Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Simon_Tombs
Posty: 8
Rejestracja: 5 lipca 2016, o 00:03

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Simon_Tombs »

Tomciosz pisze:Z tego co widzę na filmikach na YT, to pasek ze wskazaniem jakości sygnału jest dostępny z poziomu okna z deskrypcją aktualnie emitowanego programu(kliknięcie przycisku info). Trzeba zwracać uwagę na częstotliwość kanału, która jest wyświetlana w prawym górnym rogu, owej planszy. Oczywiście powinna się pokrywać z tymi na jakich nadaje RTON Skrzyczne. ;)
Nie mam żadnego sprzętu, żeby przemierzyć częstotliwości oprócz dekodera. Tam siła sygnału jest pokazywana za pomocą paska z kropkami. I tak jak pisałem łapie tylko 8 kanałów i na liście nie wyświetlają się inne, tylko te które są czysto odbierane. Trzeba będzie ustawiać na chybił trafił, bo z mapki wynika, że są miejsca bardzo zielone, czyli powinno złapać, ale są też miejsca jakby całkiem wyłączone z zasięgu w mojej miejscowości. Może jakoś się uda.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

Chyba najprościej byłoby zapytać gospodarza, czy próbował innych ustawień anteny np. z odbicia łapać Skrzyczne. Być może w tym konkretnym miejscu nie da się odebrać nic więcej, niż jest teraz.

Simon_Tombs
Posty: 8
Rejestracja: 5 lipca 2016, o 00:03

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Simon_Tombs »

AdamP pisze:Chyba najprościej byłoby zapytać gospodarza, czy próbował innych ustawień anteny np. z odbicia łapać Skrzyczne. Być może w tym konkretnym miejscu nie da się odebrać nic więcej, niż jest teraz.
Gospodarz przed erą telewizji cyfrowej naziemnej miał tam tylko TVP1 i TVP2 i antenę ustawioną identycznie jak teraz, czyli na nadajnik Jeleśnia "Góra Krzyżowa". Nic nie zmieniał, nie kręcił anteną (Antena DVB-T ASR-860 Telkom Telmor) i kupił sobie tylko dekoder i dostroił te 8 programów. Ostatnio sobie rozmawialiśmy i narzekał, że słabo z tymi kanałami i prosił, czy nie mógłbym czegoś wymyślić, żeby obecny stan poprawić ;) Jak to jest z tym łapaniem Skrzycznego z odbicia? Rozumiem, że to kierowanie anteny w kierunku, gdzie na mapie pojawia się zielone pole?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Drekan »

Przy odległości od Skrzycznego 25 km i mocy 100 kW sygnał na pewno będzie się odbijał od okolicznych wzniesień. Problem z odbiorem z odbicia to kompletna przypadkowość, bez gwarancji sukcesu. Pomocna może być informacja od innych mieszkańców, w którą stronę mają skierowaną antenę, jeśli odbierają pozostałe multipleksy. Poprawny sygnał możesz mieć 5 metrów w lewo i 1 metr niżej niż obecnie, przy antenie skierowanej na Słowację. :o
Najwygodniej jest mieć miernik sygnału z którym możesz szukać miejsca gdzie jest silny sygnał. W warunkach amatorskich pozostaje eksperymentowanie. W dekoderze ustawiasz kanał 55 (mux1) lub 58 (mux2) i kręcisz anteną w rożnych kierunkach, ustawiasz antenę niżej i wyżej, jeśli nadal nie ma sygnału to przenosisz antenę w inne miejsce i dalej kręcisz jeśli na to pozwala długość kabla antenowego. ;)
Do momentu pojawienia się sygnału na pasku siły/jakości sygnału. Najlepiej wtedy zapisać wyszukane kanały i pozostawić na jednej z wyszukanych stacji + wyświetlić informacje o sygnale, by widzieć kiedy ustawienie anteny pozwoli na poprawny odbiór stacji. Warto mieć dodatkowy zapas sygnału na wypadek zmiany pogody, ale przy odbiorze z odbicia może być trudno. Odbiór w górach to loteria, więc pozostaje tylko eksperymentowanie z ustawieniem anteny. Powodzenia. 8-)

Simon_Tombs
Posty: 8
Rejestracja: 5 lipca 2016, o 00:03

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Simon_Tombs »

