Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

BENO

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: BENO »

Witam.
Czy mam rozumieć ,że brak odpowiedzi ze strony Emitel-a jest potwierdzeniem mojej "tezy" ??

Bardzo ciekawą ale jak dla mnie śmieszną chociaż bardziej tragiczną odpowiedź dostałem z http://cyfryzacja.gov.pl/
ta odpowiedź świadczy tylko o kompletnym braku wiedzy na temat wdrożeń DVBT

Cytat
""
Witam serdecznie.

Dziękujemy za zgłoszenie. Zgodnie z treścią znajdującą się na oficjalnej stronie ds. Cyfryzacji Telewizji Naziemnej, nie został określony jeszcze termin włączenia poszczególnych multipleksów na Państwa terenie. Zachęcamy do śledzenia strony http://cyfryzacja.gov.pl/Zasieg,-,regiony,730.html, na której znajdą się wszelkie aktualności dotyczące terminów włączeń lub kontaktu z EmiTel sp. z o. o. http://www.emitel.pl/kontakt.

W razie dodatkowych pytań prosimy o ponowny kontakt mailowy lub telefoniczny.



Pozdrawiam
Joanna Dyczko
Infolinia ds. Cyfryzacji Telewizji Naziemnej - 800 007 788

www: http://cyfryzacja.gov.pl/
e-mail: cyfryzacja@cyfryzacjainfo.pl
Tel.: 800 007 788
"""

Pozdrawiam i dziękuje

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Robert03 »

grzegosik pisze:Cyfryzacja telewizji to jest wielki bubel. W dniu wczorajszym tj.10.06.2012 r nie mogłem na MUX-3 obejrzeć żadnego z meczy. Tylko pierwszy mecz o godz. 18:00 zaczął się wystapiła pikseloza, która do tej pory nie występowała, a o godz. 22:00 wogóle MUX-3 nie ma. Dobrze , że są kanały analogowe bo nie obejrzałbym żadnego z meczy.Od 01.06.2012 r. pozbawiono mnie oglądania TVP Info Gdańsk bo przeniesiono program na MUX-1, którego(MUX-1) do tej pory nie widziałem na oczy, ale według wszelkich dostepnych informacji nadaje z siłą 100 kW (wielka ściema).MUX-2 nadaje tez z siłą 100 kW i do tej pory nie mam żadnego probemu z odbiorem (test diagnostyczny w telewizorze ,,siła sygnału 95-100%''). Antena (zakupiona specjalnie do odbioru w warunkach gorszej propaacji fal, jakim jest teren leśny) w styczniu została podniesiona powyżej dachu 3m w stosunku do anteny siatkowej, na której też odbierałem MUX-2 i MUX-3.
Jestem rozczarowany telewizją cyfrową, która jest bardziej (chyba) podatna na wszelkie przeszkody niż analogowa. Jesli ma to tak wyglądać to wolę , żeby została analogowa.
Spróboj wyjąć wzmacniacz z anteny. Do masztu masz 30 km a moce ogromne. Masz przesterowany sygnał dlatego odbiór kiepski i niestabilny. Telewizja cyfrowa znacznie lepiej radzi sobie w terenie leśnym i zabudowanym. Niestety 99% problemów z odbiorem DVB-T to mega wzmacniacz w antenie nie wiadomo po co...
Wyjmij z anteny wzmacniacz, zdemontuj wtyczkę z zasilaczem i załóż zwykłą do TV a wszystko będzie OK i jakość wszystkich MUX 100%. Być może jeszcze złapiesz Elbląg.

Dla Helu zwykła siatka bez wzmacniacza na dachu i gra muzyka...

Slawek2

Odbiór TVB-T w Chojnicach;

Post autor: Slawek2 »

Witam; :?:
Proszę o informację, na dzień 29.07.2012r. jakie programy tvB-t odbiera się na antenie siatkowej w Chojnicach. Czy odbiera się TVP1;TVP2 lub TVPinfo regionalne czyli MUX-1. Co może byc przyczyną, że na tunerze URZ0083 po skanowaniu, uzyskałem programy MUX-2 a później te programy uciekły. Dziękuję za informacje.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór TVB-T w Chojnicach;

Post autor: Puma »

W Chojnicach odbierzesz bez problemu MUX 1 i 2 z Trzeciewca. Mam odbiór stabilny na antenie <--


MUX 1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka.
MUX 2: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV Puls 2, TV6, Polsat Sport News.


Ps. Mieszkam niedaleko wieży ciśnień.

