DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

PPP pisze:Po włączeniu Jaśkowej Kopy MUX3 i MUX1 posypały się zupełnie (choć już chyba tydzień wcześniej zaczęły się problemy)
No tak, problemy z Chwaszczynem zaczęły się "tydzień wcześniej", ale oczywiście Jaśkowa Kopa jest temu winna. Co ma piernik (MUX-3 z Jaśkowej Kopy) do wiatraka (MUX-1 czy MUX-2 z Chwaszczyna)?
PPP pisze:A czy możecie wyjaśnić, skąd u mnie, od zawsze, jest tak duża różnica w odbiorze MUX2 (TVN itp): żyleta, a MUX3 (TVP...) które zazwyczaj ma zakłócenia (imho zależne od pory dnia)...
Ktoś już wcześniej napisał, że MUX 2 to odbiera "na drucie"...
Nadajnik (Chwaszczyno) i moc 100 kW, a różnica w jakości bardzo duża....
Do tego typu pytań masz temat: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: sem »

Im wyższy kanał tym większa częstotliwość która jest bardziej tłumiona.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Robert03 »

Martens pisze:
Robert03 pisze:Niższą czyli dokładnie jaką ? Tzn. ile masz na drucie a ile na antenie i w jaki sposób obie te anteny podłączasz?
Na antenie kierunkowej z symetryzatorem (na której odbieram MUX-1 i MUX-2 z Jagodnika) siła sygnału na MUX-3 wynosi 85%, a jakość 100%. Tymczasem jak w gniazdo antenowe włożę tylko kawałek drutu, to siła sygnału na MUX-3 wynosi 100% i jakość 100%. Nie martwię się tym jakoś szczególnie, bo MUX-3 z Jaśkowej Kopy odbiera bardzo dobrze, tylko nie rozumiem czemu tak jest. Obstawiam, że sygnał na antenie kierunkowej jest przesterowany, ale dlaczego spadła siła a nie jakość?
Ponadto będę musiał założyć do anteny wzmacniacz, bo MUX-1 i MUX-2 odbiera coraz słabiej z Jagodnika i co wtedy? MUX-3 będzie mocno przesterowany, bo Jaśkową Kopę i Jagodnik mam w jednym kierunku. Jak to rozwiązać?

Wszystko to co piszesz na temat odbioru Chwaszczyna, to prawda i zgadzam się z Tobą w 100%. Widać, że bardzo dobrze jesteś obeznany w tutejszych warunkach odbiorczych.
Kanał 10 owszem radził sobie i na Niedźwiedniku, choć analogowa TVP 1 była dość mocno poodbijana. Analogowe TVP 2, a szczególnie TVP Gdańsk to porażka i to samo jest dziś na chwaszczyńskim DVB-T (a nawet i gorzej), mimo szumnych zapowiedzi, że w cyfrze będzie lepiej.
.
Odbiorem R i TV interesuję się od dzieciaka a studiując w Gdańsku mieszkałem 5 lat. Stąd mnóstwo znajomych, życie studenckie itp. pozwoliło mi poznać tamtejsze warunki odbioru.
Wracając do Twojego pytania:
Jeśli Jagodnik i Kopa jest w jednym kierunku to niestety może być kłopot ze względu na duże różnice siły sygnału. Ja bym próbował odbioru za pomocą anteny pasywnej. Może kupić lepszą antenę z dużym zyskiem i skierować na Jagodnik by poprawić siłę sygnału a odbiór z Kopy będzie wynikowy.
Unikałbym anteny typu Tri Digit ( i wszelkiego rodzaju "krokodyli") i typu siatka. Te anteny mają bardzo szeroki kąt odbioru ("patrzą szeroko"). Kupiłbym długą antenę yagi taką 25 elementów albo antenę typu ATX 91 i ustawił precyzyjnie na Jagodnik.
Bliskość Kopy będzie problemem dla wzmacniacza który może się wzbudzić od silnego sygnału z Jaśkowej i knocić jakość wszystkich MUXów.
Jeśli już koniecznie wzmacniacz to max. 20dB wzmocnienia ekranowany i tłumik kanałowy (filtr kanałowy) na kanał 48. 20-30dB tłumienia powinno wyeliminować problem przesterowania silnym sygnałem z Jaśkowej Kopy i wyrównoważyć sygnały wszystkich MUXów.
Macie w Gdańsku niezły sklep z akcesoriami do instalacji antenowych przy zakładach Telmor na Mickiewicza. Propunuję tam się udać zobaczyć co mają. Telmor produkuje wiele przydatnych akcesoriów i są one bardzo dobrej jakości.

