DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

Kabel nie służy jako antena, to nie radio.

W tej chwili MUX 3 albo jest 80% albo nie ma. MUX 1 i MUX 2 prawidłowo o 100%.
nero24 pisze:Tym co "szatkuje".....niektórzy mają wzmacniacz LNA-177 .. założyłem kiedyś i szybko wymieniłem na symetryzator ...za duże wzmocnienie , przesterowanie sygnału... prawie zanikał obraz... zasada co do cyfrowego sygnału jest taka unikać wzmacniaczy.... większość anten ma symetryzatory.. jeśli oczywiście jest potrzeba stosujemy wzmacniacz o delikatnym podbiciu sygnału jak mało mocniejszy itp.
Jak założyłem symetryzator to miałem tylko MUX 1 i MUX 2, dopiero po założeniu LNA 177, jest oznaka życia MUX 3.

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Szymon_Zy »

Panowie skoro nadaje Błeszno i Wręczyca z ciekawości oświećcie mnie po czym zidentyfikować skąd odbieram. Do obu nadajników mam prawie identycznie ale antenę mam skierowaną na Błeszno.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

jaroslaw1309 pisze:
ObywatelDVB-T pisze:Teraz po południu jest tragicznie gorzej niż z Błeszna - szatkownica pikseli prawie cały czas.
To jest cały czas Błeszno. Jak w miejscu napisu NW06 będzie napis Emitel to będzie Wręczyca. Już o tym Tobie pisałem.
Błeszno cały czas nadaje. Inna sprawa,że po włączeniu Skrzycznego sygnał znacznie się wzmocnił, teraz pewnie podbija go z kolei Wręczyca.
Masz rację Błeszno cały czas nadaje, natomiast co do oznaczenia NW 06 SLA to już nie jestem tego taki pewien.
Mam na strychu drugą wolną antenę siatkową ze wzmacniaczem SWA 6000 ustawiłem ją na kierunek Wisła tj. 90 stopni w lewo w stosunku do Wręczycy/Błeszna, dodatkowo ustawiłem ją tak aby ściana zastawiła kierunek na Wręczycę i Błeszno, w telewizorze wyszukałem kanały od nowa i na kanale 41 parametry są takie same tzn. NW 06 SLA a nie Emitel.
Czyli albo nie masz racji z tymi oznaczeniami, albo jak bym nie obrócił anteną to i tak zawsze odbieram z Błeszna (czuli jak nie patrzeć zawsze d...pa z tyłu)

Takie mam wskazania z Wisły - chyba z Wisły.
Obrazek


Napisałem w tej sprawie zgłoszenie do UKE w Siemianowicach Śląskich i taką otrzymałem odpowiedź:
Szanowny Panie XXXXXX



Dziekuję za informacje.



Problem z MUX-3 wynika najprawdopodobniej z faktu, że w dalszym ciągu pracuje na K-41 nadajnik z Błeszna (pomimo załączenia Wręczycy).

W założeniu całe województwo śląskie ma pracować na K-41 w systemie SFN (sieć jednoczęstotliwościowa).

Jak dotąd w niektórych miejscach zdarzają się problemy, wynikające najprawdopodobniej z nieprawidłowego doboru opóźnień sygnału z poszczególnych nadajników.

W chwili obecnej mogę poradzić tylko próby zastosowania odrębnej anteny dla MUX-3 i skierowanie jej tak, żeby dekoder odbiornika nie miał problemów z właściwą identyfikacja strumienia danych (to może być kierunek inny niż na nadajnik).

Operator nadajników – firma EmiTel zna problem i na pewno będzie starała się go rozwiązać, ale po zakończeniu wyłączania systemów analogowych (praktycznie w sierpniu).



Z poważaniem – XXXXXXX XXXXXXXX
Wykasowałem swoje imię i imię i nazwisko osoby która mi odpowiedziała.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Bartt »

Oznaczenie NW06 SLA ... jest typowe dla mux-3, pozostałe mux-y mają oznaczenie Emitel. Oznaczenie to (NW06 SLA ...) ma wspólną nazwę dla wszystkich emisji mux-3 z identycznym składem programowym (identyczne regionalne TVP Info) najczęściej dla emisji ze wspólnej sieci SFN.
Tak więc po tym oznaczeniu nie ma możliwości sprawdzenia z którego nadajnika odbieramy, bo w emisji SFN wszystkie ID dotyczące mux-a będącego w SFN są identyczne dla wszystkich nadajników tworzących sieć.

Jedynie profesjonalne mierniki antenowe z pomiarem echa (opóźnienia sygnału) są w stanie wykazać, z sygnałem z jakiego nadajnika mamy do czynienia.

