DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Melduję, że MUX-3 z Jaśkowej Kopy już nadaje. Odbiór na Niedźwiedniku bardzo dobry. :) Szkoda, że pozostałe MUX-y również nie są doświetlane z tego obiektu, bo Chwaszczyno na Niedźwiedniku nie istnieje. :(
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego na antenie kierunkowej z symetryzatorem siła sygnału wynosi 85% (jakość 100%), a na kawałku drutu siła oscyluje wokół 100% (jakość 100%)? O co chodzi, przecież gdyby sygnał był przesterowany na antenie kierunkowej, to siła powinna wynosić 100%, a jakość powinna spadać. :o

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: bartosz4 »

Rzeczywiście jest różnica na korzyść, ale...musiałem pokojówkę przesunąć i teraz głupawo to wygląda. Jednak nie jest to ta jakość co odbieralny byle gdzie i na byle czym Mux 2.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

U nas na Niedźwiedniku MUX-3 z Jaśkowej Kopy odbiera o wiele lepiej niż coraz słabiej odbieralne MUX-y z Jagodnika (tylko z tego kierunku można złapać MUX-1 czy MUX-2, o Chwaszczynie bowiem można tutaj zapomnieć :( ). Także uruchomienie Jaśkowej Kopy to dla nas po pierwsze zapewnienie możliwości odbioru właściwego regionu (TVP Gdańsk), a po drugie zapewnienie możliwości stabilnego odbioru przynajmniej jednego MUX-a. Ciekawe, że kiedyś w analogu to właśnie TVN, Polsat, TV 4 czy TV Puls nadawały w Gdańsku z obiektów miejskich, a TVP tylko z obiektu pozamiejskiego (Chwaszczyno). Teraz jest dokładnie na odwrót - tylko TVP zależy na odbiorcach miejskich, bo tylko TVP była zainteresowana uruchomieniem doświetlenia z obiektu miejskiego.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Robert03 »

Gdańsk to rzeczywiście ciekawe miejsce na mapie radiodyfuzji naziemnej.
Za czasów analogu to TVN, TV4, TV Puls, Polsat i okresowo Canal+ były tu odbierane "na kawałku druta" albo złamanej teleskopowej antence z czasów PRL'u, jeszcze TVP1 jako tako bo kanał 10 nieźle sobie radził w morenowym terenie. TVP Gdańsk i TVP2 to istny horror odbiorczy w wielu miejscach prawie nieosiągalny.
Teraz sytuacja się odwróciła. TVP śmiga a prywaciarze są niedostępni :-).

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Dokładnie tak, a wszystko dlatego, że Chwaszczyno nie sprawdza się jako obiekt nadawczy dla Gdańska. Nawet na antenach kierunkowych w wielu regionach Gdańska brak odbioru z tego obiektu i ludzie muszą ratować się niestabilnym odbiorem z odległego Jagodnika.
@Robert03: Wiesz może dlaczego na antenie kierunkowej z symetryzatorem mam niższą siłę sygnału z Jaśkowej Kopy niż na kawałku drutu w mieszkaniu?

loker

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: loker »

Mam wreszcie MUX-3! Super!!!
Szkoda, że teraz mam trudności ze złapaniem MUX-1...

biopal8888

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: biopal8888 »

Ja na Zaspie jakoś na odbiór DVB-T z Chwaszczyna(stacjonarny) jakoś specjalnie narzekać nie mogę,ale jednak sygnał z Jaśkowej Kopy przy mocy ,,ledwie,, 3.5 Kw u mnie można że nawet powiedzieć ,,bije na głowę,, te 120 Kw z Chwaszczyna. :lol: .Sprawdziłem to na tablecie z DVB-T niezbyt czułym i się trochę zdziwiłem ,bo gdy wcześniej żeby coś na nim odebrać z Chwaszczyna musiałem bardziej przy oknie stać i to tylko od strony północnej odbierało.Teraz praktycznie w całym domu jest sygnał z Jaśkowej i to nawet full sygnał wszędzie pokoju od południowej strony,a gdy wyjdzie się na balkon to nawet bez wysuniętej anteny dobrze łapie sygnał :mrgreen:

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

No i właśnie powinni nadawać z Jaśkowej Kopy wszystkie MUX-y z mocą choćby po 1 kW - co by zapewniło doskonałe pokrycie całego Gdańska (analogicznie w Gdyni z Oksywia), a Chwaszczyno ograniczyć tylko do zasilania w sygnał obszarów pozamiejskich z mniejszą mocą (np. 50 kW). Niestety jakiś "geniusz" wymyślił sobie, że jak z Chwaszczyna da po 100 kW, to odbiór będzie bardzo dobry w całym Trójmieście i poza Trójmiastem. A prawda jest taka, że nawet jakby dali z tego Chwaszczyna i po 1000 kW, to i tak w pewnych rejonach Gdańska i Gdyni nic by to nie zmieniło. Obiekty miejskie powinny nadawać dla miast, obiekty pozamiejskie dla rejonów pozamiejskich i tyle w temacie. Nawet większość stacji radiowych nadaje w Trójmieście właśnie z obiektów miejskich, a nie z Chwaszczyna.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Robert03 »

Martens pisze: @Robert03: Wiesz może dlaczego na antenie kierunkowej z symetryzatorem mam niższą siłę sygnału z Jaśkowej Kopy niż na kawałku drutu w mieszkaniu?
Niższą czyli dokładnie jaką ? Tzn. ile masz na drucie a ile na antenie i w jaki sposób obie te anteny podłączasz?

Chwaszczyno stoi wysoko "nad Gdańskiem" i mamy tu typowy efekt "najciemniej pod latarnią".
Górki morenowe przysłaniają sygnał i ile by z Chwaszczyna nie dał mocy to Gdańsk pozostaje w cieniu. Sygnał przelatuje "nad górkami". Im dalej od Moreny tym lepiej dlatego np. Zaspa już tego efektu nie odczuwa. Na takie warunki dobrze spisuje się pasmo VHF. Dłuższa fala lepiej załamuje się i ugina wskutek ukształtowania terenu czy miejskiej zabudowy. Dlatego kanał 10 znacznie lepiej odbierał niż obecne kanały wyższe: 21-60.
Gdy projektowano polską sieć nadajników telewizyjnych brano to pod uwagę a pierwsze nadawane sygnały telewizyjne programu pierwszego dużej mocy były wyłącznie w VHF i w tym paśmie to działało optymalnie. W miarę rozszeżania potrzeb radiodyfuzji, koniecznością stało się stosowanie UHF i dodatkowych doświetleń i zagęszczania nadajników. Tak powstały np. Iława Kisielice, Konin Żółwieniec czy Elbląg Jagodnik.
Chwaszczyno musiałoby stać z drugiej strony Gdańska - od wschodu ale wtedy nie zapewniałoby dalekiego zasięgu bo tam są niziny i maszt musiałby mieć 600 m wysokości.
Najlepiej gdyby puścić Jagodnik wąską wstęgą kierunkową w kierunku Trójmiasta. Byłaby alternatywa dla Chwaszczyna dla odbiorców którzy mieszkają w cieniu sygnału Chwaszczyna.
Dobrym pomysłem byłoby także doświetlenie z Jaśkowej z mocą 0,5- 1 kW.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Robert03 pisze:Niższą czyli dokładnie jaką ? Tzn. ile masz na drucie a ile na antenie i w jaki sposób obie te anteny podłączasz?
Na antenie kierunkowej z symetryzatorem (na której odbieram MUX-1 i MUX-2 z Jagodnika) siła sygnału na MUX-3 wynosi 85%, a jakość 100%. Tymczasem jak w gniazdo antenowe włożę tylko kawałek drutu, to siła sygnału na MUX-3 wynosi 100% i jakość 100%. Nie martwię się tym jakoś szczególnie, bo MUX-3 z Jaśkowej Kopy odbiera bardzo dobrze, tylko nie rozumiem czemu tak jest. Obstawiam, że sygnał na antenie kierunkowej jest przesterowany, ale dlaczego spadła siła a nie jakość?
Ponadto będę musiał założyć do anteny wzmacniacz, bo MUX-1 i MUX-2 odbiera coraz słabiej z Jagodnika i co wtedy? MUX-3 będzie mocno przesterowany, bo Jaśkową Kopę i Jagodnik mam w jednym kierunku. Jak to rozwiązać?

