Odbiór DVB-T w woj. śląskim

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: marcin6660 »

Lepiej by coś z MUX-3 na 51 zrobili bo MUX-1 śmiga dobrze. Jakby tak kiedyś zmienili kanał 62 na 55 to zapraszam MUX-3 na 62. Obecnie 3 kiepsko.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: maryś »

Już jest. Zainstalowałem Fergusona ARIVA T65 u mojej Mamy w Katowicach Ligocie.
Stara antena typu Uda-Yagi 13-to elementowa kierunkowa na dachu 4-ro piętrowego bloku.
Kierunek wschodni na Kosztowy i południowy w kierunku Czech : wolna przestrzeń.
Teraz antena skierowana jest na nadajnik w Kosztowach MUX1, MUX2, MUX3 wszystko OK.
W latach 70-tych i dalej oglądaliśmy czeskie i słowackie programy TV na antenach
kierunkowych w konfiguracji synfazowej ze zwrotnicami.
Do praktyków :
1. Jak najlepiej dla tej lokalizacji (K-ce Liogota) skonfigurować instalację do odbioru
polskich, czeskich i słowackich programów ?
2. Czy można to zrealizować za pomocą jednej anteny kierunkowej ? (jakie nadajniki PL, CZ, SK )
3. Czy może to być antena dookólna ?
4. Czy jednak zrobić układ np. dwóch anten kierunkowych ze zwrotnicą ? (jaką i na jakie nadajniki PL, CZ, SK)

Pozdrawiam : Marian

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: a.d. »

Maciejek pisze:W sieci pojawiły się informacje dotyczące uwolnienia, do końca roku, kanału 55 przez Słowaków.
W związku z tym możliwe byłoby podniesienie mocy MUX1 z Katowic (do 100kW ?)nadającego także na k.55 oraz pracy w SFN razem z nadajnikiem na Skrzycznem, który miałby także zmienić kanał z 62 na 55.
  • Na K55 jest obecnie prowadzona analogowa emisja programu KTV z nadajnika Cadca II
      CADCA II K55 H KTV 30W D 1 0,5 0,5 2 4 6,5 3,5 7 4,5 2 0,5 0,5 1 0,5 0,5 2 4,5 7 3,5 7 4 2,5 0,5 0,5 1 0,5 0,5 2,5 4 7 3,5 6 4 2 0,5 0,5
    • ktora jest planowana do czasu calkowitego wylaczenia analogu na Slowacji czyli 31.12.2012r.
    • Wedlug planu GE-06 emisja z moca 100KW powinna byc prowadzona z obu nadajnikow(Kosztowy i Skrzyczne) z charakterystyka wypromieniowania D
    • KATOWICE Mux-1 K55 H GE06 19E07'06" 50N11'20" 308+345 100KW 3452km2 pr_r33 D 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 7 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    • WISLA Mux-1 K55 H GE06 19E01'56" 49N41'07" 1250+83 100KW 5474km2 pr_r42 D 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 1,5 3 5 7 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 7 5 3 1,5 0,5 0 0 0 0 0 0

    Guma

    kłopoty z odbiorem

    Post autor: Guma »

    Witam :)

    Mam problem z ustawieniem (może raczej odbiorem) multipleksów. Kupiłem wczoraj antenę Opticum AX1000+ zamontowałem na balkonie (1 piętro (4m od ziemi) widok na południowy wschód, blokowisko, na Skrzyczne teren czysty, na Kosztowy blok w odległości 20 metrów) rozdzieliłem sygnał na dwa telewizory przez rozgałęźnik Badmor R2 i lipa.
    Kiedy kieruję antenę na Skrzyczne odbieram tylko mux1 i jakieś czeskie programy, jednak żadnego z programów z mux2-ego. Kiedy natomiast kieruję antenę na Kosztowy brak programów z mux1 i 3 natomiast pojawiają się z mux2-go. Poczytałem trochę różne fora internetowe i wiem że brak muxu3 może wynikać z niskiej mocy sygnału, jednak nigdzie nie spotkałem się z takim problemem jak mój. Nie sądzę by wina leżała po stronie anteny, ponieważ w dniu wczorajszym przed zamontowaniem anteny na balkonie przetestowałem ja wewnątrz domu i o dziwo po skierowaniu jej na Skrzyczne odbierałem programy z muxów 1 i 2.