W kwestii ustawienia opóźnień w okolicach Rzeszowa jest tak:
SFN k29 mux-3

Sucha Góra:
Em. cyfrowa pr.: TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP INFO, ... w MUX-ie 3. MPEG-4 AVC, 64QAM, 5/6, 1/4 SFN +0.

Baranówka:
Em. cyfrowa pr.: TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP INFO Rzeszów w MUX-ie 3. MPEG-4, 64 QAM, 5/6, 1/4 SFN +52us.
Odległośc pomiędzy nadajnikami to ponad 30km. Sucha Góra 100kW, Baranówka 2kW.
Co do Częstochowy to informacji na temat parametrów SFN k41 (mux-3) na stronach Emitela brak.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

Rozmawiałem przed chwilą z kolegą. Dzwonił na numer Centrum Zarządzania Kryzysowego woj. śląskiego taki numer (322077163) podali podobno wczoraj w aktualnościach z Katowic aby dzwonić i zgłaszać problemy z odbiorem.
Wygląda na to że problem jest bo podobno wiele osób im zgłasza miedzy innymi z Konopisk i innych miejscowości nawet blisko Częstochowy. Podobno Emitel zna sprawę i jeżdżą mierzą i próbują to wszystko ustawić poprawnie, dlatego musimy czekać bo jak widać to całe przełączenie nie do końca się udało.

Teraz rozumiem milczenie Emitela w tej sprawie, pewnie jak już wszystko będzie zsynchronizowane tak jak ma być to Pan Jarosław odezwie się w tej sprawie.

jaroslaw1309

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: jaroslaw1309 »

Bartt pisze:Oznaczenie NW06 SLA ... jest typowe dla mux-3, pozostałe mux-y mają oznaczenie Emitel. Oznaczenie to (NW06 SLA ...) ma wspólną nazwę dla wszystkich emisji mux-3 z identycznym składem programowym (identyczne regionalne TVP Info) najczęściej dla emisji ze wspólnej sieci SFN.


Biję się w piersi, wprowadziłem niechcący kolegę ObywatelDVB-T w błąd. Sądziłem,że tylko NID i TSID identyfikują sieć. A tu przecież dochodzą programy regionalne. Znalazłem przed chwilą info na ten temat, dotyczący nadajników Skrzyczne, Kosztowy i Błeszno jako NW 06, od wczoraj pewnie są to 4 nadajniki. Zasugerowałem się identyfikacją dotychczasową identyfikacją z mux-ów z Wręczycy. Mój błąd.
kb997 pisze:Jeśli odbiór jest na samym kablu to znaczy, że kabel jest do d.py a nie do DVBt. Odbiór na kablu + antena to same kłopoty. Po odpięciu anteny ma być 0/0, jak jest inaczej - kabel do wymiany.

Jakbyś miał 3 kilometry do nadajnika i żadnych przeszkód terenowych to sygnał odbierzesz na "gumce od majtek".
A tak poważnie, mam końcówki kilku typów przewodów TRISET (113, 113PE, 113HF, 11, 11PE, 11HF) zrobiłem próbę i jak jeden mąż na każdym z nich jest sygnał mux-u 3. Co więcej wystarcza 15 cm w gniazdku tv i jest sygnał. Także z tym przewodem do d.py wstrzymałbym się trochę.
Przed wczorajszym demontażem anten (kanały 6-12 i Błeszno 21-6o) miałem w sieci 7 odbiorników i wszystkie pracowały bez zakłóceń, także może jeszcze ten kabel do d.py trochę posłuży (w sumie to blisko 100 m przewodu - spięte 2 domy). Dziś finał - czyli powtórny montaż - nowe wszystko to co na zewnątrz (symetryzatory, 3 anteny, zwrotnica).
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2013, o 12:22 przez jaroslaw1309, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

U mnie (10 km na południe od Radomska) obecnie również nie ma możliwości odbioru MUX3. Sytuacja jest taka sama zarówno na mojej instalacji (ze wzmacniaczem) jak i u rodziców którzy mają antenę z symetryzatorem. Problem zapewne wynika z tego co napisał wyżej ObywatelDVB-T czyli ze złej synchronizacji Błeszna z Klepaczką a ja niestety jestem w zasięgu obu tych nadajników :(

