Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TomW »

Potwierdzam. Wszystko gra. Ja zapomniałem o konserwacji i miałem "ciemność widzę" przez jakiś czas. :D

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Nie mam pewności na 100% ale będąc dzisiaj na terenie EC Zabrze zauważyłem na wysokości około 150 metrów od zachodniej strony komina nowy panel nadawczy,prawdopodobnie może to być już przymiarka pod odpalenie MUX-3 z tego obiektu.

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: misiek2000wp »

Jak byłem w niedzielę w Parku Śląskim, to widziałem samochód Emitela. Może coś robili przy Bytkowie :roll: albo pracownik Emitela przyjechał na rower :mrgreen:

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: monter1981 »

TLW/SZA pisze:Nie mam pewności na 100% ale będąc dzisiaj na terenie EC Zabrze zauważyłem na wysokości około 150 metrów od zachodniej strony komina nowy panel nadawczy,prawdopodobnie może to być już przymiarka pod odpalenie MUX-3 z tego obiektu.
Tak. Są dwie anteny LPR-4A.

http://i60.tinypic.com/2utlu9f.jpg
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2014, o 11:10 przez monter1981, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Wiadomo kiedy można spodziewać się map pokrycia dla SLR Bytków?

nemkel

Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: nemkel »

Witam mieszkam w Tarnowskich Górach i mam dwie anteny logarytmiczne ze wzmacniaczem skierowane na Katowice i podłączone do dwóch różnych telewizorów i od dwóch lat odbieram programy DVB-T bez problemów aż do 26 kwietnia 2014, kiedy zniknęły mi wszystkie programy TVP z MUX 3. Czytałem trochę na ten temat na forum i wiem, że wtedy właśnie uruchomiono nowe nadajniki doświetlające w Zabrzu i Bytkowie i może być zbyt silny sygnał, więc próbowałem pominąć wzmacniacz, a jedynym tego efektem było zniknięcie kilku słabszych programów a programów TVP na kanale 41 nadal nie ma. Dodam, że ze wzmacniaczem telewizor odbiera mi programy TVP ale nie z Katowic i są bardzo słabe.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: Martinez1989 »

W miejsce wzmacniacza załóż Symetryzator oraz zasilacz zastąp zwykłym wtykiem antenowym. Spróbuj też skorygować pozycje anteny.

Pozdrawiam.

nemkel

Re: Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: nemkel »

Więc tak jak pisałem wcześniej, pominąłem wzmacniacz tzn. zdemontowałem go, ale nie zastąpiłem symetryzatorem, bo do logarytmicznej anteny się go nie stosuje, ponieważ ma ona 75 OHM. Jedyne czego nie zrobiłem, to nie odłączyłem separatora a jedynie na czas próby bez wzmacniacza nie włączyłem zasilacza, ale ten kondensatorek w separatorze nie mógł aż tak tłumić sygnału, tym bardziej że wszystkie programy były poza kilkoma słabszymi. Natomiast na kanale 41, czyli pakiet TVP na MUX 3 z Katowic i Zabrza nadal była cisza, zero sygnału. Jedyne czego nie próbowałem to obrócić antenę, ale przecież to nie satelita i odbiera fale radiowe nie tylko z jednego kierunku, czego najlepszym dowodem jest, że odbieram pakiet TVP na kanale 34, czyli z zupełnie innego kierunku. Poza tym do 25 kwietnia odbierałem z Katowic pełny sygnał na programach TVP więc czemu nagle miałbym zmieniać kierunek anteny przecież nadajnik z którego dotychczas odbierałem te programy nie został wyłączony.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: Maciejek »

Popełniłeś błąd pozostawiając niezasilany separator napięcia. Tłumienie jest znaczne jak się sam przekonałeś. Zastosuj koniecznie zwykły wtyk antenowy wówczas uzyskasz poprawny odbiór.
ps. ustawienie anteny również jest ważne w żadnym wypadku nie można tego bagatelizować.

nemkel

Re: Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: nemkel »

Przecież to nie separator ma być zasilany, tylko wzmacniacz antenowy a separator to po prostu kondensator, który nie przepuszcza napięcia zasilania do głowicy telewizora, natomiast sygnał w.cz. przechodzi przez ten kondensator czego dowodem jest to, że większość kanałów odbierałem. Dodam, że teraz odbieram pakiet TVP z sygnałem 100% i jakością - raz 65% a za chwilę 100%, jak przełączę kanał na chwilę i wrócę to znowu sygnał TVP jest 0%. Wygląda to tak, jakby głowica się przytykała z powodu zbyt mocnego sygnału, ale czemu w takim razie bez wzmacniacza nie odbierałem TVP?

