Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Może w końcu coś drgnie w tym temacie.

ansikora
Posty: 7
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, o 09:04
Odbiornik: Ariva 120
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kat, Ostrava, Skrzyczne, Czant, Opo, Wro

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ansikora »

Witam,
jestem z Goleszowa . Mieszkam w miejscu , ktore jest na gorce , niczym nie jestem zasloniety i mam teoretycznie idelane warunki by odbierac polskie MUXY z Katowic. Niestety tylko MUX 2 z Katowic idzie bezproblemowo i idelanie natomiast 2 pozostalem to ciagle problemy z pixelami lub zaniki sygnalu.Nawet TVT z Rybnika jest prawie idelany a jego moc to podobno moc Walkie-Talkie. Jesli chodzi o Mux 3 to jestem w zasiegi g. Czantoria ( widze nadajnik), gory skrzyczne( widze nadajnik ) i z pewnoscia katowic Kosztow ( bo odbieram idelanie Mux 2 z Katowic ). Mam antene atx55 skierowana na kosztowy a moc sygnalu 100 % natomiast jakosc skacze miedzy 0 a 55 %) czyli wynika z tego ze system SFN jest daleki od idelanego. Z Kolei Mux 1 to juz porazka. jetem w miejscu gdzie odbieram wrecz idelanie Mux2 z Opola i Wroclawia i ostanio doszukalem sie informacjji ze MUX1 z Wroclawia tez nadaje na kanale 55. Co to za inzynier wymyslil aby Muxy z wroclawia i Katowic nadawac na tym samym kanale? Teoretycznie Mux1 nie jest siecia SFN ale w moim przypadku jestm w zasiegu 3 roznych nadajnikow MUX1(ten sam kanał: skrzyczne z prawej, katowice i wroclaw z lewej). Uwazam ze caly czas testów DVB-T ktory byl ze 2,3 lata temu ma sie nijak do obecnych parametrow z polskich nadajnikow. Nadmienie ze druga antena ATX55 jest skierowana na Ostrawe i czeskie Muxy (doslownie wszystkie jakie oni maja) chodza idelanie ( jestem w zasiegu: trzyniec, lysa hora i ostrava). Dlaczego z polskimi sa tylko problemy ? Tam gdzie mieszkam to dom jest nowy, instalacja nowa, kable nowe, zwrotnica ze wzmacniaczem regulowanym nowa. Sasiedzi w okolicy tez mieli ciagle problemy i poprzechidzli na platformy cyfrowe z satelity. Mam nadzieje ze nikt mi nie napisze ze sie nie znam :) bo przeciez aby odbierac polskie DVB-T (na dodatek w moich warunkach) nie bede mial na strychu jakiego labolatorium zwiazanego z tym tematem. TO poprostu powinno dzialac jak kanaly czeskie i tyle. Pozdrawiam glowy z emitela - byle tak dalej......

edit/ Pisownia PL! Regulamin forum.
Ostatnio zmieniony 27 października 2014, o 10:33 przez ansikora, łącznie zmieniany 1 raz.

ainsztain
Posty: 111
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:55
Miejscowość: Żory
Odbiornik: sony XR-85XJ95 (polecam!)
Instalacja antenowa: 1/log5-65 +LG2 2/log5-65 +LG1 3/opticum AX1000 +AX W11, wzm. budynkowy WWK 982
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Ornontowice,Żilina, Ostrava

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ainsztain »

Witaj!

Z tego co piszesz to masz najprawdopodobniej przesterowaną głowicę w odbiorniku (siła 100%).
Jeśli w puszce masz wzmacniacz antenowy to zamontuj w niej symetryzator i odłącz separator z zasilaczem przy telewizorze i daj zamiast niego zwykłą wtyczkę antenową.

Pozdrawiam.

ansikora
Posty: 7
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, o 09:04
Odbiornik: Ariva 120
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kat, Ostrava, Skrzyczne, Czant, Opo, Wro

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ansikora »

Dziekuje za szybka odpowiedz, ale to nie ta sytuacja bo caly wzmacniacz/zwrotnica jest na strychu. kazde wejscie antenowe do tej zwrotnicy mozna regulawac - moc. ( profesjonalne urzadzenie Pana Cimaly z Bazanowic ktory jest wiodacym producentem takiego sprzetu na slasku cieszynskim firma ACE) Krecenie w lewo lub w prawo :) nic nie pomaga - bo albo jest nicosc albo pixeloza i moc 100 % :)
W puszkach w scianach mam tylko zwrotnice - sat, radio i tv. Te objawy co opisalem wystepuja na TV LG 32ln575 i fergusonie ariva 252 combo. instalacje antenowa mam wykonanna dosc profesjonalnie ale chyba tylko na czeska TV.

