sekudowe zaniki sygnału

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: K63 »

mustang01 pisze: 4 stycznia 2020, o 12:45 Poprawiłem link do krajobrazu anteny -> https://photos.app.goo.gl/UUjnkPaAQgzBAjCZ7
To chyba ta lokalizacja. :?: Na maszcie widać jeszcze Opticuma.
VAHANARA pisze: 4 stycznia 2020, o 19:10 Anten do Internetu radiowego też nie widzę
Prawdopodobnie jest na budynku po prawej stronie.

Obrazek
mustang01 pisze: 3 stycznia 2020, o 16:14 mam starszych rodziców i po prostu nie chcą przystawek, uczyć się obsługi, nie chcą dodatkowego pilotu do Tv
To akurat nie problem. Np. dekodery Wiwa mają pilota, który może obsługiwać dekoder i częściowo telewizor (wł/wył., AV, regulacja głośności).
Próbowałeś różnej wysokości zawieszenia anteny? Jeżeli sygnał "zahacza" o wzniesienie, ulega zniekształceniu i niekoniecznie będzie najlepszy na szczycie masztu.
viewtopic.php?f=39&t=7916#p230434
VAHANARA pisze: 4 stycznia 2020, o 19:10 Jedno co mógłbyś poprawić, to boczny wysięgnik dla anteny VHF
Popieram. I dodam - boczny poziomy (nie "fajka"). Taki co najmniej 60 cm, chociaż lepszy byłby ok. 1 m. Bywa, że poprawa parametrów może miło zaskoczyć.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 4 stycznia 2020, o 21:41Prawdopodobnie jest na budynku po prawej stronie.
Ale masz oko!
:D

@mustang01: co to może być zaznaczone czerwoną strzałką na tym zdjęciu powyżej ?

mustang01
Posty: 12
Rejestracja: 1 stycznia 2020, o 19:42
Miejscowość: Żukowo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: mustang01 »

Nie wiedziałem, że antenę VHF trzeba trzymać na wysięgniku. Ne skojarzyłem, że trzeba zachować odległość 1 metra w pionie i w poziomie. Poziomy sygnału na mux-8 są już bardzo wysokie, tylko nie rozumiałem dlaczego te zakłócenia. Byłem bardzo zadowolony z nowej anteny, bo nie potrzeba je było wzmacniacza.

Nie odłączałem innych odbiorników TV w czasie testu, rodzice ubiliby mnie za to że nie ma ich ulubionych programów. Nikt nie chciał oglądać paska stanu sygnału na cały ekran.

Na zdjęciu nie widać, ale sieć wifi u nas jest. Sąsiedzi nie korzystają, bo bardziej opłacalny jest VDSL od neostrady(za wyjątkiem osób pozbawionych linii telefonicznej).
Czerwoną strzałeczką jest znaczona jakiś nadajnik dosyłowy wifi, ten talerzy to chyba to -> https://www.morele.net/ubiquiti-talerz- ... sh-852576/ .
Pytałem o to sąsiada i powiedział, że jego podnajemca miał na tym maszcie antenę do obioru internetu przez wifi, a on otrzymywał dodatkowe pieniądze za to, że wisiał na jego maszcie ten talerz od wifi. Tam na górce (ta która przysłania mi sygnał na wprost tej anteny wifi w kształcie talerz u sąsiada ) jest dwu piętrowy domek z płaskim dachem, a na dachu trój ramienny maszt z kompletem wszystkich anten wifi (talerzyk, 5G, 2,4G).

U nas sąsiedzi mają satelity już od czasów Tv analogowej. Dopiero niedawno weszła telewizja cyfrowa i jeden sąsiad zamontował sobie antenę sitkową w altanie w ogródku, a kolejny antenę mocno kierunkową 19 elementową(taką długą jak ja ostatnio zamontowałem). Nie zrezygnowali z telewizji sat. Ciocia na tym samym budynku ma też antenę siatkową z wzmacniaczem i to pozostałość po tv analogowej. Ma tą antenę podpięta pod budżetowy tv samsung 32 cale(nowszy model niż mój). Ekran tez jej miga na mux-3.

