MUX-8 w woj. pomorskim

guzmo
Posty: 5
Rejestracja: 19 marca 2009, o 07:12
Odbiornik: .
SAMSUNG 46B7000
EVOLVE Venus Dual
WIWA HD50
Instalacja antenowa: pasywna 12-element
dach budynku 4-pietrowego
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

MUX-8 w woj. pomorskim

Post autor: guzmo »

sygnał identyczny jak na pozostałych mux tj. jakosc 95% sygnał 93% stabilny, 8 kanałow TEST 0 do 7 odbiór Gdańsk Nowy-Port :D

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: Martens »

Nowy Port, to normalne, że odbiera - tak jak na Morenie czy Zaspie. Chwaszczyno przecież macie widoczne gołym okiem. ;)

Gdańsk - Niedźwiednik (trudny teren, Chwaszczyno przesłania las, góra i jeszcze skupisko 10 metrowych bloków) - zero sygnału na kanale 6. Ba, jest jeszcze gorzej niż w przypadku MUX-ów nadawanych z Chwaszczyna w paśmie UHF.
Dziwne o tyle, że analogowa TVP 1 na kanale 10 (w polaryzacji H) odbierała w miarę przyzwoicie (widoczne były jedynie odbicia). Prawdopodobnie polaryzacja V gorzej spisuje się w trudnym terenie.
Spodziewałem się, że skoro analog nadawany z Chwaszczyna w paśmie VHF był odbieralny, to tak samo będzie z DVB-T. A tu zonk. :(

guzmo
Posty: 5
Rejestracja: 19 marca 2009, o 07:12
Odbiornik: .
SAMSUNG 46B7000
EVOLVE Venus Dual
WIWA HD50
Instalacja antenowa: pasywna 12-element
dach budynku 4-pietrowego
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: guzmo »

W drugiej lokalizacji ta sama dzielnica MUX-8 nie działa.Antena ASD 860.Pozostałe MUX sygnał 100/100 :oops:

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: bartosz4 »

Wczoraj w wątku o antenach napisałem, że na zwykłej pokojówce (druty typu V), na której była analogowa jedynka, mux 8 nie łapie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: AdamP »

guzmo pisze: ta sama dzielnica MUX-8 nie działa. Antena ASD 860.
Jeśli to jest ASD 860 Telmor'a (siatka) to w tej antenie "siedzi" wzmacniacz 40dB (wg. danych producenta). W takiej odległości od nadajnika antena ze wzmacniaczem to nie jest dobry pomysł. Próbowałeś zamienić wzmacniacz na symetryzator VHF/UHF (oczywiście usuwając zasilacz) :?: Na dodatek antenę masz ustawioną do pol. H a Mux 8 masz w pol. V.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: kaem3 »

No to po raz pierwszy w historii mamy TV w Gdańsku w polaryzacji V. Nigdy wcześniej tak nie było. Wyklucza to użycie anten szerokopasmowych - trzeba będzie mieć 2 anteny i zwrotnicę lub sumator (chyba że pojawią się na rynku jakieś wynalazki antenowe z obsługą obu polaryzacji). Niepotrzebne komplikowanie instalacji (nie dla wszystkich możliwe do realizacji), niepotrzebna wycieczka w koszta.

mulat
Posty: 12
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, o 14:50
Odbiornik: LG 32LA620s
Instalacja antenowa: antena: DMP HN17K
wzmacniacz: 38dB
zasilacz: DPM ZSR 2-12V DC /100mA
parter
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: mulat »

Niestety u mnie nie odbiera, moja lokalizacja jest dość słaba. Parter na Niedźwiedniku z anteną siatkówka (kanały odbioru 6 - 69 40-860MHz), inne MUX działają po 90-100%. Czy to możliwe, że pionowa polaryzacja gorzej radzi sobie z "ciężkim" profilem terenu?
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: poxipol »

To nie profil terenu.W trudniejszych warunkach lepiej sprawdza się pol.V.
Problem jest w twojej siatkówce,która nie nadaje się do odbioru w tym paśmie.
Nawet jeżeli by coś odbierała to korektor błędów w odbiorniku będzie pracował pełną parą,co zemści się podczas przełączania programów,które może trwać dłuższy czas.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: Martens »

