Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

kuliczek

Re: Nowy Dwór Gdański - problem z MUX 3

Post autor: kuliczek »

Martens pisze:25 kwietnia uruchomione zostało doświetlenie MUX-3 z RTON Gdańsk/Jaśkowa Kopa i prawdopodobnie obecnie masz za mocny (przesterowany) sygnał MUX-3. Spróbuj wyrzucić wzmacniacz z anteny, lub zmniejszyć jego wzmocnienie. A jeśli wzmacniacz musi być (bo bez niego np. za słaby będzie sygnał MUX-1 i MUX-2), to spróbuj zastosować tłumik na k.48.
Rozumiem, dziękuję za wyczerpujące informacje. Na razie poczekam z przeróbkami, może jakoś się to wszystko ustabilizuje, bo nie sądzę aby ot tak to zostało rozgrzebane i porzucone przez operatora.
W każdym bądź razie pocieszającym w całym nieszczęściu jest to, że instalacja OK i jedynie operator "namieszał", więc może i uporządkuje - oby szybko.
Zastanawia mnie tylko w takim układzie idea tej naziemnej cyfryzacji, skoro pojawiają się takie "schody", gdy można było dofinansować tv satelitarną, koszt od strony użytkownika migrującego zbliżony (prosty tuner/dekoder, czasza, konwerter, fta) pokrycie terenu bez tego typu niespodzianek.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Nowy Dwór Gdański - problem z MUX 3

Post autor: sem »

[quote="Martens"]Jaśkowa Kopa nie nadaje specjalnie dla Niedźwiednika, tylko zapewnia odbiór przenośny MUX-3

.Ja sobie jakoś wyregulowałem na wzmacniaczu/szczęściarz jestem/ ale nie jest tak dobrze jak było,taki mamy klimat.Powiedz mi co to jest "MUX-3 przenośny" i dlaczego tylko ten jest przenośny.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

W TYM TEMACIE wyjaśnił to p. Jarosław Bałuka:
Jarosław Bałuka pisze:Proszę zwrócić uwagę na zapis SIWZ-u:
[...] natomiast w miastach i aglomeracjach powyżej 100 tys. mieszkańców, Wykonawca zapewni odbiór przenośny wewnątrz budynków [...]
oraz harmonogramu:
1.4 Etap IV - Wykonawca uruchomi sieć DVB-T/MUX3 w terminie od dnia [...] oraz odbiór przenośny wewnątrz budynków w granicach administracyjnych miast powyżej 100 tyś. mieszkańców tzn. osiągając poziom sygnału użytecznego na poziomie nie niższym niż 78 dBµV/m dla co najmniej 90% populacji zamieszkałej w danym mieście.
W miastach dla MUX3 musimy zapewnić b. wysoki poziom sygnału.
Czyli w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (m.in. właśnie w Gdańsku) MUX-3 powinien być odbieralny w domach na antenach pokojowych, bo takie wymogi postawiła Emitelowi TVP. Nadawcom prywatnym nie zależy na zapewnieniu takich luksusowych warunków odbioru, bo mają swoje platformy. Dlatego też w wielu regionach Polski powstały takie duże różnice w poziomie sygnału MUX-3 a MUX-1 i MUX-2 i co za tym idzie problemy z odbiorem wszystkich MUX-ów na jednej antenie - szczególnie gdy antena jest aktywna.

wiesiek_g

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: wiesiek_g »

Witam
Mieszkam na osiedlu Szadólki w Gdańsku .Przed zmianami na MUX3 w kwietniu 2014, nie miałem problemów z DVB-T na antenie pokojowej.
Co zrobić bo teraz na kanale 48 ( NW02 POM ) synał zanika do 0 i po chwili powraca do 10 ?? I tak wszystkie programy na kanale 48 odbieram z sekundowymi przerwami (czekając na powrot sygnalu )

pozdrawiam wiesiek

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: systemlan »