Jeśli chodzi o latanie z antena po dachu robiłem już to jak nie miałem miernika. Wyszło mi, że najlepszy odbiór jest wysoko na maszcie. Jeśli chodzi o wysokość anteny, to najlepszy MER miałem jak antena była tak jak teraz, czyli metr lub 1,5 metra niżej szczytu masztu. W spektrum miernika widziałem, że osłabł wtedy sygnał z muxa-4 i lte 800(których nie odbieram). Mam 400 metrów do nadajnika LTE 2100 i 1800 sieci Play(z tego nadajnika korzystam). Kolejne 3 nadajniki w odległości kilku kilometrów mają komplet częstotliwości, ale przeszkody terenowe i zabudowania nie pozwalają na odbiór internetu. Na RTCN Chwaszczyno też nadaje LTE 800.

Dzisiaj o 3:30 oglądałem TVP 1 HD z mux-3. Miałem pikseloze na karcie DVB-T w komputerze, w czasie jak przejeżdżała obok mojego domu ciężarówka sąsiada. Sąsiad ma firmę przewozową i ogromne podwórko za domem z ciężarówkami, chyba nawet innych firm/kierowców. Droga osiedlowa do tego podwórka ciągnie się w górę tuż przy moim domie. Podwórko jest usytuowane, gdzieś na połowie wysokości mojego domu (czyli sąsiad mieszka trochę wyżej ode mnie, bo ja przy ulicy głównej jestem w większym dole).

Jak testowałem sygnał w południe ok godziny 12:45 miałem zanik dźwięku, co się akurat spotkało z przyjazdem szynobusu PKM w oddali, u podnóża mojej górki przesłaniającej sygnał. Nie wiem czy to wpływ pociągu, muszę zbadać tą sprawę jeszcze raz. Wprawne oczy mogą tą PKM-kę mogą uchwycić na moim zdjęciu krajobrazu anteny. Pociąg jest akurat na zdjęciu na wprost od mojego masztu antenowego.

Co do wzmacniacza hfo w antenie 19 elementowej to zarówno z symetryzatorem jak i z wzmacniaczem hfo miałem zakłócenia. Wydaje mim się, że z wzmacniaczem antenowym te zakłócenia trwają krócej. Np. mam zanik dźwięku, zamiast brak obrazu i dźwięku.

Co do anteny Opticum AX1000 to sciągnołem ją z strychu i otworzyłem puszkę antenową. Okazało się, że była w niej nowa płytka bez wzmacniacza. Antena nie dostało o demnie drugiej szansy z innego powodu. Po demontażu uszkodziła się, pogięły się jej elementy. Jak się jej dotknie to lata w niej niemal wszystko, każda śrubka jest zardzewiała.

Co do anteny sat to problem opisałem tutaj ->https://www.satclub.pl/viewtopic.php?f=114&t=20612 , może bez szczegółów.
Mam 2 anteny sat: stalową 100 cm dla dekodera i tv z wbudowanym dekoderem sat i 120 cm z laminatu epoksydowego dla karty komputerowej TBS 6909-X. Na karcie komputerowej mam problem z odbiorem z obu talerzy. Obraz sieka na karcie mimo wysokich parametrów MER. TV samsung wskazuje większa ilość błędów dla większego talerza na kanale BBC Brit niż na mniejszym talerzu (ale są inne konwertery na tych talerzach, różnych firm). Tv radzi sobie lepiej z korekcją od karty komputerowej. Ten licznik błędów na tv pokrywa się z tym, co widziałem na ekranie komputera porównując dwie anteny sat (mniejsza antena mniej pikselozy). Wymieniłem konwerter, 2 razy kable, testowałem tłumiki sygnału. Teraz jak znajdę czas i będzie dobra pogoda to spróbuje lepiej ustawić antenę. Nie chciałbym na razie zakładać nowego tematu na elektrodzie, dotyczącego sat (bo dla dvb-t już założyłem, zgodnie z radą kolegi). Sprzęt sat, choćby same kable (bo jest ich 4) sporo kosztują i nie mam, aż tylu pieniędzy by działać równocześnie tu i tam.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: VAHANARA »