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

jaroslaw1309 pisze:Biję się w piersi, wprowadziłem niechcący kolegę ObywatelDVB-T w błąd. Sądziłem,że tylko NID i TSID identyfikują sieć. A tu przecież dochodzą programy regionalne. Znalazłem przed chwilą info na ten temat, dotyczący nadajników Skrzyczne, Kosztowy i Błeszno jako NW 06, od wczoraj pewnie są to 4 nadajniki. Zasugerowałem się identyfikacją dotychczasową identyfikacją z mux-ów z Wręczycy. Mój błąd.
Nie ma sprawy, domyśliłem się już wcześniej że coś nie tak z tymi oznaczeniami co o nich pisałeś. "Ale nie ma tego złego" polatałem przy okazji trochę z antenami i teraz już wiem że to wszystko nie ma sensu dopóki Emitel nie zrobi z tym porządku.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

ObywatelDVB-T pisze:Teraz rozumiem milczenie Emitela w tej sprawie, pewnie jak już wszystko będzie zsynchronizowane tak jak ma być to Pan Jarosław odezwie się w tej sprawie.
Teraz można mieć tylko nadzieję że sygnał się polepszy. U mnie sygnał dochodzi do 80-30 % i spada do 10-20% i tak w kółko, taka syzyfowa praca.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

U mnie jest podobnie sygnał skacze siła 94% do 100%, ale nie to mnie martwi tylko ilość błędów raz jest 0 a innym razem ponad 400 i nie da się oglądać.
Wczoraj w nocy już myślałem że naprawili bo była siła 100% i zero błędów, niestety dzisiaj od rana i przez całe południe "kiszka" raz idzie dobrze a innym razem szatkuje jak diabli.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

Widocznie niezależnie od odległości problemy są podobne.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Sdz »

Chyba coś zmienili z ustawieniami bo mi wyszukało w końcu MUX3 co prawda straszna pikseloza ale jest.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Domel28 »

Albo polepszyła się propagacja.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: marcin6660 »

Włączyć Katowice z parametrami i kanałem docelowymi i będzie wiadomo coś więcej a tak za miesiąc nie wiadomo co znów będzie się działo.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Muniek »

U mnie tez był problem z odbiorem MUX3 po włączeniu nadawania. Lekkie obrócenie anteny rozwiązało problem. Teraz odbiór trzech mux-ów mam stabilny. Testowane na antenie biquad oraz na starej siatce z symetryzatorem bez ekranu i przednich direktorów.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

Może problem już naprawiony u mnie 100% jakość 97% siła.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

Poczekajmy z entuzjazmem trzeba jaszcze sprawdzić w południe i później, być może to faktycznie propagacja. Wczoraj wieczorem i wcześnie rano u mnie było idealnie, jak wcześniej pisałem 100% i zero błędów niestety po południu wszystko się zepsuło. W tej chwili mam 98% ale też wyskakują błędy tak do 180 i tylko czasami minimalnie szarpnie obrazem, tak więc dobrze nie jest.

Kolega marcin6660 ma rację kiedy jeszcze włączą Katowice to znowu będą synchronizować sieć FSN i cyrki zaczną się od nowa, dziwi mnie że od razu nie zmienili w Kosztowych kanał 51 na 41 i nie ustawili wszystkiego jak trzeba.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

ObywatelDVB-T pisze:dziwi mnie że od razu nie zmienili w Kosztowych kanał 51 na 41 i nie ustawili wszystkiego jak trzeba.
Trzymają się bardzo harmonogramu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

Zgodnie z tym co odpowiedzieli mi z UKE taka synchronizacja sieci FSN w woj. śląskim może potrwać, choć ja pomimo wszystko jestem dobrej myśli.
Operator nadajników – firma EmiTel zna problem i na pewno będzie starała się go rozwiązać, ale po zakończeniu wyłączania systemów analogowych (praktycznie w sierpniu).

jaroslaw1309

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: jaroslaw1309 »

Podłączyłem wczoraj mój nowy zestaw anten. Na razie same symetryzatory + zwrotnica + rozgałęźnik. Ostatni odbiornik TV na mniej więcej 50 metrze przewodu. Mux 1 i 2 siła 58 %, jakość 100 %, liczba błędów 0,00, mux-3 siła 54 - 56 %, jakość 50%, liczba błędów -masssssssakra, ale nie pikseluje i nie zamraża. Muszę pomyśleć nad lekkim wzmocnieniem sygnału - na 35 metrze przewodu siła wzrasta do 76 - 78 % - z tym, że nie jestem przekonany do porównywalności danych ze względu na inny odbiornik. Ten dalszy to tuner w tv, a ten bliższy ferguson ariva 120 combo. Póki co to problemów w odbiorze nie mam, ale poziom błędów i poziom jakości sygnału mux-3 mocno niepokojące.

Zablokowany