Antena na dach lub balkon lub za okno...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

kuliczek pisze: ..można było dofinansować tv satelitarną, koszt od strony użytkownika migrującego zbliżony (prosty tuner/dekoder, czasza, konwerter, fta), pokrycie terenu bez tego typu niespodzianek.
Tylko wtedy należało się zastanowić po co w ogóle robić DVB-T :?:
Po wyłączeniu analogu można było od razu przejść na satelitarną i oszczędzić na kosztach cyfryzacji, bo 2 razy robić to samo nie ma żadnego sensu.
W tym układzie po wyłączeniu analogu tv naziemnej nie było by u nas wcale.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Nowy Dwór Gdański - problem z MUX 3

Post autor: Robert03 »

kuliczek pisze: Rozumiem, dziękuję za wyczerpujące informacje. Na razie poczekam z przeróbkami, może jakoś się to wszystko ustabilizuje, bo nie sądzę aby ot tak to zostało rozgrzebane i porzucone przez operatora.
W każdym bądź razie pocieszającym w całym nieszczęściu jest to, że instalacja OK i jedynie operator "namieszał", więc może i uporządkuje - oby szybko.
Gdyby Twoja instalacja była OK miałbyś dobry odbiór wszystkich MUX.
Wskazanie mocy na poziomie 100% wcale nie jest dobrym wynikiem bo skala się kończy a powyżej 100% może następować przesterowanie sygnału i u Ciebie występuje na MUX-3. Jest to wynik sztucznie podbity przez wzmacniacz a nie sygnał użyteczny złapany przez antenę.
Mieszkasz 60 km od nadajnika i nie masz przeszkód w jego kierunku tak więc powinieneś odebrać sygnał z Chwaszczyna na antenie z symetryzatorem. 60 km to nie jest granica zasięgu Chwaszczyna. Wyjmij wzmacniacz ze swej siatki i będzie OK.
Operator niczego nie zepsuł więc nie ma czego poprawiać. Dołożono sygnał z Jaśkowej Kopy który prawdopodobnie ma wpływ na odbiór u Ciebie i przesterowuje sygnał.
Jagodnik niczego Ci nie powinien zakłócać. Jest po przeciwnej stronie.
Jeśli masz wzmacniacz w puszce anteny niewytłumaczalne cuda dziać się bedą i nie należy szukać na to "logicznego" wytłumaczenia. Będziesz miał zakłócenia od Jagodnika, Kopy i Chwaszczyna. W takich warunkach nie należy się spodziewać dobrego odbioru.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

Elbląg/Jagodnik nic tu nie przeszkadza z tego powodu że.. nadaje na innnym kanale (26) i nie ma kolizji z Chwaszczynem.
Podobnie nie ma nic do rzeczy do rzeczy Jaśkowa K. z mocą 1/30 Chwaszczyna, zdziwiłbym się gdyby ten sygnał w ogóle dał się odbierać z tej odległości.

@ kuliczek:
sprawdź kierunek na Iławę-Kisielice (południe) bo najprawdopodobniej stamtąd będzie szła kolizja na k.48. Odległości są podobne (68 km do Kisielic) a forumowicze sygnalizowali już możliwość dalekiego odbioru z obydwu nadajników w tym samym miejscu.
W dodatku nie wiem czy są synchronizowane- odległość między nimi w linii prostej to 110 km.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

[quote="wiesiek_g"]Witam
Mieszkam na osiedlu Szadólki w Gdańsku .Przed zmianami na MUX3 w kwietniu 2014, nie miałem problemów z DVB-T na antenie pokojowej.

Przed chwilą ktoś napisał,że III MUX uruchomili dodatkowo abyśmy mieli ten luksus i mogli go odbierać na pokojowej a tu proszę na pokojowych już nie odbieramy a odbieraliśmy?
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Przecież nasi fachowcy to nie idioci i celowo nie rozwalili odbioru NTC w Pomorskim.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

Powiem szczerze, że po dzisiejszych zabiegach w RTON Elbląg/Jagodnik już sam nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. W jednych miastach przesadzili z mocą doświetlaczy i ludzie narzekają na zbyt wysoki poziom sygnału MUX-3, w innych miastach z kolei ludzie narzekają na zbyt niski poziom sygnału MUX-3, a ten jest jeszcze obniżany...