Coraz więcej wskazuje, że głównym problemem są słabe sygnały TV przy których odbiorniki nie mogą sobie poradzić z korekcjami przy krótkich i silnych zakłóceniach. A zakłócenia pewnie występują z wielu źródeł, głównie zapewne od samochodów.

Z zakłóceniami nic nie zrobisz, czyli wypadałoby na maxa wyciągnąć sygnały TV, żeby jak najbardziej polepszyć stosunek odbieranych sygnałów do zakłóceń. Może przy silnej antenie i silnym wzmacniaczu dałoby się umieścić antenę niżej w jakimś "cieniu", żeby ją odseparować od zakłóceń, a przynajmniej części, ale tu tylko próby coś mogłyby pokazać.

Miej też świadomość, że zakłócenia mogą wnikać nie tylko przez antenę, ale i przez pozostałe elementy instalacji - kable, zwrotnicę, złącza, etc. Dlatego podbija się sygnały wzmacniaczem przy antenie, aby zabezpieczyć się jak najbardziej od tego typu efektów.

Tym niemniej, nastawiłbym się w twojej sytuacji, że może się nie udać usunąć całkowicie zakłóceń, a jedynie je ograniczyć, i to też nie do przewidzeniu jest w jakim stopniu.

Generalnie, przy zakłóceniach impulsowych pierwszy pada obraz (wysokie bit-raty i kompresje), a dopiero potem dźwięk. Ale, fakt, czasami może być i tak, że piknie tylko dźwięk.

Antena mux-8 w pol. V powinna być oddalona zarówno od anteny UHF, jak i w bok od masztu. Jeśli masz wysokie poziomy to może być i tak, jak teraz, ale miej świadomość, że na wysięgniku powinny się automatycznie jescze polepszyć parametry mux-8, a więc tym samym jego odporność na zakłócenia.

AX to bardzo delikatna konstrukcja, przy kosztach, które poniosłeś na całość instalacji i jej kiepskim stanie - przeznaczyć na złom albo sprezentować jakiemuś majsterklepce.

SAT:
Jeśli problemy występują na karcie komputerowej, to przyczyną zapewne są zakłócenia z serwera. PC-ty niestety potrafią siać zakłóceniami jak opętane. Podobnie może być dla kart TV.

Kart wewnętrznych ani sticków USB nie powinno się w żadnym przypadków traktować jako odniesienia jakości instalacji.

Oczywiście, dokładać tu się może odtwarzacz, one też bywają różnie napisane, ale zwykle podstawa problemu to hardware.

Co do skosu LNB - w ogóle nie należy się sugerować jakimikolwiek wyliczankami, tabelami, kalkulatorami. To czysta teoria, zwykle nie mająca nic, albo prawie nic, wspólnego z rzeczywistą instalacją. Skos ma być taki, przy którym występuje największa jakość odbieranych sygnałów.

