MUX-8 w woj. pomorskim

B.P.
Posty: 33
Rejestracja: 10 lipca 2012, o 07:51
Odbiornik: Ariva T65mini
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 ze wzmacniaczem LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk-Chwaszczyno-39 km

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: B.P. »

.... bez podniesienia mocy (20KW)to za mało pol pion i prawie 50km nic tu nie wywalczę więcej ,to raczej walka z wiatrakami...
Nieoficjalnie się dowiedziałem że moc 20 kW z Chwaszczyna to moc docelowa. Według mapek zasięgu jestem na granicy czyli praktycznie poza zasięgiem mimo 39 km od nadajnika. Nie sądzę żeby nadajnik w Jagodniku zagłuszał sygnał z Chwaszczyna bo sygnał straciłem zanim zaczęto nadawać z Jagodnika. Czyli musiała być dobra propagacja, tak to się chyba nazywa, bo na przykład na wiosnę nawet na antenie YAGA można było złapać sygnał ze Szwecji, Dani, Niemiec i Kaliningradu nie zmieniając położenia anteny oczywiście chwilowo.

-=pUnIsHeR=-

MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Znowu mamy rejon wykluczony, bo patrząc o planowaną moc nadajników oraz położenie samego słupska w kotlinie, nie widzę różowo możliwości odbioru MUX-8 w tym mieście. Chyba, że planowane będzie doświetlenie z lokalnego masztu, podobnie jak jest z MUX-3?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: Robert03 »

A z Gołogóry nie próbowałeś ? TVP1 szła w Słupsku z Gołogóry. Przestaw starą antenę w polaryzację poziomą i sprawdź jak odbiera.
Słupsk ma bardzo dużo starych anten po TVP1, wieloelementowe yagi dla VHF zawsze robiły wrażenie w tym mieście.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: poxipol »

Ilekroć byłem w Słupsko ,zawsze robiły na mnie wrażenie złożone układy anten synfazowych na budynku z jednej większych ulic,do odbioru zagranicznych programów.

-=pUnIsHeR=-

Re: MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Robert03 pisze:A z Gołogóry nie próbowałeś ? TVP1 szła w Słupsku z Gołogóry. Przestaw starą antenę w polaryzację poziomą i sprawdź jak odbiera.
Słupsk ma bardzo dużo starych anten po TVP1, wieloelementowe yagi dla VHF zawsze robiły wrażenie w tym mieście.
Tutaj 95% jest skazana na Gołogórę. Nadajnik spod Lęborka obejmuje jedynie wyżej położone dzielnice miasta, które są w mniejszości. O ile Mux-8 z Gołogóry będzie nadawany z mocą jak Mux-1 i Mux-2 to powinno być ok, ale jeśli moc będzie mniejsza, to nie obejmie 95% miasta. Mux-3 jest tu dobitnym przykładem. Trzeba było doświetlać z nadajnika przy ul. Banacha.

@@@@
Posty: 4
Rejestracja: 27 października 2016, o 02:49
Odbiornik: Sony KDL-46HX750
Instalacja antenowa: antena siatkowa MAXI6 wzmacniacz LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: @@@@ »

@@@@ pisze:mux8 jeszcze w sierpniu odbierałem na poziomie siła sygnału 95%, jakość sygnału 20% ,teraz kicha

siła sygnału 95% i to cyklicznie pulsuje 0-95% ,jakość sygnału 0% i nie odbieram testów ,rozebrałem

i ponownie złożyłem całą instalację, testowałem różne rodzaje wzmacniaczy i bez skutku.

Ale , :shock: ,testowo zamontowałem antenę w polaryzacji pionowej i o dziwo siła sygnału 95%, jakość sygnału skacze 10-20% ale to za mało co jakiś czas pikseluje , a jestem 15 km przed Starogardem antena na Chwaszczyno.Widzę że bez podniesienia mocy (20KW)to za mało pol pion i prawie 50km nic tu nie wywalczę więcej ,to raczej walka z wiatrakami.Dodam że pozostałe muxy mam na poziomie siła sygnału 95%, jakość sygnału 80%.To lepsze warunki mam w kierunku na Iławę Kisielice 3 muxy na full ale nie ma mux8 :oops:
Praktycznie problem rozwiązany kupiona zwrotnica Za 204ms ,oraz antena Dipol 4/5-12 na pasmo VHF
zamontowana w polaryzacji V ze wzmacniaczem SWA 49 , siła sygnału 95%, jakość sygnału 57% mogło by być troszkę lepiej ,można było kupić o większym zysku antenę ale nie mam zamiaru montować na dachu konstrukcji przypominającej stelaż szklarni na razie to wystarczy.

jmdar
Posty: 8
Rejestracja: 31 października 2013, o 19:56

Re: MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: jmdar »

Witam
U mnie wygląda to tak, że tv sam wykrył sygnał kanałów z mux8 i pokazuje mi kanały NowaTV, WP1 Zoom itd. ale sam ekran jest czarny i pokazuje się komunikat, że sygnał niedostępny/niedostrojony. Czy mam czekać aż sygnał się pojawi czy coś mam stroić w telewizorze?

