Odbiór DVB-T w woj. śląskim

tom61

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: tom61 »

Ustaw sobie na kierunek Skrzyczne,powinieneś złapać oba MUX-y

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: zenit »

Racibórz-nie chcę straszyć, ani broń Boże zniechęcać, ale w tym mieście mogą pojawić się problemy z odbiorem MUXów. Pierwszy z nich to lokalny nadajniczek TVP3 na kanale 49, tym samym co MUX2 z Katowic. Jakiś czas temu (w wakacje) zmieniali uklad kanałów na przemiennikach kolidujących z lokalnymi nadajnikami. Ten jednak "przeoczyli" ;)
Opole-może być ciężko, na kanale 43 pracuje Polsat w Rybniku, zapewne odbierany "na drucie" a na k34 jest (był?) CT1, choć akurat jego dni są "policzone" ;)
Wybór anteny; jeśli zdecydujesz się na zakup, to koniecznie takiej, obsługującej pasmo 21-69.
Najprostrzą taką anteną jest ant logarytmiczna http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm, tyle, że ta nadaje się raczej do odbioru w warunkach silnego sygnału i dobrej widoczności. Dobrą (wręcz idealną) anteną na Skrzyczne jest taka Yagi http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8812.htm cena przystępna a antena silnie kierunkowa i pasmowa-dobra do odbioru malutkiej mocy na k38. Na stronie dipola znajdziesz jeszcze inne anteny, ale to już większe koszty.
Najlepiej jednak przed zakupem sprawdzić "co słychać" na dotychczasowej antenie. Najlepiej zrobić to po usunieciu wzmacniacza.
p.s. w Twoim regionie możnaby jeszcze spróbować Wręczycy, z tym że tylko 1 mux. Najlepiej prezentuje się Skrzyczne (nawet UKE rekomenduje odbiór właśnie stamtąd).

Mietek55

DVB-T w Raciborzu

Post autor: Mietek55 »

Dzięki za podpowiedzi, a zenitowi za szczególne zaangażowanie. Racibórz to niestety ciągle biała plama pod względem zasięgu (szczególnie prawobrzeżne dzielnice domów jednorodzinnych - kotlina), a lokalne władze chyba o to nie zabiegają. Antena Polaris, którą używam jest kierunkowa z zyskiem 16-18 dB. Na Skrzyczne już próbowałem ustawiać antenę, ale odbór był też kiepski i wróciłem na Opole/Chrzelice. Jednak spróbuję jeszcze raz - tym razem pobawię się z tym dłużej chociaż w tym kierunku też nie mam zasięgu horyzontalnego a nadajnik 1,8 kW nie rokuje wielkiej nadziei.

Mietek55

DVB-T w Raciborzu

Post autor: Mietek55 »

Niestety moje obawy się potwierdziły - przeskanowałem wszystko dookoła i porażka: na odbiór MUX-3 w dzielnicy Obora nie ma szans. Pozostaje MUX-2 z Opola i nadzieja na jakieś zmiany, albo trzeba będzie wyrejestrować odbiornik :(

Uranos

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Uranos »

Dziś w nocy Czesi kopią przy nadajniku w Ostrawie spróbuj przeskanować jutro.

Adam T.
Posty: 7
Rejestracja: 20 października 2010, o 12:47

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Adam T. »

W Bieńkowicach można było odebrać niedawno MUX2 i MUX3 ze Skrzycznego oraz MUX2 z Katowic. Wszystko dostępne na antenie siatkowej. Było pięknie do czasu prac na Skrzycznym i od końca października brak odbioru MUX3, ale to temat szeroko omawiany w odpowiednim wątku :)

brzoza

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: brzoza »

Potwierdzam gdzieś do 25.10.11 były dostępne wszystkie Polskie programy tzn. TVP 1,2, INFO, Historia, Kultura itd. tak samo Polsat, TVN itd. z dnia na dzień znikły TVP 1,2, INFO, Historia, Kultura do dziś się w tym kierunku nic nie zmieniło

Miejscowość Pietrowice Wielkie antena Vivanco TVA 500 siła sygnału ok 70% jakość 80-90%

src

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: src »

A mnie ciekawi co zamierzają zrobić, w przypadku gdy ktoś nie ma możliwości montażu anteny w kierunku na Skrzyczne, a od strony Opola sygnał jest za słaby? Dodam, że dobry sygnał z Pradziada łapię na zwykłym przewodzie położonym na balkonie.

Mietek55

DVB-T w Raciborzu

Post autor: Mietek55 »

Po moim zapytaniu na stronie rządowej, kiedy prawobrzeżny Racibórz będzie odbierał MUX-3, otrzymałem odpowiedź, która nie współgra z ogólnie dostępnymi informacjami w sieci, cyt.: "Programy TVP będą w tej lokalizacji dostępne od 31 maja 2012 r. Sygnał będzie nadawany ze znacznie większą mocą niż obecnie.
pozdrawiam
Rafał Radłowski
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji"

Co o tym sądzicie ?

