Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Ustawiłem antenę na Św. Krzyż w środku symetryzator odległość 112 km. jakość po 100% wszystkie trzy MUX-y błędów zero, siła waha się MUX-3 od 62% do 78%, natomiast MUX-1 i 2 od 78% do 91%, takie efekty świadczą o jakości mojej instalacji. Zastanawia tylko fakt że MUX-3 najsilniejszy 150kW a u mnie na wskazaniach najsłabszy. Jak w takiej sytuacji się nie czepiać FSN-ów, im większa sieć tym gorzej w miejscach górzystych gdzie trzeba odbierać z odbić - brak bezpośredniej widoczności. Znacznie gorzej sytuacja wygląda jeśli chodzi o Wręczycę 49 km. i Kosztowy 56 km. próbowałem wszystkiego anteny tri digit, siatkowej, symetryzatora wzmacniacze mam tak: LNA-101, LNA-169, LNA-177, LNA-188 i SWA-6000. Zmieniałem miejsca i wysokość montażu i za każdym razem efekt taki sam Wręczyca MUX-1 i 2 idealnie MUX-3 błędy i szatkuje, Kosztowy MUX-2 idealnie MUX-1 i 3 błędy i szatkuje, oczywiście sytuacja zmienia się w zależności od pogody, raz jest dobrze a innym razem tak szatkuje że nie da się oglądać.
Wniosek: sieć FSN w takiej formie jak obecnie się nie sprawdza. Albo powinna być bardziej rozbudowana zwłaszcza w terenach trudnych, albo w górach powinny być wykorzystywane częstotliwości w sieci MEN natomiast FSN na terenach bardziej równinnych. Ktoś tu dał ciała na etapie planowania.

Nadmienię że analogowe odbierałem z Wręczycy i z Błeszna i cyfrowe także dopóki nadawało samo Błeszno 2kW k.41 z chwilą włączenia kolejnych nadajników na tym kanale zostałem pozbawiony TVP Katowice.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Byczek12345 »

Wniosek: sieć SFN w takiej formie jak obecnie się nie sprawdza. Albo powinna być bardziej rozbudowana zwłaszcza w terenach trudnych, albo w górach powinny być wykorzystywane częstotliwości w sieci MEN natomiast SFN na terenach bardziej równinnych. Ktoś tu dał ciała na etapie planowania.

SFN pracuje dobrze, ale przy niskiej mocy i nisko zawieszonych antenach - interferencje z nadajników powyżej 67 km.

U mnie, okolice Ogrodzieńca, sytuacja podobna, wystarczy że przechodzi front atmosferyczny (odbicia i interferencje) to we wszystkich muxach jest tragedia, sygnał 90-95/100, a jakość sygnału ze 100% spada do kilkunastu.
Odbieram Katowice-Kosztowy. W tej samej linii mam Skrzyczne w odległości ok. 100 km.

Wyjaśnienie tego jest tutaj; http://www-old.itl.waw.pl/struk/zaklady ... /S01.3.pdf

Powód edycji - literówka przedmówcy oraz przeniesienie (usunięcie) posta przez moderatora.
Ostatnio zmieniony 17 września 2013, o 18:34 przez Byczek12345, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Ja mam cały czas anteny na Święty Krzyż i żadnych kłopotów z odbiorem,też kombinowałem z odbiorem z Wręczycy,nawet przeniosłem antenę na drugą stronę domu,tak aby dach zasłaniał południową stronę i sygnał z Kosztowych i Skrzycznego i co:MUX-y 1 k35 i 2 k39 moc po 95%,jakość 93%,a po MUX-ie 3 ani słychu,ani widu.
To samo kierunek Kosztowy łapie tylko MUX2 k49 83%/77%,a po MUX-ach 1 i 3 z tego obiektu można tylko pomarzyć,ze Skrzycznego złapało też tylko MUX 2 k58 78%/72%,tyle daje nieudolne wprowadzenie SFN-u w województwie śląskim,i danie mocy rzędu 80kW Wręczyca,100kW Kosztowy i 60kW Skrzyczne,sygnał zachodzi jeden na drugi i jest to co wszyscy widzimy czyli miazga.
Zastanawia mnie tylko to dlaczego nie wykorzystano kanału 60 dla Kosztowych po wyłączeniu analogowego TVP Katowice :?:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: belzebiusz »