Slawek2

Re: Odbiór TVB-T w Chojnicach;

Post autor: Slawek2 »

- Jeśli jest dobry odbiór to na jakiej antenie odbierasz programy MUX1; MUX2.
Patrząc od wieży ciśnień to w jaki kierunek zrobic antenę: ,,do energetyki" czy na osiedle ,,Kolejarz". Czy masz jakiś wzmacniacz, czy tylko symetryzator w antenie.
Dzięki za informację.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór TVB-T w Chojnicach;

Post autor: Puma »

Opis mojej anteny masz z lewej strony tego wpisu.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2680.htm

Zależy z której strony się patrzy na wieżę ciśnień... Trzeciewiec jest mniej więcej na południowy-wschód.
W tunerze masz siłę sygnału, patrzysz na wskaźnik i kręcisz anteną.

W jakiej jakości odbierasz kanały analogowe z Trzeciewca?


Ps. W moim przypadku jest to mniej więcej przeciwny kierunek niż jest energetyka ale tym się nie sugeruj ;)
Ps2. Dokładniej to mieszkam na Waryńskiego.

Slawek2

Re: Odbiór TVB-T w Chojnicach;

Post autor: Slawek2 »

- A więc mieszkam nie daleko, bo w pobliżu ulic Kasprzaka i Prochowej. Na początku przy nadawaniu analogowym miałem wszystkie programy i TVN. Później już musiałem zastosowac wzmacniacz AWS-144st, ale jakośc sygnału analogowego jest co raz gorsza.
Przy pierwszym skanowaniu tuner poszukał mnie tylko osiem programów z MUX 2. Tyle co przeglądałem harmonogramy wynikało, że MUX-1 powinno odebrac, ale tuner nie wyszukał.
Siłę sygnału mam 56%, a jakośc sygnału 96%, ale MUX-1 nie mam. Jutro muszę założyc symetryzator w antenie i zobaczę jaki będzie efekt. :?:
Dzięki za informację.

BENO

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: BENO »

Witam.
No i jakoś sie nie doczekałem odpowiedzi z Emitel-a ale mam to ....
Przynajmniej UKE daje jakieś odpowiedzi , które tylko potwierdzają moją tezę .

Cytat
""Szanowny Panie,



dziękujemy za zgłoszenie. Pragniemy poinformować, iż Urząd Komunikacji Elektronicznej na początku czerwca br. przeprowadził, w oparciu o bazę działających stacji, analizę potencjalnych problemów z pokryciem całego terytorium Polski sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej. Zostały wytypowane miejsca krytyczne, w których dostępność sygnału multipleksu powinna zostać zweryfikowana pomiarowo. Miejscowości: Kościerzyna i Lipusz są klasyfikowane do weryfikacji pomiarowej w pierwszej kolejności.



Poniżej przedstawiamy wyniki analiz propagacyjno-sieciowych (metoda propagacyjna ITU-R 1546.P), które wskazują na potencjalny problem z odbiorem sygnałów multipleksów:

http://www.benek.home.pl/pub/DVBT1.JPG
http://www.benek.home.pl/pub/DVBT2.JPG

* dla odbioru przenośnego poziom obieranego sygnału TV powinien osiągać wartość co najmniej 78 dBμV/m, zaś dla odbioru stacjonarnego co najmniej 56 dBμV/m





Akcję pomiarową rozpoczęto pod koniec lipca br. w następujących województwach: Lubuskie, Wielkopolski i Pomorskie (uzupełniająco dla tych nadajników: Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Zachodnio-Pomorskie),. Wyniki akcji pomiarowej dadzą merytoryczne podstawy do podjęcia działań korekcyjnych w obecnej sieci nadawczej w ramach MUX1, MUX2 i MUX3.



Na zakończenie chcielibyśmy pokreślić, że utrudnienia w odbiorze sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w okresie przejściowym są zjawiskiem normalnym podczas budowy nowej tak skomplikowanej i rozleglej sieci transmisyjnej. Proces cyfryzacji telewizji naziemnej nie został jeszcze zakończony i wydaje się także, że obecny stan pokrycia sygnałem multipleksów sukcesywnie będzie ulegał poprawie. Wiele emisji w okresie przejściowym wdrażania DVB‑T w Polsce prowadzonych jest na częstotliwościach tymczasowych. Dla wielu takich emisji w trakcie uzgodnień międzynarodowych nałożone zostały ograniczenia mocy promieniowanej przez administracje krajów ościennych.

Przykładowo dla stacji Gdańsk / Chwaszczyno obecne emisje w ramach MUX1, MUX2 i MUX3 prowadzone są z anten usytuowanych na wysokości 192 m n.p.t. Po wyłączeniu emisji analogowych, emisje cyfrowe będą mogły być prowadzone z anten usytuowanych na wysokości 306 m. n.p.t. Dlatego też, po przejściu na docelowe parametry emisji spodziewamy się, że warunki odbioru w miejscowościach Kościerzyna i Libusz ulegną poprawie.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za wystarczające.



