Pogorszenie jakości sygnału w odbiorze DVB-T z chwaszczyna od września 2018

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Pogorszenie jakości sygnału w odbiorze DVB-T z chwaszczyna od września 2018

Post autor: potryk4us »

Witam serdecznie!

Lokalizacja odbioru sygnału: Dębki, woj. Pomorskie z nadajnika RTCN Chwaszczyno, odl. 47km.
Odbiór był bez zakłoceń od początku instalacji telewizyjnej, czyli przez co najmniej 3/4 lata, problem z pogorszeniem się jakości sygnału zaczął pojawiać się mniej więcej od września 2018 i nie tylko u mnie lecz u wszystkich sąsiadów dookoła.
Rodzaj instalacji: antena kierunkowa (UHF Maximum dipol aktywny) + Televes AVANT HD (wzmacniacz selektywny, ustawiony na k35, k37, k48) brak żadnych filtrów LTE.

Problem zaczął się pojawiać o ile dobrze pamiętam od września 2018, głownie z MUX3 (kanał 48), pogorszenie się jakości sygnału. Ponowne ustawienie wzmacniacza, zwiekszenie mocy wówczas pomogło lecz nie na długo. Problem ponownie się pojawił na początku grudnia 2018, co zgłosili mi również inni mieszkańcy miejscowości.

Nikt nie wie co może być przyczyną, mam pewną hipotezę że za zakłócenia mogą być odpowiedzialne jakieś nowe nadajniki BTS, internet LTE, ponieważ u mnie zakłocany jest tylko kanał 48 (690Mhz) ale ponoć (nie potwierdzone info) w instalacjach u sąsiadów również pozostałe MUXy.

Co może pomóc w rozwiącaniu problemu?
-zmiana nadajnika? w odległości 53km znajduje się nadajnik w Lęborku lecz nadaje z mniejszą mocą 10kW i jest umieszczony niżej niż nadajnik w chwaszczynie ale MUX3 jest już nadawany nie na k48 lecz k23.
-instalacja dodatkowego filtru LTE np. FAR 50 LTE PROTECTED (Filtry przenoszą sygnały użyteczne w zakresie częstotliwości 47-694MHz, co odpowiada kanałom telewizyjnym UKF (FM) /VHF/UHF) co wg. mnie jest bez sensu skoro MUX3 nadaje na k48 (690-698Mhz)

Jeśli ktoś ma podobne problemy lub wie jak je rozwiązać proszę o pomoc, dzięki!

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Pogorszenie jakości sygnału w odbiorze DVB-T z chwaszczyna od września 2018

Post autor: K63 »

potryk4us pisze:Dębki, woj. Pomorskie
potryk4us pisze:mam pewną hipotezę że za zakłócenia mogą być odpowiedzialne jakieś nowe nadajniki BTS, internet LTE
Jak daleko masz do wież nadawczych na Morskiej i Letniskowej? Masz je przed, czy za anteną?

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Pogorszenie jakości sygnału w odbiorze DVB-T z chwaszczyna od września 2018

Post autor: potryk4us »

K63 pisze:Jak daleko masz do wież nadawczych na Morskiej i Letniskowej? Masz je przed, czy za anteną?
Strzałka pokazuje kierunek anteny.
Nadajniki są przed anteną.

Obrazek

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Pogorszenie jakości sygnału w odbiorze DVB-T z chwaszczyna od września 2018

Post autor: Ikey »

To nie LTE. Za daleko do BTSów, przesterowany wzmacniacz ograniczałby odbiór wszystkich multipleksów. Napisałeś "zwiekszenie mocy wówczas pomogło" - tzn. wsadziłeś wzmacniacz o większym wzmocnieniu i przez jakiś czas było lepiej? Jeśli tak, to tym bardziej nie LTE.
Odpowiedź chyba nasuwa się sama: SFN. Kanał 48 w okolicy Gdańska jest zaśmiecony kilkoma nadajnikami - przeszkadzaczami. Teoretycznie zasięg do Ciebie ma tylko Chwaszczyno, ale praktyka pokazuje, że szkodliwy wpływ SFN przejawia się dużo dalej niż wynika to z pokrycia na mapach emitela.
Podobny problem mamy w Zielonej Górze na k45.
Niestety temat nie do ruszenia. Dla emitela to temat tabu, poszło dużo kasy na te "doświetlenia" i nikt się teraz do błędu nie przyzna.
Ty jedynie możesz spróbować odebrać ten k23 (marne szanse, zależy jaką masz trasę, nie sprawdzałem) lub rozbudować instalację antenową o zwrotnicę kanałową z drugą anteną UHF tylko na k48 i kręcić nią wokół masztu szukając najlepszego odbioru. Powodzenia :)

Zablokowany