: mariodvb-t »

Witam. Ostatnio zauważyłem ustawienie anteny typu krokodyl w polaryzacji V jak na zdjęciu.
Obrazek
Z tego co wiem to muxy 1,2 i 3 które odbiera ta antena są nadawane wszędzie w polaryzacji H. Zastanawiam się skąd więc takie ustawienie? Czy taka antena jest w stanie odebrać mux-8 w polaryzacji pionowej? Do nadajnika jest 20 kilometrów z tym, że antena jest ustawiona do niego tyłem.. Zaciekawił mnie taki montaż, ktoś ma pomysł po co ktoś to tak powiesił?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: poxipol »

Albo zamontował jak mu było wygodnie,albo zależy mu na odbiorze MUX-4 pol. V
Jeżeli poziom sygnału MUX-8 jest duży to nawet na przysłowiowym kawałku druta można coś odbierać.
Jeżeli antena jest ustawiona w przeciwną stronę,to można też odbierać z odbicia od jakiejś przeszkody.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kaem3 »

W Starogardzie nie widziałem jeszcze ani jednej anteny ustawionej na Chwaszczyno w pionie. Zresztą sam nie mam odbioru (ani z Chwaszczyna ani z Kisielic). Ciekawe czy MUX-8 z Chwaszczyna odbierają anteny siatkowe stojące w polaryzacji poziomej.

Zablokowany