Drekan pisze:Przy odległości od Skrzycznego 25 km i mocy 100 kW sygnał na pewno będzie się odbijał od okolicznych wzniesień. Problem z odbiorem z odbicia to kompletna przypadkowość, bez gwarancji sukcesu. Pomocna może być informacja od innych mieszkańców, w którą stronę mają skierowaną antenę, jeśli odbierają pozostałe multipleksy. Poprawny sygnał możesz mieć 5 metrów w lewo i 1 metr niżej niż obecnie, przy antenie skierowanej na Słowację. :o
Najwygodniej jest mieć miernik sygnału z którym możesz szukać miejsca gdzie jest silny sygnał. W warunkach amatorskich pozostaje eksperymentowanie. W dekoderze ustawiasz kanał 55 (mux1) lub 58 (mux2) i kręcisz anteną w rożnych kierunkach, ustawiasz antenę niżej i wyżej, jeśli nadal nie ma sygnału to przenosisz antenę w inne miejsce i dalej kręcisz jeśli na to pozwala długość kabla antenowego. ;)
Do momentu pojawienia się sygnału na pasku siły/jakości sygnału. Najlepiej wtedy zapisać wyszukane kanały i pozostawić na jednej z wyszukanych stacji + wyświetlić informacje o sygnale, by widzieć kiedy ustawienie anteny pozwoli na poprawny odbiór stacji. Warto mieć dodatkowy zapas sygnału na wypadek zmiany pogody, ale przy odbiorze z odbicia może być trudno. Odbiór w górach to loteria, więc pozostaje tylko eksperymentowanie z ustawieniem anteny. Powodzenia. 8-)
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Myślałem, że trzeba będzie przekręcić antenę w stronę północną, czyli Jeleśni, bo tam jest sporo zielonego pola i dolina ta sama. Ty proponujesz Słowację, więc będę próbował i w tym kierunku. W ogóle nie brałem go pod uwagę, bo sugerowałem się mniejszym zagęszczeniem zielonego pola na mapie zasięgu. Pokręcę, popróbuję, a może coś się złapie. Może nie potrzebnie jest wzmacniacz podłączony? Będę próbował też ustawienia bez wzmacniacza.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Wyłączenie zasilania wzmacniacza w antenie nie rozwiąże problemu. Trzeba go wówczas podmienić na symetryzator!

Simon_Tombs
Posty: 8
Rejestracja: 5 lipca 2016, o 00:03

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Simon_Tombs »

Tomciosz pisze:Wyłączenie zasilania wzmacniacza w antenie nie rozwiąże problemu. Trzeba go wówczas podmienić na symetryzator!
Dobrze wiedzieć ;) W takim razie spróbuję tylko pokręcić anteną. Być może gdzieś z odbicia złapię wszystkie 3 muxy ze Skrzycznego. To byłoby coś.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Drekan »

Simon_Tombs pisze:Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Myślałem, że trzeba będzie przekręcić antenę w stronę północną, czyli Jeleśni, bo tam jest sporo zielonego pola i dolina ta sama. Ty proponujesz Słowację, więc będę próbował i w tym kierunku. W ogóle nie brałem go pod uwagę, bo sugerowałem się mniejszym zagęszczeniem zielonego pola na mapie zasięgu. Pokręcę, popróbuję, a może coś się złapie. Może nie potrzebnie jest wzmacniacz podłączony? Będę próbował też ustawienia bez wzmacniacza.
Teren oznaczony na zielono, to obszar, gdzie mamy bezpośrednią widoczność na nadajnik i tam nie powinno być problemów z odbiorem. :D
Żółty, to obszar na granicach zasięgu nadajnika, lub z zasłoniętym widokiem na nadajnik, ale nie na tyle dużym, by całkowicie wytłumić sygnał. :)
Obszar bez koloru, to teren, gdzie teoretycznie nie ma odbioru, bo zasłaniają go przeszkody wytłumiające całkowicie sygnał. :(
Na takich obszarach, można liczyć tylko na odbiór z odbicia, który zawsze będzie słabszy, od tego bezpośredniego, ale może być jedynym możliwym do odbioru. Sygnał może odbić się od gór, nierówności terenu, dachów domów, budynków, itp. W takich przypadkach, sygnał może dochodzić z zupełnie absurdalnych kierunków. Dlatego przyda si się każdy decybel wzmocnienia, kwestia jakości sygnału zostaw na później, jak już znajdziesz pozycję pozwalająca na odbiór. Bez zasilania wzmacniacz tylko tłumi sygnał.
Z drugiej strony, może to być obszar gdzie nie dolatuje żaden sygnał i wszystkie próby skazane są na niepowodzenie, ale dopóki tego nie sprawdzisz, nie możesz być tego pewien. Ja teoretycznie nie powinienem odbierać sygnału ze Słowacji, ale dzięki odbiciom od gór, odbieram słaby sygnał. 8-)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

