Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: K63 »

DanielK pisze: 15 czerwca 2020, o 23:10 Fte (Diamond lub Eye)
Warte uwagi ze względu na zawężone pasmo odbioru 470-694 MHz (k.21-48).
Kir pisze: 15 czerwca 2020, o 19:43 jaką antenę polecacie ?
Na początek sprawdź może, co odbierzesz na pasywnej siatce.

Awatar użytkownika
Kir
Posty: 11
Rejestracja: 6 czerwca 2020, o 12:07
Miejscowość: Mrzezino
Odbiornik: Panasonic TX-L32E5E
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000 Combo Proline, Wzmacniacz z regulacją na 4 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Kir »

Dzięki za info o antenach. Do anteny mam podłączony
- Wzmacniacz linowy OPTICUM DVB-T W-20 HD (20dB)
- Wzmacniacz szerokopasmowy AMS AWS 144 (14/17 dB)
Tak konfiguracja działa cały czas dobrze dla 4 multipleksów z podziałem na 3 TV (do czasu refarmingu) . Jak miałem kiedyś problemy z sygnałem to ta konfiguracja sprawdziła się najlepiej. A próbowałem różnie i bez wzmacniacza liniowego i z innymi wzmacniaczami. Bez wzmacniaczy lub ze zmniejszoną siłą było tylko gorzej na wszystkich multipleksach.
A jakie polecalibyście wzmacniacze?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: K63 »

Kir pisze: 16 czerwca 2020, o 17:36 - Wzmacniacz linowy OPTICUM DVB-T W-20 HD (20dB)
- Wzmacniacz szerokopasmowy AMS AWS 144 (14/17 dB)
Co prawda sygnał w kierunki Mrzezina jest wytłumiony, ale stosowanie 2 wzmacniaczy to gruba przesada. :!: Pamiętaj że o stabilności odbioru decyduje jakość sygnału. Jeżeli ona jest kiepska już przy wyjściu z anteny, to nawet 2 wzmacniacze jej nie poprawią.
Czy odbierałeś niedawny testowy mux Polsatu na k.22 z mocą 25 kW?
Z Chwaszczyna w kierunku Mrzezina masz:
mux-1 ~25 kW
mux-2 ~25 kW
mux-3 ~47 kW (poprzednio na k.48 było ~27 kW, czyli dużo słabiej)
mux-8 ~1.2 kW
W pierwszej kolejności sugeruję wymianę symetryzatora w antenie. Jeżeli to nie pomoże, to wezwij instalatora z miernikiem, bo pójdziesz w koszty, a bez pomiarów nie ma sensu wydawać pieniędzy na eksperymenty.
Ok. 40 km od nadajnika o mocy 17-20 kW, przy pomiarach na podobnej pasywnej antenie Opticum, na mux 1-3 miałem poziomy sygnału 60-65 dBμV (norma 48-74 dBμV).

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Ikey »

Naprawdę jestem zaskoczony jak wielu z Was, którzy od lat siedzą na tym form, nie potrafi podać rozwiązania tego znanego przecież od lat problemu.
@Kir - znalazłeś się w "martwej strefie" sieci nadajników SFN, która przesunęła się do Twojej lokalizacji po zmianie kanału. Trudności z synchronizacją odbiornika wynikają z różnicy faz sygnałów pochodzących z wielu źródeł (nadajników) i w ten sposób w sieci SFN tworzą się obszary o utrudnionym odbiorze pomimo dużej siły sygnału. Ich położenie zależy m.in. od parametryzacji nadajników. Przerabiałem parę takich przypadków już. I przypominam - w okolicy na k22 pracują nie tylko Chwaszczyno i Oksywie. Masz pecha, Emitel nie kiwnie palcem żeby to zmienić, bo wtedy inni zaczną narzekać. Jedynym co możesz zrobić to użyć mocno kierunkowej anteny i doświadczalnie ustawiać ją na najniższy BER. Nie przesadzaj ze wzmocnieniem wzmacniacza. Powodzenia.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: K63 »

OK, przyjmijmy że na mux-3 jest to problem SFN (chociaż w czasie przerwy konserwacyjnej w Chwaszczynie, na k.22 ponoć nie miał żadnego sygnału), ale na mux-1 i mux-2 też jest kiepsko. A one w najbliższej okolicy nie mają nadajników SFN.
Kir pisze: 8 czerwca 2020, o 22:01 Dziś w czasie przerwy konserwacyjnej nic nie odbierałem.
Kir pisze: 14 czerwca 2020, o 14:17 Próbowałem dziś bez wzmacniacza i jest kompletna tragedia. Na MUX-3 jakość sygnału 10% i siła 17%. Na innych multipleksach bez wzmacniacza również źle. Na MUX-1 i MUX-2 jakość 0% siła 26%. Na MUX-8 jakość 10% siła 26%.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Dobrycel »