ainsztain
Posty: 111
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:55
Miejscowość: Żory
Odbiornik: sony XR-85XJ95 (polecam!)
Instalacja antenowa: 1/log5-65 +LG2 2/log5-65 +LG1 3/opticum AX1000 +AX W11, wzm. budynkowy WWK 982
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Ornontowice,Żilina, Ostrava

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ainsztain »

Spróbuj (jeśli możesz) zmostkować sygnał z anteny do TV, żeby nie przechodził przez te wszystkie "ustrojstwa" na strychu. Siła sygnału 100% z dużym prawdopodobieństwem określa, że masz przesterowaną głowicę.
Jeśli nie możesz tego zrobić spróbuj przed TV włożyć coś takiego (sam kiedyś potrzebowałem i pomogło) : http://satsklep.pl/pl/p/Tlumik-Katowy-F ... 20-dB-/512


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Maciejek »

@ansikora posłuchaj rady kolegów. Masz przesterowany sygnał. Odbierasz MUXY czeskie i mux 2 ponieważ poziom ich sygnałów jest słabszy, który nie powoduje przesterowania głowicy.Zrób prosty test podłącz bezpośrednio antenę, z symetryzatorem, a nie z przedwzmaniaczem, bezpośrednio pod odbiornik TV. Gwarantuję Ci poprawny odbiór wszystkich polskich muxów. Mux 1 jak i 3 to sieci SFN, poziom ich sygnałów jest na terenie Śląska cieszyńskiego bardzo wysoki (chyba, że mieszka sie w dolinie zasłoniętej wzniesieniem). Być może będzie jeszcze potrzebna korekta ustawienia samej anteny. W m.in. Goleszowie odbiór możliwy jest na rozszytym kawałku kabla. Powodzenia.

ansikora
Posty: 7
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, o 09:04
Odbiornik: Ariva 120
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kat, Ostrava, Skrzyczne, Czant, Opo, Wro

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ansikora »

Witam,

dziekuje za pomysly.

ale taki tlumik mam wbudowany w zwrotnicy / wzmacniaczu..... robie tak
zeby nie bylo kabel antenowy od czechow mam wypiety wogule. jade tylko na antenie na katowice - kreca tlumikiem od lewej (od 0) bardzo powoli sila sygnalu rosnie rowniez powoli ale jakosc sygnalu jest nadal 0... jak sila dojdzie do ok. 60 % pojawiaja sie pierwsze drgniecia jakosci...ale krecac w prawo dlalej sila rosnie ale tez automatycznie wachania jakosci (ich rozpietosc) robia sie coraz wieksze od 0-20 do 0 -50... i nie da sie ogladac..... to jest przy MUX1 po prostu moja antena z lewego boku lapie wroclaw, centalnie kosztowy a z prawego boku skrzyczne + ich odbicia od gor i DVB-T wymieka. widac jak to DVB-T jest przetestowane ;) juz nawet kombinowalem obracac antena pomiedzy kosztami a skrzycznym az do kieruneku skrzycznego :) moce sygnaleow malo co sie zmieniaja a jakosc ciagle do bani...... inni to chyba mi pozazdroszcza takiej lokalizcjji ;) pozdrawiam

edit/ Pisownia PL! Regulamin forum.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Maciejek »

Uparty jesteś i na tym cierpisz.
Zrób jak Ci radzimy:

antena+symetryzator+kabel+wtyk antenowy

Podłącz to BEZPOŚREDNIO do odbiornika TV. Być może potrzebna będzie korekta ustawienia anteny. Dopiero wtedy zobaczysz czy jest możliwy odbiór. Jeżeli tak będzie wiadomo, że Twoja instalacja albo jest przesterowana (przez zwrotnicę/wzmacniacz) - bardzo prawdopodobne, albo wprowadza jakieś zakłócenia uniemożliwiające odbiór - mało prawdopodobne ale możłiwe.
I tyle.

ansikora
Posty: 7
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, o 09:04
Odbiornik: Ariva 120
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kat, Ostrava, Skrzyczne, Czant, Opo, Wro

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ansikora »