Bo kanał 60, wg ustaleń na GE06, jest przeznaczony na MUX-6:
http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... nikBIP.pdf

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Chciałbym się dowiedzieć, czy w rejonie północno-wschodniej części województwa, mają zostać uruchomione stacje doświetlające dla MUX-3? Istnieje jakiś ogólnodostępny projekt lub dokument opisujacy ewentualne plany, daty uruchomień gapfillerów etc.?

P.s.
Jeżeli pamięć mnie nie zawodzi, nie uzyskałem wcześniej odpowiedzi.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: marcin6660 »

Dla Ciebie najlepszym doświetleniem byłaby Niegowa.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

marcin6660, daj już sobie spokój...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Na Niegowę nie mamy co liczyć, może gdyby w zasięgu było jakieś większe miasto, większe skupisko ludzi a tak mają nas gdzieś.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Dobra ludzie, nie chodzi mi już o tą SLR Niegowa! Starczy. Chcę wiedzieć co innego.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma ogólnodostępnego dokumentu opisującego plany uruchomień gapfillerów.

markmd

Kłopoty z odbiorem w Rogoźniku k. Katowic

Post autor: markmd »

W Rogoźniku (15km od Katowic)na dobrej instalacji antenowej sygnał jest niestabilny i często z zakłóceniami,zwłaszcza dla MUX3 (TVP1,TVP2HD,TVP3 itd). Odbiornik Wiwa pokazuje siłę od 20 do 80%. Tymczasem stacje czeskie i słowackie chodzą bez zarzutu z siłą stabilne 100%. O czym to świadczy?.Nie sztuka wyłączyć nadajnik i reklamować wyższość telewizji cyfrowej nad analogową.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

markmd pisze: O czym to świadczy?
To świadczy o wadliwej instalacji. 15km od Katowic a w antenie masz wzmacniacz, zmień go na symetryzator.

tomekogg

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: tomekogg »

Dokładnie, to jest za mocny sygnał, skoro zagraniczne masz na 100, a polskie 20, to twoja instalacja jest nie tak. Zamień wzmacniacz na symetryzator w puszce antenowej, wyrzuć zasilacz i zastąp go zwykłą wtyczką antenową.

Jaki to jest w ogóle wzmacniacz? Dobra instalacja to nie znaczy zawsze mocna instalacja.

markmd

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: markmd »

Bez wzmacniacza na samym symetryzatorze chodzi tylko byle jak MUX2. Ze wzmacniaczem nie ma problemów z tym multiplexem (przeważnie sygnał 100%). Proszę nie pisać o instalacji antenowej bo obok na blokach 4-piętrowych firma robiła instalacje zbiorcze i mają podobne problemy. Problem dotyczy skaczącego sygnału (nawet z zanikami) na MUX3.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Rozumiem ciebie bo mam to samo, uznałem że jest to walka z wiatrakami :( . Problem polega na tym że nikt nie przyzna się do błędu a te zostały popełnione nie na etapie wdrażania bo Emitel zrobił wszystko zgodnie z wytycznymi ale na etapie planowania. Moim zdaniem nieporozumieniem było budowanie sieci w SFN bazującej na trzech głównych nadajnikach: Wisła, Kosztowy i Wręczyca w dodatku nadających kierunkowo i na mniejszych wysokościach jak np. Wręczyca, co skutkuje takimi efektami jakie opisuje wielu użytkowników tego forum, zaznaczam nie wszyscy są niezadowoleni, wszystko zależy od lokalizacji. Optymalnym rozwiązaniem byłoby gdyby te nadajniki nadawały w MEN z dodatkowymi doświetleniami w górzystych trudnych terenach, stawiam taką hipotezę choć nie jestem fachowcem dlatego że jak widać nikt nie skarży się MUX-1 czy 2 z Wręczycy albo MUX-2 z Kosztowych.
Z własnego doświadczenia wiem że przy odbiorze z SFN najważniejszym kryterium jest możliwie optymalna widoczność anteny odbiorczej z nadajnikiem, co w warunkach górzystych i gęstej zabudowy jak jest w śląskim jest w niektórych lokalizacjach nie do spełnienia, odległość oczywiście w granicach rozsądku jest mniej ważna jestem tego przykładem (Św. Krzyż odległość 112,4 km. odbieram na symetryzatorze). Zgadzam się z przedmówcami co do tego że należy próbować najpierw z symetryzatorem i to nie tylko w bliskiej odległości nadajnika, wzmacniacz i tak niewiele daje jeśli antena łapie kiepskiej jakości sygnał cyfrowy wzmacnia moc sygnału a przy okazji wprowadza szumy, inaczej to wyglądało przy sygnale analogowym. Jeśli chodzi o przesterowanie sygnału to najpierw musi on być na tyle silny aby był podatny na przesterowanie, jak wytłumaczyć fakt że kol. "markmd" odbiera dobrze MUX-2 ze wzmacniaczem. Częstszymi przypadkami jest kiepskiej jakości sygnał niż przesterowanie przed którym większość głowic odbiorników jest zabezpieczona, chociaż przy tak małej odległości od nadajnika rzeczywiście warto by wziąć pod uwagę i taką możliwość.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