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Sprawa jest prosta.Albo doświetla się wszystkie muxy a jeżeli jest jakiś wyjątkowy,ważny i są problemy z pokryciem a takiego w tej sytuacji nie ma to na innym kanale się to robi.Była kasa z TVP i .............

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

Jak widać na godzinie wpisu jest godzina 02.07 tak na próbę włączyłem TV i w tej chwili wszystkie 3 Muxy chodzą 100/100 :D w ciągu dnia 1 i 2 chodziła również 100/100 natomiast 3 miała różne wskazania od: 100/0 poprzez totalny zanik: 0/0 poprzez: 30/100 i 70/100 kompletnie chaotycznie to się działo i zmieniało.
Myślę, że jednak coś "dłubią" ponieważ wczoraj w nocy też było kiepsko, więc raczej nie wynikało to z "ciszy" w eterze - warunki atmosferyczne tak samo kiepskie (pada) zatem jest szansa, że się poprawi i problemy były tylko wynikiem "obsunięcia" domykania terminu zmiany pełnej zmiany parametrów 3 w Chwaszczynie.

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

adac pisze:
kuliczek pisze: ..można było dofinansować tv satelitarną, koszt od strony użytkownika migrującego zbliżony (prosty tuner/dekoder, czasza, konwerter, fta), pokrycie terenu bez tego typu niespodzianek.
Tylko wtedy należało się zastanowić po co w ogóle robić DVB-T :?:
Po wyłączeniu analogu można było od razu przejść na satelitarną i oszczędzić na kosztach cyfryzacji, bo 2 razy robić to samo nie ma żadnego sensu.
W tym układzie po wyłączeniu analogu tv naziemnej nie było by u nas wcale.
Oczywiście, ale utrzymując wyłącznie (nie rozwijając) naziemnej "doeksploatowując" jedynie to co jest na tyle na ile by się dało i sukcesywnie likwidując naziemną nie było by dublowania kosztów modernizacji, rozbudowy, przebudowy, w tym powielania kanałów, cudowania z muxami tylko skok w nowy wymiar czyli tv sat. Mniej drastyczne jak myślę rozwiązanie, a jednocześnie umożliwiające zrobienie oszczędności by doinwestować tv sat. TV lokalna mogła by stanowić problem, choć też nie koniecznie - Astra i lokalne kanały niemieckie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Robert03 »

adac pisze:Elbląg/Jagodnik nic tu nie przeszkadza z tego powodu że.. nadaje na innnym kanale (26) i nie ma kolizji z Chwaszczynem.
Jeśli w antenie jest wzmacniacz to Jagodnik może skutecznie zakłócać odbiór ponieważ z mocą 10 KW nadaje MUX-1 na kanale 43. Wzbudzony od tego silnego sygnału wzmacniacz może siać harmonicznymi i skutecznie przykrywać uzyteczny sygnał z kanału 48.
W ten sposób odbiorca sam sobie generuje zakłócenia.
kuliczek pisze: Oczywiście, ale utrzymując wyłącznie (nie rozwijając) naziemnej "doeksploatowując" jedynie to co jest na tyle na ile by się dało i sukcesywnie likwidując naziemną nie było by dublowania kosztów modernizacji, rozbudowy, przebudowy, w tym powielania kanałów, cudowania z muxami tylko skok w nowy wymiar czyli tv sat. Mniej drastyczne jak myślę rozwiązanie, a jednocześnie umożliwiające zrobienie oszczędności by doinwestować tv sat. TV lokalna mogła by stanowić problem, choć też nie koniecznie - Astra i lokalne kanały niemieckie.
Ale co znaczy utrzymując nie rozwijając naziemnej ? Przecież przejście na nadawanie cyfrowe oznaczało modernizację i rozwój. Wejście dodatkowo w SAT byłoby właśnie niepotrzebnym dublowaniem kosztów bo trzebaby utrzymywać naziemną i SAT.
Niemcy nie są dobrym przykładem ponieważ mają także telewizję naziemną więc dublują koszty.
Rezygnacja z TV naziemnej oznaczałoby rezygnację z odbioru mobilnego a więc niespełnienie jednego z założeń odbioru telewizji w Polsce i zmuszeniem do kosztownych inwestycji każdego odbiorcy. Więc drożej byłoby dla wszystkich. Nadal pozostawałby problem braku odbioru w niektórych miejscach bo TV SAT też ma swoje ograniczenia i nie każdy może ją odbierać.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Piszecie,konsultujecie i doradzacie.Wiecie jak wielu ludzi w Polsce zapłaciło za montaż anten i to nie mało.Wszystko chodziło jak w reklamach w TVP przed wyłączeniem NTC a tu nagle kłopoty z odbiorem.Ludzie się nie znają na antenach ,wzmacniaczach i nie wchodzą na jakieś fora żeby się poradzić i samemu grzebać.Oni dzwonią do monterów reklamują założone anteny i się denerwują.Jak się coś robi to trzeba wcześniej wszystko przewidzieć a nie z milionów ludzi robić durni.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

