Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Też jestem ciekaw co wyjdzie z tych pomiarów Panom z UKE :?:
W weekend będę w Gliwicach to sprawdzę na własnej skórze czy odbiór jest czy go brak.

intertime

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: intertime »

Mam instalacje zbiorczą na Osadzie Jana w Tarnowskich Górach. Wstyd mi przed ludźmi bo nie wiem im co już mam im mówić. Dziś spędziłem pół dnia na strojeniu. Cała instalacja na podzespołach Televes, na dachu Televes HD BOSS bez zasilania, czyli wzmacniacz pracuje jako symetryzator. Częściowo pomogło odstrojenie anteny w kierunku wschodnim, założyłem tłumik przed wzmacniaczem WWK 861, poziomy wejściowe zaniżyłem do 60 db, za wzmacniaczem mam równe 75, po multiswitchu wychodzi 70 db. 2 lata bez problemu teraz jest sieczka na 41 kanale. Niech nikt mi nie mówi że to wina instalacji antenowej bo mnie szlag trafi. Teraz telefon że znów jest gorzej, widocznie tropo daje czadu.

radogol
Posty: 40
Rejestracja: 30 grudnia 2013, o 10:39
Odbiornik: Sharp le39650v
Instalacja antenowa: ATX 55 + WZMACNIACZ LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Góra Kamieńsk, Ostrawa

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: radogol »

No dziś jest słabe tropo. U mnie mux 3 z wręczycy się przycina do tego k. 54 z czech dociera do mnie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

intertime pisze:Mam instalacje zbiorczą na Osadzie Jana w Tarnowskich Górach. Wstyd mi przed ludźmi
To najwyżej położony rejon miasta i najlepsze warunki do odbioru. Skoro tam nie jesteś w stanie uzyskać dobrego odbioru, to wyobraź sobie co jest w innych niżej położonych dzielnicach.
Tu nie ma co się wstydzić tylko rozdawać ludziom namiary na UKE Siemianowice Śl., niech "zasypią" ich skargami. W obecnej sytuacji tylko UKE jest w stanie na podstawie pomiarów terenowych udowodnić Emitelowi, że jednak problem jest po stronie nadajników.

intertime

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: intertime »

Jestem po rozmowie z miła panią z UKE. Wynika z tego że UKE sam jest zdziwiony uruchomieniem tak mocnych doświetleń, ani tez sami nie wnioskowali o doświetlenia. NA temat SFN nawet się nie wypowiadam, bo problem w UKE tez oczywiście znany. Inwestycja jest ze strony Telewizji Polskiej. Setki zgłoszeń które wpływają do UKE tylko poświadczają że są problemy, sprawę znają i badają. Niestety nie mam dobrych wiadomości że problem zostanie usunięty w najbliższym czasie a kiedy ustanie tego już nie wiemy wcale.

Wczoraj prowadziłem test na kilku modelach anten. Kierowałem się na Katowice Kosztowy (46 km) oraz praktycznie o 110 stopni od Katowic w kierunku na Częstochowa Wręczyca (65 km).
Nie jestem uzyskać na żadnym z tych nadajników prawidłowej pracy MUX3. Przed zmianami MER ponad 30, obecnie skacze od 25-28 lub w ogóle nie da się pomierzyć.
Moja wiedza i umiejętności zostały wyczerpane.

Pozostaje jedynie liczyć na zdrowy rozsądek operatora i mądrość ludzi decyzyjnych, którzy nie będą zamiatali problemu pod dywan. Tak wiec proszę o szybką reakcję ludzi odpowiedzialnych za ww. problemy. Wszystkich użytkowników instalacji zbiorczych odsyłam do UKE i do Emitela. Może pod naporem argumentów ludzi prostych i nie owijających w bawełnę sprawa zostanie rozwiązana w szybkim terminie.

Wczorajsza transmisja Eurowizji..... telefony do godz. 23. Potem już odpuściłem.....

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: belzebiusz »

Jednak nie jest tak fajnie, jak twierdzi Emitel:

Utrudnienia w odbiorze MUX-3 w woj. śląskim
http://uke.gov.pl/utrudnienia-w-odbiorz ... skim-13823
Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich w związku ze zgłaszanymi utrudnieniami w odbiorze sygnału MUX-3 realizuje pomiary w terenie. Prowadzone prace pomiarowe mają na celu zdiagnozowanie przyczyn utrudnień w odbiorze sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie województwa śląskiego.

O utrudnieniach powiadomiono operatora technicznego naziemnej telewizji cyfrowej – spółkę Emitel oraz nadawcę MUX-3 – Telewizję Polską S.A.

