DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dzieje się tak, mówię o konserwacjach, od kilkudziesięciu lat. Na każdym obiekcie nadawczym, w Polsce, Europie i na świecie. To jest rutynowy przegląd, planowany z rocznym wyprzedzeniem. Wszędzie, wszyscy operatorzy tak robią, Polska nie jest żadnym wyjątkiem.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: belzebiusz »

Link http://emi.emitel.pl/plan_tvp/ odnosi się tylko do konserwacji kanałów (za czasów analogu) i MUX-ów, gdzie nadawane są kanały TVP. Wszystkie konserwacje (włącznie z MUX-2) zawarte są tutaj:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
Ostatnio zmieniony 26 września 2013, o 01:17 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: andre »

Mieszkańcy prawie ćwierć-milionowego miasta i kilka razy tyle w okolicy, będą pozbawieni telewizji i radia, w najbliższym czasie 24 dni - TYLKO 5 razy - w okresie 25.9-18.10.2013!
Czy to jest jeszcze ta niby "konserwacja, przegląd rutynowy" - czy może nadal trwa (niby zakończona już w lipcu 2013) cyfryzacja telewizji?
RTCN Wręczyca/TON Błeszno- najbliższe planowane przerwy w emisji:
25.09.2013: 09:00-15:00 (MUX 1+MUX2+MUX3)- wykonane
Plan na kolejne dni:
26.09.2013: 01:00-04:00 (MUX1+MUX2+MUX3)
01.10.2013: 0:15-01:15 (MUX3-TON Błeszno)
09.10.2013: 01:00-06:00 (MUX2)
10.10.2013: 01:00-06:00 (MUX1)
11.10.2013: 01:00-06:00 (MUX3)
18.10.2013: 03:15:05:15 (MUX1+MUX2+MUX3)
Ostatnio zmieniony 25 września 2013, o 18:05 przez andre, łącznie zmieniany 1 raz.

basienka

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: basienka »

Mam problem z tv wczoraj w nocy jeszcze działało a od rana nie mam wcale kanałów
oprócz paru tvp jak seriale, historia etc. tvp1 i 2 jest ale nie HD co jest ? Czy mam jakąś usterke
wydaje mi się ze wzmacniacz smiga

Jeszcze takie pytanko
mieszkam w Poraju, za analoga bylo ok ale jak jest NTC często mi laguje obraz i się zacina na chwilke, czasam dosc często i to wkurza człowieka
Co mam nie tak?
sila 60-66-70% jakosc 90%

Wzmacniacz musi być nei da rady oglądać bez niego?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Jarosław Bałuka »

andre pisze:Mieszkańcy prawie ćwierć-milionowego miasta i kilka razy tyle w okolicy, będą pozbawieni telewizji i radia, w najbliższym czasie 24 dni - TYLKO 5 razy - w okresie 25.9-18.10.2013!
Czy to jest jeszcze ta niby "konserwacja, przegląd rutynowy" - czy może nadal trwa (niby zakończona już w lipcu 2013) cyfryzacja telewizji?
Konserwacje są niezbędne do utrzymania poprawnej pracy systemów nadawczych a także infrastruktury do tego przeznaczonej (anteny, konstrukcje wysokościowe itd). Nie każda konserwacja skutkuje włączeniem emisji.
Pasek informacyjny na ekranie nadaje Nadawca danego programu, Emitel nie ingeruje w teść przekazu.

