DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Na kierunkowej z łodzi łapie sygnał odbity. Niestety z częstochowy jest słaba jakość. Był u mnie gość, który zajmuje się ustawianiem anten i powiedział że z kierunkową jest problem, bo nie może ona ominąć bloku który stoi na kierunku tej anteny. Zastanawiam się nad zastosowaniem innego zasilacza w antenie siatkowej, ponieważ w tej chwili mam zwykłą płytkę. Może wówczas złapię lepszy sygnał z częstochowy. Niestety najwiekszy jest problem z mux 2. Nie da się oglądać. Natomiast mux 1 łapie się się bez problemu w jakości 80% co jest wystarczające. Kierunkową chyba oddam do sklepu, tylko nie wiem czy mi przyjmą.

banix2
Posty: 14
Rejestracja: 25 października 2011, o 22:29
Miejscowość: Zajączki Drugie
Odbiornik: Globo stb opticum
Instalacja antenowa: konstrukcja własna 3szt anten 2 maszty 17m
Nadajnik - obiekt nadawczy: różnie

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: banix2 »

lamzi czy problem z tym muxem z wręczycy rozwiązałeś -jesli nie to postaram ci pomóc Ferguson Ariva T65 miałem z nim problem u kumpla słabo wzmacniał niższe kanały i nizsza czestotliwosc tym gorzej odbierał , problem tkwił w głowicy uszkodziła sie po tygodniu któryś tranzystor po nagrzaniu wprowadzał szum -sprzet powędrował na gwarancje ,wogóle był od początku mało czuły.LTC łapał 4 czeskie muxy ok 70% a ten ledwo 40

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Jeszcze nie rozwiazalem tego problemu. Musze skombinowac od kogos inny dekoder i wowczas sprawdze. Być moze jest jakis wadliwyam ogolnie max jakosci jakie moglem zlapac to było 80% na mux 1 - sygnal odbity z lodzi. Czestochowa max 65-70

edit/ Pisownia !

Przepraszam za pisownię, pisałem z telefonu.

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Dzisiaj zabrałem swój dekoder na wieś, gdzie instalacja opiera się na tym samym modelu i wszystko działa - jakość na obu muxach wynosi 80. Gdy podłączyłem swój dekoder, nic się nie zmieniło, więc awarię dekodera odrzucam. Wychodzi na to, że mieszkam w nieodpowiednim miejscu. Już kontaktowałem się z administracją budynku w celu montażu anteny na dachu, niestety będzie mi potrzebne zezwolenie wspólnoty. Chyba zrezygnuję i skuszę się na ofertę cyfry (14 zł) lub cyfrowego polsatu (14,99). Tutaj mam pewność, że będzie działało.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: adac »

@ lamzi:
Ustawiłeś się na Częstochowę, bo na tym kierunku masz okno. Prawdopodobnie z Łodzi (44 km) miałbyś łatwiejszy odbiór.
Wręczyca ma co prawda 100 kW ale kierunkowo na wschód, a na Twój kierunek idzie ok. 40 kW/67 km.
To może być za mało dla anteny pasywnej za oknem. Anteny większego kalibru na uchwyt za okno raczej bym nie polecał.

Możesz jeszcze wypróbować panel typu AT-100 Blue Line albo Mitona 165, obydwie ze wzmacniaczem, i mają przyjazne rozmiary. Uzgodnij tylko ze sprzdawcą możliwość zwrotu.
Jeżeli by nie zadziało możesz próbować uzyskać zgodę na montaż na dachu, a raczej warunki do takiego montażu. Samego montażu anteny z tego co wiem zabronić Ci nie mogą, mogą co najwyżej utrudniać :|

banix2
Posty: 14
Rejestracja: 25 października 2011, o 22:29
Miejscowość: Zajączki Drugie
Odbiornik: Globo stb opticum
Instalacja antenowa: konstrukcja własna 3szt anten 2 maszty 17m
Nadajnik - obiekt nadawczy: różnie