Wiesz, kiedyś nawet na tym forum były posty pisane przez guru od telewizji w stylu:
odbierzesz to na kawałku drutu, znajomemu u odbiera z 70km na pokojowej itp. Teraz jakoś przestali głosić. Przejrzyj archiwum :mrgreen:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Robert03 »

Nie było takich założeń aby DVB-T odbierać na kawałku drutu, ale żeby odbierać bez wzmacniacza to już niestety tak. Ale jak to w Polsce bywa najlepiej znamy się na piłce nożnej oraz na odbiorze telewizji dlatego nadal zaopatrujemy się w siatki ze wzmacniaczem i narzekamy że nie odbiera.
Faktem jest że ja odbieram Kisielice na antenie "pokojowej" czyli de-facto na kawałku pręta oblanego tworzywem sztucznym, postawionym na magnetycznej stopce a do nadajnika mam 70 km, ale to wyjątki a nie reguła. Odbiór ten jest jednak ograniczony i możliwy jedynie w niektórych miejscach pokoju dodatkowo każdy z MUXów odbiera przy innym ustawieniu anteny co jest zjawiskiem normalnym przy takim odbiorze.
Właśnie MUX-3 został tak zaprojektowany aby można go było odbierać na najprostrzych antenach w przeciwieństwie do MUX-2 i 1. Dlatego nie można mierzyć jedną miarą zasięgu wszystkich MUX i należy brać pod uwagę fakt iż bedą występowały różnice w poziomie sygnału MUXu TVP i komercyjnych.
MUX-3 to nie to samo co MUX-1 i MUX-2. Dlatego w dużych aglomeracjach mogą występować duże różnice w poziomie sygnału, dlatego że MUX-3 ma być z założenia odbierany na najprostrzej antenie nawet tam gdzie nie docierają MUXy pozostałe lub ich sygnały są dużo słabsze niż MUX-3.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

@Robert03
Beletrystyka.

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

Małe podsumowanie:

Testy podczas weekendu przeprowadziłem z:
- siatkową antena "Ryniak" mini ze wzmacniaczem (może mało poważnie wygląda, ale działa przyzwoicie), oraz:
- anteną kierunkową "Linear" A 39 z symetryzatorem (wizualnie robi duże wrażenie, ale dopiero chyba ze wzmacniaczem uciągnęłaby u mnie pod-elbląski Jagodnik, bo na symetryzatorze miałem u siebie niskie poziomy sygnału, a może 15 m kabla to za dużo?

Z kierunkiem kombinowałem na wszystkie możliwe sposoby:
- jeśli Chwaszczyno (wszystkie muxy nadają w tej samej mocy: 100) to tak jak wspomniałem wcześniej: Mux1 (37) i Mux2 (35) 100/100 natomiast Mux3 (48) słabiutko około: 30/100, jeśli po lekkim przestawieniu anteny (nachylenie góra/dół) "wszedł" mi porządnie Mux3 (48) i wyrównał do poziomu 100/100 to z kolei znacznie spadały poniżej poziomu nadającego się do użytku lub chwilami wręcz gubiły się: Mux1 i Mux2 - choć co ciekawe wszystkie 3 wiszą na jednym maszcie w Chwaszczynie i mają tę samą moc. Niestety nie udało mi się wejść z ustawieniem "pomiędzy", gdyż różnica w ustawieniu była minimalna. Nie sądzę również aby to "doświetlenie" gdańskiego Niedźwiednika coś psuło, bo jest małej mocy więc tu raczej nie dochodzi.