@basienka podaj więcej szczegółów nt Twojej instalacji odbiorczej, bez tego trudno cokolwiek doradzić. Poczytaj też w Dziale antenowym jest sporo informacji.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przypominam, temat wątku dotyczy informacji o odbiorze emisji z Wręczycy.
Nie będziemy tolerować tu żadnych przejawów awanturnictwa, politykowania i podżegania do kłótni. Posty o w/w znamionach będą bezwzględnie usuwane, a ich autorzy wykluczeni z udziału w forum.
Proszę o rozmowy merytoryczne, bez śladu jakichkolwiek wycieczek osobistych, polityki oraz treści nie związanych z tematyką forum. Jeśli ktoś nie zgadza się z zasadami określonymi Regulaminem tego forum proszę o informację, niezwłocznie zdeaktywuję jego konto.

duncanis

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: duncanis »

zainstalowałem antenę do odbioru dvb-t skierowaną na nadajnik Częstochowa Wręczyca. Bez problemu odbieram sygnał MUX-1 na kanale 35 oraz MUX-2 na kanale 39 (100 % siła sygnał 0% błędów). Niestety na kanale 41 gdzie powinien być MUX-3 telewizor nie znajduje żadnych kanałów. Z mojej lokalizacji udaje mi się nawet łapać prawdopodobnie MUX-3 z nadajnika Kamieńsk na kanale 26 jednak sygnał jest słaby 50-80% ze sporą ilością błędów.
Nie wiem czemu nie udaje mi się łapać MUX-3 z Wręczycy. Jeśli mogliby Państwo pomóc z góry dziękuję za informację.
Poniżej podaję link do wykazu nadajników w zasięgu oraz mojej lokalizacji:
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... MmNHBqOGk=

antena znajduje się na wysokości ok 30m. Jest to antena typu Yagi 19 elementowa z symetryzerem.

czy ktoś w Dąbrowie odbiera MUX-3 z Wręczycy ?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

Z Wręczycy będziesz miał problem z odbiorem MUX-3 z prostego powodu gdyż sygnał jest skutecznie tłumiony przez nadajnik z Kosztowych.

Skieruj antenę na Kosztowy,ewentualnie na Skrzyczne.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

Kolega będzie miał problem, aby cokolwiek złapać z RTCN Kosztowy, ponieważ zabudowa w tamtym miejscu ogranicza widoczność nadajnika. Chyba, że uda się złapać z odbicia, o co może być ciężko z powodu układu budynków, ukształtowania terenu: górka na ul. Lenartowicza, ul. Gwiezdnej, ul. 11 Listopada w Sosnowcu+wysokie bloki. Więc, lokalizacja z okolic Manhatanu w DG może być w "cieniu" tego wzniesienia.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

Faktycznie może być problem z odbiorem Kosztowych w Dąbrowie Górniczej bo jednak na Zagórzu,Środuli,Klimontowie czy Pekinie bloki są wysokie no i ta specyficzna zabudowa.
Odbiór Wręczycy w DG jest jednak małą ciekawostką bo z charakterystyki nadawania sygnał w stronę południową jest jednak wytłumiony.
Jednak sieć SFN na k41 robi spustoszenie bo problemy są zgłaszane przez użytkowników i to nie są pojedyncze przypadki.

duncanis

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: duncanis »

Z mojego bloku na 10 piętrze w zasadzie w kierunku Wręczycy nic nie stoi wyższego w zakresie widoczności. Sygnał z MUX1 i MUX2 jest bardzo silny, niestety MUX3 nie dociera wcale (zapewne znosi się z sygnałem z Kosztowych jak koledzy wspomnieli). Niestety ustawienie bloku powoduje, że gdybym chciał skierować antenę na Kosztowy, musiałbym ją ustawić w stronę środka mieszkania i całej serii bloków po drodze. Obecnie mam ustawioną antenę na Chorągwicę (Kraków) i silą sygnału na około 90% bez błędów. Dodatkowo łapie MUX-3 z Kosztowych ale o ile siła jest na 100% to jakość już nie specjalnie i pojawiają się od czasu do czasu zakłócenia. Za to kierując antenę w Kierunku wzgórza Gołonowskiego udało się odebrać kilka kanałów czeskich.