Hmm, to w jaki sposób wytłumaczyć fakt, że u mnie (jak i u innych kolegów - co widać po wpisach) analogowa TVP 1 nadawana na kanale 10 w polaryzacji H z mocą 100 kW odbierała bez większych problemów, a MUX-8 nadawany na kanale 6 w polaryzacji V z mocą 20 kW na tej samej antenie nie odbiera wcale (oczywiście nawet po obróceniu jej o 90 stopni)?
Albo przelicznik 5-krotnie mniejszej mocy nadajników DVB-T w stosunku do nadajników analogowych nie bardzo się zgadza, albo polaryzacja V jednak gorzej sprawdza się w trudnym terenie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: AdamP »

Martens pisze: Albo przelicznik 5-krotnie mniejszej mocy nadajników DVB-T w stosunku do nadajników analogowych nie bardzo się zgadza,
Zapewne o to chodzi, a nie o polaryzację. Ja w analogu miałem 1 program na VHF w pol. H i pasywna antena UHF spokojnie wystarczała. Teraz Mux 8 mam w pol. H i ta sama antena nawet ze wzmacniaczem (wielozakresowym) nie wykrywa sygnału VHF - wszystko rozbija się o moce nadajnika. Nawet pasywna antena VHF nie wykrywa tego sygnału, dopiero ze wzmacniaczem odbiornik wykrywa ten mux, ale i tak jest "cienizna".

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: bartosz4 »

Na działce koło Stężycy, na wciąż tej samej, zerdzewiałej suatkówce odbieram mux 8.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: Martens »

Na działce zapewne nie masz większych przeszkód na drodze do nadajnika w Chwaszczynie. W tej sytuacji nie ma się co dziwić, że i na siatce odbiera.

mulat
Posty: 12
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, o 14:50
Odbiornik: LG 32LA620s
Instalacja antenowa: antena: DMP HN17K
wzmacniacz: 38dB
zasilacz: DPM ZSR 2-12V DC /100mA
parter
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: mulat »

Czy są jakieś szanse na przerobienie siatkówki, dodanie czegoś w instalacji żeby MUX-8 działał? Czy tylko zakup dodatkowej anteny?

Awatar użytkownika
Radek68
Posty: 5
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, o 16:17

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: Radek68 »

Dawno temu, w początkach lat 90' ubiegłego wieku, gdy zaczęła nadawać gdańska trójka (TVP3) w paśmie UHF, a moja zbiorcza dawała tylko jedynkę i dwójkę zmajstrowałem taką antenkę, która przy zastosowaniu zwrotnicy, umożliwiała mi odbiór trójki.

Obrazek
(Obok 30 cm zielona linijka)

Antena poszła w zapomnienie, gdy zamówiłem telewizję u jednego z operatorów kablowych.
Po wielu latach zrezygnowałem z tamtej oferty, a po uruchomieniu telewizji cyfrowej, gdy rozglądałem się za kupnem jakiejś anteny do odbioru MUX-ów przypomniałem sobie o niej i na próbę (może jednak odbierze?) podłączyłem ją "na krótko", bez symetryzatora (oplot do jednego końca dipola, żyła do drugiego) do mojego TV.
O dziwo stara antena, nie trzymająca żadnych norm, spisała się znakomicie. Siła sygnału w TV to 95-100%, jakość 100%, tylko na kanale 48 siła sygnału to 78%, ale jakość nadal 100%. No to została. :)
Teraz, po uruchomieniu emisji MUX-8 w polaryzacji V nie spodziewałem się niczego, bo i rozmiar zupełnie nie ten i polaryzacja inna, ale sprawdziłem, "bo co mi szkodzi" i... na tej właśnie antenie, bez obracania do właściwej polaryzacji sygnał MUX-8 na kanale 6 mam 95%, a jakość czasem 80% częściej 100%. No i odbieram kolorowe pasy bez zakłóceń.
Osiedle Żabianka, brak widoczności anteny w Chwaszczynie. Antena na balkonie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: poxipol »

Pewnie nie wiesz dlaczego tak się stało.
Pomijając symetryzator w antenie,zrobiłeś z kabla dodatkową antenę.
Wszystko zależy od jego długości ,ułożenia.
Przechodząc obok niego,zmieniając jego ułożenie na pewno zmieniają się parametry odbioru.
Antenka jest zrobiona na pasmo UHF i przy takim podłączeniu na pewno osłabnie odbiór UHF
Elementy anteny są wykonane z anteny na pasmo VHL- za grube.