Zrobilem jak kazaliscie, akurat mialem 20 m kabla. Ominalem zwrotnice/wzmacniacz antenowy oraz dwie zwrotnice tv-sat (na strychu oraz w pokoju). Tak wiec antena jest podpieta bezposrednio do TV. Skutek taki ze dalej czechy ida idelanie, jedynie spadek mocy na czeskich MUX 4 oraz 7. Polski MUx 2 bez zmian - dalej moc i jakosc 100 %, minimalnie polepszyla sie jakosc MUX3, natomiast MUX1 moc 100 % a jakosc skacze miedzy 0 a 30 %. Obracanie anteny nic nie pomaga. Szkoda ze czescy inzynierowie nie udzielają rad Emitelowi :(

edit/ Pisownia PL! Regulamin forum.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Maciejek »

Moc 100% i skacząca jakość to typowe symptomy albo dalej przesterowania sygnału albo braku synchronizacji, z którą sobie nie radzi odbiornik. Trzeba zmierzyć sygnał profesjonalnym miernikiem, z pewnością uda sie dobrać odpowiednie elementy instalacji. Jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług instalatora, który powinien Ci pomóc.

Wawer

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Wawer »

witam ponownie

ustawiłem antenę, kupiłem rozgałęźnik aktywny rta 140 telkom telemor i podłączyłem pod instalację. Rozgałęźnik jest zasilany poprzez kabel zasilaczem z anteny siatkowej 12v. Sygnał poprzez rozgałęźnik rozdzielony na 3 tv....dwa telewizory dosyć blisko anteny i rozgałęźnika odbierają okej.....natomiast trzeci podłączony kablem koncentrycznym około 15 metrów....działał około 1,5 tygodnia...od kilku dni bardzo duża strata sygnału....wszystkie kanały się tną :/ co może być tego przyczyną? odległość? jak to zniwelować? widziałem Wzmacniacz Liniowy AC18 18 dB, lub AL20 20dB - Mezon ...czy coś takiego można podłączyć dodatkowo? razem z rozgałęźnkiem i w którym miejscu? bezpośrednio przed tv ze słabym sygnałem? czy to zda egzamin np nie będzie zwarcia itp? nie bardzo się znam dlatego pytam?! :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Drekan »

ansikora pisze:Jesli chodzi o Mux 3 to jestem w zasiegi g. Czantoria ( widze nadajnik), gory skrzyczne( widze nadajnik ) i z pewnoscia katowic Kosztow ( bo odbieram idelanie Mux 2 z Katowic ). Mam antene atx55 skierowana na kosztowy a moc sygnalu 100 % natomiast jakosc skacze miedzy 0 a 55 %) czyli wynika z tego ze system SFN jest daleki od idelanego.
SFN miedzy tak odległymi nadajnikami jak Skrzyczne i Wręczyca, nie jest dobrym pomysłem, dodatkowo TVP doświetla teren dodatkowymi nadajnikami. Zapewne odbierasz sygnał też i z Wręczycy, Błeszna, Bytkowa, Rybnika, Raciborza, Cieszyna, Brennej, itd. Dodatkowo do anteny docierają sygnały odbite od gór. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wytłumić sygnał z pozostałych kierunków i odbierać tylko z jednego nadajnika. W przypadku 1 multipleksu SFN zastosowano dla Skrzycznego i Kosztów, jednak Ślęża będzie zakłócała poprawny odbiór 1 multipleksu na Górnym Śląsku.

ATX55, to bardzo kierunkowa antena, więc warto spróbować obracać anteną w różnych kierunkach, obowiązkowo spróbować dać ją niżej albo pochylić w dół lub górę jej "nos". Jeśli obracanie anteny nie pozwoli na poprawny odbiór nawet 1 multipleksu, pozostaje umieszczenie anteny za kominem, na elewacji domu, itp. by komin lub cały budynek przysłaniał kierunek skąd dochodzi zakłócający sygnał. Drugim rozwiązaniem jest odbiór tych multipleksów na prostej antenie pokojowej. Ściany w budynku wytłumią sygnał i pozostanie tylko sygnał z silnych nadajników jak Skrzyczne czy Kosztowy. Warto zrobić prostą antenę w kształcie litery T z przewodu antenowego i pochodzić z nią po całym domu (w razie konieczności i poza domem) szukając optymalnej lokalizacji pozwalającej na poprawny odbiór polskich multipleksów.