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: banix2 »

sugerować można że dekoder sprawny -jeśli sie znasz na elektronice rozkręć zasilacz wymień kondesator 100uf na 470uf 16v puzniej do kazdej diody dolutuj ceramiczne kondesatory 47n lub 470n
polepszy sie stabilizacja pradu do wzmacniacniacza antenowego i stłumią sie zakłucenia z sieci (zastosować wzmacniacz z regulacją czasem konieczne), następny krok to szukaj wzmacniacza do anteny AMS-APS 08-s niebieska wersja z przodu pisze ams 31 bardzo trafny wzmacniacz odbieram dvb-t z czech i słowacji Wrocławia Warszawy z jakoscią ok 65% a mieszkam koło krzepic woj sląskie - możesz takze dać wzmacniacz anprel 10 lux nieco słabszy jest wa 501s tylko brązowa wersja zielona to śmieć - teraz kabel złączki jesli są to daj satelitarne F + beczka -jakosc kabla tez wpływa na sygnał sprawdzić czy niema zagięć tam traci sie sygnał powyzej 20m od anteny zalecam kabel coax 100 miedziany sprawdzić czy do wzmacniacza w antenie dochodzi ok 12v .A teraz antena od niej zalezy 70% sukcesu ja używam własnej pradukcji to przeróbka anten szerokopasmowych i yagi ,mysle co tu by ci polecić na wzór mojej chyba antenę TELMOR ASR-860 robiłem na niej testy i wypadły troche gorzej od mojej ale niewiele. Kolejna bardzo podobna to Antena ATX-55 21-60 tylko ze w niej dipol do wzmacniacza podłączony jest 1 a u mnie 3 szt.razem i ustawione od siebie na ok 10 cm ,tworzy sie w tedy rezonans od kanału 30 gdzieś do 60 co daje swietną czułość -kiedy juz złapiesz taki lichy sygnał ze tuner łapie ale sie wiesza obraz musisz regulować góra dół i lewo prawo ale trzymać w tym samym kierunku do nadajnika sygnały na tych czestotliwosciach lubią sie odbijać od dachów blaszanych i budynków pod czas tych regulacji zmiany sygnału zawsze bedą widoczne musisz trafić na jasny punkt sygnału bądz odbity z tego co wiem mieszkasz w bloku i postaram sie w nastepnym poscie rozwiazać zagadke tego obnizonego sygnału na tym muxie-napisałem ci podstawy rozwiazywania problemów ze słabymi sygnałami tv vhf i uhf :)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Domel28 »

@banix2- jeżeli już poruszyłeś kwestie Zasilacza typowego za 10zł to tam siedzi kondensator na 25V a nie na 16V jeśli już się brać za jego wymianę to lepiej wstawić na 470uF 35V bo 25V jest na styk.

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Niestety u mnie w mieście nie dostanę tego wzmacniacza. Dostepny tylko lna-177. Antenę mam zwykłą, siatkową. Televesa oddalem. Mam zasilacz z regulacja. Obecnie na tym wzmacniaczu lapie mux-1 z lodzi odbity na 80 i mux-2 też z lodzi na 49-57 i przycina.

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: an10ka-dx »

@lamzi
Jeżeli u Ciebie dostępny jest tylko LNA-177 to pewnie jest dostępny LNA-101. LNA-177 ma bardzo mocne wzmocnienie. Dobry był w antenach siatkowych do sygnału analogowego. Ja teraz znajomym(rodzince) proponuję lub zamieniam LNA-177 na LNA-101 i DVB-T działa bez żadnych problemów. Ale zawsze zaczynam od SYMETRYZATORA :!:

banix2
Posty: 14
Rejestracja: 25 października 2011, o 22:29
Miejscowość: Zajączki Drugie
Odbiornik: Globo stb opticum
Instalacja antenowa: konstrukcja własna 3szt anten 2 maszty 17m
Nadajnik - obiekt nadawczy: różnie

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: banix2 »

:oops: w mojej wypowiedzi wkradł sie błąd miało być 470uf 25v bo siedzi przed stabilizatorem 12v w zasilaczu ,ja używam obecnie 1000uf 25v

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: marcin6660 »

Z UKE:
Uruchomienie emisji docelowej (Mux-3) jest planowane w tym rejonie na 22 kwietnia 2013 r.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

marcin6660 pisze:Z UKE:
Uruchomienie emisji docelowej (Mux-3) jest planowane w tym rejonie na 22 kwietnia 2013 r.
Skąd masz taką informację?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: marcin6660 »

Pisze nad informacją: Z UKE.

