DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: AdamP »

Wymień ten wzmacniacz na symetryzator.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dokładnie, zastąp wzmacniacz symetryzatorem. Ewentualnie, jeśli okazałoby się że sygnał za słaby (do Wręczycy masz ok. 45km), dobierz wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu (np. LNA101 lub LNA169). Słońce jako takie nie powinno mieć żadnego wpływu na odbiór, raczej skłaniałbym się tu do zmian warunków propagacyjnych pomiędzy porą dzienną a nocną.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

Witam wszystkich. Jestem z okolicy gminy Lelów. W lokalizacji w której odbieram sygnał występuje problem z lasem o wysokim drzewostanie(sosna i pokaźnych rozmiarów klony zaraz na granicy lasu) ok 30m od anteny. Jeżeli chodzi multipleksy, które najlepiej działają to jest to Mux-1, Mux-2 ->w czasie dnia sygnał potrafi zaniknąć, natomiast o odbiorze Mux-3(głównie chodzi o TVP Info z Katowic) mogę pomarzyć. Jak dobrze pamiętam, to kiedyś była możliwość odbioru stacji regionalnej z Katowic. Jestem ciekam czemu TVP INFO Katowice zostało przeniesione do Mux-3 na rzecz TVP INFO Kraków, skoro można by było spróbować "dopisać" ten jeden kanał do nadawania w tym multipleksie.

Aktualna instalacja antenowa:
-Antena siatkowa(podejrzewam, że produkcja dipol, chociaż taki staruszek, że nie ma ani jednego czytelnego oznaczenia) ze wzmakiem SWA-9999(najlepiej się spisuje, a z tego co szukałem wg. płytek prod. Anprel-u to najlepsza była by SWA-49, SWA-7, albo jeszcze spróbuje Swa-955-5 prod. Davbol-u)4 m.n.p. terenu. Symetryzator się nie sprawdza.
-Rozdzielacz Badmor-u R3 na 2 odbiorniki
-Dekodery Cabletech URZ0083

Jak jeszcze działała sprawnie strona dvbtmap.eu to najlepsze ustawienie byłoby ok 10m nad dachem domu(szalone), żeby antena widziała nadajnik. Odległość to 59-60km.

Może jeszcze byście doradzili co mógłbym zmienić w instalacji, aby poprawić odbiór?

Jeszcze chcę spróbować wykonać antenę typu BiQuad, ale podejrzewam, że efekt będzie niewielki.

P.S.
Taki mały pomysł dla Emitel-u na poprawę odbioru dla północno-wschodniej jury.
Ponowne uruchomienie wierzy nadawczej w okolicy Niegowej. Może i ktoś już podsuwał ten pomysł, ja ewentualnie tylko ponawiam.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

RafiCZWA pisze:Witam.Moi rodzice mieszkają w Drochlinie.Zakupiłem im taką Antenę telewizyjną UHF 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177.I mam problem z MUX3,czyli jak świeci słonce nie mam kanałów z tego MUX3.A jak przychodzi wieczór kanały działają.A antena jest ustawiona na Wręczyce.Jaki jest problem że nie mam tego MUX3 za dnia,czyli jak świeci słonce.
Nic nie zrobisz ani ty ani kolega "Tomciosz". Już to przerabiałem za namową kolegów na tym forum i między innymi Pana Jarosława. Mam do dyspozycji antenę taką jak ty i siatkową a wzmacniacze mam tak: LNA-101 15dB, LNA-169 24dB, LNA-177 30dB, SWA-6000 36dB no i oczywiście symetryzator i jeśli nie założę wzmacniacza powyżej 30dB to nic nie oglądam, objawy z MUX-3 są u mnie podobne jak u ciebie. Oczywiście możesz próbować każdy ma inne warunki odbioru ja tylko niepotrzebnie wydałem kasę u sąsiada ustawiał fachowiec z miernikiem i oczywiście grało dobrze do zmiany pogody, podobnie jak jest u mnie. Prawda jest taka że Emitel i UKE sobie odpuścili północno wschodnią część woj. śląskiego bo to Jura tereny górzyste i pewnie koszty duże a w większości wioski, więc lepiej inwestować w miasta, UKE wymienił tylko na swojej stronie kupę miejscowości z sąsiedztwa w których po wyłączeniu analogu mogą być problemy z odbiorem i na tym koniec. Ale są też pozytywne strony tej całej cyfryzacji, dzięki konkurencji TNK HD dołączyła do pakietu bez opłat Polsat, TV 4, i TVP Info, teraz mam prawie wszystkie te same kanały co NTC i w dodatku cztery z nich w HD.