Powodzenia.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

No proszę tylko pozazdrościć kolejne doświetlenie w gmine Mielnik a u nas cisza pomimo że o problemie na Jurze wiedzą wszyscy a UKE mówi o planach doświetlenia z SLR z Niegowy.
Tutaj nic się nie zmieniło od czasów wyłączenia analogu.
Dla województwa śląskiego zidentyfikowano 33 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem sygnału MUX-3. Utrudnienia w odbiorze mogą dotyczyć miejscowości: Mzurów – gmina Niegowa, Pszów – powiat wodzisławski, miejscowości z gminy Kroczyce: Wygiełzów, Piaseczno, Siamoszyce, Szypowice, Biała Błotna, Podlesice, Kostkowice, Lgota Murowana, Dzibice oraz Pradła, miejscowości z gminy Pilica: Jasieniec, Maleszyna, Kolonijka, Dobra-Kolonia, Przychody, Sierbowice, Siadcza, Cisowa, Kidów, Dobra, Wierzbica, Dobraków, Szyce oraz Wirbka, miejscowości z gminy Szczekociny: Wólka Ołudzka oraz Grabiec, Zdów – gmina Włodowice oraz miejscowości z gminy Żarnowiec: Udórz, Otola, Wola Libertowska i Chlina. W przypadku 21 z w/w miejscowości mieszkańcy nie powinni mieć problemów z odbiorem sygnału MUX-1. Natomiast w przypadku miejscowości: Mzurów, Piaseczno, Siamoszyce, Biała Błotna, Pradła, Maleszyna, Dobra, Wierzbica, Wierbka, Udórz, Wola Libertowska oraz Chlina odbiór sygnału MUX-1 jest w znacznym stopniu utrudniony.

Można o tym przeczytać między innymi tutaj.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Najwidoczniej mają nas gdzieś skoro tak długo się to wałkuje,a UKE doskonale wie o istniejącym problemie z odbiorem.

Pozostała alternatywa z odbiorem z innych przekaźników,co do miejscowości Grabiec w gm.Szczekociny jak jeżdżę na Śląsk to zwróciłem uwagę na nakierowanie anten ,tak na oko około 90% anten jest nakierowane na południe chyba kierunek Chorągwica kilka na północny-wschód Święty Krzyż nie zauważyłem żadnej anteny nakierowanej na Kosztowy i Wręczycę,widocznie mieszkańcy woleli zrezygnować z kombinowaniem i szukaniem odbioru TVP Katowice aby mieć w ogóle możność odbioru MUX-3 z innych obiektów.
W Pradłach i w Kroczycach przeważa zdecydowanie kierunek Kosztowy,następnie Święty Krzyż więc przypuszczam że odbiór mają poprawny :?:

Co do samych Szczekocin to w tej chwili anteny nakierowane są we wszystkie strony Świata,w zależności od zabudowy i lokalizacji,przeważa kierunek Święty Krzyż (plus/minus 50% ustawionych anten) i Chorągwica (35%) ,kilkanaście domostw Kosztowy (10%) i Wręczyca (4%) i naliczyłem kilka anten nakierowanych na Dobromierz lub Kamieńsk (1%).

Ja osobiście mam stabilny odbiór MUX-3 z wersją Katowicką na antenie siatkowej z 18db wzmocnieniem,tyle że MUX1 i MUX-2 odbiera z Wręczycy kanały 35,39,natomiast MUX-3 z Kosztowych (wszystkie moc 93%,jakość 95% ),sprawdzałem podczas konserwacji skąd jest sygnał MUX-3 i jak były wyłączone Kosztowy to miałem brak sygnału.
Dodam że na tej siatce odbiera też na kanale 49 z Kosztowych MUX-2 ,jakość 93%,moc 95%,ale niestety na MUX-1 kanał 55 są już chocki-klocki siła i jakość skacze pomiędzy 40-90%.