Wskaźnik siły sygnału w odbiornikach popularnych daje wskazanie orientacyjne a sposób jego wyliczania i określania znany jest tylko producentowi. Jeśli więc jakość jest wysoka a odbiór bez zacięć nie należy się zbytnio przejmować czy siła wynosi 80% czy 100%. Czasem miernik wyskalowany jest nieliniowo i niewielka zmiana siły sygnału w praktyce powoduje duże zmiany na wskazaniu: Spotkałem się z odbiornikiem gdzie różnica poziomu sygnału o 1-2 dB powodowała zmianę wskazania z 80% na 100%.
Przyczyną różnic wskazania u Ciebie może być to iż drut podłączasz do odbiornika jedynie do żyły gorącej. Tak więc do głowicy tunera dostaje się sygnał użyteczny i zakłócenia (np. od domowych sprzętów). Te zakłócenia powoduja wzrost siły sygnału w głowicy i większe wskazanie miernika.
Antenę podłączasz do żyły gorącej i ekranu kabla koncentrycznego. Ekran powoduje eliminację zakłóceń a więc spadek sygnałów niepożądanych co może skutkować obniżeniem wskazania.
Zjawisko to często spotykałem swego czasu w paśmie UKF - radiowym.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Dzięki @Robert03 za szczegółowe wyjaśnienie.
Niestety Jaśkowa Kopa i Jagodnik są praktycznie w tej samej linii. Z inną anteną pasywną już raczej nic nie zdziałam, bo ta którą obecnie posiadam to właśnie antena typu ATX bardzo długa - skręcana w środku z 2 części. Nie wiem jak się oblicza w tych antenach te elementy, ale licząc wszystkie elementy (direktory, reflektory, łącznie z dipolem) naliczyłem ich 20. W instrukcji składania anteny z kolei jest taka nazwa "High Gain Wideband Digital Aerial Kit 27884 and SLX48DW - 48 element aerial - all kit versions".
Niestety jeszcze dłuższa antena pasywna chyba nie zapewni stabilnego odbioru Jagodnika, bo jak odkręcę w środku 1 część direktorów (6 sztuk), to siła sygnału niewiele spada (może góra 5%) w stosunku do sytuacji gdy antena skręcona jest z 2 części.
W zimie było OK, sygnał był stabilny i do odbioru nawet na pokojówce pasywnej w domu. Obecnie sygnał bardzo mocno się zmienia i w zależności od pogody, temperatury, czy już sam nie wiem czego bywa tak, że poziom sygnału na MUX-1 czy MUX-2 wynosi powyżej 85%, a za jakiś czas poziom ten spada do 60%, a nawet poniżej (jakość sygnału wtedy ostro spada - nawet do 0%) i odbiór staje się niemożliwy. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zaradzić?
Planowałem wymienić symetryzator na jakiś wzmacniacz, ale i tu pojawił się problem. Puszka i płytka symetryzatora są jakieś niestandardowe, a dipol jest zintegrowany na stałe z tą puszką. Wymiary płytki symetryzatora to 55mm x 42mm, rozstaw otworów do przykręcenia to 32 mm, a przewód wkładany jest do puszki nie centralnie po środku (jak mają wkładki wzmacniaczy), a bardziej na lewo. Na antenie i na płytce symetryzatora jest nalepka "PN1213". A czy np. zostawienie w puszce symetryzatora i dołożenie wzmacniacza na kabel zdałoby egzamin, czy koniecznie musi być wzmacniacz w puszce?
Już nie mam pojęcia jak to ogarnąć. Wczoraj kolega @mulat w dziale "DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO" napisał, że na Niedźwiedniku odbiera na antenie siatkowej ze wzmacniaczem 38 dB sygnały MUX-1 i MUX-2 z Chwaszczyna, a nie odbiera Jagodnika. Ja na tym samym osiedlu z kolei na antenie kierunkowej mam problem ze złapaniem stabilnego sygnału z Chwaszczyna. Jak coś złapię, to jest to jakiś jeden z wielu bardzo słabych sygnałów odbitych od skupiska bloków. Może w tych warunkach jednak siatka zdałaby lepszy rezultat niż antena kierunkowa? Ciekawe czy z Chwaszczyna sygnał by tak nie falował jak obecnie ma to miejsce w przypadku Jagodnika?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Robert03 »

W takim razie antenę masz dobrą do odbioru z Jagodnika. Innej nie ma co szukać.
Anteny długie lepiej sprawdzają się w odbiorze dalekim kiedy sygnał nie jest poodbijany.
Jeśli sygnał z Chwaszczyna jest u Ciebie mocno poodbijany ciężko będzie znaleźć optymalne ustawienie "długiej" anteny chociaż jest to możliwe.
Tu lepiej sprawdzi się siatka albo antena typu "Tri" (krokodyl). Może warto ustawić ją na Chwaszczyno, wytłumi to sygnał z Jaśkowej a jak sygnał będzie niestabilny podratować go lekkim wzmacniaczem (20dB).
Zanim jednak cokolwiek zaczniesz zmieniać w instalacji spróboj przekręcić antenę na Chwaszczyno i spróboj złapać sygnały z tego obiektu. Kierunek na Chwaszczyno znacznie osłabi sygnał z Jaśkowej Kopy i wyeliminuje problem przesterowania pytanie tylko jak będzie z odbiorem MUX-1 i 2 i stabilnością sygnału.