A co powiecie o antenie
Antena DVB-T Uni Line LOG 560HVD Emme Esse ?
Ponadto piszecie o antenie AX 1000. Nie lepiej kopić BX 1000? Czy w niej tez jest problem z symetryzatorem?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: VAHANARA »

dvbtowiec pisze: 15 czerwca 2020, o 08:20Jeszcze nie widziałem aby zysk z dwóch różnych pasm sumować
Eee, to jeszcze faktycznie nie wiele widziałeś - popatrz sobie w anteny do LTE - tam w zasadzie trzeba być w czepku urodzoym, żeby znaleźć antenę z podanymi rzeczywistymi zyskami - większość ma "kosmiczne" zyski sięgające kilkudziesięciu decybeli, oczywiście pasywne anteny.... ;)
Kir pisze: 16 czerwca 2020, o 17:36 Do anteny mam podłączony
- Wzmacniacz linowy OPTICUM DVB-T W-20 HD (20dB)
- Wzmacniacz szerokopasmowy AMS AWS 144 (14/17 dB)
Tak konfiguracja działa cały czas dobrze dla 4 multipleksów z podziałem na 3 TV (do czasu refarmingu) . Jak miałem kiedyś problemy z sygnałem to ta konfiguracja sprawdziła się najlepiej. A próbowałem różnie i bez wzmacniacza liniowego i z innymi wzmacniaczami. Bez wzmacniaczy lub ze zmniejszoną siłą było tylko gorzej na wszystkich multipleksach.
Do tego nadajnika masz raptem 22km a w instalacji masz 37dB wzmocnienia - wygląda, że coś tu jest poważnie nie tak z instalacją antenową, albo... gdzie masz tę antenę zamontowaną?

SFN może się dokładać do problemów z odbiorem, ale jak dla mnie pierwsza sprawa to te gigantyczne wzmocnienie w instalacji. Pamiętaj, że przy k22 mogą też pojawiać się zakłócenia z pasma 400, ale to jakoś najmniej prawdopodobne mi się wydaje.
Kir pisze: 16 czerwca 2020, o 17:36A jakie polecalibyście wzmacniacze?
Masztowy lub domowy dwupasmowy (VHF+UHF), ale przede wszystkim inna antena.

Awatar użytkownika
Kir
Posty: 11
Rejestracja: 6 czerwca 2020, o 12:07
Miejscowość: Mrzezino
Odbiornik: Panasonic TX-L32E5E
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000 Combo Proline, Wzmacniacz z regulacją na 4 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Kir »

Informuję jak się sprawa skończyła. Manewrowałem trochę anteną i uszkodził się dipol w miejscu gdzie jest fabrycznie przewiercony otworami na śrubę. Kupiłem więc nową OLYMPIA BX-1000. Jest poprawa, obecnie wszystkie MUX-y jakość i siła sygnału na 100% oprócz MUX-8, gdzie siła sygnału jest 100 % a jakość różnie w zależności od dnia od 50% do ok. 67 %, ale raczej nie zawiesza się obraz.

Może tez poprawili sygnał na MUX-3 bo jest ona najsilniejszy, co sprawdziłem zmieniając wzmacniacz liniowy z 20 na 10 dB. Ze słabszym wzmacniaczem jakoś i siłą sygnału wynosiły na MUX-3: 100%, 100%, MUX-1: 69%, 75% MUX-2: 95%,85% MUX-8: 40%,96%.

Antenę mam od lat na poddaszu rozprowadzoną kablami długoś od 10 do 20 m na cztery odbiorniki TV. Wiem że antena pod dachem to nie najlepsze rozwiązanie ale działało. Dlatego też konieczne jest takie wzmocnienie.

Myślę że główną przyczyną moich problemów z MUX-3 w związku z przejściem z 690 Mhz na 482 Mhz jest fakt, że fala o niższej częstotliwość wymagana większej anteny. Z stąd pewnie wyniknął problem.

Co do anteny BX-1000 to jej zaletą są dwa w miarę solidne dipole. Dipole umieszczone jeden za drugim. Dobrze się nadaje do odbioru wszystkich MUX-ów z jednego Nadajnika np. Chwaszczyno, bo dłuższy dipol na MUX-8 można ustawić w wymaganej polaryzacji pionowej.