EDIT:
Takie chwilowe zakłócenia pochodzą w większości od wszelakiego rodzaju iskrzeń - właśnie instalacje zapłonowe w samochodach, silniki elektryczne komutatorowe, łączniki do włączania światła i wszelkich innych urządzeń. A masz może kuchenkę gazową z iskiernikami do zapalania gazu? Takie iskierniki potrafią skutecznie zakłócać przy antenach wewnętrznych, ale kto wie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: dvbtowiec »

@mustang01
A pisałem o poprzecznym wysięgniku anteny na MUX8 na szczycie masztu w pierwszym zdaniu i poście w tym wątku odpowiedziałeś wówczas:
Antena UHF ma boczny pręt zdala od masztu.
i potwierdziłeś gdy później dopytywałem czy na pewno mowa o VHF, czy tylko pomyłka w nazewnictwie pasm ;)

Czyli podsumowując:
1. Popraw koniecznie antenę VHF, daj ją na boczny, poziomy wysięgnik w odległości minimum 1m od masztu.
2. IMO wyrzuciłbym ten wzmacniacz na antenie UHF, który wzmacnia całe pasmo także w zakresie VHF i dał zwykły symetryzator.
Opcjonalnie:
3. Zastosowałbym zamiast zwrotnicy pasywnej, wzmacniacz Terra który podawałem. Jest jednocześnie zwrotnicą i ma regulację wzmocnienia. Będzie możliwość wyregulowania poziomów.
4. Jeśli zdecydujesz się zastosować wzmacniacz Terra umieściłbym go pomiędzy antenami, aby maksymalnie skrócić długość kabli od anteny do wzmacniacza (zwrotnicy).
5. Odległość między antenami powinna wynosić minimum 1m. Na zdjęciu nie potrafię ocenić aktualnej odległości, ale jeśli aktualnie masz więcej pobaw się wysokościami anten, nawet zamieniając je miejscami.
Jak nic innego nie pomaga, a masz obserwacje że otoczenie zakłóca, może wysokość którejś anteny coś zmieni.


W ostatecznej ostateczności, trzeba zastosować dużo lepszy odbiornik (tuner, telewizor) z wyższej półki, który lepiej radzi sobie z korekcją błędów przy zakłóceniach. Te najtańsze, mają kiepskie głowice i czasami właśnie sprawiają takie psikusy.

Powodzenia ;)

mustang01
Posty: 12
Rejestracja: 1 stycznia 2020, o 19:42
Miejscowość: Żukowo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: mustang01 »

Jakby myśleć i wychodzić przyszłościowo to chciałem jeszcze kupić sobie antenę fm.
Dipol ma fajne anteny -> https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa ... _A0312.htm
To jak sobie taką kupię to chyba poniżej tych do DVB-t zamontuje.
Czy na antenie do DAB+ i mux-8 odbierze się jakieś radio FM?
W trójmieście są fajne stacje radiowe FM -> http://radiomap.eu/pl/gdansk .
Stacje nadają na polaryzacji pionowej i poziomej. Ta antena kierunkowa jest tylko w polaryzacji H.
Nie używam gniazd rozdzierających sygnał na sat,radio i tv, bo tłumią sygnał. Mam na dachu jeszcze inny maszt nie używany do niczego (pomiędzy masztami wysokimi moim i cioci). Jest krótszy i z rury o małej średnicy. Wydaje mi się, że do radia lepiej wykorzystać inny maszt, aby zachować te odstępy od anten i wtedy fm puściłbym na innym kablu niż dvb-t.
U siebie na zwykłym odbiorniku(bum box na zintegrowanej antenie) nie odbieram VOX FM, Anty radio, RMF MAXX, PR Trójka (okazjonalnie PR 2 też). A te z którymi mam okresowe zaniki/zakłócenia sygnału to radio Kaszebe, Maryja.
Stacje FM są nadawane z różnych kierunków, nie mam pojęcia jakie byłbym wstanie odbierać z anteny kierunkowej i nawet się nie zastanawiam jak taką antenę ustawić. Wydaje mi się, że dla anteny dookólnej to w moim miejscu zamieszkania mam za słabe warunki odbioru.

Mam w domu kuchenkę gazową z iskrownikiem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: dvbtowiec »

Każda antena kierunkowa jest zarówno w polaryzacji H jak i V.
To od Ciebie zależy czy zamontujesz ją pionowo, czy poziomo w zależności od odbieranego sygnału.