    Proszę o pomoc w w/w sprawie.
    z góry dziękuje za pomoc.

    lemiel
    Posty: 98
    Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
    Instalacja antenowa: AZART
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

    Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

    Post autor: lemiel »

    U mnie jest podobnie w Tychach. Też pierwsze piętro.
    Co prawda na zamkniętym dziedzińcu, ale jest coś nie tak.
    Do nadajnikach w Kosztowach rzut kamieniem, a da się odebrać tylko Mux2. Mux1 bardzo słabo, już lepiej odbieram ten ze Skrzycznego na k.62. O Mux3 mogę zapomnieć.
    Ale słowo odbieram to za dużo powiedziane.
    Są miejsca w których "wisząca" antena umożliwia odbiór słabej jakości sygnału z Czech na kanałach 36, 37, 54, co w porównaniu do odbioru kanału 55 jest trochę paranoją, bo jego nie udało mi się uchwycić ze stabilnym i odpowiednim do odbioru poziomem.
    Wszystkie sygnały tylko przy jakichś śmiesznych i karkołomnych wygibasach z masztem z anteną. Siatkową, z LNA177, bo wydaje się być najlepsza w tym miejscu pełnym odbić.
    Chociaż nad taką podobną do tej Opticum/Tri Digit/"wstaw inną nazwę handlową" się zastanawiam, ale nie mam przekonania na wydanie kilkudziesięciu złotych na marne.
    Wydawałoby się, że balustrada może służyć za dodatkowy reflektor albo wręcz nie mieć wpływu na odbiór i charakterystykę jak jest z tyłu za reflektorem ale jednak nie. Przeszkadza.
    Te 3 małe direktory z przodu wibratorów całofalowych jednak mają pozytywny wpływ na odbiór sygnału jak wynika z obserwacji.
    Bardzo martwi mnie sytuacja z Mux1, bo powinien być osiągalny podobnie jak Mux2, różnica poziomu nadawanego sygnału nie jest przecież aż taka duża. A Wiwa HD90 odbiera tak jakby nie było sygnału.
    W chwili obecnej nie mam możliwości przeniesienia anteny na dach. Sąsiedzi dwa piętra wyżej mają normalne yagi w stylu ATV16 i odbierają też dodatkowo ze Skrzycznego oprócz Kosztów.

    Aż po lekturze informacji o zmianie wysokości z jakiej będzie nadawany sygnał z Chwaszczyna sprawdziłem w wykazie pozwoleń wysokość zawieszenia anten Mux1 i jest taka sama jak Mux2:
    https://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pl ... s&id=57232

    Jest beznadziejnie. Do docelowych parametrów chyba się zniecierpliwię...

    kuku1234
    Posty: 469
    Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
    Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
    Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

    Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

    Post autor: kuku1234 »

    Guma może byś najpierw złapał sygnał na jednym, a dopiero potem rozdzielał ?.

    Guma

    Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

    Post autor: Guma »

    Witam :)

    kuku1234 dzięki za radę.

    Dzisiaj rano wskoczyły mi wszystkie programy z Kosztowego (oprócz tych z mux3). Potem pojawiły się na obu telewizorach ale gdy tylko się wypogodziło to znowu zniknęły. Próbowałem znowu podłączyć na jeden TV lecz to nie pomaga. :(

    Chciałbym zapytać czemu w słoneczny dzień kanały zniknęły a w deszczowy i pochmurny poranek ładnie odbierały.

    Z góry dziękuje za pomoc.

    Matteo87

    Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

    Post autor: Matteo87 »

    a.d. pisze:
    Maciejek pisze:W sieci pojawiły się informacje dotyczące uwolnienia, do końca roku, kanału 55 przez Słowaków.
    W związku z tym możliwe byłoby podniesienie mocy MUX1 z Katowic (do 100kW ?)nadającego także na k.55 oraz pracy w SFN razem z nadajnikiem na Skrzycznem, który miałby także zmienić kanał z 62 na 55.
    • Na K55 jest obecnie prowadzona analogowa emisja programu KTV z nadajnika Cadca II
        CADCA II K55 H KTV 30W D 1 0,5 0,5 2 4 6,5 3,5 7 4,5 2 0,5 0,5 1 0,5 0,5 2 4,5 7 3,5 7 4 2,5 0,5 0,5 1 0,5 0,5 2,5 4 7 3,5 6 4 2 0,5 0,5
      • ktora jest planowana do czasu calkowitego wylaczenia analogu na Slowacji czyli 31.12.2012r.
      • Wedlug planu GE-06 emisja z moca 100KW powinna byc prowadzona z obu nadajnikow(Kosztowy i Skrzyczne) z charakterystyka wypromieniowania D
      • KATOWICE Mux-1 K55 H GE06 19E07'06" 50N11'20" 308+345 100KW 3452km2 pr_r33 D 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 7 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
      • WISLA Mux-1 K55 H GE06 19E01'56" 49N41'07" 1250+83 100KW 5474km2 pr_r42 D 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 1,5 3 5 7 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 7 5 3 1,5 0,5 0 0 0 0 0 0
      Czy ten plan ge06 można skądś pobrać?