@@@@
Posty: 4
Rejestracja: 27 października 2016, o 02:49
Odbiornik: Sony KDL-46HX750
Instalacja antenowa: antena siatkowa MAXI6 wzmacniacz LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: @@@@ »

Antena została podniesiona o 4m praktycznie już ponad dach ,siła sygnału 95%, jakość sygnału lekko faluje 70-75 % ale czego tu oczekiwać ,tak już zostanie.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: SP2SV666 »

Od tygodnia nadaje SLR SZYMBARK , emisja na kanale K6 .Według mapy emitela jesteś w dobrym zasięgu tego nadajnika , jedynie bardziej w lewo skieruj antenę.Iława-Kisielice jeszcze nie nadaje.IłAWA pod koniec listopada,początek grudnia wystartuje ale według mapy nie będziesz w zasięgu IłAWY.k8 ,polaryzacja H moc 8,3 Kw
https://emimaps.emitel.pl/

@@@@
Posty: 4
Rejestracja: 27 października 2016, o 02:49
Odbiornik: Sony KDL-46HX750
Instalacja antenowa: antena siatkowa MAXI6 wzmacniacz LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: @@@@ »

SP2SV666 pisze:Od tygodnia nadaje SLR SZYMBARK , emisja na kanale K6 .Według mapy emitela jesteś w dobrym zasięgu tego nadajnika , jedynie bardziej w lewo skieruj antenę.Iława-Kisielice jeszcze nie nadaje.IłAWA pod koniec listopada,początek grudnia wystartuje ale według mapy nie będziesz w zasięgu IłAWY.k8 ,polaryzacja H moc 8,3 Kw
https://emimaps.emitel.pl/
Wg mapy zasięgu Szymbark to nie ma na co liczyć sygnał nie dochodzi do Skarszew 7KW co to jest, a ja mieszkam jeszcze 10km dalej w Skarszewach nikt nie odbiera, pytałem poniżej masz mapę zasięgu i wyciągnij wnioski

http://www.sat-charts.eu/nadajnik,48Kar ... mbark.html

a tera zobacz mapę z zasięgiem chwaszczyna i na razie nie narzekam,jak mówiłem sygnał prawie na ful,nie mam zamiaru na razie kręcić antenami sygnał stabil

http://www.sat-charts.eu/nadajnik,48Gda ... czyno.html


pozdro :!: :roll:

aser

Re: MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: aser »

-=pUnIsHeR=- pisze:
Robert03 pisze:A z Gołogóry nie próbowałeś ? TVP1 szła w Słupsku z Gołogóry. Przestaw starą antenę w polaryzację poziomą i sprawdź jak odbiera.
Słupsk ma bardzo dużo starych anten po TVP1, wieloelementowe yagi dla VHF zawsze robiły wrażenie w tym mieście.
Tutaj 95% jest skazana na Gołogórę. Nadajnik spod Lęborka obejmuje jedynie wyżej położone dzielnice miasta, które są w mniejszości. O ile Mux-8 z Gołogóry będzie nadawany z mocą jak Mux-1 i Mux-2 to powinno być ok, ale jeśli moc będzie mniejsza, to nie obejmie 95% miasta. Mux-3 jest tu dobitnym przykładem. Trzeba było doświetlać z nadajnika przy ul. Banacha.

zacznijcie cos robic by mux 8 takze był z banacha :roll:

-=pUnIsHeR=-

Re: MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

aser: trudny temat... baza antyrakietowa w Redzikowie pogrzebała jakiekolwiek szanse na jakąkolwiek alokację wolnych pasm dla mediów. Jesteśmy miastem wykluczonym... niestety.

stbstefan
Posty: 1
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 22:47

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: stbstefan »

Witam,

W MUX8 odbieram 3 kanały testowe (zarezerwowane dla TVP) i 4 kanały komercyjne - wszystko się zgadza. Ale oprócz tego odbieram jeszcze 8 kanałów testowych ("test 1-7" i "Test"). Pewnie macie podobnie.

Co to za kanały? Ktoś coś wie?

DVB-TUs
Posty: 23
Rejestracja: 11 grudnia 2016, o 19:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: MUX-8 SŁUPSK I OKOLICE

Post autor: DVB-TUs »

A w ogóle będzie ta baza?

Mam antenę DVB-T 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177.