Oczywiście możesz wykorzystać osobne kable, ale wzmacniacz Terra który Ci podlinkowałem w paśmie VHF przesyła także sygnał FM.

Moim zdaniem na tej kierunkowej antenie do VHF którą masz, odbierzesz także sygnały radiowe (być może nie wszystkie skoro masz je z różnych kierunków).
Ta antena do VHF na pewno od razu umożliwi odbiór radia DAB+.

Zawsze można też zastosować małą zwrotnicę na maszcie FM/VHF i dodać na jej szczycie dodatkową antenę FM, spiąć je razem i dopiero potem jednym krótkim kablem podłączyć do odpowiedniego gniazda tego wzmacniacza.
Pisałeś że sygnał na VHF masz mocny, więc tutaj problemów nie będzie przy dodatkowym podziale pasywnym przed wzmacniaczem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: VAHANARA »

mustang01 pisze: 6 stycznia 2020, o 10:38Stacje FM są nadawane z różnych kierunków, nie mam pojęcia jakie byłbym wstanie odbierać z anteny kierunkowej i nawet się nie zastanawiam jak taką antenę ustawić. Wydaje mi się, że dla anteny dookólnej to w moim miejscu zamieszkania mam za słabe warunki odbioru.
Można dać tego typu antenę --> https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa ... _A0222.htm - u ciebie raczej w położeniu pionowym z dystansem do masztu.

Plus wzmacniacz - albo dedykowany na pasmo FM (nie szerokopasmowy), albo korzystać z masztowego typu wielopasmowa Terra.
Przy wzmacniaczu problem tłumienia na gnieździe RTV nie powinien być istotny.
mustang01 pisze: 6 stycznia 2020, o 10:38am w domu kuchenkę gazową z iskrownikiem.
I co, sprawdziłeś z ciekawości?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: K63 »

mustang01 pisze: 6 stycznia 2020, o 10:38 Nie używam gniazd rozdzierających sygnał na sat,radio i tv
A wcześniej sumujesz czymś te sygnały? Czy przesyłane są oddzielnymi przewodami?

mustang01
Posty: 12
Rejestracja: 1 stycznia 2020, o 19:42
Miejscowość: Żukowo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: mustang01 »

Wiele lat temu jak Tata robił sobie herbatę to miałem zakłócenia w TV. Później zrobiłem sobie herbatę i ja i zakłócenia nie powtórzyły się. Tu podobnie jak mam zakłócenia w nocy, jest cisza i żadne auto nie jeździ, a zakłócenia występują.
Jeśli chodzi o sumator to mam taki na strychu z DVB-T i dvb-s2, był na 4 tv, a mam 3 tv. Zwrotnice są i wzmacniacze masztowe z wejściem na antenę FM.
Zamiast gniazdek zamontowałem beczki i sygnał jest lepszy. Mam po 2 kable do każdego z gniazdek i jeden wykorzystuje jako dvb-s2, a drugi dvb-t. Przy TV nie mam radio odbiornika, tekże w miejsce zwrotnicy FM wkręcę chyba rezystor. To wydaje mi się lepsze, tak jak korzystanie z anteny z zyskiem w paśmie FM w porównaniu do anteny bez zysku z wzmacniaczem.

mustang01
Posty: 12
Rejestracja: 1 stycznia 2020, o 19:42
Miejscowość: Żukowo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: mustang01 »

Dzisiaj dostałem 1 metrowe rury do masztu. Antenę dałem wyżej i bez wzmacniacza. Jak ściągnąłem antenę to się okazało, że jedna z śrubek miała luzy po zderzeniu anteny z moją głową (opadł maszt i antena trochę się odkształciła).
Przedłużenia masztu chyba przykręciłem krzywo i nie wycelowałem anteną centralnie na nadajnik (nie starczyło czasu).
Daje zdjęcia z pomiarów -> https://photos.app.goo.gl/YL4DWXsYxhbKVzW9A , czas na testowanie.
Wydaje mi się, że sygnał z mux-8 jest mniejszy po zamontowaniu poprzeczki. Zamontowałem rozgałęźnik na 3 TV, wcześniejsze zdjęcia z pomiarów były z rozgałęźnikiem na 4 TV.