Jeśli zaś chodzi o wzmacniacz do Twojej anteny to nie ma żadnego problemu. W puszce zostawiasz symetryzator a wzmacniacz dajesz poza anteną, możliwie najbliżej anteny. Do wyboru masz różne rozwiązania np takie:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4023.htm
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82002.htm

I przy okazji przykład tłumika - strojonego korektora kanałowego zewnętrznego:
http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Spróbuję w wolnej chwili złapać Chwaszczyno, ale będzie bardzo ciężko. Wewnątrz domu udaje mi się lepiej czy gorzej złapać Jagodnik, a Chwaszczyno niestety nie.
Ile orientacyjnie to może być dB sygnału, gdy odczyt z oprogramowania tunera USB pokazuje siłę 60% (to jest w zasadzie próg odbieralności), ile gdy pokazuje 85%, a ile gdy pokazuje 100%? Tzn. chodzi mi o dobranie właściwego wzmacniacza do tej anteny ze względu na wahania sygnału (o ile dB faktycznie sygnał spada, gdy siła sygnału spada z 85% do 60%). Czy ten pierwszy wzmacniacz (na kabel) też można regulować zasilaczem, czy musi on pracować ze stałym napięciem 12V?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Robert03 »

Tak. Wzmacniacz przelotowy możesz regulować zasilaczem.
Cięzko powiedzieć ile to dB. Ja spotkałem takie odbiorniki które przy wskazaniu siły 10% i oscylującej jakości 50-60% odbierały bez problemu. Problemy zaczynały się gdy siła spadała poniżej 8% wtedy w dół także spadała jakość i obraz zaczynał klatkować.
Z kolei na tej samej antenie inny odbiornik wskazywał 60% siły i 100% jakości i też odbierał bez problemu. Rozrzut wskazań 50% :-).
Jeśli będziesz miał zasilacz regulowany możesz kupić mocniejszy wzmacniacz np. 25 lub 30 dB i zmniejszyć wzmocnienie potencjometrem na zasilaczu.

lim

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: lim »

Jaśkowa Kopa załatwiła na amen MUX3 na styku Chełma i Oruni Górnej, w zimie było ok. po zmianie charakterystyki nadawania z Chwaszczyna na kierunkową pogorszył się odbiór MUX3, Jaśkowa Kopa zabiła te resztki sygnału na amen. Ktoś zyskał ktoś stracił. Kiedy będzie z tym porządek?!??!

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: sem »

Odbierałem NTC od początku testów na starej antenie i było ok.Po uruchomieniu MUX3 na Jaśkowej wszystko się posypało.Opłaciłem NC+ żeby mieć TV i walczę z NTC ale czarno to widzę.
Ostatnio zapłaciłem za ustawienie anteny miernikiem,bo ktoś mi tutaj tak poradził i jest tak samo jak było tylko kasy ubyło.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

@lim: W jakim sensie Jaśkowa Kopa pogorszyła odbiór MUX-3? Nie piszesz nic o sile ani jakości sygnału. Na jakiej antenie odbierasz? Być może teraz masz po prostu za silny sygnał tego MUX-a. Jak odbiór z innych kierunków (Jagodnik, Kisielice)?

@sem: Może Ty miałeś dobry odbiór bez Jaśkowej Kopy, ale ja i wielu innych odbiorców w Gdańsku nie miałem żadnego odbioru z Chwaszczyna i jedynie zależny od warunków pogodowych słaby odbiór z Jagodnika. Dzięki Jaśkowej Kopie zyskaliśmy w końcu stabilny odbiór MUX-a publicznej telewizji.
U Ciebie sprawa jest prosta. Pisałem już wcześniej - obróć antenę na Elbląg i odbieraj 3 MUX-y z Jagodnika + MUX-3 z Jaśkowej Kopy. Na Polankach na pewno macie bardzo dobry odbiór Jagodnika. Sam pisałeś, że łapałeś nawet tyłem anteny. Potwierdzają to także mapy pokrycia i profil terenu na http://www.dvbtmap.eu. Zresztą skoro ja łapię stamtąd sygnał pomimo gór w profilu (według mapy jestem w zasięgu słabego sygnału o żółtym kolorze), to Ty tym bardziej złapiesz sygnał, jak masz idealny profil bez przeszkód (i według mapy jesteś w zasięgu silnego sygnału o zielonym kolorze). Wybacz, ale nie wierzę w tego instalatora z miernikiem, bo najpierw sam byś przekręcił tę antenę i sprawdził odbiór - to chyba nie jest aż takie trudne, aby wzywać fachowca? Zresztą fachowiec na pewno sprawdziłby odbiór także z innych kierunków.
Jak jesteś tak uparty na to Chwaszczyno, to możesz też zostawić antenę w aktualnej pozycji i zastosować tłumik na k.48. Pewnie w Telkom-Telmorze takowe są już do kupienia.
Podsumowując - sprawa jest banalnie prosta do załatwienia, ale trzeba spróbować coś zrobić. Postaw się w sytuacji tych, którzy zrobili wszystko co mogli, ale polegli, bo po prostu nie mają sygnału i tylko Jaśkowa Kopa zapewnia im skromny dostęp do 8 programów z NTC.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: sem »

