Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Zastanawiam się dlaczego przez lata prób NTC nie było prawie żadnych problemów z odbiorem.Dlaczego po oficjalnym oddaniu i doświetleniu zaczęły się problemy.Ustawiali nadajniki na jakieś kierunki nadawania,fachowo i z wyliczeniem aż wyszedł " kubek z uchem w środku".Wcześniej jak ktoś miał problem w Oliwie na Polankach z odbiorem to ustawił na Elbląg i oglądał a moja antena Elbląg nawet od tyłu odbierała.Dzisiaj po dwóch albo już trzech latach zadowolenia z odbioru NTC,musieliśmy powrócić do kablówek i satelit.

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: GrzesL »

Robert03 pisze: Do Ustki nie dolatuje Chwaszczyno, nie dolatuje Lębork i nie dolatuje Gołogóra ze szczecińskim MUX-3 nadawanym z mocą 15kW na kanale 60. Jedyne MUX-y które można tam złapać to Koszalin Gołogóra moce 100KW w kanałach 23,47,44. Słupsk tak samo śladowo jak Gołogóra kanał 60 bo Ustka leży niżej.
Lębork do Ustki "dolatuje". Kilka anten musiałem już ustawiać na Nowe Skórowo i to z powodzeniem. Wytrzymują już ponad rok bez zgłoszeń. Wszystko to kwestia doboru anteny, ustawienia, wzmacniacza i wzmacniacza budynkowego (jeżeli jest dużo gniazd). Z mojego doświadczenia to najgorsze są drzewa liściaste w bliskiej odległości od domu na kierunku odbioru. Brzoza to zmora. Poziom sygnału pływa, jak przy wiatraku. Każdy powiew wiatru widać na mierniku. Oprócz poziomu, odstęp S/N też szaleje i potrafi się wahać miedzy 18 - 25 dB. Dekodery typu "market" przestają działać poniżej S/N 20 dB, nawet jak poziom jest wysoki. Ustka nie jest łatwym tematem, ale do zrobienia.

ledres

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: ledres »

I tu mi kolega GrzesL podsunął cenną wskazówkę, bo rzeczywiście w najbliższej okolicy(60-80m) na kierunku anteny rosną młode topole a nie brałem tego pod uwagę. Poczekam aż liście opadną i znowu zrobię pomiary. Inna kwestia jest, ze ten sam problem występuje w sąsiedztwie (na tej samej ulicy) a tam drzewa nie zasłaniają. Pozdrawiam

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

U nas w Gdańsku topole tak szybko jak u was nie rosną.W 2012/2013 nie było, obraz żyleta a teraz psują odbiór paskudy,no ale niedługo liście spadną i będzie ok.Powodzenia.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Max van Org »

Robert03 pisze: Oczywiście że nie. Pierdziawka Kopa leci bardzo słabo na zachód bo tam jest pod górkę. We Władysławowie czy Kartuzach są jakieś szczątki sygnału a w Lęborku nie ma już śladu a gdzie tu do Ustki.... Prędzej coś z Bornholmu tam doleci jak z Gdańska ( tylko że tam też małe moce DVB-T są bo nie puszczają telewizji dla statków ):-).
Problemem Bornholmu nie jest mała moc a wysoki kanał. Telewizja płatna na Bornholmie jest na niskim kanale, niekodowana na wysokim. Ustka Bornholm to dobre 150 km. Trochę daleko żeby odebrać kanał 56 albo 59 z 25 kW. Telewizja płatna leci na kanałach 32, 39, 51, (62), 65 również z 25 kW. Dania zmieni standard na DVB-T2 i pewnie przeniesie telewizję na niższe kanały. Nadajnik Rø/Kongensmark został wzniesiony po stronie wyspy odległej od Polski.

Jeżeli nie Dania, to Szwecja – tylko 50 km dalej ;-)
Za to kanały są niższe, sieć 1 nadaje w Karlskrona na kanale 27, DVB-T2 na kanale 49, reszta zakodowana:
http://www.teracom.se/Sandarinformation ... t_tv_mast/

A dla naszych kolegów z Trójmiasta:
http://kaliningrad.rtrs.ru/dtv/
sem pisze:U nas w Gdańsku topole tak szybko jak u was nie rosną.
Na w górę wzrastające topole przydaje się nisko latający tupolew. :lol:

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Tomciosz »

* Brzozy. ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Robert03 »

Max van Org pisze:
Problemem Bornholmu nie jest mała moc a wysoki kanał. Telewizja płatna na Bornholmie jest na niskim kanale, niekodowana na wysokim. Ustka Bornholm to dobre 150 km. Trochę daleko żeby odebrać kanał 56 albo 59 z 25 kW.:
Tam cos chyba też jest nadawane w polaryzacji V.
Będąc rok temu na wyspie zauważyłem sporo anten UHF właśnie w tej polaryzacji (fotki poniżej). Nie wnikałem jednak co to bo u mnie to i tak jest nie do odebrania :-). Ale Ustka kto wie...
https://imageshack.com/i/ipgWAc4yj
https://imageshack.com/i/iqAQnQVwj