      tomekogg

      Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

      Post autor: tomekogg »

      Guma pisze:
      Chciałbym zapytać czemu w słoneczny dzień kanały zniknęły a w deszczowy i pochmurny poranek ładnie odbierały.
      Ano dlatego, że tak już jest z propagacją sygnałów, często występują wahania dobowe. Może pojawiać się efekt tropo, który wzmacnia sygnały, ponadto sygnał w niższej temperaturze propaguje się dalej. Możesz spróbować odbioru z odbicia nakierowując antene na inny kierunek.

      Czy ta antena jest z symetryzatorem, czy ze wzmacniaczem? Bo jeśli tylko symetryzator, to polecam kupić jakiś wzmacniacz, w twoim przypadku jakiś najsłabszy i próbować.

      Guma

      Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

      Post autor: Guma »

      tomekogg pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
      Antena jest bez wzmacniacza (napisane tylko na pudełku jest że zysk ma 16,5dB). Poczytałem sobie trochę o tym efekcie tropo który przytoczyłeś, no i chyba będę musiał uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż cała ta zamiana analogu na cyfrówkę się zakończy, bo nie chce też kupować rzeczy które potem mogą się okazać niepotrzebne.

      Czy ktoś wie jakie będą docelowe moce poszczególnych muxów z Kosztowego ?
      A ten mux4 też jest z Kosztowego nadawany ?

      Ooooooo znowu mi wskoczyły wszystkie kanały :):):);0

      Z góry dziękuje za pomoc :)

      tomekogg

      Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

      Post autor: tomekogg »

      Mux4 to TV Mobilna i o tym na tym forum nie wolno rozmawiać, jest to płatny Mux. Wpisz w googlach TV Mobilna i zobaczysz o co chodzi.

      Skoro wzmacniacza nie ma, to kup. Proponuję SWA-7, albo jeszcze słabszy, w sklepie ci doradzą i powiedzą co i jak masz podłączyć, jak to zainstalujesz to powinno ci wszystko hulać jak trza.

      milówczanin

      Re: kłopoty z odbiorem

      Post autor: milówczanin »

      Guma pisze:Witam :)

      Mam problem z ustawieniem (może raczej odbiorem) multipleksów. Kupiłem wczoraj antenę Opticum AX1000+ zamontowałem na balkonie (1 piętro (4m od ziemi) widok na południowy wschód, blokowisko, na Skrzyczne teren czysty, na Kosztowy blok w odległości 20 metrów) rozdzieliłem sygnał na dwa telewizory przez rozgałęźnik Badmor R2 i lipa.
      Kiedy kieruję antenę na Skrzyczne odbieram tylko mux1 i jakieś czeskie programy, jednak żadnego z programów z mux2-ego. Kiedy natomiast kieruję antenę na Kosztowy brak programów z mux1 i 3 natomiast pojawiają się z mux2-go. Poczytałem trochę różne fora internetowe i wiem że brak muxu3 może wynikać z niskiej mocy sygnału, jednak nigdzie nie spotkałem się z takim problemem jak mój. Nie sądzę by wina leżała po stronie anteny, ponieważ w dniu wczorajszym przed zamontowaniem anteny na balkonie przetestowałem ja wewnątrz domu i o dziwo po skierowaniu jej na Skrzyczne odbierałem programy z muxów 1 i 2.

      Proszę o pomoc w w/w sprawie.
      z góry dziękuje za pomoc.

      Zeby Ci cokolwiek poradzić to dobrze byłoby znać Twoja lokalizację. Bo na razie to przypomina grę w ciuciubabkę.

      marek3555
      Posty: 6
      Rejestracja: 5 października 2012, o 00:38
      Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

      Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

      Post autor: marek3555 »

      Witam mam pytanie do Pana Jarosława Bałuka jestem z okolic Kęt ostatnio byłem w sklepie gdzie sprzedają sprzęt do odbioru NTC i dowiedziałem się od sprzedawcy że podobno ludzie z Międzybrodzia i okolic maja problemy z odbiorem telewizji cyfrowej i że ma powstać nadajnik na górze Żar po wyłączeniu analogu na ile to jest prawda? :)Pozdrawiam

      Awatar użytkownika
      Jarosław Bałuka
      Posty: 2888
      Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
      Odbiornik: Samsung UE40HU6900
      Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
      Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

      Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

      Post autor: Jarosław Bałuka »

      Mamy naszą Telewizyjną Stację Retransmisyjną Międzybrodzie / g. Żar, z której obecnie nadawane są analogowo TVP1 i TVP2, więc nic nowego tam nie ma potrzeby budować :) Być może będzie stamtąd MUX3 docelowy (jeśli tak wyjdzie z potrzeb planistycznych), natomiast pozostałe MUX-y - jeśli taką wolę przedstawią Operatorzy.