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

DVB-T CZ-WA - problem z pamięcią listy stacji w tunerze

Post autor: andre »

Kto to wie, może ktoś z Emitela?
1) czy i kiedy - TON-Błeszno zostanie wyłączony, z nadawania MUX-3 (2kW), skoro z Wręczycy idzie nadawanie MUX-3 na 80kW?

2) czy obydwa nadajniki jw. pracują równolegle, zawsze i całą dobę, czy może Błeszno pracuje w określonych godzinach i dniach, w jakich?

3) czy w ostatnich dniach sierpnia i ewentualnie lipca 2013, ktoś w Częstochowie i okolicy - zauważył, na swoim tunerze (tunerach), trudności z zapamiętaniem listy Stacji TV (programów) wg kolejności ustalonej przez użytkownika tunera? Czy taki ewentualny brak możliwości zapamiętania w tunerze, kolejności stacji TV ułożonej indywidualnie, występuje stale, czy tylko w określonych godzinach lub dniach, i od kiedy to się dzieje, na jakiej antenie i w jakiej lokalizacji?

4) co to znaczy "stacja doświetlająca"?; do czego jest potrzebna?

5) czy docelowo (do 30 kwietnia 2014) TON-Błeszno ma być stacją doświetlającą dla Częstochowy/RTCN Wręczyca, a może ma mieć inne przeznaczenie?

grzech1991
Posty: 9
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, o 21:57
Odbiornik: WIWA 80HD EVO MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: grzech1991 »

Co do punktu 3 zobacz temat o wiwie HD 80 evo

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

Witam ponownie. Chciałbym się dowiedzieć od kogoś, kto ma odpowiednie uprawnienia. Czy w niedalekiej przyszłości, bedzie coś robione pod kątem poprawy warunków odbioru NTC dla okolicy pólnocnej jury? Bo jak wiadomo wiele osób, pomimo, że niby znajduje się w zasięgu, to ma problemy z odbiorem wszystkich multiplexów z RTCN Wręczyca.

Pozdrawiam

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: andre »

Kolego Tomciosz, życzę powodzenia w oczekiwaniu na wiążącą odpowiedź, na tym forum.
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2013, o 19:07 przez andre, łącznie zmieniany 8 razy.

grzech1991
Posty: 9
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, o 21:57
Odbiornik: WIWA 80HD EVO MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: grzech1991 »

Mam ten komplet z auchana. Brakowało w nim tylko wkrętów, trytytek i filtra przeciw przepięciowego. Bardzo fajnie działa mi na działce. Cena spoko - 60zł. Taką samą można kupić w elektronicznym na Kopernika.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

andre,

Już wszystkie możliwości wyczerpałem, więc chcę tylko wiedzieć jakie jest stanowisko zarządcy nadajników.

Zabawy anteną, ustawienia, zmiany położenia, kierunku itp itd. Wzmacniacze i inne również.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

Tomciosz

Ustaw antenę na Kielce Święty Krzyż i złapiesz wszystkie trzy MUX-y ;)
U mnie w Szczekocinach łapią wyśmienicie,nic nie zacina chociaż bywały i skoki mocy oraz jakości,więc także w Lelowie powinno odbierać bardzo dobrze w końcu z Lelowa do Szczekocin jest tzw rzut kamieniem.

Pomiary z dzisiaj:
MUX1 (k.30) 546 MHz moc sygnału 93%,jakość sygnału 95%
MUX2 (k.37) 602 MHz moc 93%/jakość 95%
MUX3 (k.47) 682 MHz moc 98%/jakość 91%

Z Wręczycy łapią tylko MUX-y 1 i 2 moc 93%/jakość 95%,a na MUX3 to raczej nie ma co liczyć,prędzej banany na śliwce wyrosną jak złapiesz MUX3 z Wręczycy,no chyba że ktoś w końcu zrozumie błąd i rozdzieli sygnały MUX3 z Wręczycy i Kosztowych na osobne częstotliwości ,w co wątpię.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

TLW/SZA, moim zdaniem najlepiej by bylo gdyby został utworzony jakis gapfiller w rejonie. Podrzucilem już pomysł, ponownie(ktoś zrobił to wczesniej), aby została uruchomiona emisja z SLR Niegowa. Ale już nie piszę na ten temat, bo już za dużo, z mojej strony.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: qrzy »

Wykorzystanie kanału 41 na Wręczycy od zawsze było niewypałem. Przy tak dużej rozpiętości sieci nie da się dobrać odpowiednich parametrów tak aby wszyscy byli zadowoleni. Stąd również te dziwne moce na obiektach: 60, 80 i 100kW, zamiast po prostu dać 100kW na każdym.