Czyli siatka nie taka zła,jak by się wydawało ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Korzystasz z dwóch anten w różnych kierunkach, masz o tym pojęcie więc jakoś sobie radzisz. Co z tymi co są laikami w tej dziedzinie? mają jedną antenę i gdzie nie obrócą tam jest źle. Ja także za czasów analogu odbierałem z Wręczycy i z Błeszna bo to w linii prostej i nie miałem problemów a odbierałem w sumie 6 kanałów a teraz między innymi z tego samego powodu że w linii prostej w SFN nie da rady a dodatkowo system antenowy od MUX-3 we Wręczycy jest zamontowany niżej. Z Kosztowych nie ma szans bo zastawiają góry za analogu też nie było. Pozostaje Św. Krzyż odległość 112,4 km w linii prostej czyli na granicy zasięgu i na ten przykład dzisiaj jest nie wiem co tropo, wyż czy mgła i już MUX-3 nie gra MUX-2 szarpie i tylko MUX-1 idzie w miarę stabilnie. Owszem mogę zastosować dwie anteny, też próbowałem tylko skąd mam odbierać MUX-3.
U nas także wszyscy mają anteny ustawione bardzo w różnych kierunkach najwięcej pomimo wszystko na Św. Krzyż ale i ukształtowanie terenu jest tu bardzo zróżnicowane.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Tak, tropo jest w skali 4-5 na 10 jednostek, wg. dxinfocentre.com.

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

Jednak u mnie św. krzyż odbiera zazwyczaj tak, jak opisane powyżej. Tzn. aktualnie, pewnie sygnał byłby lepszy(pod względem jakości) - jak zawsze podczas tropo.

Wracając do uruchomień doświetleń w innych lokalizacjach, może jeszcze trzeba poczekać, ale nie zaszkodzi spytać kolejny raz u kilku źródeł, czy i u nas się coś szykuje.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Odbieram nie na dwóch a na trzech antenach ;)

Właśnie problemem zasięgu z Wręczycy jest min:bardzo niskie posadowienie anten pod MUX-3 nie wiem jaki cel temu przyświecał ale jest to bardzo złe rozwiązanie.

Przejeżdżałem ostatnio przez Niegowę aby uniknąć postoju w korku bo na DK78 są remonty w Porębie i Lgocie Murowanej,także przyuważyłem bardzo duże zróżnicowanie w ustawieniu anten w poszczególnych kierunkach,bardzo dużo jest na Święty Krzyż,ale profil terenu macie idealny w tym kierunku.

Też mnie to zastanawia czemu nie wykorzystano wieży nadawczej w Niegowej pod doświetlenie MUX-3 dla gmin położonych na Jurze :?:

Stabilny odbiór MUX-3 jest z Dobromierza i Kamieńska przynajmniej w gminach Moskorzew i Szczekociny(dzisiaj mam bardzo dobry odbiór MUX-L NTL w tej chwili 92% jakości,bo zazwyczaj bywa różnie nawet jest brak sygnału w niepogodne dni),ale loterią jest już odebranie MUX-1 i 2 przy takim ustawieniu anten,w moim przypadku z odbiorem ze Świętego Krzyża nie mam najmniejszych kłopotów wszystkie MUX-y bardzo stabilne po 100% jakości na antenie Telmor.

@Tomciosz jak widać na mapach eleganckie tropo jest w tej chwili nad Górami Świętokrzyskimi także Święty Krzyż sieje bardzo daleko,ale jutro też się szykuje super tropo szczególnie w południowej i centralnej Polsce.

Od strony Czech też fajnie sieje Frydek/Mistek Lysa Hora obecnie na kanale 54 CT MUX-1 95% jakości z wiadomych przyczyn na kanale 37 nic nie odbiorę bo mam MUX-2 ze Św.Krzyża ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

TLW/SZA pisze:Właśnie problemem zasięgu z Wręczycy jest min:bardzo niskie posadowienie anten pod MUX-3 nie wiem jaki cel temu przyświecał ale jest to bardzo złe rozwiązanie.
Odpowiem na Twoje pytanie cytatem (fragmentem) odpowiedzi jaką otrzymałem z UKE:
Powodem problemów z odbiorem w gminie Lelów (dokładnie: Biała Leśna/Bogumiłek) oraz okolicznych jednostkach terytorialnych: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, sygnału MUX3 (MUX1 i MUX2 są odbierane poprawnie) jest duża odległość pomiędzy nadajnikami pracującymi w sieci SFN allotment’u MUX3-Śląsk i wymuszona tą odległością niższa wysokość zawieszenia anteny nadawczej stacji Częstochowa/Wręczyca. Rozwiązaniem problemu miało być dostawienie dodatkowego gap-filler’a w Niegowej.....

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: tranzystor »

TLW/SZA pisze:problemem zasięgu z Wręczycy jest min:bardzo niskie posadowienie anten pod MUX-3
Urząd Komunikacji Elektronicznej pisze:Powodem problemów z odbiorem ... jest duża odległość pomiędzy nadajnikami pracującymi w sieci SFN allotment’u MUX3-Śląsk
Witam.