TVP 1 HD - mam bardzo dużo rozmazanych klatek na prawie całej wielkości ekranu i co chwile zacina się dźwięk. Już nie jak wcześniej od czasu do czasu, ale ciągle. Polsat, Stopklatka - to samo co na TVP 1 tylko w mniejszej ilości. TVP Rozrywka puki co, bez błędów w obrazie i dźwięku.

mustang01
Posty: 12
Rejestracja: 1 stycznia 2020, o 19:42
Miejscowość: Żukowo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: mustang01 »

Antena trójramienna Emme Esse DVB-T AT 45VSL 41 EL. 3-LINE LTE.
Trochę zabrakło mi kabla antenowego na odcinku antena - zwrotnica i nie wiem, czy zastały zachowane minimalne promienie zgięcia kabla antenowego. Daje wyniki pomiarów.
https://photos.app.goo.gl/aTZmZ2U3djLHzZ1S8
Spodziewałem się większych poziomów na mux-3 na tej antenie, jest tylko 2 dB więcej.

mustang01
Posty: 12
Rejestracja: 1 stycznia 2020, o 19:42
Miejscowość: Żukowo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: mustang01 »

Największą siłę sygnału uzyskałem na antenie trójramiennej.
Zrezygnowałem z rozgałęźników i zwrotnic antenowych i połączyłem wszytko jednym odcinkiem kabla triset profi(odcinek na dworze jest w peszlu). Nie odbieram poprawnie muxa-8. C/N na muxie-3 poprawił się o około 1dB (wcześniej wybadałem, że 0,75 dB traciłem na rozgałęźniku ). Obecnie C/N na mux-3 skacze 33..29.9 dB, na muxach 1-2 mam o 1dB C/N więcej. Na stronie http://www.aval.com.pl/index.php?parame ... nalu-dvb-t jest napisane, że minimalny C/N to 31 dB dla stosowanej obecnie transmisji. Dowiedziałem się również z internetu, że 3 dB wahania sygnału są normą i liczba ta może być większa, jeśli mieszkamy bardzo daleko od nadajnika (chyba więcej niż 50km). Poczekam do końca czerwca na poprawę parametrów transmisji na muxie-3, wtedy też spróbuje dodać zwrotnicę z anteną VHF na mux-8.

mustang01
Posty: 12
Rejestracja: 1 stycznia 2020, o 19:42
Miejscowość: Żukowo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: sekudowe zaniki sygnału

Post autor: mustang01 »

Wymieniłem swoje anteny na DVB-T 2X45UD + sumator Emme Esse.
Poziom sygnału jest nierówny. Pomiędzy mux-3, a mux-1 jest 10 dBuV różnicy. Kolejne 10dBuV mniej ma mux-8 (45dBuV).
Każda antena jest podpięta tylko do jednego TV. Po wymienię na nowy model TV (SONY KD-49XG8096) odbieram bez zakłóceń również programy z muxa-8. Mux-8 nie oglądam zbyt często, dlatego akceptuje minimalne błędy w obrazie spowodowane niskim poziomem sygnału (brak dedykowanej anteny na to pasmo).
Na antenie trójramiennej poziom sygnału był bardzo wyrównany i wyższy na muxie-8, ale łapałem na niej zakłócenia (obraz mrugał na starym TV). Oprócz swojej anteny wymieniłem antenę siatkową z wzmacniaczem SWA-2000 Cioci(ta blisko moje anteny), której wzmacniacz prawdopodobnie był przesterowywany.

Zablokowany