Z poważaniem,

Joanna Lesiak



Odpowiedź przygotowana przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości ""

Pozdrawiam

ANDYSKI

Dlaczego tak jest

Post autor: ANDYSKI »

Mieszkam w Dziemianach, ok 70 km od anteny. Antenę mam odpowiednią . Niestety nie zawsze odbiór jest poprawny.
Słyszałem że Chwaszczyno nadaje juz pełną mocą 100 kW a np Koszalin nadaje 15 kW i 10 km ode mnie w Sominach, Koszalin odbiera lepiej niż Chwaszczyno u mnie. Sominy mają dalej do Koszalina niż ja do Gdańska.

mati704

Re: Dlaczego tak jest

Post autor: mati704 »

ANDYSKI pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj regulamin forum
Koszalin nadaje z mocą też 100kW. Może spróbuj przekręcić antenę na Koszalin - Gołogóra. Odległość jest podobna.

BENO

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: BENO »

Witam.
Czy znane są parametry -- moc , charakterystyka nadajnika Szymbark ??

Pozdrawiam

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: belzebiusz »

Pojawił się komunikat na stronie głównej:
Zmiany w emisjach DVB-T w woj. Pomorskim

W nocy z 27 na 28 listopada zostaną dokonane zmiany w emisjach DVB-T w województwie Pomorskim.

Na obiekcie Gdańsk/Chwaszczyno:
- dla MUX-1 zmieniony zostanie kanał z 64 na 37
- dla MUX-3 nadawanym na kanale 48 zostanie podniesiona moc ERP do 100kW

Dodatkowo uruchomiona zostanie sieć jednoczęstotliwościowa nadająca MUX-3 na kanale 48 z obiektu Gdańsk/Chwaszczyno, jak również z obiektów: Gdynia/Oksywie, Wejherowo/Staromłyńska, Szymbark, Choczewo/Biebrowo.

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: zima80 »

Witam
Jaką moc mają dodatkowe nadajniki w pomorskim?do każdego mam min.60 km
dzięki za pomoc

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Wiking »

Niewielką, więc raczej nic nie złapiesz z nich. Jedyne co Ci pozostaje to Chwaszczyno. :)

mati704

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: mati704 »

Informacje o obiektach zostały już zmienione.
Szymbark moc 15 kW
Choczewo moc 0,03 kW
Wejherowo / ul. Staromłyńska moc 0,02 kW
Gdynia / Oksywie moc 1,4 kW.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: belzebiusz »


bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: bartosz4 »

mati704 pisze:Szymbark moc 15 kW
A to jest potrzebne? Skoro JEDNAK:

emisja będzie prowadzona z wyższego systemu antenowego (wysokość zawieszenia anteny będzie równa 306,4 m, podczas gdy dotychczas była to wysokość 192 m)

To chyba oznacza zasięg za Bytów, Lipusz, Zblewo?
Przydałaby się aktualizacja http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html .

Awatar użytkownika
zima80
Posty: 19
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: cabletech
Instalacja antenowa: Opticum AX900 +symetryzator,90 m n.p.m.NE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skórowo Nowe

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: zima80 »

mati704 pisze:Informacje o obiektach zostały już zmienione.
Szymbark moc 15 kW
Choczewo moc 0,03 kW
Wejherowo / ul. Staromłyńska moc 0,02 kW
Gdynia / Oksywie moc 1,4 kW.
No to szału nie ma na wcześniejszy Mux-3 w gminie Potęgowo...sprawdzę jutro rano i dam znać czy coś się polepszyło.

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Wiking »

Tylko miej świadomość, że emisja MUX-3 ze Skórowa Nowego nie jest przewidziana, więc nie powinieneś martwić się o wcześniejszą emisję tylko o to, czy w ogóle będziesz odbierał MUX-3. :)
Wygląda na to, że powiat słupski i lęborski będą pozbawione dostępu do MUX-3, gdyż zasięg Chwaszczyna będzie kończył się na powiecie wejherowskim, może zahaczy połowę lęborskiego, a zasięg Gołogóry na powiecie bytowskim. :)
Niestety, pomimo tego, że w powiecie słupskim stoją dwa solidne obiekty nadawcze, czyli Słupsk/Banacha i Lębork/Skórowo Nowe, żaden z nich nie będzie wykorzystywany do emisji MUX-3. :(

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Bartt »

@Wiking
Przecież mux-3 ma planowany zasięg większy niż pozostałe. Więc o możliwość odbioru bym się nie martwił ;). Sam widzisz że uruchamiane są nawet emisje doświetlające po 20, 30 watów dla małych miejscowości w okolicach Gdańska.
W przypadku Słupska trzeba czekać przynajmniej do ASO na tym obszarze (zwolnienie kanału 23). Wtedy powinien wystartować mux-3. Jeśli na początku nie będzie emisji z Koszalina i Lęborka tylko najpierw doświetlenia, to właśnie spodziewałbym się mux-3 dla Słupska z Banacha, a może nawet z Bierkowa :?: ;)

Zablokowany