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Max van Org »

W polaryzacji V nadają:


DAB 11C i 12C
DVB-T 62 i 65

Rønne - Blykobbe/Haslevej
DAB 11C i 12C

Rø/Kongensmark
DAB 12C
UKF 92,20 MHz

Hammeren/Fyrvej 13
DVB-T 59

Gudhjem
DVB-T 59

Rønne/Torneværksvej 108
UKF 105,70 0,1 kW

ledres

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: ledres »

Witajcie, dla czytających temat problemów odbioru tv w Ustce dopisze dalszy ciąg "mojej" historii:)
zima się zbliża, liście z topoli opadły i odbiór sygnału dvbt jak lusterko. Zero zaników, sygnał na maxa... zastanawiam się co zrobić wiosną, jak liście urosną ponownie a same drzewka znowu podrosną w górę parę cm. Pozdrawiam

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: GrzesL »

Pozostaje wyżej antena albo ciąć drzewa lub zmiana kierunku odbioru na Nowe Skórowo. Innej drogi nie widzę.

sylwunia88.88
Posty: 5
Rejestracja: 1 kwietnia 2015, o 19:43
Odbiornik: dekoder manta
Instalacja antenowa: vivanco tv 500 zewnetrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin nanice wejherowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sylwunia88.88 »

Witam.Czy z nadajnika w wejherowie ''komin-nanice'' bedą nadawane mux 1 i 2?? podrawiam

sylwunia88.88
Posty: 5
Rejestracja: 1 kwietnia 2015, o 19:43
Odbiornik: dekoder manta
Instalacja antenowa: vivanco tv 500 zewnetrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin nanice wejherowo

Mux-2 ''komin-nanice;; wejherowo

Post autor: sylwunia88.88 »

Witam. Czy z nadajnika w wejherowo ''komin-nanice'' będą nadawane mux-1 i mux- 2??mam antene zewnetrzna vivanco tva 500. okna mam na 1 pietrze 4 pietrowego bloku i odbier mi tylko mux-3 z tego nadajnika. Bo do Chwaszczyna to chyba jednak za daleko.Pozdrawiam

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Mux-2 ''komin-nanice;; wejherowo

Post autor: belzebiusz »

MUX-1 i MUX-2 nadają już w docelowym kształcie i nie są przewidziane żadne nowe nadajniki.

sylwunia88.88
Posty: 5
Rejestracja: 1 kwietnia 2015, o 19:43
Odbiornik: dekoder manta
Instalacja antenowa: vivanco tv 500 zewnetrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin nanice wejherowo

Re: Mux-2 ''komin-nanice;; wejherowo

Post autor: sylwunia88.88 »

czyli moge tylko odbierac mux 1 i 2 z nadajnika w chwaszczynie?? I jesli teraz na rozne sposoby ustawiania anteny nie udalo mi sie odebrac to chyba nie ma szans na odbior innych programow niz tych z mux 3.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Mux-2 ''komin-nanice;; wejherowo

Post autor: adac »

sylwunia88.88 pisze:okna mam na 1 pietrze 4 pietrowego bloku i ..
..i przydałoby się jeszcze napisać gdzie mieszkasz (miasto, dzielnica), na jaki kierunek wychodzą okna i czy są jakieś przeszkody na spodziewanym kierunku odbioru.
Mux 3 w rejonie Trójmiasta nadaje z kilku lokalizacji i należy wybrać najkorzystniejszy kierunek ( w praktyce sam się okaże przy pokręcaniu anteną).
Jest słaby nadajnik doświetllający Mux3 w Wejherowie, silniejszy na Gdyni Oksywie i podstawowy dużej mocy w Chwaszczynie.
czyli moge tylko odbierac mux 1 i 2 z nadajnika w Chwaszczynie ?
W paktyce tak bo innych lokalizacji w pobliżu nie ma.
chyba nie ma szans na odbior innych programow niz tych z mux 3
Całkiem możliwa sytuacja, Mux 3 ma preferowane warunki odbioru w miastach. Postarała się o to ( i sfinansowała) TVP zamawiając dodatkowe nadajniki doświetlające.
Ostateczny werdykt co do odbioru może wydać instalator wyposażony w miernik sygnału, swoją testową antenę i doświadczenie w temacie.
Może też pomóc w doborze anteny. Chyba że chcesz sama wykonać eksperymenty ale uprzedzam że wymaga to trochę czasu, kosztów i niestety znajomości tematu.