Na samym początku mam jedno podstawowe pytanie:
Czy nadajniki MUX3 Częstochowa *Błeszno* oraz Częstochowa Wręczyca działają wspólnie z całą siecią SFN MUX3 Śląsk? czy są to odrębnie pracujące sieci?

Dlaczego moje pytanie? Otóż dlatego że dziś mamy ekstremalne tropo:

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

28 października 2014 z godziny 12:00:
http://zapodaj.net/5e1081637b8cd.jpg.html

i za każdym razem gdy tropo osiąga stopień 3 lub 4 i występuje na obszarze Łodzi, Częstochowy występują u mnie zakłócenia MUX3 z Katowice-Kosztowy, chwilowe zakłócenia powodują osłabienie sygnału MUX3 a nawet jego zanik, co jest bardzo dziwne ponieważ u mnie nigdy nie ma i nie było żadnych problemów z odbiorem z obiektu Katowice-Kosztowy (sygnał zawsze był na bardzo dobrym poziomie, analog po prostu wyśmienity, odbiera bardzo dobrze także doświetlenie Małopolski kanał 34), odległość do nadajnika 40 km bezpośrednia widoczność optyczna antena-nadajnik (z testów które już przeprowadzałem zarówno na antenie siatkowej pasywnej jak i antenie kierunkowej ANTV a także antenie logarytmicznej pasywnej i aktywnej, za każdym razem nie da się poprawnie odebrać sygnału w czasie tropo powyżej stopnia 2, dotyczy to wyłącznie MUX3).

W tej samej linii na wprost ustawienia anteny pokrywają się nadajniki Katowice i Częstochowa, nie da się więc tego wyeliminować ponieważ antena patrzy zarówno na Katowice jak i Częstochowę, odchylenie anteny w innych kierunkach także nic nie pomaga, biquad także na nic się nie zdał. :(

Wniosek jest taki że sieć SFN faktycznie powoduje spore problemy i widać to wyraźnie w momencie tropo gdy nakładają się inne sygnały, może u was nie ma takich problemów bo macie inne profile terenu i inne ułożenie względem występowania tropo, ale u mnie nakładają się sygnały z Katowic, Zabrza, Bytkowa - akurat w tych przypadkach nic się nie dzieje ale dopiero dzieje się gdy nakłada się sygnał z Częstochowy (kanały Częstochowskie 35,39 odbierają wyśmienicie w czasie tropo także kanał 36 MUX NTL odbiera bardzo dobrze przy tropo, wskaźniki odbiornika pokazują 100%).

Skoro UKE przyznaje się do błędu że sieć MUX3 na śląsku jest źle skonstruowana i zbyt rozległa i nawet ogranicza sygnał Częstochowski to znaczy że coś jest na rzeczy, bo gdy sygnał Częstochowski sumuje się z innymi to sygnał MUX3 zanika.
Dlaczego UKE nie chce tego zmienić, czy wiara nie idzie w parze z uczynkami?


Mój post proszę nie odebrać pretensjonalnie, ale jako informację o błędzie przy konturowaniu takiej sieci SFN na kanale 41 :)

Pozdrawiam. ;)

MarcinG

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: MarcinG »

Wszystko było dobrze przed wprowadzeniem systemu wzajemnego zakłócania, tzw. SFN. Nawet gdy MUX-3 mogłem odbierać tylko z Błeszna z niską mocą odbiór był stabilny. Teraz często jest sieczka. Bez porównania lepiej odbieram MUX NTL, który nadaje z mocą walkie-talkie.
Często jest tak, że jeden z telewizorów łapie mi sygnał z innego nadajnika niż drugi (cały czas piszę o programach z MUX-3). Poznaję to po tym, że gdy na obu TV ustawię ten sam kanał to czasem dźwięk na obu idzie równo, a czasem jest lekkie przesunięcie czasowe między telewizorami (w zależności od tego, z którym nadajnikiem się zsynchronizuje) i pojawia się pogłos.
Często mam tak, że po przełączeniu na program z MUX-3 telewizor kilkanaście sekund się synchronizuje. W skrajnych wypadkach trwa to nawet minuty zanim pojawi się sygnał.
Wszystkie inne multipleksy włąćznie z lokalnym odbierają dobrze.
Uprzedzę pytanie, bez wzmacniacza odbiór jest utrudniony.

Zablokowany