Peter_CA

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Peter_CA »

Mietek55: "Programy TVP będą w tej lokalizacji dostępne od 31 maja 2012 r." - w ramach MUX 1 :)

Nigdzie nie piszą o MUX 3. I to, że odpowiadają na inne, niż zadane pytanie, nie jest nic nowego pod słońcem :lol:

Mietek55

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Mietek55 »

Peter_CA pisze:Mietek55: "Programy TVP będą w tej lokalizacji dostępne od 31 maja 2012 r." - w ramach MUX 1 :)

Nigdzie nie piszą o MUX 3. I to, że odpowiadają na inne, niż zadane pytanie, nie jest nic nowego pod słońcem :lol:
Ha, ha - znam śmieszniejsze dowcipy. A w ramach MUX-1 będzie tylko TVP-1, TVP-2, TV Info regionalne (bez TVP Kultura i TVP Historia) i jakieś doklejone prywatne telewizyjki. Mówiąc krótko to nie to samo.

ralphkoza

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: ralphkoza »

witam to ja podczepie sie z pytaniem miszkam w polskiej cerekwi woj opolskie jak ustawie antene na opole to mux 2 łapie a muk 3 znajduje ale brak obrazu jakośc sygnały na kanale 43 90 %
gdy przekręce antene na katowice to łapie mux 2 ale mux3 wogule na kanale 51 jakość sygnału 100% oco chodzi ?

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: zenit »

W Rybniku nadaje Polsat na k43 z dużą mocą... Pewnie nieźle eliminuje DVB-T z Chrzelic...
To jest kolejna kpina w stylu Kosztowy-Pradziad... Polsat trzeba bezwzględnie wyłączyć, zwłaszcza że jest możliwość złapania sygnału analogowego w Katowic lub Skrzycznego.

karol

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: karol »

Wybierz kanał 62

cormoran
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2012, o 08:07

TVP 1,2,3 w mux2

Post autor: cormoran »

Witam. Mam takie pytanie, czy nie można do czasu całkowitego wyłączenia sygnału analogowego i wzmocnienia sygnału cyfrowego naziemnego przydzielić TVP1,TVP2, TVP INFO do mux 2 ? Mieszkam w okolicy Bielska i mam spory problem z odbiorem sygnału mux3 (jakość 100%/siła10%) a nie ukrywam, że bardziej zależy mi na programach TVP aniżeli np. na TV4, TV6.

KrH_Czeladz

Re: TVP 1,2,3 w mux2

Post autor: KrH_Czeladz »

Skoro mieszkasz w okolicach bielska dlaczego nie odbierasz k.62 ze skrzycznego ?? tam na mux1 jest tvp 1 , 2 oraz info.

cormoran
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2012, o 08:07

Re: TVP 1,2,3 w mux2

Post autor: cormoran »

Spróbuje przestawić antenę na skrzyczne ale wątpię w to czy złapię dobry sygnał, ponieważ mieszkam w dolinie i między moją anteną a nadajnikiem jest spore wzniesienie terenu.

Maciey

Re: TVP 1,2,3 w mux2

Post autor: Maciey »

cormoran pisze:Mam takie pytanie, czy nie można do czasu całkowitego wyłączenia sygnału analogowego i wzmocnienia sygnału cyfrowego naziemnego przydzielić TVP1,TVP2, TVP INFO do mux 2 ?
Nie można.
cormoran pisze:Mieszkam w okolicy Bielska i mam spory problem z odbiorem sygnału mux3 (jakość 100%/siła10%)
Skoro masz jakość 100% to w czym problem?
Napisz jeszcze jaką masz instalację antenową. W okolicach i samym Bielsku raczej nie ma problemu z odbiorem MUX3 - oczywiście to zależy od konkretnej lokalizacji, a Twojej nie znamy.
KrH_Czeladz pisze:Skoro mieszkasz w okolicach bielska dlaczego nie odbierasz k.62 ze skrzycznego ?? tam na mux1 jest tvp 1 , 2 oraz info.
W okolicach Bielska jest kilka obszarów, gdzie nie ma sygnału ze Skrzycznego.

cormoran
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2012, o 08:07

Re: TVP 1,2,3 w mux2

Post autor: cormoran »

Sprawdziłem. Niestety, ale ze Skrzycznego nie odbieram żadnego sygnału. Mieszkam ok 10 km od Bielska w kierunku Cieszyna. No właśnie nie za bardzo wiem jak rozumieć pojęcia: siła, jakość. Podczas skanowania, przy odnalezieniu sygnału pokazuje mi np jakosc100%/siła80% i wtedy tuner zapisze kanały, ale też nie zawsze. Najczęściej znajduje sygnał, ale siła ma 10% (raz miałem 40%)i nie zapisał żadnego kanału. Jakość zawsze mam na 100%. Antenę mam siatkową z zasilaczem. Bez zasilacza nie znajduje żadnego kanału.

Andrzej.B
Posty: 39
Rejestracja: 19 października 2011, o 13:14
Odbiornik: Samsung LE40D550
Instalacja antenowa: Antena ATX-55, wzmacniacz AWS-33 firmy AMS
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa

Re: TVP 1,2,3 w mux2

Post autor: Andrzej.B »

Ja bym próbował na antenie kierunkowej. Jakoś nie mam przekonania do anten siatkowych.

Zablokowany