      Guma

      Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

      Post autor: Guma »

      tomekogg pisze:Mux4 to TV Mobilna i o tym na tym forum nie wolno rozmawiać, jest to płatny Mux. Wpisz w googlach TV Mobilna i zobaczysz o co chodzi.

      Skoro wzmacniacza nie ma, to kup. Proponuję SWA-7, albo jeszcze słabszy, w sklepie ci doradzą i powiedzą co i jak masz podłączyć, jak to zainstalujesz to powinno ci wszystko hulać jak trza.
      No witam serdecznie ponownie.

      Poszedłem za twoją radą i wymieniłem symetryzator w antenie na wzmacniacz.
      Znaczy w szczegółach to wymieniłem cały dipol (za parę marnych polskich złociszy) w antenie na taki, który ma wbudowany wzmacniacz(zysk 14dB) zasiliłem i fruwa aż miło. :) :) :) Tylko tego mux3-go dalej nie łapie. Orientuje się ktoś jak silny będzie sygnał tego trzeciego multipleksu.

      Pozdrawiam I jeszcze raz dzięki za pomoc.

      tomekogg

      Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

      Post autor: tomekogg »

      No obecnie działa on z mocą odkurzacza (2,5 kW). Ale po wyłączeniu analogu będzie mieć moc zapewne w okolicach 100 kW. Popróbuj z ustawieniem anteny i może jednak złapiesz. Zawsze też możesz mocniejsze wzmacniacze testować.

      JuRaS-777

      MUX 1 - słaby sygnał i jakość

      Post autor: JuRaS-777 »

      Witam.

      Posiadam dekoder Ferguson Ariva T65 i odbieram sygnał poprzez antene zbiorczą (w bloku) i mam następujący problem. Mianowicie na niektórych programach jest słaby sygnał (czasami robią się kratki na obrazie i dzwięk się przycina) zauważyłem, że są to programy tylko z MUX 1... Jakość na tych programach skacze z 50% do 59% a sygnał utrzymuje się w granicy 50%-53%... Czy to może być spowodowane złym ustawieniem anteny na dachu? Czy może mam dokupić jakiś wzmacniacz sygnału? Jeśli to coś pomoże to czy ktoś może mi polecić jaki? Bo szczerze mówiąc jestem troche zielony w tych tematach dlatego Was proszę o pomoc:)

      Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

      _chris_

      Re: MUX 1 - słaby sygnał i jakość

      Post autor: _chris_ »

      Masz to zgłosić do administracji i uzyskać informację, czy jest to awaria anteny zbiorczej, czy nie transmituje ona mux-1, a odbierasz go po prostu na kablach.

      JuRaS-777

      Re: MUX 1 - słaby sygnał i jakość

      Post autor: JuRaS-777 »

      Ogólnie na drzwiach wisi kartka i jest napisane, że są odbierane wszystkie 3 (MUX 1-2 i 3) tylko, że na "MUX 3 jest tymczasowy kanał i słaby sygnał przez co mogą być na nim zakłócenia"... Ale ja zauważyłem zakłócenia głównie na ESKA TV bo często ją oglądam i TVP 1 HD a to jest przecież MUX 1.

      Awatar użytkownika
      JaroslawMroczkowski
      Administrator
      Posty: 2596
      Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

      Re: MUX 1 - słaby sygnał i jakość

      Post autor: JaroslawMroczkowski »

      Z tego co widzę to problem instalacji antenowej. W przypadku anten zbiorczych nie wiele poradzimy. Jeśli odbiornik, kabelek pomiędzy odbiornikiem i gniazdkiem oraz samo gniazdo na ścianie są sprawne reszta zależy od administratora budynku.
      Pozostaje zgłosić usterkę, albo próbować zainstalować własną antenę. Porady na temat anten znajdują się w w innym dziale.

      --- edit
      Formalnie gniazdo abonenckie jest częścią AIZ (antenowej instalacji zbiorczej) więc jego naprawa jest również w gestii administratora.

      Zablokowany