Usiłując jakoś wpasować się w nieco innym kierunku tzn bardziej na Elbląg, zgubiłem Chwaszczyno za to lista dostępnych muxów wzrosła, z tym że i tak dalej 2 były do użytku, choć wyglądało to już inaczej:
Mux1 (43 Elbląg i 37 Gdynia) - poległ na jakości w granicach 0-40 więc jak by nie było lipa.
Mux2 (24 Iława, 25 Elbląg) - oba dobre 100/100 i (35 Gdynia w zależności od "kaprysu" wchodził na 0-70 - nie rozumiem aż takiej rozpiętości i skoków w jakości
Mux3 (26 Elbląg) - słaby w granicach 0-40 czyli do niczego, trochę lepiej: (48) Gdynia - bo lokalny idzie Gdańsk, więc to nie Iława) - powiedzmy, że nadawał się do odbioru przy jakości 50-70/100 choć bez szału, ale stabilny obraz.

Reasumując:
Nie udało mi się skompletować 3 Mux-ów tak aby wszystkie nadawały się do użytku. 2/3 w różnych konfiguracjach to wszystko co "wycisnąłem" i dalej jestem w punkcie wyjścia.

Rozmawiałem z kilkoma lokalnymi instalatorami, cóż mają ten sam problem i póki co ludzi zbywają tym, że muszą sobie wybrać co wolą oglądać - no jak dla mnie to takie sobie średnio raczej mało satysfakcjonujące rozwiązanie, ale chyba muszę wrócić na Mux 1 i 2 z Chwaszczyna 100/100 i poczekać aż się coś z Mux 3 polepszy bo przypuszczam, że "stroją się" gdyż w ubiegłym miesiącu dopiero wzmocnili sygnał z 10 do 100 wyrównując moc wszystkich nadajników.

To tyle. Kończę temat chyba, że pojawią się jakieś sugestie co by tu jeszcze zrobić - z całą pewnością drugiej anteny na uzupełnienie nie będę montował, bo to dla mnie nie ma sensu z uwagi na kolejne kable, koszty...

Pozdrawiam, życząc wszystkim lepszego odbioru aniżeli mi się trafiło.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: adac »

@up:

Jaką skalę ma prezentowany przez Ciebie problem ? Czy dotyczy wszystkich mieszkańców czy tylko Twojej okolicy/dzielnicy ?
Zawsze jest możliwość tak jak na Śląsku- zgłosić problem do terenowego oddziału UKE. Tam UKE podjęło temat, zobowiązali się wykonać pomiary w w terenie i powiadomili zainteresowanych, w tym Emitel o zgłoszonych problemach z odbiorem.

Trochę mnie dziwi że u Ciebie miejscowi instalatorzy wyposażeni (chyba?) w odpowiedni sprzęt nie są w stanie zlokalizować skąd przychodzi sygnał ani podać jego parametrów.
Dla przypomnienia; jeszcze raz nadajniki i kanały które mogą pojawić się u Ciebie w kolejności zasięgu (mux-1,2,3):

Gdańsk-Chwaszczyno, kanały 37,35,48
Elbląg-Jagodnik, k. 43,25,26
Iława-Kisielice (zielony zasięg !) k. 38,24, (26,48)
Gdynia-Oksywie (słabo) k.48

Być może znalazłeś się ze swoją lokalizacją w trójkącie bermudzkim w którym jest dużo kolidujących kanałów. Weź pod uwagę, że niskie kanały (25,26) mogą propagować daleko.
Rozwiązaniem może być zastosowanie konkretnej anteny kierunkowej zamiast tych z którymi eksperymentowałeś do tej pory, albo wizyta instalatora z miernikiem który zdiagnozuje problem ?

Zablokowany