Utrudnienia w odbiorze stwierdzono w rejonie Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Rybnika, Tarnowski Gór, Lublińca, Ustronia i Katowic.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Ktoś dał ciała na etapie planowania sieci SFN a winnego jak zwykle brak, oczywiście Emitel się tłumaczy że nadajniki są zsynchronizowane idealnie i pewnie tak jest, tylko co to zmienia.
Założenia były takie żeby w miastach powyżej 100 tyś. mieszkańców odbiór był przenośny, wewnątrz budynku, co z tego jak takie plany dotyczą tylko MUX-3 i są zbyt duże dysproporcje pomiędzy sygnałami pozostałych multipleksów.
Przedobrzyliście i w pewnym sensie dobrze bo może to Was nauczy rozumu. Dlaczego nikt się nie liczy z naszą opinią, po co jest to forum. Emitel, UKE, TVP i KRRiT dobrze wiedziały o białych plamach i o problemach z odbiorem np. w północno-wschodniej części województwa. Tymczasem naćkaliście nadajników w jednym miejscu w aglomeracji śląskiej a tym samym wylaliście dziecko z kąpielą, efekt odwrotny do zamierzonego, białe plamy nie zniknęły a tam gdzie dotąd był dobry odbiór teraz jest zły albo brak. Pogratulować fachowości inżynierom.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: #BEAVER# »

Mogę potwierdzić znaczny spadek jakości sygnału na k.55.
Wcześniej wszystko było OK...

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

Na k.55 nie zauważyłem problemów. Problem jest na k.41.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Potwierdzam, wczoraj występowały czeste skoki i zaniki. Korekcja ustawienia bez efektu. Tropo raczej znikome.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

UKE: Utrudnienia w odbiorze MUX 3 w woj. śląskim

Post autor: eXte77 »

Są problemy z odbiorem mux3 w woj. śląskim. Będzie kontrola.

http://satkurier.pl/news/100683/uke-utr ... askim.html

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: belzebiusz »

A czytałeś co napisałem kilka postów wyżej?
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=191956#p191956

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: #BEAVER# »

Z dnia na dzień coraz słabszy sygnał, szatkowanie i w końcu całkowity zanik sygnału na k.55.
Tak samo na k.47 z nadajnika z Ornontowic.
Czeskie z k.54 też zniknęły.
Nie wiem czy mam kombinować coś ze swoją instalacją antenową, czy technicy emitela będą coś poprawiać ?
Było dobrze, teraz jest problem...

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Martens »

Napisałem dość dawno TUTAJ o identycznym problemie (zmienności sygnału w zależności od pory roku), ale nikt z Emitela nawet nie odpowiedział, aby chociaż cokolwiek wyjaśnić. :(

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TomW »

#BEAVER# pisze:Nie wiem czy mam kombinować coś ze swoją instalacją antenową
Ja z Kosztów mam już odbiór w porządku wszystkich MUX-ów. Piszę o tym w ostatnim poście w wątku o odbiorze z Kosztów. Dziwne, bo my raczej zawsze mieliśmy dobry odbiór z tego nadajnika. Może faktycznie instalacja antenowa ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Emisję nadawane są ze stałą mocą niezależnie od pory roku.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: #BEAVER# »

TomW pisze:
#BEAVER# pisze:Nie wiem czy mam kombinować coś ze swoją instalacją antenową
Ja z Kosztów mam już odbiór w porządku wszystkich MUX-ów. Piszę o tym w ostatnim poście w wątku o odbiorze z Kosztów. Dziwne, bo my raczej zawsze mieliśmy dobry odbiór z tego nadajnika. Może faktycznie instalacja antenowa ;)
No własnie, nigdy nie miałem problemu z odbiorem, a teraz się wszystko "wysypało"...
W końcu Mnie też dopadła "naziemna rewolucja". ;)
W wolnej chwili spróbuję coś pozmieniać i dam znać na forum czy się udało.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: adac »

Zmienność od pory roku praktycznie zawsze dotyczy odbiorczej instalacji antenowej: zamokła albo zamarzła płytka SWA, przez pękniętą powłokę kabla dostała się woda, korozja 'poprawiła' kierunkowość anteny itd.
Co by nie powiedzieć profesjonalne systemy nadawcze są wykonane z lepszych materiałów a fale w zimie rozchodzą się tak samo. :)

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Martens »

adac pisze:Zmienność od pory roku praktycznie zawsze dotyczy odbiorczej instalacji antenowej
Absolutnie się nie zgadzam. W zimie miałem stabilny odbiór DVB-T (z Jagodnika) na antenie pokojowej i to pasywnej, a obecnie problem z odbiorem jest nawet na zewnętrznej antenie kierunkowej. Chyba w antenie pokojowej nic nie zamarzło, nic nie zamokło, itp. więc dlaczego nie odbiera obecnie skoro odbierała zimą?
adac pisze:a fale w zimie rozchodzą się tak samo. :)
Kolego gdybyś bawił się w odbiór angielskiej wiązki spotbeam z Astry 28.2'E, to byłbyś innego zdania. Podpowiem, że zawsze łatwiej było ją odebrać właśnie zimą, a trudniej latem. ;)

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Byczek12345 »

Ciepłe powietrze powoduje uginanie fali elektromagnetycznej, tzw. refrakcja, dodatnia lub ujemna. Wilgotność powietrza też ma wpływ.

Zablokowany