Wszystko to co piszesz na temat odbioru Chwaszczyna, to prawda i zgadzam się z Tobą w 100%. Widać, że bardzo dobrze jesteś obeznany w tutejszych warunkach odbiorczych.
Kanał 10 owszem radził sobie i na Niedźwiedniku, choć analogowa TVP 1 była dość mocno poodbijana. Analogowe TVP 2, a szczególnie TVP Gdańsk to porażka i to samo jest dziś na chwaszczyńskim DVB-T (a nawet i gorzej), mimo szumnych zapowiedzi, że w cyfrze będzie lepiej.
To prawda, że Jagodnik mógłby być alternatywą, ale moc 10 kW to jednak za mało. Na antenie kierunkowej z symetryzatorem coraz słabiej odbiera mi stamtąd MUX-1 i MUX-2 (w zimie było o wiele lepiej). Może 20 kW byłoby OK.
Ciekawe czy dla nadawców byłaby różnica w opłacie za nadawanie gdyby Emitel wykonał np. taki wariant - Chwaszczyno po 50 kW na tereny pozamiejskie + Jaśkowa Kopa i Oksywie po 1 kW na Trójmiasto? Na pewno byłoby to lepsze rozwiązanie niż nadawanie tylko z Chwaszczyna po 100 kW.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: sem »

Wyłączcie tą Jaśkową Kopę w diabły.Albo wszystko się doświetla a jak jeden MUX to na innym kanale.Kilku ludziom przybyło w Gdańsku programów a rozpieprzyliście wszystkim odbiór.Czy w tym kraju nie można czegoś zrobić normalnie z głową?????????????????

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Wszystkim to znaczy komu? Póki co, to tylko Ty zgłaszasz problem. Wszyscy inni w tym wątku chwalą to doświetlenie i widzą jego pozytywy. Masz po prostu przesterowany sygnał MUX-3, bo stosujesz wzmacniacz.
Z drugiej strony Cię rozumiem, bo faktycznie mamy chorą sytuację - bardzo silny sygnał MUX-3 i bardzo słaby sygnał MUX-1 i MUX-2 - a co za tym idzie konieczność stosowania wzmacniacza. Powinni także doświetlić MUX-1 i MUX-2 z Jaśkowej Kopy nawet minimalnymi mocami, aby wyrównać sygnały wszystkich MUX-ów.

enkidu

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: enkidu »

jest problem z odbiorem MUX-2 w miejscu, gdzie odbierał idealnie. Problem wygląda specyficznie, gdyż sygnał nie jest przesterowany, nie mam szpilek sygnału, SNR wynosi 100%, a BER przekracza granice zdrowego rozsądku. z tej samej anteny odbieram MUX-1 bez szumów.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

Ale co ma Twój problem wspólnego z doświetleniem MUX-3 nadawanym z Jaśkowej Kopy? Jeszcze mogę zrozumieć to, że komuś mógł się popsuć odbiór MUX-3 (przesterowanie sygnału, zakłócanie się sygnałów z obu obiektów), ale MUX-2? Jak masz problem z MUX-2, to umieść go we właściwym wątku - dotyczącym Chwaszczyna. Jaśkowa Kopa póki co nie nadaje MUX-2.

enkidu

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: enkidu »

nie wiem, co ma wspólnego, ale przez dwa lata nie miałem tak wysokiego BER. Dopiero po uruchomieniu doświetleń zaczęło się psuć (tak, monitoruję sygnał praktycznie codziennie).

michal_TT

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: michal_TT »

We wrzeszczu w Gdańsku po włączeniu nadawania sygnału z Morenowej Kopy sygnał spadł:

Kan. 35 jest 44 dB było 66 dB
Kan. 37 jest 43 dB było 65 dB
Kan. 48 jest 52 dB było 68 dB

Mer i Ber generalnie spoko, ale sygnał spadł diametralnie.