Zadałem pytania:
1. Czy od razu włączony zostanie Mux-3 ze Skrzycznego na kanale 41 ?
2. Czy nastąpi od razu zmiana kanału Mux-2 z 38 na 58 na Skrzycznem i podniesienie mocy ?
3. Czy nastąpi od razu zmiana kanału 51 na 41 w Katowicach i podniesienie mocy ?
4. Czy od razu nastąpi w Częstochowie przeniesienie kanału 41 z Błeszna do Wręczycy i podniesienie mocy ?

Odpowiedź: Od: Skrzynka_UKE
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pańskie pytania, uprzejmie informujemy, że:

ad. 1. Tak. Wskazana przez Pana emisja rozpocznie się 19 marca br. Wykaz nadajników dla sieci MUX3 uruchamianych na obszarach objętych III etapem wyłączania telewizji analogowej można znaleźć tutaj: cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,MUX-3,dla,obszarow,objetych,III,etapem,wylaczen,naziemnej,telewizji,analogowej,1014.html ;

ad. 2. Dotychczas do Prezesa UKE nie wpłynął wniosek w tej sprawie. Aczkolwiek takie przełączenie byłoby możliwe i Prezes UKE wydałby na nie zgodę bezzwłocznie.

ad.3. Nie. Zmiana kanału na docelowy jest w tej lokalizacji planowana na 20 maja 2013 r.

ad.4. Nie. Uruchomienie emisji docelowej jest planowane w tym rejonie na 22 kwietnia 2013 r.

Z poważaniem,

Imię i nazwisko (nie wiem czy można podać - więc nie podaję)

Główny Specjalista Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

http://www.uke.gov.pl


Odpowiedź przygotowana przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

No i ta informacja bardzo mnie cieszy do 22 kwietnia już nie daleko. Szkoda tylko że EmiTel milczy i musimy zdobywać informację w taki sposób. Dzięki @marcin6660.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

Mnie też cieszy ta informacja. W końcu czekaliśmy trochę.
Antenę już ustawiłem w kierunku Częstochowy.

Może już jutro na stronie cyfryzacja.gov.pl/ będą informacje dotyczące IV etapu wyłączenia TV analogowej i nowych doświetleń.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Cyfrowy »

Na razie wiadomo, że 22 kwietnia wyłączają analog m.in w Częstochowie http://www.bankier.pl/wiadomosc/Naziemn ... 82929.html

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

@Cyfrowy
marcin6660 pisze:4. Czy od razu nastąpi w Częstochowie przeniesienie kanału 41 z Błeszna do Wręczycy i podniesienie mocy ?
ad.4. Nie. Uruchomienie emisji docelowej jest planowane w tym rejonie na 22 kwietnia 2013 r.
W tym samym dniu uruchomią MUX 3, a przynajmniej planują, lecz myślę że doświetlenie będzie na czas.

Ramkadvb

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Ramkadvb »

Czemu charakterystyka musi być kierunkowa :twisted:
Nie lepiej dać ND?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: belzebiusz »

Cyfrowy pisze:Na razie wiadomo, że 22 kwietnia wyłączają analog m.in w Częstochowie http://www.bankier.pl/wiadomosc/Naziemn ... 82929.html
Same bzdury (pogrubiłem):
Siatkowe anteny, umieszczane na dachu i bardzo popularne z całej Polsce, będzie trzeba jednak wyrzucić : nie zdołają odebrać sygnału o odmiennych parametrach. Stary telewizor będzie działać, ale z zewnętrznym dekoderem. Można też kupić nowoczesny odbiornik, koniecznie z MGP-4.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

Nawet nie zwróciłem na to uwagi. :!:
belzebiusz pisze:będzie trzeba jednak wyrzucić
Ale jak ktoś to już zauważył to skomentuję.

Co to jest w ogóle za artykuł! Najlepiej żeby kupić jakąś antenę za 120zł. :evil:

Zablokowany