Simon_Tombs pisze: Gospodarz ma zwykłą antenę siatkową na palu o wysokości 5 metrów
Simon_Tombs pisze: Nic nie zmieniał, nie kręcił anteną (Antena DVB-T ASR-860 Telkom Telmor)
To co tam właściwie jest - siatka czy ASR :?: W siatce bez problemu możesz wymienić wzmacniacz na symetryzator, ale w ASR to już nie jest takie proste. ASR'y mają nietypowe symetryzatory (i wzmacniacze) bardzo trudne do kupienia (pasują wyłącznie oryginały Telmora dedykowane dla ASR'ów). Szukając sygnału z odbicia musisz sprawdzać wszystkie kierunki - nie wiadomo skąd dostaniesz sygnał. Skoro kierunek Skrzyczne zasłania góra a miejscowość jest w dolinie, to zapewne po przeciwnej stronie też jest jakaś góra od której sygnał odbija się. Ja bym zaczął poszukiwania od kierunku przeciwnego do Skrzycznego.
Jeśli na jakichś okolicznych budynkach anteny są ustawione inaczej niż u tego gospodarza, to podpytaj właścicieli co odbierają i z jakim skutkiem.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: tranzystor »

AdamP pisze:Skoro kierunek Skrzyczne zasłania góra a miejscowość jest w dolinie, to zapewne po przeciwnej stronie też jest jakaś góra od której sygnał odbija się. Ja bym zaczął poszukiwania od kierunku przeciwnego do Skrzycznego.
To prawda co koledzy mówią, sygnał (przy braku widoczności optycznej) dolatuje z absurdalnych kierunków, tak jest u mnie gdzie mieszkam w mieście gdzie odbieram sygnał czeski ze wschodu! czyli z przeciwnego kierunku odbijającego się od gór i tak jest też głęboko w Beskidach, o dziwo tam sygnał odbija się jakimś cudem od słupa energetycznego - nie wiem czy to faktycznie od niego (ale tylko on tam stoi i wychyla się ponad górę z której jest już widok w stronę nadajnika, lecz pod kątem 40 stopni) ale tylko kierując na niego antenę, sygnał dolatuje w miarę z przyzwoitą mocą. :roll: :)

Simon_Tombs
Posty: 8
Rejestracja: 5 lipca 2016, o 00:03

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Simon_Tombs »

Próba złapania wszystkich multipleksów zakończyła się fiaskiem. Kręciliśmy z gospodarzem anteną we wszystkie strony i żadnego efektu. Widocznie w tamtym miejscu da się złapać jedynie mux-3 z nadajnika Góra Krzyżowa. Ze Skrzycznego nie udało się złapać sygnału z odbicia. Antena to Telkom Telmor ASR 860.

olopan
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2016, o 17:10

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: olopan »

Witam

Mieszkam w okolicach Rybnika, antenę (zwykłą siatkę) mam skierowaną na Skrzyczne. Odbieram nasze kanały + 8 czeskich oraz jakieś muzyczne dyrdymały.
Otóż jakie mam pytanie? Czy jestem w stanie odbierać kanały niemieckie kupując dodatkową antenę i kierując ją na zachód (ponad 400km), jakieś wzmacniacze, cokolwiek. Czy jestem skazany na N+ czy Polsat. Najbardziej zależy mi na kanałach sportowych. W naziemnej telewizji niemieckiej jest Eurosport, a niemieckie kanały pokazują więcej sportu niż nasze.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: poxipol »

Przy bardzo dobrym tropo,może raz w roku przez parę minut coś byś pooglądał.
To tak jak byś się porwał z motyką na słońce.
To nieprawda że jesteś skazany na platformy cyfrowe.
Wiele programów sportowych jest FTA z Hot Birda czy Astry,w tym Eurosport.
Kupując taki zestaw do odbioru,wyjdzie nawet taniej niż złożona instalacja naziemna,mieszkając gdzieś w strefie przygranicznej.

olopan
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2016, o 17:10

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: olopan »

Aha, dzięki za wyjaśnienie. Będę się musiał zastanowić nad tym, żeby przegląd kanałów sportowych był jak najlepszy.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Rozsądny »

Niemcy przechodzą zresztą na DVB-T2 + HEVC i poza kilkoma publicznymi programami reszta będzie w ich naziemnej zakodowana i płatna (69€ rocznie) + oczywiście abonament zdeczko wyższy niż ten u nas :lol: . Ironicznie nazwali to "Freenet". Skończy się nagrywanie i przewijanie reklam :mrgreen: Zdaje się od połowy przyszłego roku jest planowany pełny start.
Pozostaje - jeszcze - satelita.