Kolejna sprawa, w niektórych miejscach sygnał z Chwaszczyna nakłada się na sygnał z Moreny, Pomimo tego że poziom sygnału jak jakość sygnału na mierniku wygląda ok, to dekoder lub telewizor nie wie z którego nadajnika ma odczytywać sygnał. Dlatego aktualnie jest problem z odbiorem. Natomiast kiedy mamy zamontowane dwie anteny kierunkowe (kan. 48 Morena + 35,37 Chwaszczyno) i założony filtr którym możemy stłumić sygnał z chwaszczyna (kan. 48) problem znika i dekodery jak i telewizory odbierają wtedy poprawnie.

Wszystkie anteny które mają szeroki kąt odbioru będą miały aktualnie ten problem.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: sem »

@@@@enkidu.Dokładnie jak napisałeś.MUX 2 zaczął sypać błędami.W tym momencie nie mam w ogóle sygnału a chciałem oglądnąć Malinowskiego i doopa.Oni sobie z tym nie poradzą,tego się nie da wyregulować.Muszą puścić doświetlacze na innym kanale innej drogi nie ma.A niby MuX 2 z MUX3 nie ma nic wspólnego ale kręcą,regulują,ludzie się wkurzają a i tak doopa.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: Martens »

michal_TT pisze:Kan. 48 jest 52 dB
Rozumiem, że to poziom sygnału z Chwaszczyna, bo z Jaśkowej Kopy to na pewno jest grubo powyżej 80 dB. Chyba 3,5 kW z Jaśkowej Kopy to sporo za dużo, bo powstały bardzo duże różnice w poziomie sygnałów MUX-3 (Jaśkowa Kopa), a MUX-1 i MUX-2 (Chwaszczyno bądź Jagodnik). Z drugiej strony na Oksywiu podnieśli moc MUX-3 aż do 8 kW i jakoś nikt z Gdyni nie zgłasza żadnych problemów.

P.S. Jak macie jakieś problemy z Chwaszczynem, to opisujcie je w dziele poświęconym temu obiektowi. Ja również obserwuję spadek sygnałów z Jagodnika, a nie spamuję w tym dziale i nie doszukuję się w tym winy uruchomionego doświetlenia MUX-3 z Jaśkowej Kopy.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: sem »

W tej chwili się poprawiło na wszystkich muxach,może wyłączyli to dziadostwo na Morenie albo się udało w końcu wyregulować,oby tak już zostało.

PPP

Re: DVB-T z RTON GDAŃSK JAŚKOWA KOPA

Post autor: PPP »

Mieszkam w Rotmance, koło Pruszcza, odbieram (odbierałem) sygnał z Chwaszczyna...
Po włączeniu Jaśkowej Kopy MUX3 i MUX1 posypały się zupełnie (choć już chyba tydzień wcześniej zaczęły się problemy)
teraz, faktycznie, wróciło to do normy...

A czy możecie wyjaśnić, skąd u mnie, od zawsze, jest tak duża różnica w odbiorze MUX2 (TVN itp): żyleta, a MUX3 (TVP...) które zazwyczaj ma zakłócenia (imho zależne od pory dnia)...
Ktoś już wcześniej napisał, że MUX 2 to odbiera "na drucie"...
Nadajnik (Chwaszczyno) i moc 100 kW, a różnica w jakości bardzo duża....

pozdrawiam
PP

Zablokowany