Awatar użytkownika
GigaWat
Posty: 46
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 11:24
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: GigaWat »

Ja co prawda mam dobry obiór ze Świętego Krzyża, ale kiedyś kręciłem anteną i sprawdzałem zasięg z innych nadajników i muszę powiedzieć, że o ile siła i jakość sygnału z Wręczycy z Mux-1 i Mux-2 była bardzo dobra, o tyle z Mux-3 były pewne problemy z jakością.

basienka

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: basienka »

ja mam takie pytanie
mieszkam w miejscowosci poraj k.cze-wy
jak byla tv analogowa to śmigalo az mimo elegancko i ladnie
teraz przy tv naziemnej jest koszmarny odbiór
tz caly czas nam laguje obraz, glos jest cały czas ale obraz sie zatrzymuje i klatkuje czasami
dlaczego tak jest?
siłe mamy na 66% a jakosc na 90% odbieramy przez arive 250combo

Mam jeszcze takie pytanie czy odb. cyfrowy jest na takie zasadzie jak internet radiowy? Ponieważ wyświetla mi się przepustkowość po przeliczeniu ok 3-4Mb/s
czy jesli wiecej ludzi właczy odbiorniki moze zrywać połączenie?

edit/ Pisownia PL !

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

Musiałabyś napisać jaką masz instalację antenową,typ anteny,ile ma lat,to samo tyczy się kabla,złączek itp,czy Masz zasilacz czy sam symetryzator.
Jeśli masz zasilacz to jest on zbędny bo w Twojej lokalizacji wystarczy symetryzator
A co do odbioru to liczba oglądających niema nic wspólnego z jakością obrazu,no chyba że oglądasz telewizję przez internet.
Poproś kogoś kto się zna na instalacjach antenowych aby sprawdził w czym tkwi problem.

basienka

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: basienka »

a to cyfrowa tv to nie jest to samo co internet wifi? To dlaczego na tv mam podany transfer od 2-8Mb/s
jak mówilem analog szedł wyśmienicie!
zasilacz mam i on oraz cala instalacja i antena mają jakies 25lat
antena zwykla siatkowa na strychu (nie na dachu)
bez zasilacza nie ma ani 1 kanalu

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Puma »

a to cyfrowa tv to nie jest to samo co internet wifi?
Oczywiście że nie jest to to samo.

Wygląda na to że oglądasz TV przez Internet... może masz np. Internet z Orange + TV po kablu a do telewizora leci po wi-fi.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: distefano »

basienka pisze:..........antena zwykla siatkowa na strychu (nie na dachu)
bez zasilacza nie ma ani 1 kanalu
Może właśnie dlatego, że antena jest na strychu nie na dachu. Dach skutecznie zatrzymuje fale telewizyjne.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

To proste że jak wyjmiesz wzmacniacz z gniazdka to nie będzie żadnego sygnału bo w tym przypadku działa jak tłumik.
Instalacje też Masz już dość leciwą trza by ja po prostu jeśli nie wymienić na nową to chociaż kupić nowy kabel koncentryczny.
Co do tych Mb/s to może jednak masz internet z telewizją w pakiecie :?:

Ja też mam antenę siatkową na poddaszu nakierowaną na Święty Krzyż to około 92 km i wszystkie MUX-y łapią prawie na pełną moc (dach też blaszany)

lubczyk
Posty: 35
Rejestracja: 17 marca 2010, o 14:42
Odbiornik: Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Dexana
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/Wręczyca

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lubczyk »

Główkujecie jak koń pod górę ; >.

Pany i Panie. Te mb/s to po prostu bitrate kanałów.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Awex23 »

basienka pisze:zasilacz mam i on oraz cala instalacja i antena mają jakies 25lat
antena zwykla siatkowa na strychu (nie na dachu)
bez zasilacza nie ma ani 1 kanalu
wywal wzmacniacz -> zamontuj symetryzator
wywal zasilacz z separatorem -> zamontuj zwykły wtyk antenowy/TV

Masz przesterowany sygnał dlatego ci rwie.

Jak już będziesz wymieniał więcej w tej starej instalacji antenowej - zamień ta siatkę na yage 19/21-69 - będzie idealnie.

Zablokowany