Avernusik
Posty: 17
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, o 17:51
Miejscowość: Gliwice
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Wyszukuje tylko 7 kanałów

Post autor: Avernusik »

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Może zacznę od początku, że wczoraj w godzinach wieczornych zaczął mi klatkować obraz w telewizorze aż się wkurzyłem i wyszukałem od nowa kanały. Zawsze miałem TVP 1 , TVP 2 , POLSAT , TVN , ESKA , TTV ITP i jak wyszukałem od nowa to wyszukał mi tylko 7 kanałów typu TVP 1 , TVP 2 , TVP 3 , TV KULTURA , a nie wyszukał mi polsatu , tvn i tych innych. Dzisiaj od rana szukam i ciągle te 7 kanałów które mają siłę i jakość ~90% czasami spada do 89 , 51 , 55 ale czasami też jest na 95, 96,98% i ruszam we wszystkie strony tą anteną a posiadam siatkową (nie kierunkową) nie jakość ekstra nowoczesną i co ruszam to szukam i dalej to samo.
Nie wiem czy teraz jakieś remonty są na Górnym śląsku ( Gliwice) ? Okno mam na wschodzie , wszyscy sąsiedzi mają anteny skierowane w prawo to ja też i to samo.
Chciałbym zaznaczyć że miałem z 24 kanałów z polsatem , tvn , polo tv itp a teraz TVP 1 i TVP i olimpiadę oglądam -.-.
Proszę o pomoc

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Wyszukuje tylko 7 kanałów

Post autor: Rozsądny »

Skoro nie podałeś dokładnie skąd odbierasz sprawdź sam tutaj czy nie ma konserwacji nadajnika:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

Jak nie ma to:

Może ci padł zasilacz (sprawdź czy daje 12V) - niezasilony wzmacniacz to silny tłumik i łapie tylko najmocniejsze kanały.
Może ci padł wzmacniacz (płytka w antenie)
Może coś nie łączy, coś się poluzowało albo zaśniedziały kabelki, albo niedbale zrobione połączenia mają zwarcie ("wąsy" z uziemienia kabla dotykają żyły).
Zrób przegląd instalacji.

ABC
Posty: 6
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, o 12:31
Odbiornik: Ariva 153 Combo
Instalacja antenowa: Blue Line AT-45BL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Kanał zakodowany

Post autor: ABC »

Witam,

Z myślą o podłączeniu anteny satelitarnej do obecnej instalacji naziemnej wymieniłem tuner Ariva 650 na Ariva 153 Combo (wgrany najnowszy soft dostępny na stronie fergusona).
Już wcześniej miałem problemy z lekko zacinającym się obrazem (bardzo sporadycznie) - wcześniej z rok temu odbiór był idealny. Dziś już po wymianie tunera pojawił się problem na darmowych kanałach. Przykładowo obraz na TVP ABC zaczął lekko się zacinać a następnie pojawił się komunikat "Sygnał zakodowany". - wszystkie ustawienia regionalne są Polska.

Zakładam, że problem jest z samym tunerem lub, gdzieś w instalacji.
Postaram się opisać jak wygląda instalacja
Na dachu budynku jednorodzinnego antena Blue Line AT-45BL ustawiona na Katowice Kosztowy (odległość ok. 25km) Następnie wyprowadzony jest kabel do budynku ok 4-5 m odcinek, gdzie podłączony jest rozgałęźnik BL SP 1.2. Z tego miejsca wychodzą już dwa kable do gniazdek tv-sat-r Simon Basic. - odcinek ok 20m
Od gniazdka następnie gotowy kabel do tunera Ariva 153 Combo następnie po HDMI do telewizora.

Docelowo przed rozgałęźnikiem chce założyć już zakupioną zwrotnicę (sumator) SWE 20-01 Axing, do której podłącze Disecq i antenę SAT (też odcinek z dachu ok. 4m)

Jeżeli chodzi o paremetry odbioru oba tunery na mux 1,2,3 wskazują siłę 70 - 77% jakość 90% nieco gorsze parametry przy mux tvs - ale odbiór był raczej ok.

Proszę o pomoc co w pierwszej kolejności sprawdzić / wymienić / przerobić.
Dodam jeszcze, że przy wyłączaniu tego nowego tunera combo pojawia się trzask z głośników i na ekranie kolorowa mozajka na ok. 1 sek.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Kanał zakodowany

Post autor: AdamP »

Ten problem występuje na kanałach z jednego Mux'a czy na wszystkich kanałach :?: Tuner najłatwiej sprawdzić z inną instalacją np. u sąsiada, znajomego, krewnego. Jeśli będą te same objawy to tuner do naprawy.

ABC
Posty: 6
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, o 12:31
Odbiornik: Ariva 153 Combo
Instalacja antenowa: Blue Line AT-45BL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Kanał zakodowany

Post autor: ABC »

Nie bardzo mam jak sprawdzić u sąsiada, szczególnie że problem nie występuje cały czas :(

Zablokowany