Na rejon Częstochowy skoordynowano jeszcze trzy częstotliwości genewskie, czyli kanały 29, 32 oraz 52, tak więc zawsze istnieje szansa przeniesienia multipleksu na któryś z tych kanałów, nadawania dookólnego z górnego systemu antenowego i z mocą 100kW erp.

Kanał 41 może sobie zostać, ale tylko dla stacji doświetlających małej mocy, jak np. Błeszno.

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: andre »

Witam ponownie i mam pytanie o jakość odbioru MUX 3 - przez użytkowników tunerów DVB-T w Częstochowie, na Rakowie, zwłaszcza z okolic: Ossowskiego, Prusa, Witkiewicza itd.
Od soboty 7 września 2013 zauważyłem trwały spadek siły sygnału DVB-T - ale tylko z MUX-3 i to na antenie zbiorczej oraz indywidualnej siatkowej (ze wzmacniaczem).

Aby uniknąć dalszych porad i tłumaczenia się z moich anten, skróciłem pierwotną wersję tego postu, do istoty, samo pytanie.
Ostatnio zmieniony 11 września 2013, o 20:15 przez andre, łącznie zmieniany 1 raz.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Awex23 »

Czy to nie jest lekka przesada używać siatki+wzmacniacz w odległości od nadajnika ~1.2 km?

Może masz przesterowany sygnał (ta siatka pewnie zbiera nie tylko sygnał z Błeszna ale też pewnie z Wręczycy gdzie jest 80 kw). (nie wiadomo też jak wygląda instalacja zbiorcza).
W odległości ~20 km odbierałem sygnał z Błeszna na Dipolu 19/21-69 (symetryzator) 100/100.
Może wręcz poprawili moc z Błeszna i teraz jest za silny sygnał.

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: andre »

Same plusy, od czwartku 12-9-2013! Sygnał DVB-T na MUX wrócił do pełnej mocy, przynajmniej w mojej lokalizacji. Może anteniarze TVP/Emitel-a ogłosili fajrant, w optymalizacji MUX 3 - i pojechali do stolicy, do miasteczka namiotowego pod Sejmem?
Pozostaje otwarta kwestia, jaka jest docelowa rola TON-Błeszno, po kwietniu 2014, albo i wcześniej? Tego nawet Ekspert -moderator Emitel-a z tut, forum - chyba jeszcze nie wie? Czy będzie nam nadal doświetlać MUX3, a chyba warto?
Bo cała TVP przejdzie, do kwietnia 2014, na MUX3, a liczne przeszkody budowlane, terenowe - utrudniają od dziesięcioleci stabilny odbiór TV, obecnie cyfrowej, MUX 1+2+3 - tylko z Wręczycy, zwłaszcza w największych "dołkach terenowych", takich jak Dąbie, stary Raków-blisko stacji PKP itp. - ukrytych za pagórkami, za wieżowcami Cz-wy.

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: andre »

Witam, dzisiaj - 25-09-2013 od ok. godz. 10:00 - do chwili obecnej jest całkowity brak sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T: MUX1+MUX2+MUX3- i Radia Jasna Góra, z RTCN Wręczyca, na kierunku - Częstochowa, dzielnica Raków, okolica ul. Ossowskiego, Gimnazjum
przy ul. Zamenhoffa. Jakby maszt w Klepaczce został przewrócony, albo trafił w niego wielki grom z Wysokości Nieba?
Nadaje nam tylko i bardzo słabo, tak na 70-75% sygnału - z okresową pikselizacją, TON Błeszno (zaledwie 2kW, emisja dookólna), i tylko MUX3.
Jak długo potrwa awaria?

lubczyk
Posty: 35
Rejestracja: 17 marca 2010, o 14:42
Odbiornik: Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Dexana
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/Wręczyca

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lubczyk »

Konserwacja do 15.00 na Wręczycy

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: andre »

Czy Polska to jest jakaś republika bananowa, w której- ot tak sobie, np. w południe w dniu roboczym - wyłącza się radio i telewizję, dla konserwacji?
Za PRL kogoś by pewnie rozstrzelano, albo pojechałby daaaleko, popatrzeć na misie polarne, za dywersję, gdyby tak tow. Gomułka, albo tow. Jaruzelski nie mógł przekazać mądrości z Plenum KC swojej Partii i wiadomości od miłującego pokój ZSRR - temu Narodowi, który tak ukochał Partię, a Partia ten Naród. A wszystko to po to - aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej...

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: belzebiusz »

Kolejnemu trzeba tłumaczyć...
A czy można wejść na maszt w nocy? Konserwacje dzienne były, są i będą.

A strony z wykazem planowanych konserwacji funkcjonują od dawna:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
i
http://emi.emitel.pl/plan_tvp/

Zablokowany