Ps. nie obejrzałem jeszcze tej Twoje 'anteny do dvb-t' marki Vivanco.

sylwunia88.88
Posty: 5
Rejestracja: 1 kwietnia 2015, o 19:43
Odbiornik: dekoder manta
Instalacja antenowa: vivanco tv 500 zewnetrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin nanice wejherowo

Re: Mux-2 ''komin-nanice;; wejherowo

Post autor: sylwunia88.88 »

..i przydałoby się jeszcze napisać gdzie mieszkasz (miasto, dzielnica), na jaki kierunek wychodzą okna i czy są jakieś przeszkody na spodziewanym kierunku odbioru.
Mux 3 w rejonie Trójmiasta nadaje z kilku lokalizacji i należy wybrać najkorzystniejszy kierunek ( w praktyce sam się okaże przy pokręcaniu anteną).
Jest słaby nadajnik doświetllający Mux3 w Wejherowie, silniejszy na Gdyni Oksywie i podstawowy dużej mocy w Chwaszczynie.

To jest Wejherowo. Dzielnica kaszuby bodajze. Okna sa w str nadajnika komin-nanice.. nadajnik z chwaszczyna jest (mozna powiedziec) za mna... mux 3 odbiera bez problemu..lecz zalezy mi by miec mux 1 lub 2 dodatkowoo..

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Mux-2 ''komin-nanice;; wejherowo

Post autor: adac »

Nadajnik doświetlający Mux 3 -Wejherowo-Staromłyńska masz w odległości ok 0,6 km i okna w jego kierunku. Odbierasz oczywiście z niego a antena sobie radzi. Jest taka: TVA 500 Vivanco.
Zastosowana technologia (AGC -kontrola wzmocnienia) pozwala na odbiór silniejszych i słabszych sygnałów bez konieczności regulacji, jeżeli jest prawdą to co o niej piszą. Zresztą u Ciebie się sprawdziła.

Profil terenu na Chwaszczyno masz taki:

Obrazek

czyli zły, okna z przeciwnej strony (daj znać jeżeli obrazka u Ciebie nie widać).
Ps. antena dla optymalnego odbioru Mux 3 powinna być za oknem, a dla Mux 1,2 nie wiadomo. Można próbować i w pomieszczeniu, warunki są tak samo słabe.
Zrób tak: wybierz w dekoderze Manta menu strojenia, tryb ręcznie. Ustaw kanał 48 (Mux 3) i odczytaj na paskach siłę i jakość odbioru (nie wiem jakie wskaźniki ma ten dekoder). Zaakceptuj na końcu (Mux 3 i tak odbiera).

Następnie utaw kanał 37 (Mux 1), spróbuj pokręcić anteną za oknem, powoli, obserwując paski sygnału. Potem przenieś antenę do pomieszczeniia i spróbuj znaleźć miejsce gdzie będzie możliwy odbiór Mux 1.

Te same czynności wykonaj po ustawieniu ręcznie kanału 35 (Mux 2).
Jeżeli te próby nie dadzą rezultatu to albo wymiana anteny na model o większej skuteczności (jednocześnie będą większe gabaryty, ciężar, konieczny solidny montaż), albo trzeba niestety zrezygnować i odbierać naziemnie tylko Mux 3.

sylwunia88.88
Posty: 5
Rejestracja: 1 kwietnia 2015, o 19:43
Odbiornik: dekoder manta
Instalacja antenowa: vivanco tv 500 zewnetrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin nanice wejherowo

Re: Mux-2 ''komin-nanice;; wejherowo

Post autor: sylwunia88.88 »

dzieki.bd probowala i zobaczymy.

rafal190
Posty: 2
Rejestracja: 14 lipca 2015, o 09:04
Odbiornik: Tv samsung
Instalacja antenowa: Przyczepa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mux 3

Antena odbiera Szwedzkie kanały brak Polskich

Post autor: rafal190 »

Witam wszystkich. Jestem w Rowach koło Słupska ok 100 metrów od morza Przyczepa. Miałem podłączona antene szerokopasmowa i odbierałem wszystko było ok .Pewnego dnia sygnał znikł ustawiłem ponownie lecz wtedy juz złapałem tylko kanały z multiplexu ( Szwecja ) Zmieniłem antene na kierunkowa i nadal nic - złapie tylko informacje o kanałach ( nazwa wyświetlana na ekranie) ale nic poza tym . Czy to może być uszkodzony tuner w tv? Mam monitor z tunerem samsung t22b300 dodam że w zeszłym roku na szerokopasmowej spokojnie działało

rafal190
Posty: 2
Rejestracja: 14 lipca 2015, o 09:04
Odbiornik: Tv samsung
Instalacja antenowa: Przyczepa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mux 3

Re: Antena odbiera Szwedzkie kanały brak Polskich

Post autor: rafal190 »

Zamykam temat już znalazłem problem . Pozdrawiam

Zablokowany