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: kowal801 »

Zrób tak jak napisał kolega Maciek w miejsce separatora wstaw zwykły wtyk antenowy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: AdamP »

nemkel pisze: czego najlepszym dowodem jest, że odbieram pakiet TVP na kanale 34, czyli z zupełnie innego kierunku.
Jesteś tego pewien :?: Mux3 na k.34 to teoretycznie mogłoby być Opole Chrzelice (całkiem inny kierunek) lub Zakopane Gubałówka (dokładnie ten sam kierunek co na Kosztowy) ale to 150km i tragiczny profil terenu. W której dzielnicy Tarnowskich Gór mieszkasz, że masz odbiór Mux3 na k.34 :?:
Jaką masz wersję TVP Regionalna, dla Opola czy dla Małopolski :?:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: kb997 »

Wygląda to na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Zasięg nawet przy 3,5kW obejmuje całe Tarnowskie Góry z przyzwoitym poziomem sygnału. Azymut prawie ten sam co Kosztowy więc nie ma się co dziwić, że jest osiągalny.

nemkel

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: nemkel »

Witam kolego, mieszkam w Tarnowskich Górach dzielnica Bobrowniki Śląskie, a odbierałem regionalną TVP Kraków.
Jeśli chodzi o problem, który opisywałem wcześniej, to podłączyłem z powrotem wzmacniacz antenowy i obróciłem antenę z nadajnika Kosztowy na Ornontowice, co osłabiło sygnał z MUX3 i obecnie odbieram programy TVP bez problemu z siłą sygnału 100% i jakością 30% a przy okazji mam mocniejszy sygnał na kanałach z nadajnika Ornontowice tzn. TVT, TV DISCO, 4Fun TV, STARS TV. Trochę to dla mnie jest bez sensu, że trzeba tłumić sygnał z anteny obracając ją w inną stronę, żeby móc odbierać TVP. Wygląda to tak jakby nadajniki, które doświetlają MUX3 na kanale 41 wzajemnie się zakłócały.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: kb997 »

Oczywiście że się zakłócają. Przy analogu było by to zabójstwo dla sygnału przy cyfrze jakoś to daje radę ale na Śląsku ktoś przedobrzył i gdzieniegdzie potrzeba co najmniej dwóch anten.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: Po 25 kwietnia 2014 zniknęły wszystkie TVP

Post autor: #BEAVER# »

AdamP pisze:Jesteś tego pewien :?: Mux3 na k.34 to teoretycznie mogłoby być Opole Chrzelice (całkiem inny kierunek) lub Zakopane Gubałówka (dokładnie ten sam kierunek co na Kosztowy) ale to 150km i tragiczny profil terenu. W której dzielnicy Tarnowskich Gór mieszkasz, że masz odbiór Mux3 na k.34 :?:
Jaką masz wersję TVP Regionalna, dla Opola czy dla Małopolski :?:
Ja odbieram sygnał na kanale 34 (TVP Kraków)i prawdopodobnie jest to nadajnik Rabka-Luboń Wielki.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

nemkel pisze: dzielnica Bobrowniki Śląskie, a odbierałem regionalną TVP Kraków.

Czyli masz lepszą (do odbioru) lokalizację ode mnie (Sowice, w "depresji").
nemkel pisze:obróciłem antenę z nadajnika Kosztowy na Ornontowice, co osłabiło sygnał z MUX3 i obecnie odbieram programy TVP bez problemu z siłą sygnału 100% i jakością 30% a przy okazji mam mocniejszy sygnał na kanałach z nadajnika Ornontowice tzn. TVT, TV DISCO, 4Fun TV, STARS TV.
Kręciłem wczoraj anteną w przedziale prawie 180 stopni. Też sprawdzałem azymut na Ornontowice ale efekt był prawie żaden. Najlepszy odbiór jest po ustawieniu anteny ok. 30 stopni na wschód od kierunku Kosztowy. Przed uruchomieniem Bytkowa miałem Pre Viterbi w zakresie "e-5" a Post Viterbi "0". Po uruchomieniu Bytkowa Pre Viterbi spadło do "e-2" a Post Viterbi do "e-5" czasem "e-4" i nie dało się oglądać Mux3. Po obróceniu anteny Pre Viterbi jest w zakresie "e-3" a Post Viterbi "e-6" czasem "0", i to już da się jakoś oglądać chociaż to wciąż jest dalekie od poprzedniego stanu. Niestety straciłem przy okazji Mux z Ornontowic i czeskie kanały na k.37 i k.54.

nemkel

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: nemkel »

Kolego ja nie wiem jaką masz antenę, ale z informacji o Tobie wnioskuję, że masz antenę bez wzmacniacza. Ja mam wzmacniacz jednostopniowy, więc może spróbuj z wzmacniaczem i skieruj antenę na Ornontowice, może to pomoże uzyskać właściwy efekt.

markowski3
Posty: 29
Rejestracja: 23 września 2013, o 23:02
Odbiornik: LG OLED55E8PLA, NEON + , DIGIAIR PRO T2 , TELEVES H45
Instalacja antenowa: Antena DVBT 6LOG , FUBA 902 , TELEVES HD BOSS
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: markowski3 »

nic na razie nie pomoże gdyz sygnały z bytkowa,zabrza i kosztów wzajemnie się zakłócają ,ta sama sytuacja w bytom ,chorzów , piekary podobno uke robi pomiary ale co z tego wyniknie to się dopiero okaże po czasie.
paradoksalnie MUX 1 I MUX2 "chodzą b. dobrze"

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

markowski3 pisze: podobno uke robi pomiary
Faktycznie robią pomiary. Wczoraj po powrocie z pracy dowiedziałem się, że przed moim domem w godzinach przedpołudniowych stał dość długo ich samochód pomiarowy i robili pomiary sygnałów z bardzo różnych kierunków. Jeszcze nie mam odpowiedzi na moje zawiadomienie, co faktycznie stwierdzili.

Zablokowany