Stąd https://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Go%C5%82og%C3%B3ra

wynika że wszystkie multipleksy z RCTN Gołogóra są nadawane w polaryzacji poziomej. Nazwy nowych kanałów z MUX 8 się pojawiły ale jest czarny ekran. Rzecz ciekawa, odbieram w bardzo dobrej jakości TVP3 Szczecin która jest nadawana z Gołogóry z mocą zaledwie 15 kW. Czy zatem jest prawdopodobne, że po wymianie anteny odbiorę kanały z MUX 8? Wiem, że na mojej antenie raczej nie odbiorę MUX8 ponieważ antena odbiera kanały od 21 do 69 więc nie odbierze MUX 8 który jest nadawany na kanale 7.

Jacho
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2017, o 22:25
Odbiornik: PHILIPS
Instalacja antenowa: CABELTECH
Nadajnik - obiekt nadawczy: CHWASZCZYNO

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: Jacho »

Pod koniec kwietnia 2017 zniknęły programy (wszystkie) z MUX-3 z kanału 6.
Jest 10 maja co się stało że nawet nie ma sygnału ?
Odbiornik nie znajduje nic (MUX-3) w trybie automatycznym jak i ręcznym, do tej pory odbierał programy bez problemu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: K63 »

Jacho pisze:zniknęły programy (wszystkie) z MUX-3 z kanału 6
Jacho pisze:Odbiornik nie znajduje nic (MUX-3) w trybie automatycznym jak i ręcznym
Zapewne chodzi Ci o mux-8, bo mux-3 nadaje na k.48.
Sprawdź w swoim Cabletechu jaką masz szerokość pasma w menu instalacji VHF? Powinno być 7 MHz. Dekoder najlepiej jest programować ręcznie.

Jacho
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2017, o 22:25
Odbiornik: PHILIPS
Instalacja antenowa: CABELTECH
Nadajnik - obiekt nadawczy: CHWASZCZYNO

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: Jacho »

K63 faktycznie masz rację chodzi oczywiście o MUX-8. Pasmo jest 7 MHz. Natomiast strojenie ręczne nie przynosi efektu. 50 km od Gdańska odbierałem MUX-8 bez problemów ale teraz już go nie ma (ten sam nadajnik- CHWASZCZYNO). Odbieram na innym sprzęcie i by było śmieszniej to 7km od nadajnika mam yagę 21 elementową sygnał na poziomie 50%, a 50km od nadajnika odbiera na yadze socjalistycznej produkcji 8 elementowej (stary symetryzator) i mam sygnał na poziomie 93%.
Przejrzałem całe pasmo VHF tylko kanał 5 wykazuje szczątkowy sygnał 8%, a 6 - 13% , pozostałe kanały zero.
Inne muxy działają prawidłowo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: K63 »

Jakiej anteny VHF używasz? Masz ją ustawioną do odbioru sygnału nadawanego w polaryzacji pionowej?

Jacho
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2017, o 22:25
Odbiornik: PHILIPS
Instalacja antenowa: CABELTECH
Nadajnik - obiekt nadawczy: CHWASZCZYNO

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: Jacho »

Nie, po mimo tego do tej pory odbiór MUX-8 był prawidłowy. Opcję z polaryzacją pionową sprawdzę jutro w drugiej lokalizacji (50 km od...) tam mam prowizorkę i dostęp do anteny na wyciągnięcie ręki.
Z tą prowizorką to jakie kuriozum - antena na kiju zaparta między daszek a schody (2 m nad ziemią) odbiera idealnie ale jak chciałem zamontować antenę na stałe na kominie to sygnał był fatalny tak samo było na antenie 21 elementowej.
Więc prowizorka trzyma się mocno jak w tym powiedzeniu :lol: .

Antena jest podobna do tej http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195 jak pamiętam produkcji Telmoru z przed 30 lat. Dipole mają ok 20 cm.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 Gdańsk, Chwaszczyno

Post autor: poxipol »

Dawna antena Telmora.
Na pewno jest to ATV 5 - 10-12 .
Częstotliwość jej dobrej pracy to 206-230 MHz ( OIRT )
Obecnie aktualny kanał nadawania 6 ( śr.częstotliwość 184,5 MHz- CCIR ) w polaryzacji pionowej.
Odbiór z tej antenki jest możliwy,trochę osłabiony pod warunkiem że mamy w miarę dobrą lokalizację.
Jeżeli w danym miejscu odbioru poziom sygnału jest słaby,to przy zmieniającej się propagacji może być problem ze stabilnym odbiorem.

Miejsce montażu anteny.
Tu już w zależności od lokalnych warunków odbioru,należy samemu ocenić jej najlepsze miejsce montażu,lub zwrócić się do doświadczonego fachowca.

Jeżeli sygnał jest w miarę jednorodny,to im wyżej tym większy przyrost zysku.Jeżeli stosujemy jakiś wzmacniacz,to jeżeli damy antenę wysoko, może być przesterowanie,lub wzrost zakłóceń.
Jeżeli mamy zjawisko odbicia,załamania,ugięcia fali,to nawet umieszczenie jej nisko nad ziemią może mieć lepszy efekt.

Zablokowany