ObywatelDVB-T
na szczęście my jesteśmy w zasięgu Świętego Krzyża i problem z głowy.
A według co poniektórych ekspertów na tym forum to Ci co mają problem z odbiorem niech kombinują jak koń pod górkę.
Zaznaczę że w Gliwicach też są problemy z MUX-3,mimo bliskości RTCN Kosztowy,to w wielu przypadkach sygnał z odbicia robi totalne spustoszenie,ja akurat mam wszystko w porządku bo antena jest położona na szafie w pokoju i wszystkie MUX-y odbierają bez zarzutów nawet te Czeskie :D
Ale nie tak dawno ustawiałem instalacje zbiorczą dla pewnej wspólnoty mieszkaniowej w Gliwicach i po czterech godzinach walki i męki ucelowałem sygnał (prawdopodobnie) z odbicia,antena skorygowana o jakieś plus/minus 30*(stopni) od kierunku Kosztowy bardziej na Bytków i problem zniknął,jak do tej pory wszystkie programy odbierają bez zarzutów.

markmd

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: markmd »

Wreszcie jakieś rozsądne głosy, bo nie wszędzie jest dobrze. Pseudo-eksperci od przesterowania niech sobie darują wymądrzanie. Z jaką mocą z Katowic jest nadawany MUX3?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Według danych z bazy emitela to 100kW


http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S1B

markmd

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: markmd »

Dzięki.Widocznie występują jakieś interferencje odbiciowe zniekształcające sygnał.Są dni,że chodzi extra,a zdarza się,że zrywa obraz.Będę próbował z innych kierunków.Pozdrawiam.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Kłopoty z odbiorem w Rogoźniku k. Katowic

Post autor: kuku1234 »

markmd pisze:W Rogoźniku (15km od Katowic)na dobrej instalacji antenowej sygnał jest niestabilny i często z zakłóceniami,zwłaszcza dla MUX3 (TVP1,TVP2HD,TVP3 itd). Odbiornik Wiwa pokazuje siłę od 20 do 80%. Tymczasem stacje czeskie i słowackie chodzą bez zarzutu z siłą stabilne 100%. O czym to świadczy?.Nie sztuka wyłączyć nadajnik i reklamować wyższość telewizji cyfrowej nad analogową.
To jedynie świadczy o tym, że nie potrafisz zrobić dobrze działającej instalacji antenowej. Mnie zarówno w Wymysłowie i pod Żychcicami kanały chodzą idealnie. Na Wymysłowie poleciały czeskie nie wiem czemu, ale nie chce mi się myśleć czemu, bo one mają znaczenie marginalne, a odległość to wkońcu 105 km. Dokładnie to ledwo kilka procent mają komercyjne (ale chodzą normalnie), a publiczna całkiem poległa.

Zablokowany