Co do anten jest też test na stronie: https://satkurier.pl/news/166805/test-a ... _page_id=4

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: poxipol »

Problemem nie była antena,a przedwzmacniacz liniowy,który po wymianie ograniczył negatywny wpływ jednego z synchronicznych nadajników. -na tym samym kanale.
Antena nie jest duża.a raczej mała.
Dla pasma VHF to tylko dipol o zysku ok 0 dB,gdzie dla pasma UHF to już kilka dB w zależności od odbieranego kanału.
Na dipolu VHF możesz wzmocnić maksymalnie sygnał ale nie poprawisz jego jakości.

Awatar użytkownika
Kir
Posty: 11
Rejestracja: 6 czerwca 2020, o 12:07
Miejscowość: Mrzezino
Odbiornik: Panasonic TX-L32E5E
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000 Combo Proline, Wzmacniacz z regulacją na 4 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Kir »

Nie no wzmacniacz liniowy jest ten sam 20 dB. 10 dB na chwilę miałem wkręcony i były na nim gorsze parametry niż na 20 db. Natomiast zmieniłem też wzmacniacz szerokopasmowy z AWS-144 na AWS-1144.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Dobrycel »

Moze troszke nie w temacie....
Wytłumaczcie mi prosze o co chodzi z przedwzmacniaczem, wzmacniaczem liniowym i tym wzmacniaczem AWS-1144.
Ten ostatni wzmacniacz czym sie rozni od takiego wzmacniacza antenowego?
U Siebie mam instalacje na pasywnych antenach, zrobione to niezgodnie ze sztuką instalatorska bo trójnik, rodzielacz itp ale działa stabilnie więc nie ruszam :D Czasami u znajomych sie człowiek pobawi z antenami, ale chciałbym poszerzyć wiedze o te przedwzmacniacze i wzmacniacze. Tutaj kolega zastosował AWS-1144 Dlaczego taki drogi itp.

Awatar użytkownika
Kir
Posty: 11
Rejestracja: 6 czerwca 2020, o 12:07
Miejscowość: Mrzezino
Odbiornik: Panasonic TX-L32E5E
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000 Combo Proline, Wzmacniacz z regulacją na 4 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Kir »

Wzmacniacz liniowy W-20 HD mam przykręcony przy samej antenie. Dalej idzie kabel długości ok 1,5 m do wzmacniacza AWS-1144 z rozdzielaczem na 4 TV. Ma on możliwość podania napięcie do wkręconego wzmacniacza przy antenie. W puszce antenowej niema już żadnego wzmacniacza jest tylko symetryzator.

Co do różnicy między przedwzmacniaczem a wzmacniaczem to w technice antenowej chyba określenia równoważne. Wzmacniacz przy samej antenie niektórzy nazywają przedwzmacniaczem. Jeżeli się mylę to niech mnie ktoś sprostuje.

Wzmocnienie sygnału rzeczywiście można by wykonać prościej. Taniej i bardzie niezawodnie by było gdybym wymienił puszkę antenową i dał dobry wzmacniacz dopuszkowy z dużym wzmocnieniem (np. HFO Elektronik). Do tego jeszcze jakiś separator antenowy np. AZS-03 AMS, żeby podać napięci do wzmacniacza. No i oczywiście na koniec sam pasywny rozdzielacz na 4 TV.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: poxipol »

Przedwzmacniacz antenowy służy do wstępnego wzmocnienia sygnału.
Jeżeli natężenie sygnału w danym miejscu odbioru jest małe i nie ma już możliwości zwiększenia zysku energetycznego mocniejszą anteną,a sygnał uzyskany na zaciskach anteny wynikający z jego modulacji jest na min.poziomie,to aby zrekompensować straty na desymetryzacji i kablu podpina się przedwzmacniacz.
Przed wejściem na wzmacniacz mocy ( mini zbiorcza inst.) sygnał powinien oscylować w granicy 0 dB ani za dużo ani za mało ( nie mylić z dBuV )
Takim odzwierciedleniem jest np.podpięcie gramofonu do wzmacniacza z pominięciem przedwzmacniacza.
Przedwzmacniacz ( przedwzmacniacze ) powinny być podpięte jak najbliżej zacisków anteny.
Tutaj kol.@Kir spartolił sprawę,ponieważ podpiął szerokopasmowy przedwzmacniacz za zwrotnicą antenową.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Dobrycel »

YYY poxipol pozgrzytało mi w zwojach :D W takie instalacje sie bawił nie bede :D
A w czym to lepsze od anteny ze wzmacniaczem? Tzn płyta odpowiednia w puszce antenowej (nie symetryzator a płytka pod zasilacz) oraz przy TV zasilacz ten czarny za 10 pln?
Czy taki przedwzmacniacz nie będzie dyndał na kablu i robił niepotrzebne obciążenie kabla?