Są już antenki w cenie 30 - 35zł umożliwiające odbiór w zróżnicowanej polaryzacji.

MarekMBK
Posty: 2
Rejestracja: 27 sierpnia 2016, o 11:56
Odbiornik: TV-SHARP 60LE740E, SAT - AZBOX HD openSPA , DAB+ DIT2000
Instalacja antenowa: SAT-ASTRA+HB TV - 6-12 ,21-69,radio, MULTISWITCH 9/8 , 14m/gruntem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno , Kisielice

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: MarekMBK »

Potwierdzam odbiór z odległości o koło 86 km. w linii prostej od nadajnika siła sygnału na poziomie miernika w TV 99/100 jakość 99/100 , przy okazji po zamontowaniu anteny na kanały 6-12 poprawił się odbiór DAB+ siła było 1/6 jest 2/6.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: bartosz4 »

Martens pisze:Na działce zapewne nie masz większych przeszkód na drodze do nadajnika w Chwaszczynie. W tej sytuacji nie ma się co dziwić, że i na siatce odbiera.

Ale odbiera jednak z nieco mniejszą jakością niż UHFowe muksy.
A w pokoju u góry, gdzie na drugim tv mam pokojowkę ze wzmacniaczem, gdzie dokręciłem odkręcone kilka lat temu druty od VHFu, tylko skacze sygnał od zera nawet do 80% (ale zwykle tak do 20-30%) i nie pobiera listy programów (testowych).

Zatem i tu i w domu, gdzie analogową TVP1 odbierało super, są problemy jeśli chcę korzystać z anten pokojowych.

B.P.
Posty: 33
Rejestracja: 10 lipca 2012, o 07:51
Odbiornik: Ariva T65mini
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 ze wzmacniaczem LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk-Chwaszczyno-39 km

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: B.P. »

Ktoś się może orientuje czy moc sygnału z Chwaszczyna będzie jeszcze zwiększony? Przy 20 kW w sierpniu odbierałem mux8 a teraz brak sygnału. Instalacja antenowa siatka ze wzmacniaczem.

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: sheriff1 »

B.P. pisze:Ktoś się może orientuje czy moc sygnału z Chwaszczyna będzie jeszcze zwiększony? Przy 20 kW w sierpniu odbierałem mux8 a teraz brak sygnału. Instalacja antenowa siatka ze wzmacniaczem.
Prawdopodobnie masz 'starą' antenę w polaryzacji H.

Po uruchomieniu Jagodnika w Elblągu na tym samym kanale, odbierasz (nawet bokiem anteny) w tej polaryzacji sygnał, który zakłóca Chwaszczyno.
Ja też miałem od chwili uruchomienia testów do wczoraj 'książkową' jakość 90-100%, a od wczoraj ledwo 10-20%, przy sile sygnału 100%.
Liczyłem, że uda się odbierać stabilnie na starej antenie, ale Elbląg rozwiał te nadzieje.
Trzeba zamontować nową,porządną antenę na polaryzację V, nie ma wyjścia :evil:

@@@@
Posty: 4
Rejestracja: 27 października 2016, o 02:49
Odbiornik: Sony KDL-46HX750
Instalacja antenowa: antena siatkowa MAXI6 wzmacniacz LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: @@@@ »

mux8 jeszcze w sierpniu odbierałem na poziomie siła sygnału 95%, jakość sygnału 20% ,teraz kicha

siła sygnału 95% i to cyklicznie pulsuje 0-95% ,jakość sygnału 0% i nie odbieram testów ,rozebrałem

i ponownie złożyłem całą instalację, testowałem różne rodzaje wzmacniaczy i bez skutku.

Ale , :shock: ,testowo zamontowałem antenę w polaryzacji pionowej i o dziwo siła sygnału 95%, jakość sygnału skacze 10-20% ale to za mało co jakiś czas pikseluje , a jestem 15 km przed Starogardem antena na Chwaszczyno.Widzę że bez podniesienia mocy (20KW)to za mało pol pion i prawie 50km nic tu nie wywalczę więcej ,to raczej walka z wiatrakami.Dodam że pozostałe muxy mam na poziomie siła sygnału 95%, jakość sygnału 80%.To lepsze warunki mam w kierunku na Iławę Kisielice 3 muxy na full ale nie ma mux8 :oops:

Zablokowany