Odbierałem kiedyś z Jagodnika nawet tyłem anteny ale to się skończyło.Oczywiście,że próbowałem ponownie i przestawiłem nawet antenę ale to nic nie dało.U mnie w okolicy wszyscy maja UPC więc sam nie będę protestował bo mnie oleją.Najlepiej jakby sąsiada Prezydenta namówić na NTC,to by się wióry z nich na drugi dzień posypały i znowu było by normalnie w naszej okolicy Polanek z odbiorem..

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Prawda jest taka, że ktoś źle rozplanował tę całą cyfryzację. Wiedzieli doskonale jakie były cyrki z odbiorem analogu z Chwaszczyna w Gdańsku, bo nadawcy komercyjni nie nadawali stamtąd, tylko właśnie z nadajników miejskich. Niestety jakiś urzędas zza biurka nie mający pojęcia o realiach zaplanował sobie, że pomimo problemów z odbiorem analogu, cyfra jakimś cudem będzie śmigać z Chwaszczyna. :lol: I jeszcze bezczelnie chwalą się i przyznają sobie nagrody za świetnie przeprowadzony proces cyfryzacji. :evil: Jakim prawem nazywają to "coś" odtworzeniem zasięgu analogowego, skoro w analogu doskonale odbierałem TVN, Polsat, TV 4 czy TV Puls, a teraz te stacje po przeniesieniu emisji do Chwaszczyna są dla mnie praktycznie niedostępne (praktycznie, bo w zależności od warunków pogodowych mogę je czasem jeszcze złapać z Jagodnika)? Wszystkie MUX-y w Gdańsku powinny być doświetlane z Jaśkowej Kopy, a w Gdyni z Oksywia. Tak powinno to być mądrze rozplanowane w Trójmieście. Nikt by nie miał problemu z odbiorem czy sytuacją z różnymi poziomami sygnałów MUX-3, a MUX-1 i MUX-2! Dlaczego w niektórych miastach mogą być nadawane wszystkie MUX-y z obiektów miejskich, a w Trójmieście nie - ja się pytam?

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: sem »

Doświetlą pozostałe muxy bo innego wyjścia nie mają żeby to pracowało poprawnie.Prywatni nie chcieli doświetleń to nie powinni niczego doświetlać.Teraz będą zmuszeni zrobić to z budżetowych pieniędzy czyli naszych.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Robert03 »

Niestety mają inne wyjście: nie robić nic.
Zgodnie z obecnymi zasadami TVP jest dostępna i sprawa jest zamknięta. Cały Gdańsk może oglądać MUX-3 bez problemów.
Odbiór prywaciarzy leży po stronie prywaciarzy. Nie ma możliwości doświetlać prywaciarzy z pieniędzy "budżetowych" bo czegos takiego nie ma. Pozatym z jakiej racji ktoś ma fundować doświetlenia programów które nie należą do niego ?
Za doświetlenia TVP płaci TVP, za doświetlenia prywaciarzy muszą zapłacić prywaciarze a Ci nie są tym zainteresowani bo w ich interesie jest by widzowie kupowali ich platformy. W ten sposób zarobią na reklamach i wpadnie jeszcze dodatkowy abonament do budzetu platform. Doświetlenia to dodatkowe koszty które trzeba ponieść i muszą się na to zgodzić wszyscy użytkownicy danego MUX'a.
Tak więc nie pozostaje nic innego jak "męczenie" nadawców komercyjnych.
Słupsk ma podobny problem. Na razie nadawcy prywatni ignorują te sprawy a TVP postawiło w Słupsku doświetlenie.

michal_TT

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: michal_TT »

Martens pisze: to możesz też zostawić antenę w aktualnej pozycji i zastosować tłumik na k.48. Pewnie w Telkom-Telmorze takowe są już do kupienia.

Aktualnie jeszcze nie mamy ale będą pułapki kanałowe, narazie można założyć filtr przestrajalny z tłumikiem.

Zablokowany