Postaraj sie to wyjaśnić prosto :D Bo nie rozumiem po co takie cos dawać jak można symetryzator wyciągnąć dać inna płytkę, oraz zasilacz z regulacją. Może czegoś nie wiem i się naumiem :D

Kolega wcześniej pomylił kolejność, ale nie rozumiem sensu takich a nie innych rozwiązań bo wpakował w to około 150 pln a mozna by było 20 pln? Nie gniewaj sie, jak coś za bardzo przekombinowałem. Nadal nie rozumiem dlaczego takie a nie inne rozwiązanie :D

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: VAHANARA »

Dobrycel pisze: 6 lipca 2020, o 12:00 Wytłumaczcie mi prosze o co chodzi z przedwzmacniaczem, wzmacniaczem liniowym i tym wzmacniaczem AWS-1144.
Ten ostatni wzmacniacz czym sie rozni od takiego wzmacniacza antenowego?
Heh, to temat rzeka, pewnie już "tłuczony" na forum z kilka razy... nie da się go zamknąć w jednym akapicie.

Ogólnie "przedwzmacniacz", "wzmacniacz dopuszkowy", "wzmacniacz liniowy", "wzmacniacz antenowy" albo "wzmacniacz masztowy" to wzmacniacz, który zwykle charakteryzuje się przede wszystkim jak najmniejszym współczynnikiem szumów na wejściu. Poziom wyjściowy takich wzmacniaczy zaś bywa tu rzeczą wtórną.

Zaś w typowych "wzmacniaczach budynkowych" czy "domowych", "mieszkaniowych" , "rozdzielczych" np. typu AWS-1144 z kolei istotny jest wysoki poziom wyjściowy.

A kiedy stosować jaki wzmacniacz lub w jakiej kombinacji - wszystko zależy od warunków odbiorczych i warunków, jakim musi odpowiadać instalacja antenowa. Często daną instalację można zrobić też na kilka różnych sposobów z porównywalnym skutkiem.

Zwykle w większości domowych instalacji antenowych wystarcza wzmacniacz dopuszkowy lub liniowy, ewentualnie masztowy, nawet przy zasilaniu do kilku odbiorników. Alternatywnie, w części instalacji można dać zamiennie jakiś wzmacniacz "budynkowy".

W większych instalacjach lub przy bardzo niekorzystnych warunkach odbiorczych czasami trzeba dać połączenie bardzo dobrego przedwamacniacza (jak najniższy współczynnik szumów) i do tego wysokopoziomowy wzmacniacz budynkowy lub inny.

Czasami zaś nie ma innego wyjścia, jak zastosować w roli "wzmacniacza antenowego" wysokopoziomowy wzmacniacz budynkowy, bo tylko taki może zapewnić jaki taki odbiór.

W znakomitej większości małych instalacji antenowych zarówno typ wzmacniacza jak i miejsce umieszczenia wzmacniacza nie bywają krytyczne.

Pisałem - temat rzeka... ;)
Dobrycel pisze: 6 lipca 2020, o 12:00 U Siebie mam instalacje na pasywnych antenach, zrobione to niezgodnie ze sztuką instalatorska bo trójnik, rodzielacz itp ale działa stabilnie więc nie ruszam
Farciaż jesteś... ;)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: Dobrycel »

Taa jak czytam powazne potyczki z instalacjami monterów na Elce to az mi iskrzy we łbie. Koszt instalacji (częsci tj filtry itp) kilkaset plus robocizna :) Brakuje mi tutaj na forum, aby jakis monter zamontował kilka anten, skierował na nadajnik i mierzył poziomy sygnałów :)
Zwłaszcza teraz po refarmingu. Czy poziomy sa podobne, czy duza różnica.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem z odbiorem programów z Multipleksu MUX-3 po refarmingu przeprowadzonym w dniach 3-5 czerwca.

Post autor: VAHANARA »

Dobrycel pisze: 7 lipca 2020, o 13:44 Koszt instalacji (częsci tj filtry itp) kilkaset plus robocizna
Bo w trudniejszych warunkach odbioru instalacja DVB-T może nie być ani prosta, ani tania, ani wykonalna.
Dobrycel pisze: 7 lipca 2020, o 13:44 Brakuje mi tutaj na forum, aby jakis monter zamontował kilka anten, skierował na nadajnik i mierzył poziomy sygnałów
Zwłaszcza teraz po refarmingu. Czy poziomy sa podobne, czy duza różnica.
Ale po co? Było, minęło. Teraz jest nowa rzeczywistość z nowymi wyzwaniami. Zwłaszcza, jeśli przejście było z góry pasma na dół. Warunki w takim przypadku zmieniają się całkowicie i mogą być całkowicie nowe wyzwania.

I nie poziomy są istotne, ale parametry jakościowe sygnałów, jak MER, BER, a te są zawsze indywidualne na każdej instalacji.

Zablokowany